Paraya Değer Katan Benim

  Paraya Değer Katan Benim

  Bu yazımda para ile ilgili cebimizi genişletmeyi aktaracağım. Keyifli okumalar! 

  Paramı Yönetebiliyorum öncelikle, ailesinden ilk defa ayrılmış biri olarak, aile bütçesini tanımanın ne kadar faydalı olduğunu öğrenmemi sağladı. İlk defa Paramı Yönetebiliyorum eğitimini aldığımda; "Benim param yok." demenin ne kadar yanlış olduğunu; bu doğrultuda paranın miktarının bir önemi olmadığını, paraya değer katanın kendim olduğunu anladım.

  Merhaba, ben Zeynep Keskin. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm İşletme mezunuyum. Paramı Yönetebiliyorum ile üniversite yıllarında tanıştım. Bütçe yapmanın bir özgürlük olduğunu anlayalı 3 yıl oldu. Sizlerle bu 3 yıl içerisinde neleri hedefleyip başardığımı paylaşacağım.

  Paramı Yönetebiliyorum öncelikle, ailesinden ilk defa ayrılmış biri olarak, aile bütçesini tanımanın ne kadar faydalı olduğunu öğrenmemi sağladı. İlk defa Paramı Yönetebiliyorum eğitimini aldığımda; "Benim param yok." demenin ne kadar yanlış olduğunu; bu doğrultuda paranın miktarının bir önemi olmadığını, paraya değer katanın kendim olduğunu anladım. Üniversitede her günün sonunda kumbarama 1 TL koymaya başladım ve finansal hedeflerimi oluşturdum. Ay sonunda baktığımda hedeflerime bir adım daha yakın olduğumun farkına vardım. Paramı Yönetebiliyorum eğitiminde aktarılan bilgiler, finansal konularda önceliklerimin, ihtiyaçlarımın üzerine gitmem gerektiğini öğretti. 

  2015 yılında eğitmen oldum. Eğitmenliğimin ilk yılında, okulda bir öğrenciyle karşılaştım. Birkaç ay önce benden Paramı Yönetebiliyorum eğitimini aldığını ve hayatında birçok değişikliğin olduğunu söyledi. Eğitime gelmeden önce borcu olduğunu ve bu borcu nasıl kapatabileceğini, nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmediğinden bahsetti. Eğitimde aktardığım bilgiler doğrultusunda; bankasıyla görüşüp borçlarını yapılandırdığını ve düzenli bir şekilde ödediğini söyledi. Bu konuşma sonrasında içimde beliren mutluluğun tarifi imkansız. Paramı Yönetebiliyorum eğitimi sayesinde sadece kendi hayatımda değil, eğitim verdikçe birçok insanın hayatında finansal okuryazarlık konusunda farkındalık oluşturdum.

  Hedeflerime Nasıl Ulaştım?

  Hayatımda en çok yapmak istediğim ve beni en mutlu edecek şeylerden biri yeni yerler keşfetmekti. Arkadaşlarımla Mersin gezi planı yapmıştık. Aileme yük olmadan ve kendi bütçemi sarsmadan bu geziyi gerçekleştirmem gerekiyordu. Önceden aldığım Paramı Yönetebiliyorum eğitiminden ilham alarak son birkaç aydır gün sonunda cüzdanımda kalan bozuk paralarımı bir kumbarada biriktirmeye başlamıştım. Bu kumbaram sayesinde arkadaşlarımla Mersin gezi planına ben de dahil oldum ve gezi boyunca tüm masraflarımı o kumbarada biriktirdiğim bozuk paralarımla karşıladım. Yeni yerler keşfetme hedefimin ilkini kendi birikimimle gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu hala yaşıyorum.


  Tabii sadece hedeflere ulaşmak için değil, aynı zamanda beklenmedik acil durum giderleri için de birikim yapmam gerekiyordu. Gezi sonrasında aniden telefonumun kapanması benim için beklenmedik bir durum olmuştu. Evet, telefonum bozulmuştu ve bu olay sonrasında da geziden arta kalan birikimlerimi telefonumun tamir masrafları için harcadım. Bu süreçten sonra kendime iki ayrı kumbara yapmaya karar verdim; birinde hedeflerim için, birinde ise acil durum giderlerim için biriktirmeye başladım.


  Paramı Yönetebiliyorum projesinden öğrendiğim bir diğer önemli bilgi ise; birikimimin yastığımın altında kalmaması oldu. İki ayrı kumbaram için banka hesabı açarak, iki haftada bir biriktirdiklerimi banka hesabına yatırdım. Böylece birikimlerimin detaylarını görüp takip etmem daha da kolaylaştı.


  Şimdilerde hedefim yabancı dil kursu için para biriktirmek. Daha fazla birikim yapabilmek için tasarruf alışkanlıklarımı geliştirmeye başladım. Bu süreçten sonra yurt dışı dil okulu hayalimi gerçekleştirmiş olarak yeniden size yazacağım. Hayatınızda birikimlerinizin her zaman yer alması dileğiyle…

   Yazan: Zeynep Keskin

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.