Üniversiteli

Öğrenciyken Paranı Nasıl Yönetirsin?

Öğrenciyken Paranı Nasıl Yönetirsin?

Üniversiteye ilk geldiğiniz dönem paranızın hesabını yapmadınız ve ay sonunda sadece simit yemeye başladınız değil mi? Sorun yok çünkü bu hemen hemen herkesin başına gelen bir şey. Bu yaşa kadar elimize yönetmemiz gereken yüklü bir miktar geçmemiş olabilir ya da daha önce tamamen tüm harcamalarımızı kendi cebimizden yapmamış olabiliriz. Böyle bir durumda bir an önce kontrolü ele almamız ve paramızı yönetmeyi öğrenmemiz gerek. Bunun için size bir dizi madde ile bir şablon oluşturmak istedim.


Bu şablonu bir tavsiye olarak değerlendirin ve kendinize göre şekillendirin.
1. Temel ihtiyaçlar : yemek, kitap, ihtiyacınız olan bir kıyafet da ulaşım için harcayacağınız para temel ihtiyaca girer. Bunun için elinize geçen toplu paranın yüzde 60'ını bir yere ayırın. Bu harcamalarınızın en büyük kısmı olacaktır.
2. Eğlence : haftasonu dışarı çıkmak istiyorsunuz, konsere gideceksiniz, bir festivale bilet aldınız ya da belki de yeni vizyona giren bir filme gideceksiniz. Tüm bunlar eğlence kategorisine dahil. Bu kategoriye yüzde 15 ayırın. Böylelikle ay başında yapabileceğiniz butun aktivitelere bakip paranızın yüzde 15lik kısmı ile hangisine gitmeyi daha çok istediğinize karar verebilirsin. Emin olun kaliteli birkaç aktivite sizi boş yere para harcamaktan daha mutlu edecektir.

3. Alışveriş: paranızın yüzde 15'ini de bu kısma ayırın. Sezon sonu indirimleri ve alternatif butikler bütçenize yardım edecektir. Beğendiniz bir şeyi almadan önce bütçenizle başka bir şey almak isteyip istemeyeceğinizi kendinize sorun.Böylelikle gereksiz şeyler almazsınız hem de paranız cebinizde kalır.
4. Biriktirin: kalan son yüzde 10'a da hiç dokunmayın ve biriktirin. Böylece beklenmedik bir harcama yapmanız gerektiğinde kendinizi güvende hissedersiniz. Ayrıca daha öğrenciyken biriktirmeyi öğrenmiş olursunuz ki bu durum iş hayatına atıldığınızda çok fazla işinize yarayacaktır.

Üniversitede Nasıl Network Edebilirsin?
Üniversitede Yurtta Kalmaya Nasıl Alışırsın?