Tüm Yazarlar

Aylin Açıkgöz, 6 Şubat 1998 tarihinde Antakya’da doğdu. Aylin önce edebiyatla, sonra fizik ve astronomi ile ilgilenerek sayısal alanlara yöneldi. ODTÜ’de Bilişim ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi hazırlık öğrencisi ve ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu aktif üyesidir. ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı ve ODTÜ Bilim Günleri etkinliklerinde koordinatörlük yapmaktadır. Sosyal medya oluşumu olan ve Türkiye’nin her yerindeki bilimle ilgilenen gençlere ulaşmak ve bir araya getirmek için oluşturulmuş Future Science Team’in kurucularındandır. Orta seviye İngilizce ve Arapça bilmektedir. Antakya tarihi ve doğası başta olmak üzere tarihe ve doğaya merakı büyük. Astronomi, fizik, halk bilimi, şiir, kort tenisi ile ilgilenmektedir. Aylin, iyi bir bilişimci ve astronom olmayı hedeflemektedir.

Elif Nur Dayı, Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik 2.sınıf öğrencisi. Elif, aynı zamanda kodlama ve modern fiziğe ilgisi olduğu için Bilgisayar Mühendisliği çift anadalı ve fizik yandalı yapmak istiyor. Elif, mezun olduğunda mühendis olarak Ar-Ge alanında çalışmak istiyor. STEM konularında araştırma yapmak en büyük hobilerinden. Elif, laboratuvarda ya da part time işinde çalışmadığı zamanlarda yemek yapıyor, bisiklet sürüyor, fotoğraf çekiyor. Ayrıca Almanca ve geçtiğimiz yaz sırt çantasıyla tek başına gittiği İnterrail'da öğrenmeye karar verdiği İtalyanca'sını ilerletmeye çalışıyor. En sevdiği şey seyahat etmek olduğu için boş zamanlarını gezi yazısı okuyarak değerlendiriyor.

Bilge Nur Küçükakça, 15 Şubat 1998 yılında Adapazarı'nda doğdu. Orta öğrenimini Sakarya Doğa Koleji, liseyi Sakarya Cevat
Ayhan Fen Lisesi'nde tamamladı. Bilge, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Bilge kariyerini Immunoloji bilim dalında devam ettirmek istemektedir.

Ayşin Dinler, 1993 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokulda belirlediği hedefleri doğrultusunda üniversitede tercihini Biyoloji Bölümü'nden yana kullandı. Öğrencilik döneminde staj için başvuru yapan birçok kişi arasından seçildi ve Tüp Bebek Merkezi'nde stajını tamamladı. 2016'da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarında çalışmaya başladı. Ayşin, ülkesini ve dünyayı hayallerinin peşinden çok çalışarak giden insanların değiştirebileceğine inanmaktadır.

Mert Gezek, 30.03.1996 tarihinde Bayrampaşa/İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Türkiye’nin köklü liselerinden biri olan Vefa Lisesi’nde tamamladı. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik bölümü 2. sınıf öğrencisidir. Mert, aktif bir öğrencilik hayatı geçirdi: Okul orkestrasında çaldı, okul basketbol takımına girdi, bilgi yarışmalarına katıldı, proje yarışmalarına katıldı, okul kimya ve fizik olimpiyat takımında yer aldı,
çeşitli etkinliklerin organizasyon komitelerinde yer aldı. Çok yönlü bir yapıya sahip oluşu disiplinler
arası bir alan olan Biyomühendislik bölümünü seçmesinde etkili oldu ve ileride de bu doğrultuda
çalışmalara imza atmayı hedeflemektedir.

Ortaöğrenimini Kadir Has Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü tam burslu olarak kazandı.Erasmus kapsamında İngiltere'de University of Sussex'e gitti. Genome Damage and Stability Centre'da telomeraz aktivitesinin genom hasarına etkilerinin araştırıldığı çalışmalarda gönüllü lisans öğrencisi olarak görev aldı. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde TUBITAK bursiyeri olarak meme kanserinde obezite kaynaklı epigenetik değişimlerin araştırılması konusunda araştırmacı görevi üstlendi. Yeditepe Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü'nde yer alan Rejeneratif Biyoloji Araştırma Laboratuvarı'nda yüksek lisans öğrencisi olarak çalışmalarına başladı. Gen düzenleme teknolojilerinin geliştirilmesi, küçük moleküllerin anjiyogenez üzerine etkilerinin araştırılması, kornea rejenerasyonu, küçük moleküllerle kök hücre ekspansiyonun sağlanması gibi farklı konularda çalışmalarını devam ettirmektedir.

Seval Kübra Korkunç, 05.10.1996 tarihinde İstanbul'da doğdu. Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 3. sınıf öğrencisi olan Seval biyoloji ile tanıştığı andan itibaren hayatının bir parçasının araştırmak, keşfetmek olacağını anladı ve  şu an hedefleri doğrultusunda ilerlemektedir. Bilimin yanı sıra sanata ve doğaya olan sevgisi de onu tamamlayan parçalardan. Seval, amatör olarak tiyatro eğitimi almakta, Fransızca ve ispanyolca dersleriyle boş zamanlarını hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmektedir. Aynı zamanda yeni katıldığı ve ufkunu genişlettiğine inandığı BinYaprak'ta Yaşam Bilimleri Alanında Kariyer Çemberi liderlerindendir.

