1. Gülşah Şahin
  2. İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?
  3. Cuma, 18 Mart 2016
  En büyük sorunlarımızdan biri olan yabancı dil bilmemek malesef aldığımız eğitimlerin ve yeterince çalışmamamızın sonucu. Tavsiyeleriniz var mı acaba bu konuda?
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Merhaba Gülşah!

  Öncelikle herkesin kendine özgü bir öğrenme biçimi vardır. Senin yapman gereken ilk şey, bir bilgiyi en verimli şekilde nasıl alabileceğini bulman gerekiyor. Bu da ancak deneme-yanılma yöntemiyle anlaşılabilir. Kendimden örnek vereyim;

  Çeşitli uygulamalar ve internet siteleri üzerinden (Duolingo vs.) 1 yıla yakın ben de yabancı dilimi geliştirmeye çalıştım. Ama açıkçası istediğim kadar verim alamadım.

  Bunun üzerine ana dili, benim öğrenmek istediğim dil olan arkadaşlarla konuşmaya çalıştım. Bunu sosyal medya üzerinden yapıyordum. Bu daha fazla geliştirmemi sağladı çünkü bu aşamada artık kelime bilgilerine yoğunlaştım.

  Ardından Wall Street English'e katıldım. Burada aşama aşama basamakları tamamlayarak bir diğerine geçiyorsun. Ayrıca birebir eğitimler de var ki bu çok güzel bir şey. Şu an istediğim aşamadayım.

  Sen dilersen, zamandan tasarruf etmek için tek tek yöntemleri denemek yerine kendine uygun bir eğitim kombinasyonu hazırla. Mesela, bir kursa gidebilir, ki Wall Street'i öneririm ve aynı zamanda buna paralel olarak akşamları çalışmak için dil programlarında Memrise kullanabilirsin (Duolingo'dan daha iyidir).
  Referanslar
  1. http://www.wse.com.tr
  2. https://www.memrise.com
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Bence en iyi yöntemlerden biri öncelikle ingilizce kelime altyapısını geliştirmek olacaktır; bunun için de "memrise" uygulamasını tavsiye ederim, ayrıca web sitesi üzerinden de giriş yapılabiliyor ve sürekli tekrar ve yeni kelimeler öğrenmeye teşvik etmesi sebebiyle farklı diller öğrenirken de kullandığım ve başarılı bulduğum bir uygulama :)

  Bol şans ;)
  Referanslar
  1. https://www.memrise.com/
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Ben de bu durumdan muzdaripim. Fakat şu yöntemle her geçen gün gelişimimi görmekteyim. TED videoları ile tanışmışsınızdır. Sitede ilgi alanım olan konuşmaları seçtim, sitenin bize sunduğu bir imkanı şu, konuşmanın tüm metin halinde çevirilerinin olduğunu bir bölüm var. Yani hem İngilizce hem de uzman çeviriciler tarafından Türkçe çevirisi yapılmış. Bu metinleri yazılı kaynak olarak yazıcıdan çıkarttım. Türkçe alt yazılı olarak önce 3 kere videoyu izleyip konuyu anlıyor, daha sonra sözlük kullanarak elimdeki metni çeviriyorum. Sonrası ise çok tekrar gerektiren bir aşama. Videoyu İngilizce alt yazılı olarak izlerken bir yandan da konuşmacıyı taklit ederek konuşma egzersizi yapıyorum. Yani hem okuyor, anlıyorum, hem dinliyor hem de tekrar ederek konuşma yetimi geliştiriyorum. Bunu bir video için en az 10 kere yapıyorum. Öneririm :)
  Referanslar
  1. https://www.ted.com/
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  https://www.eslpod.com/website/

  burada textler var ve diyaloglar seslendiriliyor. daha sonrasında metinde geçen bazı kelimeler ingilizce olarak açıklanıyo. her konu hakkında mevcut podcastler. bunları indirip telefonunda ya da müzik çalarında açabilirsin
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Sürekli İngilizce dizi ve film izleyerek dinleme kısmını halledebilirsin. Okuma-anlama için ince İngilizce kitapları ile yola başlanabilir. Dil bilgisi için youtube da çok güzel videolar var . Türklerin en büyük sorunu konuşma içinse ben aynanın karşısında bir konu belirleyip kendimle konuşmayla başladım . Daha sonrada arkadaşlarımla birlikteyken hep ingilizce konuşmaya başladık . Bunları yaptıktan sonra benim ingilizcem bayağı gelişti :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Gülşahcım merhaba,

