Tüm Yazarlar

Beliz, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde okumuştur.  Öğrenimine halen Galatasaray Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Aynı zamanda TurkishWIN'de içerik üretimi ve araştırma stajyerliği yaparak sosyal girişim dünyasını yakından tanımaya devam etmektedir. Üniversitesinde ise Women in Business Kulübü kurucu üyesidir ve kulübün genel sekreterliğini yapmaktadır. Düzenli olarak yoga yapar.

Berfin Dağ, 4 Aralık 1998 tarihinde Mardin, Nusaybin'de doğdu. Lise dönemine kadar edebiyat, tiyatro ve müzikle ilgilendi. Lisede en büyük tutkusu olan Uzay Bilimleri ve Yaşam Bilimleri alanlarının ilerlediği yoldan giderek astrobiyolog olmaya karar verdi. Birçok bilim platformunda ve dergide bilim yazarlığı, çevirmenliği ve kişisel blog yazarlığı yapmaktadır. Türkiye’nin her yerindeki bilimle ilgilenen gençlere ulaşmak ve bir araya getirmek için oluşturulmuş Future Science Team’in kurucularından ve genel koordinatörlerinden biridir. Toplumun her kesimine, özellikle dezavantajlı ortamlarda yaşayan çocuklara ve gençlere bilimi sevdirmek için gönüllü faaliyetler gerçekleştirir ve eğitimler verir. Berfin'in en büyük hedefi, ileride başarılı bir bilim insanı olmak ve bu ilhamı diğer gençlere yaymak.

1996 yılında İstanbul’da doğan Tolga, Üsküdar Üniversitesi 2. Sınıf moleküler biyoloji ve genetik öğrencisidir. Bilime, teknolojiye yararlı olacak içerikler üretmeye tutkulu olan Tolga aynı zamanda futbol, masa tenisi, wing-chun ve vücut geliştirme ile ilgilenmektedir. USGEP ile spor genetiği çalışmalarına devam etmektedir.

 

Fulya Mina Küçüktaş, 9 Eylül 1997’de Seyhan, Adana’da doğdu. Lise döneminde tiyatro ile ilgilenen ve çocuk hakları, özellikle kız çocuklarının eğitim haklarıyla ilgili projelerde yer alan Mina, şu anda Abdullah Gül Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve genetik öğrencisidir. Gönüllülük çalışmaları ve kulüp etkinliklerinde aktif rol almaktan, sosyal olmaktan, psikoloji ve sosyolojiyle ilgili okuma ve araştırma yapmaktan hoşlanır.

Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik İngilizce, üçüncü sınıf öğrencisidir. Hüsra okulun yanı sıra yer aldığı okul dışı aktivitelerle aktif bir hayat geçiriyor. İngilizce, Almanca ve başlangıç seviyesinde İspanyolca bilmektedir. Yaklaşık dört yıldır da çocuklarla ilgili gönüllü çalışmalar yürüten çeşitli kurumlarda etkinliklerin organizasyon komitelerinde yer aldı. Biyolojiye ve bilime olan sevgisinden dolayı okuduğu alanda çok başarılı bir akademisyen olmayı hedeflemektedir.

Aylin Açıkgöz, 6 Şubat 1998 tarihinde Antakya’da doğdu. Aylin önce edebiyatla, sonra fizik ve astronomi ile ilgilenerek sayısal alanlara yöneldi. ODTÜ’de Bilişim ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi hazırlık öğrencisi ve ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu aktif üyesidir. ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı ve ODTÜ Bilim Günleri etkinliklerinde koordinatörlük yapmaktadır. Sosyal medya oluşumu olan ve Türkiye’nin her yerindeki bilimle ilgilenen gençlere ulaşmak ve bir araya getirmek için oluşturulmuş Future Science Team’in kurucularındandır. Orta seviye İngilizce ve Arapça bilmektedir. Antakya tarihi ve doğası başta olmak üzere tarihe ve doğaya merakı büyük. Astronomi, fizik, halk bilimi, şiir, kort tenisi ile ilgilenmektedir. Aylin, iyi bir bilişimci ve astronom olmayı hedeflemektedir.

Elif Nur Dayı, Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik 2.sınıf öğrencisi. Elif, aynı zamanda kodlama ve modern fiziğe ilgisi olduğu için Bilgisayar Mühendisliği çift anadalı ve fizik yandalı yapmak istiyor. Elif, mezun olduğunda mühendis olarak Ar-Ge alanında çalışmak istiyor. STEM konularında araştırma yapmak en büyük hobilerinden. Elif, laboratuvarda ya da part time işinde çalışmadığı zamanlarda yemek yapıyor, bisiklet sürüyor, fotoğraf çekiyor. Ayrıca Almanca ve geçtiğimiz yaz sırt çantasıyla tek başına gittiği İnterrail'da öğrenmeye karar verdiği İtalyanca'sını ilerletmeye çalışıyor. En sevdiği şey seyahat etmek olduğu için boş zamanlarını gezi yazısı okuyarak değerlendiriyor.