Tansu Bilge Köse, 1993 yılında Çanakkale’de doğdu. 2012 yılında Ege Üniversitesi Biyokimya bölümü ile üniversiteye başladı, 3 yıl sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne geçiş yaptı. 2 yılın sonunda mezuniyet belgesini aldı ve yüksek lisans eğitimi için gün saymaya başladı. Alanıyla ilgili ulusal ve uluslar arası kongrelere dinleyici olarak katıldı, yurtdışında staj şansı yakalayabilmek için pek çok yere başvurdu ancak birçoğundan ret cevabı aldı. Her şeye rağmen verilen emekler karşılığını buldu ve onu hayallerine yaklaştırdı. Atatürk’ün  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözünü kendine rehber edindi. En büyük hedefi; başarılı bir sinir bilimci olmak ve  çaresiz insanlara elini uzatarak onların hayatlarına dokunabilmektir.

İdil Üre, 1996 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 2014 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. Daha sonra Endüstri Mühendisliği ile de çap yapmaya başlayan İdil okulunda birçok faaliyette yer aldı. Okulunda GEC isimli bir liderlik programına seçildikten sonra ona en uygun mesleğin girişimcilik olduğunu fark etti. Üniversitede girişimciliği ve prototiplemeyi desteklemek adına okulunda arkadaşlarıyla birlikte, bir makerspace kurdu. Aynı zamanda pazarlamaya da ilgisi olan İdil yazlarını Pina isimli bir girişimde ve Erdemir grubunda pazarlama stajı yaparak geçirdi. Okulunda şu an sürdürülebilirlik ofisinde çalışmakta olan İdil’in gelecek hayali ise pazarlama ve sürdürülebilirlik kavramlarını bir araya getiren bir girişim kurmak.

Gizem Şen, 1996 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İktisat bölümü öğrencisi. Yeni insanlar tanımaktan ve grup çalışmalarından büyük keyif alıyor. Gizem’in yapmayı en çok sevdiği şeyler; voleybol oynamak ve çeşitli dallardan spor müsabakalarını takip etmek.

İrem Süzen, 2014 yılında Burak Bora Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. İrem, eğitim hayatına Koç Üniversite’sinde Psikoloji ve İşletme bölümlerini okuyarak devam etmektedir. Dans etmeyi, spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi çok sevmektedir. İrem, aynı zamanda "Make a Wish" derneğinin Koç Üniversitesi ayağında gönüllü faaliyetlerde bulundu. Yazı yazmayı ve hayal kurmayı çok seven İrem, gerek gönüllü çalışmalarla gerekse stajlarla kendi potansiyelini keşfedip onu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. İrem aynı zamanda sosyal girişimcilik ve uygulamalı gelişimsel psikoloji alanları ile ilgilenmektedir. Faydalı işler yapıp, anlamlı, dolu dolu ve mutlu yaşamayı hedefleyen İrem, her günün yeni bir getirisi olduğuna inanıyor ve hayatın onu şaşırtmasına izin veriyor.

Buse Özer, İzmir Ekonomi Üniversitesinde tam burslu bilgisayar mühendisliği öğrencisidir. Buse, aynı zamanda Endüstri Mühendisliğinde çift anadal yapmaktadır. Okuldaki son dönemini geçiren Buse, kariyerine business intelligence alanında devam etmek istemektedir. Bu alanda biraz deneyim kazandıktan sonra hedefi master yapmak. Buse, okul ve öğrenci asistanlığının dışında vakit buldukça dans etmektedir. Yaklaşık 7 senedir latin dansları yapan Buse, yeni yerler keşfetmeye bayılıyor, bu ilgisini 1.5 sene önce Erasmus sonrasında avrupayı tek başına gezdiği zaman keşfetmiştir.

Yeliz Mercan, İzmir, Tire'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında farklı şirketlerde ve bölümlerde staj yaptı. İlk profesyonel iş hayatına ABC Danışmanlık ve Eğitim şirketinde araştırmacı ve eğitim asistanlığı rolünde başladı. 2008'de Turkcell İnsan Kaynakları ekibine katıldı. Turkcell’de çalıştığı sürede işe alım ve İK iş ortağı deneyimlerini kazandı. Ücretlendirme ve ek menfaat ekibinde de görev aldı. 2015'te iş hayatına ara vererek yüksek lisans eğitimi için İngiltere’ye gitti. University of Kent, School of Psychology’de “Overqualification at Workplace” konusunda tez yazarak örgütsel psikoloji alanında master eğitimini tamamladı. Şu anda Willis Towers Watson’da Ülke İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak çalışmaktadır.

Baltaş Grubu, iş hayatına 1983 yılında başlayarak birey ve kurum verimliliğini artırmayı, kişisel ve kurumsal sorumluluğu öne çıkaran bir gelişim ve dönüşüm gerçekleştirmeyi amaç edinmiştir. İş hayatında gözlenebilir tutum değişikliği ve ölçülebilir sonuçlar elde etmek amacıyla etkin hizmet vermektedir. Türk insanının kültürel özelliklerini ve düşünce yapısını temel alan özgün bir yaklaşıma sahiptir. Toplumun gelişimi için sosyal sorumluluk üstlenen, kurum ve çalışan etkinliğini hedefleyen, kurumsal performansı artıran hizmet ve projeler gerçekleştirir. Kanalın web sitesine www.baltasgrubu.com adresinden erişebilirsiniz.