Üniversiteli

Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş ile Röportaj

insan-kaynaklari-cover

 Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez röportajında İnsan Kaynakları alanında nasıl kariyer yapabileceğin hakkında tüyolar bulabilirsin.

1) Hangi kurumda ve görevdesiniz?

Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörüyüm. 2008'in sonu ,2009 yılının başıbir kriz yılında başladım.

2) Hangi üniversitede hangi bölümde okudunuz? (eğitimin durumunuzun detayları)

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Öncesinde de Kadıköy Anadolu Meslek lisesi bilgisayar programcılığından mezunum.Lise seviyesinde Kodlama eğitimi veren bir okuldu. Ve O sayede de 15 yaşımdan itibaren bir nevi bilgisayar programcılığı o dönemin geçerli olan kodlarını öğreten ve algoritma mantığını öğreten , yazılım yapan ,bir alt yapıda 4 yıl okudum.


3) Alan seçiminizi nasıl yaptınız?

Bilgisayar ve endüstri mühendisliği seçimlerim vardı .Bilgisayar istedim ama bilgisayar bana daha donanım geldi. Endüstri mühendisliği ile biraz daha insana yakın olabilirim diye düşünmüştüm. O zaman tercihler daha farklıydı. Önce tercih yapıyordunuz sonra puan açıklanıyordu . Benimde bilgisayar mühendisliği endüstri mühendisliği şeklinde tercihim vardı İyi ki endüstri mühendisliği olmuş diyorum .Çünkü bilgisayar bilerek o neden –sonuç ilişkisini, analitik düşünce alt yapısı ile endüstri mühendisliği yapıyor olmak banaiş hayatında da okurken de çok büyük avantajlar getirdi


4) Tecrübelerinizi ve olduysa bir görevden diğerine geçiş kararınızı nasıl verdiğinizi paylaşabilir misiniz?

Kariyerime İnsan Kaynaklarından başlamadım. Farklı bir şirket(Migros) metot organizasyon ve planlama diye bir departman vardı. Şirketin yeniden yapılanması ile ilgili kurulmuş. Ve ben o departmanda şirket süreçlerin analiz edilmesi yeniden yapılandırılma gibi konularda çalıştım. İnsan kaynakları genel müdürlüğe bağlanmasına rağmen satış pazarlama gibi bir rolde yer aldım.Dolayısıylaİlk işim metot mühendisiydi. 8 yıl sonra insan kaynakları süreçlerini gördüm. Daha sonra yurt dışında (Rusya) insan kaynakları direktörlüğü teklif edildi. Ve yurt dışı deneyimi ve üst düzey bir roldü.Ve kabul ettim.


5) Sektörden rol modeliniz olan kadın ve erkek liderler kimler?

Kadın: Müdürüm Meltem Tarhan

Erkek:Bağlı olduğum İlk üst düzey yöneticim Ender Alkaya

Daha sonra aslında herkesten ilham alıyorum.

6) Tekrar bu mesleği seçecek olsanız neyi farklı yapardınız?

Hiçbir şeyi değiştirmek istemezdim belki. Çünkü şuan yaşadığım, deneyimlediğim herşeyin bana bir şey öğrettiğini düşünüyorum. Zorluk gibi o anda görünebilir. Ama sonra dönüp baktığımda o şekilde yaşıyor olmanın bir anlamı olduğu düşünüyorum. Kendim ile en büyük farkındalığım an'ı yaşamaktır. 

7) Sizin alanınızda kariyer yapmak isteyen üniversite öğrencilerine ve mezunlarına 3 tavsiyeniz ne olurdu?

Öncelikle binyaprakvideomu izlesinlerJ Cesur olmalarını ve kendilerine güvenmelerini, eksiklerinden çok sahip olmalarını görmelerini ve bunu takdir etmelerini isterim. Çünkü Eksik diye bir şey yok öğrenmesi gereken fırsatlar var.Hedefe giden yolda güçlü yön senin için bir enerji kaynağı oluyor.
8) Teknolojinin gelişmesi sizin mesleğinizi nasıl etkiliyor?