  Dizi, film izlemek gerçekten farkında olmadan kulak dolgunluğuna sahip olmanı sağlayacaktır. Bir de şöyle bir site var; ondan sevdiğin sanatçıların ingilizce şarkılarıyla listening'ini geliştebilirsin, hem de canın hiç sıkılmadan:

  http://lyricstraining.com/

  Umarım yardımcı olur :)
  Referanslar
  1. http://lyricstraining.com/
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Gülşah merhaba,

  Benim önerim çok basit.
  Sevdiğin bir İngilizce dizi bul, tüm sezonlarını indir ve İngilizce altyazı ile izle. Anlamadığın kelimeleri not al. Kelimeleri bilmesen bile 2-3 bölüm sonra inanılmaz rahat izliyor olucaksın. Önerim, How I Met Your Mother, Friends gibi kısa ve günlük dili kullanan diziler.

  Sevgiler,

  Başak
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Öncelikle kesinlikle temelin olmalı.
  Kendimden örnek verecek olursak benim temelim berbattı lisede boş geçen ingilizce dersleri falan derken üniversitede sıfır olduğumu hazırlıkta fark ettim. 1 yılını tamamen ingilizceye ayırmak zorunda kalıyorsun hazırlıkta ve baya kelime ezberi temellendirme yapabliyorsun.
  Gel gelelim şöylede bir şey fark ettim ki ingilizce anlamak ve günlük dili konuşmak eğer etrafında ingilizce bilen arkadaşların ya da ailen yoksa çok zor.
  Şuan gayet iyi ingilizce essay vs yazabiliyorum, alt yazılı şeyleri az çok anlıyorum, az çok konuşada biliyorum (ama günlük dilden çok yoksunum).
  İngilizcesini geliştiren arkadaşlarımda genelde oyun izleyen ya da düzenli bir yayıncıyı (twitch youtube vs) takip edenler.
  Film dizi izleyin diyorlar ama ben izleyerek geliştirenini görmedim henüz.

  Erasmus ya da aylık yurt dışına yollayan kursları denemeyi düşünüyorum. Bunlardan olumlu bir tepki alırsam yazarım yine :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Duolingo.com ;)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  merhaba, atasehir harvard dil okullarında size ozel egitimlerle yabancı dilinizde fark yaratabiliriz:) bir kahvemizi icmeye ne dersiniz?

  http://www.atasehirharvard.com
  Referanslar
  1. http://www.atasehirharvard.com
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Teşekkür ederim önerileriniz için. :)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Merhaba,

  Üniversiteye ilk giridiğimde ilgilizcem kötü bir seviyedeydi. Ben de en hızlı şekilde geliştirmek için exchange mentor ü lup, bir dönem 1 sene boyunca okuldaki yabancı arkadaşlarımla vakit geçirmeye başladım. Onlar bana çok yardımcı oldu ve grammer çalıştım. Böylelikle akıcı bir ingilizceye hakim oldum ve yabancı kültürlere aşinalığım arttı. İnsanlarla konuşmadığın sürece maalesef ne yaparsaan yap o konuşkenki utangaçlığı üstünden atamıyorsun. Dolayısıyla sana önerim okulunun yabancı öğrenci ofisiylekonuşup orada çalışmaya başlaman. Eğlenirken öğrenmenin en iyi yolu bu olacaktır inan bana:)
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Merhaba
  ben üniversitede hazırlık okuduktan sonra yurtdışına dil okuluna gitmişti. Yararı olmuştu.Ayrıca güzel bir tecrübeydi sana önerebilirim hatta istersen gönderen acente bilgisini de paylaşabilirim.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Merhaba, bende yurtdisi deneyimi öneriyorum. En azindan dili kullanmak icin özgüvenin geliyor ve otomatikman o dilde düsünüyorsun, daha rahat konusuyorsun. Dilini gelistirmede cok faydasi olacagini düsünüyorum.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Bende seninle aynı durumdayım ... bol bol yabancı şarkı dinle ama dinlerken şarkı sözlerini oku yavaş yavaş kulağında alışacak kelimelere :) :D
  • Sayfa :
  • 1
  • 2


  Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
  Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.

  Please publish modules in offcanvas position.