1. BinYaprak
  2. Kendimi Nasıl Keşfedebilirim?
  3. Çarşamba, 23 Ağustos 2017
  BinYaprak’tan Sürpriz Fırsat: "Ayak Bağlarından Nasıl Kurtulursun?" konulu sohbette 1 Eylül 2017 tarihine kadar cevabını paylaş, en çok beğeniyi topla, Maltepe Üniversitesi’nde master bursu kazan!
  Referanslar
  1. https://binyaprak.com/hakkimizda/bizden-haberler/haberler/kampanyalar/maltepe-universitesi-nde-burslu-master-firsati
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  İlk önce bunun farkına varırım.Farkında olmak en önemlisi.Sonra kafamdaki tembellikten kurtulup ayağa kalkıp ayak bağlarını tek tek ezerim.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Hayallerimize giden yolda aşmamız gereken patikaların boyu ne kadar uzuyorsa, sarf etmemiz gereken efor da bir o kadar artıyor. Bu durumda sağlam bir kondisyon sahibi olmak oldukça önemli... Doğuştan sahip olamadığımız bu yeteneği tek bir yolculukla kazanamayız ancak uzunlu kısalı birbirinden farklı patikalarda edindiğimiz tecrübelerin toplamı ile elde etmemiz mümkün.

  Biliyorum ayağına takılan ilk engel seni yorabilir, yolun yanlış olduğunu düşündürebilir ama yolun başına geri dönmeden önce şu birkaç adımı düşün :)

  1.Bakış Açını Değiştir
  Yolda karşına çıkan, ayağına takılan engeller yeni yollar için en değerli tecrübelerin olabilir. “Neden ben? Ayağımdaki engelden bir an önce kurtulmak istiyorum!” dan “Bu engelden neler öğrenebilirim? Engeli aşmak için kazanmam gereken yetkinlikler neler?” e varabilmeli, bakış açını değiştirmelisin.

  2.Kendine Şans Ver
  “Ben Yaptım!” diyebilmenin dayanılmaz hazzını yaşamak için kendine şans ver! Yolun sonunda ayağına bağ olan, sana sağlam bir çelme takmaya çalışan engelleri aşanın kendinden başkası olmadığını gördüğünde özgüvenine bir bak bakalım, hala aynı yerde duruyor mu?

  3.Yardım Almaktan Çekinme
  Yolda soluklanmak için durabileceğin pek çok durak bulabilirsin, yeter ki etrafına iyi bak… İhtiyaç duyduğun anda sana ve ihtiyacına en yakın durakta dur ve senden öncekiler o yolda nelerle karşılaşmış, nasıl başa çıkmış öğren. Onları anlamaya, hatalarından ders çıkarmaya çalış. Kim bilir belki de edindiğin bilgiler seni kestirme bir yola çıkarabilir.

  Ayağına takılan bağların yalnızca orada kalması, kafana kadar çıkıp orada takılı kalmadan çözülmesi temennilerim ile!
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  İPUCU 1: Prof. Dr. Zuhal Baltaş'ın "ayakbağlarından kurtulmak" ile ilgili canlı yayınını izledin mi? Linke tıkla!
  Referanslar
  1. http://bit.ly/2rQbWpR
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Eğer 800 m engelli bir koşu da iseniz ve parkurdaki engeller sizi yavaşlatıyor ise tek bir çözüm vardır; daha hızlı koşarsınız! Bunu hayatınızda ayak bağı olarak nitelendirdiğiniz çoğu olumsuzluk için düşünebilirsiniz. Onlar sizi yavaşlatmasın, siz performansınızı arttırın.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Hayatımızı basitleştirerek.”Keep It Simple Something” (Kiss). Hayatımızdaki olumlu ve olumsuz etkenleri belirlemeliyiz. Olumsuzluklardan kurtulmalıyız. Olumsuzluk ve ayak bağları bizim motivasyonumuzu düşürerek yürüdüğümüz ve ilerlediğimiz yolda bize eksiler katar. Bu ayak bağlarından kurtulmak için her zaman pozitif düşünmeli ve pozitif olmalıyız, hayatımızı basitleştirme yöntemleri bulmalıyız.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Hayatımızın her evresinde sık sık karşımıza çıkan ayak bağlarımız aslında bizi yaşama bağlayan kendi düşüncelerimizi, fikirlerimizi, hayata başka pencerelerden bakmanın kapılarını aralar bizlere. Asıl önemli olan ayak bağının kişinin kendisi olmamasıdır. Hayatımız cesaretimize göre küçülür ve büyür,ayak bağlarımızı çakıl taşlarına dönüştürmek bazılarıyla ise yaşamayı öğrenmek bizi hayallerimize hedeflerimize her defasında bir adım daha yaklaştıracaktır.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  'Kendini keşfetmek' ayak bağlarından kurtulmanın en iyi yolu olmalı.

  İyi, kötü, eksik ne yönü varsa keşfetmenin ve bunlardan ehlileştirilmesi gerekenleri ehlileştirmenin, parlatılması gerekenleri parlatmanın insanın kendine yapabileceği en büyük yatırım olduğunu düşünüyorum.

  Mükemmel olmak zorunda olmadığımızı kabul edip, 'olabileceğimizin en iyisi olmak.' ve kendi yolunu bulmak; ayak bağlarından kurtulmuş özgür bir hisle yaşamanın anahtarı olsa gerek.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Ayak bağlarımız nedir? Önce bunu belirlemek ve tanımlamak gerek. Bizi hayatımızda hedeflerimize hayallerimize götüren yolda karşılaştığımız sorunlara ayak bağları diyebiliriz. Bu sorunlardan kurtulmak için kalıcı çözümler bulmamız gerek. Bu kalıcı çözümler; stresi kabullenmek, çabalamak, vazgeçmemektir.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Eğer bir şeyin size ayak bağı olduğunu düşünüyorsanız ondan hemen her şekilde kurtulabilirsiniz. Bu yüzden önemli olan size zarar veren ya da engel olan şeyin ayak bağı olduğu kararını vermek ve kendinden emin olmaktır. Duygularla hareket etmek isteyen kendinizi durdurmalı ve mantığa dayalı seçimler yapmalısınız.

  Konjonktürde; mühim olan ayak bağının ne olduğuna karar vermektir, ayak bağı en sevdiğiniz şey olsa bile.

  Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem, o işe neler mani olur diye düşünürüm, engelleri ortadan kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Merhaba,
  Ayak bağlarımdan kurtulmam,ayak bağlarıyla yaşamayı öğrenirim tek farkla kendi isteklerimden,inancımdan,yapacaklarımdan ödün vermeden;isteklerimi ayak bağlarımın bir üstüne taşırım ve ona ulaşmaya çalışırım.Çünkü hayatı ayak bağlarıyla yaşayıp öğrenecek olduğum birçok tecrübe ve bana öğretecek olduğu birçok şey olduğuna inanırım.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Öncelikle 'ayak bağı' olarak nitelendirdiğimiz durumları nasıl algıladığımız önemli, gerçekten bizim kendimiz olmamız yolunda ayak bağılar mı yoksa biz mi o şekilde algılıyoruz? Bir adım geriden bakıp yeniden yorumlamak ise ikinci adım, belki de durumun kendisi bize ayak bağı değil yürüdüğümüz yolda önümüzdeki taşları temizleyen, bizi hayata bağlayan bağlardır. Üçüncü adım ise harekete geçmek eğer bu aşamalar sonucunda gerçekten adım attıkça sendelediğmize ikna olmuşsak köklü bir reformun temellerini atmak üzere yola koyulmalıyız. Unutmamak gerekir ki en güzel karar kendi aldığımız karardır, bu karara giden yolda kendimizi dinlemeli ve ne istediğimize emin olmalıyız. Sonrasında harekete geçmek için yeterli enerjiyi öz farkındalık ve özgüvenimizi geliştirerek bulmamız mümkün olacaktır.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Beni engelleyen, yoran, motivasyonumu bozan her şeyi öncelikle tespit ederim. Önem düzeyine göre sıralar ve küçükten büyüğe tümünü saf dışı bırakacak çözümler üretirim. Kendime güvenerek ve verdiğim kararların arkasında durarak yoluma devam edebilirim.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  "less is more" mottosu gereğince az ile yetinebilmeyi bildikten sonra, paçaları şiddetli şekilde sallayıp ayaklarımızı kurtaramayacağımız bir bağ yoktur.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  ayak bağlarından kurtulmaya çalışmıyorum zaten seni buluyorlar onlarla yaşıyorum. onları hayatınıza çekerseniz kurtulamazsınız ben onlarla yaşamayı öğrendim çünkü böyle onlara meydan okuyorum. kendimi geliştiriyorum hayata karşı hırpalanıyorum güçleniyorum. zayıf olursam nelerin başıma geleceğini biliyorum.
  Onaylanan Yanıt Pending Moderation
  Kısa olan hayatımızda "hayata yalnız merhaba" diyerek doğarız.Sonra ilk önce ailemiz ve sonrasında tüm sosyal çevremizle birlikte varlığımızı sürdürmeye devam ederiz.Ömrümüz boyunca "yaşamımıza dokunan" birçok insanla tanışırız.Kimileri varlığımıza değer katar kimileri ise bizden bir şeyler alır.Önemli olan kendi benliğimizde bizi olumsuzluğa götüren yanlarımızı bertaraf etmeye çalıştığımız gibi bize yük olan kişilerle bağımızı koparmadan sadece mesafemizi iyi ayarlamaktır. "Hayat bize sunulmuş en güzel armağandır ve kendi hayatına sadece sen senin gözlerinle bakma lüksüne sahipsin."Unutma bir sen daha yok bu dünyada.O yüzden dik dur ve hayatın sana verdiği her anı dolu dolu yaşa.Dik dur ve ayak bağların fazla sıkıysa bence ayak bağcığını gevşetme zamanın gelmiştir.:D :D
  • Sayfa :
  • 1
  • 2


  Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
  Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.

  Please publish modules in offcanvas position.