1. Neslihan Araç
  2. İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?
  3. Pazar, 06 Mart 2016
  İngilizce bilmeme gibi bir tercihin olmadığı şu günlerde İngilizce temelinin zayıflığı nedeniyle sıkıntı yaşayan çok fazla kişi var. Peki bu sorunsala üniversitede son verebilir miyiz? Yada bu şekilde bir örneğiniz var mı?
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Erasmus'un yerini tutmaz ama....

  Dilde akıcılık sağlamak ve konuşma korkusunu yenmek için alternatif ve denenmiş iki yöntem :

  1. meetup.com veya couchsurfing gibi siteler üzerinden duyurulan Language meet-up'lara gidebilirsiniz (ki İspanyolca konuşma kulübü bile var mesela).

  2. Yine Couchsurfing'den yararlanabilir, seyahat eden insanlara ücretsiz rehberlik/arkadaşlık yapabilir böylece hem yurtdışına çıkma fırsatınız yokken yabancılarla koca bir gün geçirip kendi fırsatınızı kendiniz yaratmış hem de dünyanın pek çok farklı bölgesinden arkadaş edinmiş olursunuz.

  Not: Birebir tanımadığınız birisi size güvenilir gelmiyorsa, grupça yapılan etkinliklere de katılma fırsatınız olabilir :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Herkese cevaplar için teşekkür ediyorum! Bu konuyla ilgili bir update yapmak istedim. Geçen yazı yurtdışında geçirdim ve dönünce de sürekli arkadaşlarımla ingilizce konuşarak ayrıca filmleri, dizileri ingilizce izleyerek dilimi çok daha iyi bir seviyeye taşıdım. Bu cevabı okuyan ve aynı durumdan müzdarip olan kişilere tavsiyem; gözünüzde büyütmeyin. Sadece bir süre için gerekli ilgiyi gösterin :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Kesinlikle ilerletebilirsin. Dil konustukca ilerler. Oncelikle Erasmus'a gitmeni ve aktif olarak yurtdisinda yasayarak pratik yapmani oneririm.

  Kendimden farkli bir ornek vereyim. Ben Almanca egitimli bir lisede okudum, Ingilizce mi yurtdisinda universite okurken ilerlettim. Buyillar gec hic degil! Hic bir zaman gec degil o da baska bir konu;)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Herkese cevabı için çok teşekkür ederim ☺️ Erasmus a gitmeye karar verdim bende. Erasmus sınavını geçebilecek İngilizceye sahip olduğumu düşünüyorum. Ve sınava girmeye karar verdiğim andan itibaren iç konuşmalarımı İngilizce yapar oldum
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  İlkokuldan beri İngilizce eğitim veren bir ülke olup yıllar içerisinde ingilizce öğrenemeyen bir ülkeyiz. Üniversitelerde bu eğitimin nasıl verildiği de ayrı bir konu çünkü hazırlık okuyoruz ve sonrasında özellikle konuşma konusunda sorun yaşıyoruz !
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Benim size bir sorum olacak, maalesef yurdışında yaşama imkanı bulamıyoruz çoğu zaman yada yeterli seviyede olmadığımız için bazı başvurularımız reddediliyor. Bu nedenle Türkiye koşullarında nasıl ilerletebiliriz sizce ? :o
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Ortalama düzeyde ingilizce konuşabilecek bir arkadaşının yardımıyla ve kitaplarla üniversitede ingilizce öğrenmek zor değil. :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değildir :) Ne yapman gerektiğine gelince sürekli ingilizce dizi ve film izleyerek dinleme kısmını halledebilirsin. Okuma-anlama için ince ingilizce kitapları ile yola başlanabilir. Dil bilgisi için youtube da çok güzel videolar var . Türklerin en büyük sorunu konuşma içinse ben aynanın karşısında bir konu belirleyip kendimle konuşmayla başladım . Daha sonrada arkadaşlarımla birlikteyken hep ingilizce konuşmaya başladık . Bunları yaptıktan sonra benim ingilizcem bayağı gelişti :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  İnternet bu konuda gerçekten tam bir okyanus.Çok farklı programlar ve eğitimlere online ulaşabilirsin.Ben de yabancı dizi ve film izlemenin inanılmaz yararını gördüm.Ayrıca yabancı haber sitelerini okuyabilir,İngiliz ya da Amerikan haber radyolarını dinleyebilirsin.Yabancı şarkı sözlerini yakalamaya çalışmak ve anlamlarına bakmak bile bir pratiktir:)
  Ayrıca sokakta yürürken,günlük konuşma cümlelerini içinden İngilizce'ye çevirmeye çalış ya da içinden İngilizce konuş.Biraz saçma geliyor olabilir ancak günlük konuşma İngilizce'sini çok geliştiriyor.İşin özü pratik!
  Not:Benim dil öğrenmede kullandığım çoğumuzun da bildiği Memrise uygulamasının linkini de paylaşıyorum:)
  Referanslar
  1. http://www.memrise.com/
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Ben ODTU'de ingilizce egitim aldim ama pratik yapmadigim icin kem kum konusuyordum :) Okulu bitirince uluslararasi bir kurumda AFS'de bir yil calistim simdi beni susturamiyorlar :) Hayalin hevesin gec kalmasi olmaz, az istenmisi olur :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Ishak Alaton'un İngilizceyi o dönem şartlarında 25-30'lu yaşlarında 30-40 günde öğrendiğini düşünürsek erkenci olduğun için şanslı hissetmelisin!
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Geç değil kesinlikle. Hazırlık okulu ve sonra da bölümünü %100 İngilizce okursan çok iyi öğrenirsin.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Neslihancım merhaba,

  Ben de çoğu kişinin burda bahsettiği gibi kesinlikle geç olmadığını düşünüyorum. Hatta benim birçok arkadaşım hazırlıkta İngilizce'ye sıfırdan başlayıp birkaç ay içinde gayet iyi bir seviyeye getirdiler. Yanii ne kadar ilgi gösterirsen o kadar ilerlersin bu yolda. Sakın baştan pes etme! :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  İngilizce eğitimime lise yıllarında Türk-Amerikan Derneği'nde başlamıştım, fazlasıyla da yararını gördüm. Özellikle telaffuzumun fazlasıyla geliştiğini düşünüyorum. Ama asıl gelişimim üniversitede oldu bence. Okulumun %100 ingilizce eğitim vermesi beni zaman zaman zorlasa da daha sonrasında çok avantajını gördüm. Üniversitesi Türkçe olup da dışarıdan kurs ve benzeri eğitimlerle ingilizcesini ilerleten de çok arkadaşım var. Özetle diyebilirim ki dil öğrenmek için zaman hiç önemli değil, en önemlisi istek ve pratik yapmak :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  kesinlikle ilerletilebilir. temel almak için geç olur ancak üzerine koyup ilerletmek için çok da uygun
  • Sayfa :
  • 1
  • 2


  Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
  Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.

  Please publish modules in offcanvas position.