İşimi yaparken her zaman sorgulayıcı ve kök nedeni bulmak analiz etme ve süreç var ie süreci haritalandırmak, görselleştimek problemi tespit etmek, problem teslim ettikten sonra uygun çözümleri uygulamakonusunda kendimi iyi buluyorum. Bunu bana sağlayan da 15 yaşında algoritma mantığını öğrenmiş olmak. Düşünce yapımı geliştirdi. Problemlerde haritalar gözümüzün önüne gelir ve bir karar veririz. Ayrıca karar bir seçim anıdır. Aslında farkında olmadan bir çok basit noktalarda karar sürecinde oluyoruz. Her kararın bir sorumluğu beraberinde geliyor. Bunlar neden – sonuç kurabilmedir. Bunu da iş hayatında o kadar çok şekilde yapıyoruz ki. Bazen bunları dijitalleştirip sistemleri otomasyona dönüştürürken bu yaptığımız kararları acaba dijital adımlara dönüştürüp dönüştürememe konusunda ne kadar farkındayız diye dönüp kendimize bakmamız gerekiyor.Benimproje yaptırdığım ekipler sunum yaptığında bir takım sorular sorarım. Nerden bu detayı yakaladınız derler. Çünkü ben süreci görselleştirip karşıt yol süreci de düşünürüm. Dolayısıyla eğitim alt yapımın böyle bir faydası oldu. İlk zamanlarda IT de bulunan arkadaşlarım ilk zamanlar şaşıyorlardı. İnsan Kaynakları direktörünün nasıl bu kadar teknik bilgisi var diye soruyorlardı sonra bana söylediklerinde bilgisayar programcılığı okuduğumu söylüyordum.


9) Kendinizi aktif tutmak için kullandığınız kaynaklar var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

Öğrenme ve gelişmenin sonu olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden online platformlardan okuyorum. Blok, tartışma, formlar gerçektenbesleyici. Yoga, meditasyon ve koçluk eğitimi alıp hem koçluk veriyorum hem de alıyorum. Bu teknikler yeni farkındalık yaratıyor.

10) Ekibinizde çalışacak ideal adayın nasıl biri olmasını istiyorsunuz?

Çalışkan olmasını ilk olarak tercih ediyorum. Sorumlulukları bilen işi beklentilerimin , önüne geçecek karışı iyi olması ,iyi den kastım şuöğrenmeye açık olması. İşini takip ediyor olması azmi ve sonuç odaklı olmasıdır. Kişinin meraklı olmasını isterim . Bu duygusal , zihinsel , estetiksel merak olabilir. Çünkü merak ile işini daha iyi yapma çalışması içinde olur. Yaratıcılıkla bu özellikleri birleştirmesi de lazım .Ekibimde çalışan herkese güvenmek istiyorum. Bunların olduğu süreçte sevgi olur. Ekibimdeki herkesi çok seviyorum. Sevgi olmadan işi gönüllülük yapmak pek mümkün olmuyor. İnsanların kendilerine de güvenmesi lazım. Ekibimin kalitesinin benden daha iyi olmasını isterim.

11) Şirketinizdeki işe alım- staj süreciniz nasıl, yetenek testi uygulanıyor mu? MT ve yurt dışı dışı staj imkanlarınız var mı?

Var. İşe alımda değerlendirme merkezi uygulaması yapıyoruz. İşe alımda aradığımız belli yetkinlikler var. O yetkinliklere sahipolup olmadıklarını kontrol ediyoruz. İçinde yetkinlik bazlı mülakatlar, rol play, vaka analizleri,sunumlar var. İngilizce dil becerisini ölçen sınavlarımız var. Zihinsel, analitik ve sözel beceriyi ölçen sınavlarımız var. Stajlarımızda benzer filtrelemeden yapıyoruz. Uzun dönemli stajlarımız oluyor. Mt gibi almıyoruz . Ama rotasyon imkanlarımız çok geniş.

12) Şirketinizde işe yeni başlayan adaylara mutlaka dikkat et dediğiniz 3 öneri?

İşe başlamadan önce okurken farklı sektörlerde farklı fonksiyonlarda staj yapmalarını öneriyorum. Neyi sevip neyi sevmediğini bilmek ve anlamaları gerekiyor. Böylece iş ve bölüm tercihlerinde sevdiği iş başarıyı getiriyor. Rol modeller çok önemli. Diyelim ki biri var ve linkedin çok büyük bir havuz bu süreçteistediğin departmanda çalışan idealize yaptığın kişinin yaptıkları konusunda görmek senin için nasıl gideceğin konusunda ipucu oluyor. Belki senin gibi tanışma süreci de olabilir. Rol model kişilerinden mentorluk desteği de isteyebilirler .Özet ile tavsiyemKesinlikle içlerine kapanmasınlar kendileri tek başlarına düşünmesinler. Çok sesli düşünsünler. Arkadaşlarıyla, kendilerinden 2-5 yıl büyük profesyoneller ile düşünsünler, sohbetler etsinler. Sorular sorsunlar, dışa açık olup networkleştirsinler.


BONUS: Şirketinizde mülakatta sorulur dediniz soru var mı?

Öyle klasik bir sorumuz yok bakarsan. Mesela benimkendi mülakatlarımı o an için kişinin verdiği cevaplar şekillendiriyor. Hatta busorunun cevabı ford otosan mülakat sorular diye youtube da var J Ben kendi gibi olmalarını istiyorum hazır cevaplarla gelmesinler. Çünkü o da onun özgünlüğünden uzaklaştıracak. Aklını, ruhunu ,kalbini alsın gelsin istiyorum. 

0
 

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun