Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (475 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  Endüstri Mühendisliğinde Staj: Yönetim Stajı

  Endüstri mühendisi adayı olarak bu yaz satın alma departmanında staj yaptım. Benchmarking, performans metrikleri ve staj boyunca öğrendiğim her şey yazımda!

  Endstri-Mhendisliinde-Staj-Ynetim-Staj-cover

  Endüstri mühendisi adayı olarak bu yaz satın alma departmanında staj yaptım. Benchmarking, performans metrikleri ve staj boyunca öğrendiğim her şey yazımda!

  Yeniden merhaba! Uzun bir aradan sonrasında yeni bir staj deneyimim ile karşındayım. Önceki yazılarımda staj yapmanın bölümümüzde ne kadar önem taşıdığından bahsetmiştim bu nedenle bu yaz tatilimi de boş geçirmeyerek yeni bir staj yaptım. Bir önceki yaz üretim alanında staj yaptığım için bu yaz staj hakkımı iş dinamiğini ve çalışma ortamını merak ettiğim satın alma bölümünden yana kullandım. Stajyer olarak başladığım ilk gün bağlı olduğum şef tarafından çalışma konum verildi ve staj sürecim boyunca satın alma bölümünün ve tedarikçilerin performanslarını takip etmek ve değerlendirmek için performans metrikleri önermek ve otomotiv sektöründeki lider firmalarla "benchmarking" yaparak eksiklikleri ve yapılması gerekenlerin listesini çıkarmak üzere çalışmalarda bulundum.

  Coşkunöz Metal Form'da staj sürecim

  Çalıştığım firma otomotiv yan sanayi sektöründe yer aldığından, lider firmalardan olan Oyak-Renault ile görüşmelerim sonucunda Coşkunöz Metal Form hangi süreçleri kendi ve tedarikçi performanslarını takip etmek adına adapte etmesi gerektiğini buldum aynı zamanda Coşkunöz Metal Form bünyesinde sürecin nasıl işlediğini de karşılaştırarak bir sunum hazırladım. Staj sürecim boyunca teorik bilgilerimi pratiğe dökmemin yanı sıra görüşmelerim sayesinde networkümü geliştirme fırsatı buldum aynı zamanda satın alma sürecinin baştan sona nasıl işlediğini, birimde çalışanların görevlerini, süreçlerdeki zaafları ve geliştirilmesi gereken yerleri gözlemleme fırsatı yakaladım. Düşündüğümden daha yorucu bir bölüm olduğu kanısına varsam da bölümün eğlenceli ve keyifli olduğunu düşünüyorum. Zaten yaptığım işi sevmiş olmalıyım ki son hafta yaptığım sunumumda şefim sunumumun yeni işe başlayanlara eğitim haftasında kullanılacak bir materyal niteliği taşıdığından ve bu sunumun kullanılması adına irtibata geçeceğinden bahsetti.

  Çalışmak ister miyim?

  Her staj deneyimi aslında okul bittikten sonrasında bu bölümde çalışmak, kendimi geliştirmek ve bu bölümde ilerlemek ister miyim sorularına cevap niteliğinde. