Yaşam Bilimleri Alanında Nasıl Kariyer Yapabilirim?
future-science-team-cover

Bilim-Genç Ağı: Future Science Team

Future Science Team, Türkiye'deki gençlerin ve çocukların bilime olan ilgisini farklı yollarla arttırmayı, ilgili olan gençlerin ise bu ortak harekete katılmasını sağlayarak birlikte çalışma bilincini arttırmayı hedefleyen bir bilim-genç oluşumudur.  

Devamını okuyun
ogawa-yamanaka-kok-hucre-cover

Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü

Kök hücre dünyasının prestijli ödülü sahiplerini buldu. Ödül ve kazananlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam et!
Devamını okuyun
Hcre-Kltrnde-nc-Boyut-Organoidler-cover

Hücre Kültüründe Üçüncü Boyut: Organoidler

Vücudumuzun en küçük yapıtaşı denildiğinde, hepimizin aklına gelen yanıt: Hücre! Peki, iki boyutlu klasik hücre kültüründen üçüncü bir boyuta geçişte neler var?
Devamını okuyun
Almanyada-Laboratuvar-Staj-cover

Almanya'da Laboratuvar Stajı

Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans öğrencisi olarak yaz stajımı Köln'deki Max Planck Enstitüsü'nde yaptım. Laboratuvarda edindiğim deneyimler yazımda!
Devamını okuyun
Gkyz-Olaylari

Gökyüzü Olayları

2017 yılında gerçekleşen Güneş ve Ay tutulmaları ile 8 meteor yağmuru, görsel birer şölen olmuştu. Bu yıl olması beklenen gökyüzü olayları yazının devamında!

Devamını okuyun
Modern-Cagn-Hastalg-Alzheimer-cover

Modern Çağın Hastalığı: Alzheimer

Her yıl 10 milyon yeni vakaya ulasan Alzheimer hastalığı ile günümüzde 44 milyon kişi karşı karşıya. Alzheimer nedir ve hastalığın geleceği nasıl olacak?
Devamını okuyun
Biyobasma-Genel-Bak-cover

Biyobasıma Genel Bakış

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi hayatımızın her alanına giriyor ve günden güne gelişmeye devam ediyor. Sağlık alanında üç boyutlu yazıcılar nasıl kullanılıyor?

Devamını okuyun
Bilimin-Oscarlar-Breakthrough-dlleri-cover

Bilimin Oscarları: Breakthrough Ödülleri

Fizik, biyoloji ve matematik alanlarında çalışmalarıyla çığır açan bilim insanlarına verilen Breakthrough Ödüllerinde 2017 yılında neler oldu hatırlayalım!

Devamını okuyun
Dnya-Dnda-Yaam-Aray-cover

Dünya Dışında Yaşam Arayışı

100 yıl içerisinde uzayın kapılarını aralayan insan ırkının, yaşam arayışına başlamasıyla ortaya çıkan astrobiyolojiyi (egzobiyoloji) yakından inceleyelim!

Devamını okuyun
Korede-Doktora-ve-Lab-Ortam-cover

Kore’de Doktora ve Lab Ortamı

Kore'de genetik doktorası yapmaktayım, buradaki laboratuvar ortamları ve hiyerarşi, fazla mesai gibi kültürel farklılıkları okuyunca çok şaşıracaksın!

Devamını okuyun
BYOLOJK-SAAT-cover

Biyolojik Saatin Nobel'e Uzanan Hikayesi

Canlılar yaşam döngülerinde muntazam bir biyolojik ritme sahiptir. Bu biyolojik ritimlerin Nobel'e uzanan araştırma hikayelerini birlikte keşfe çıkalım!

Devamını okuyun
dixit-motiwala-38538

Doğa Bilim: Biyomimitri

Büyüleyici tabiat, insanların hayatlarını iyileştirme yollarının ipuçlarını veriyor. Bilimin kapıları aralanıyor ve biyomimetrik göz kırpıyor.

Devamını okuyun
Yaam-Arivine-Hogeldiniz-Biyoenformatik-cover

Yaşam Arşivine Hoş Geldiniz: Biyoenformatik

Uçsuz gen okyanusunda hedefimize doğru yol almak istediğimizde bize yardım eden rüzgarın adı; biyoenformatik. Gelin bu okyanusu birlikte keşfe çıkalım.

Devamını okuyun
organsonchips

Oyun Değiştirici Bir İcat: Organ-on-a-chip

 Çip üzerinde organ olur mu? Olursa potansiyeli ve geleceği nedir birlikte keşfedelim.

Devamını okuyun
ornella-binni-224982

Hayalini Yaşaman İmkansız Değil

İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden yeni mezun oldum. Bu yazıyı ise şu an Cambridge'den kaleme alıyorum. Hikayem yazıda!

Devamını okuyun
Mikroorganizmalardan-Doan-Bir-Genom-Dzenleme-Arac-ve-Hikayesi-CRISPR-cover

Mikroorganizmalardan Doğan Bir Genom Düzenleme Aracı: CRISPR

Artık genomlara hükmedebilirsin! 21.yüzyılın genetik mucizesi CRISPR, mikroorganizmalardan doğan bir genom düzenleme tekniği. Devamı yazıda!

Devamını okuyun
VE-RI-TAS-cover

Hem Tıp Okumak Hem de Yurtdışında Staj Yapmak Mümkün

Bir Hacettepe Tıp öğrencisinin, Harvard'da staj serüveni! Boston'a giderken yaşadığım heyecan ve tereddüt tarif edilemez. Ama biliyordum ki yalnız değildim!

Devamını okuyun