İlk Türk Kadın Muhtar (Atanmış): Meliha Manço

  meliha-mano-

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.

  1929 yılında Yalova'ya ziyarete gelen Gazi Mustafa Kemal, köy meydanında giyimiyle kuşamıyla tam bir Cumhuriyet kızı olarak duran 22 yaşındaki Meliha Manço'yu görür. Atatürk Cumhuriyet kızının zarafetini ve Anadolu kadınının cesaretini taşıyan genç kadını Gacık köyüne muhtar tayin eder.

  Kariyeri

  1932 yılında muhtar olmasıyla köyünde çalışmalara başlayan Meliha Manço köy yolunu da köylünün kendisiyle birlikte genişletir, okul binasını onartır. 1934 yılında da görevi kendi isteğiyle bırakıyor. Meliha Manço'nun Muhtarlığına tanık olan köyün yaşlıları, Türkiye'nin ilk kadın Muhtarı Meliha Manço'nun gayretli çabalarıyla Gacık köyünün 1932 yılında ayağa kalktıklarını ve imece usulu ile birçok çalışmaya imza attıklarını vurguluyor. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.