Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (581 kelime)

  Bavulda Kitap Olmazsa Olmaz

  ​Ekibimizin Hikaye Mıknatısı'ndan tatilde okuyabileceğin kitap önerileri var! Sen de ne okuyacağına karar veremediysen okumaya devam et... İyi tatiller!

  Bavulda-Kitap-Olmazsa-Olmaz-cover

  ​Ekibimizin Hikaye Mıknatısı'ndan tatilde okuyabileceğin kitap önerileri var! Sen de ne okuyacağına karar veremediysen okumaya devam et... İyi tatiller!

  Kafanı nereye çevirirsen çevir karşılaşabileceğin bir soru: Hobilerin nelerdir? Cevap ise çok benzer: Kitap okumak. Ama, benim için kitap okumak hiçbir zaman hobi olmadı, her zaman en büyük gerekliliğim oldu. Senin de en büyük gerekliliğin kitap okumaksa bu uzun bayram tatilinde bavuluna koyabileceğin bazı kitapları görmek için yazıyı okumaya devam et!

  Victor Hugo'nun en sevdiğim cümlesi: "Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez." Bu cümleyi otuzlu yaşların başında okuduğumda kız kardeşine "Bana kitap alır mısın?" diye canhıraş telefon eden, yaz tatilinde her gün aynı şeyleri yapmaktan deli gibi sıkılmış ve yeni bir şey arayan on yaşındaki bir kız çocuğunu hatırladım. O kız çocuğu ilk defa sesleniyor sana. Aslında neredeyse bir yıldır başka bir şapkayla sesleniyor; ama sen onu görmüyorsun tabi. Çünkü, o BinYaprak Hikaye Mıknatısı olarak her hafta izlediğin ilham videolarında kamera arkasında.

  Mevsim dönümlerini bir kenara bırakırsak göz açıp kapayana kadar yıl bitti neredeyse. Yazın son günlerine denk gelen bayram tatili ile yaza da veda ediyoruz yavaş yavaş. Uzun bayram tatilinde hazırlanan bavullara kitap eklemek şart. Sana yılın son tatilinde bavuluma koyduğum kitapları anlatıyorum şimdi. Hazır mısın?

  Amaç- Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox

  Ayn Rand'ın "Atlas Silkindi" üçlemesini büyük bir beğeniyle okuduğumdan belki de Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox'un birlikte yazdığı "Amaç", fabrika ortamını roman konusu yapmasıyla dikkatimi çok çekti. Kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo'nun hikâyesinde dikkat çeken diğer konular; karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet… Ne kadar tanıdık değil mi? Optimist yayınlarından çıkan bu kitap için renkli kalemlerimi de plaj çantama ekledim.

  Modern Dünyada Kusursuz Farkındalık– Osho

  Benim için yirminci yüzyılın en ilham verici insanlarından birisi, Osho. Tanıtım metnindeki "Yeterince cesursan tekrar tekrar başarısız olmak cesaretini kırmaz. Geri dönmezsin." cümlesi, kitabı almamdaki en büyük etken oldu. Kitap günlük yaşantımıza farkındalık katmaya yardımcı olacak beş deneysel teknik dahil birçok konuyu ele alıyor. Deniz kenarında geçen birkaç günün ardından güne başlamak için yeni yöntemler öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

  80-20 Kuralı- Richard Koch

  BinYaprak ile hayatıma giren terimlerden birisi: 80 – 20 Kuralı. Tabii ki bir şeyi o kadar duyunca üzerinde araştırma yapmamak benim için imkansız. Bu konu üzerinde yazılmış çok fazla kaynak var; ama yine de arada dönüp bakacağın bir kitap olmazsa olmaz. "Sonuçların yüzde 80'i sebeplerin yüzde 20'sinden kaynaklanır. O yüzde 20'yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin.", diyor kitabın tanıtım bülteninde. Bakalım ben o yüzde 20'yi bulabilecek miyim?

  Starbucks/ Gönlünü İşe Vermek- Howard Schultz

  Kitabevinin raflarında bu kitabı görünce taze demlenmiş filtre kahvenin kokusunu alan Tuğba'nın Starbucks'a girişi gibi dayanılmaz bir istek duydum. İtiraf edeyim ben bir kahve bağımlısıyım. Seattle'ın liman bölgesinde tek bir mağazayla başlayan Starbucks, dünya çapında on yedi bine yakın mağazası olan bir şirkete nasıl dönüştü? Karton bardakları hayatımıza nasıl soktu? Nasıl bir girişimcilik başarısı haline geldi? Starbucks İcra Kurulu Başkanı Howard Schultz bütün bunları, bu kitapta anlatmış.​

  Kan Gölü- Tess Geritsen

  Benim gibi bir Polisiye / Gerilim hayranıysanız takip ettiğiniz yazarların içinde Tess Geritsen muhakkak vardır. Aslında Tıp eğitimi alan Geritsen, edebiyat alanında dünya başarısı kazanmış bir yazar. Dozu hiç düşmeyen bulmacalarıyla sevdiğim yazarın kitabını, kapanışı görkemli yapabilmek adına tatilin son günlerine saklıyorum.

  Önce harçlıklarının, sonra da maaşının büyük bir bölümünü kitaplara harcayan ve kendi küçük kütüphanesinde büyük mutluluklar büyüten kız çocuğu için en mutlu olduğu an, hiç kuşkusuz kütüphanesine yeni bir kitap eklediği andır. Yeni bir kitap, yeni bir macera demektir çünkü. Beni bu tatilde yeni maceralara çıkaracak kitaplar bunlar. Senin maceralarına hangi kitaplar eşlik ediyor?

   

  Yorum 2

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Hilal Tanrıverdi Özkaynak zaman: Perşembe, 29 Kasım 2018 18:40

  Keyifle okuyacağım çok güzel kitap önerileri sorun hangisinden başlasam

  0
  Keyifle okuyacağım çok güzel kitap önerileri sorun hangisinden başlasam
  Sevcan YILMAZ zaman: Cuma, 17 Mayıs 2019 14:33

  Amaç kitabını mentörümün tavsiyesiyle okudum ve bir mühendislik öğrencisi olarak üretim hatlarında yaşanan sıkıntıları roman tadında anlatan böyle bir kitapla öğrenmiş oldum.

  0
  Amaç kitabını mentörümün tavsiyesiyle okudum ve bir mühendislik öğrencisi olarak üretim hatlarında yaşanan sıkıntıları roman tadında anlatan böyle bir kitapla öğrenmiş oldum.:)

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.