Ayşin Dinler, 1993 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokulda belirlediği hedefleri doğrultusunda üniversitede tercihini Biyoloji Bölümü'nden yana kullandı. Öğrencilik döneminde staj için başvuru yapan birçok kişi arasından seçildi ve Tüp Bebek Merkezi'nde stajını tamamladı. 2016'da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarında çalışmaya başladı. Ayşin, ülkesini ve dünyayı hayallerinin peşinden çok çalışarak giden insanların değiştirebileceğine inanmaktadır.

BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

Mert Gezek, 30.03.1996 tarihinde Bayrampaşa/İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Türkiye’nin köklü liselerinden biri olan Vefa Lisesi’nde tamamladı. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik bölümü 2. sınıf öğrencisidir. Mert, aktif bir öğrencilik hayatı geçirdi: Okul orkestrasında çaldı, okul basketbol takımına girdi, bilgi yarışmalarına katıldı, proje yarışmalarına katıldı, okul kimya ve fizik olimpiyat takımında yer aldı,
çeşitli etkinliklerin organizasyon komitelerinde yer aldı. Çok yönlü bir yapıya sahip oluşu disiplinler
arası bir alan olan Biyomühendislik bölümünü seçmesinde etkili oldu ve ileride de bu doğrultuda
çalışmalara imza atmayı hedeflemektedir.

Ortaöğrenimini Kadir Has Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü tam burslu olarak kazandı.Erasmus kapsamında İngiltere'de University of Sussex'e gitti. Genome Damage and Stability Centre'da telomeraz aktivitesinin genom hasarına etkilerinin araştırıldığı çalışmalarda gönüllü lisans öğrencisi olarak görev aldı. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde TUBITAK bursiyeri olarak meme kanserinde obezite kaynaklı epigenetik değişimlerin araştırılması konusunda araştırmacı görevi üstlendi. Yeditepe Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü'nde yer alan Rejeneratif Biyoloji Araştırma Laboratuvarı'nda yüksek lisans öğrencisi olarak çalışmalarına başladı. Gen düzenleme teknolojilerinin geliştirilmesi, küçük moleküllerin anjiyogenez üzerine etkilerinin araştırılması, kornea rejenerasyonu, küçük moleküllerle kök hücre ekspansiyonun sağlanması gibi farklı konularda çalışmalarını devam ettirmektedir.

Seval Kübra Korkunç, 05.10.1996 tarihinde İstanbul'da doğdu. Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 3. sınıf öğrencisi olan Seval biyoloji ile tanıştığı andan itibaren hayatının bir parçasının araştırmak, keşfetmek olacağını anladı ve  şu an hedefleri doğrultusunda ilerlemektedir. Bilimin yanı sıra sanata ve doğaya olan sevgisi de onu tamamlayan parçalardan. Seval, amatör olarak tiyatro eğitimi almakta, Fransızca ve ispanyolca dersleriyle boş zamanlarını hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmektedir. Aynı zamanda yeni katıldığı ve ufkunu genişlettiğine inandığı BinYaprak'ta Yaşam Bilimleri Alanında Kariyer Çemberi liderlerindendir.

Alp Aslandoğan Bülent Ecevit Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğrencisidir. 1995 Balıkesir doğumludur. 2016’da Ulusal PDR Öğrenci kongresine PDR öğrencilerinin mesleklerine yönelik metaforik algılarını araştırdığı bildiri ile katılmıştır. Bezelye dergi yazarıdır. Toplumsal cinsiyet ve nörobilim konularında çalışmaktadır. Binyaprak erkeğidir.

Tansu Bilge Köse, 1993 yılında Çanakkale’de doğdu. 2012 yılında Ege Üniversitesi Biyokimya bölümü ile üniversiteye başladı, 3 yıl sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne geçiş yaptı. 2 yılın sonunda mezuniyet belgesini aldı ve yüksek lisans eğitimi için gün saymaya başladı. Alanıyla ilgili ulusal ve uluslar arası kongrelere dinleyici olarak katıldı, yurtdışında staj şansı yakalayabilmek için pek çok yere başvurdu ancak birçoğundan ret cevabı aldı. Her şeye rağmen verilen emekler karşılığını buldu ve onu hayallerine yaklaştırdı. Atatürk’ün  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözünü kendine rehber edindi. En büyük hedefi; başarılı bir sinir bilimci olmak ve  çaresiz insanlara elini uzatarak onların hayatlarına dokunabilmektir.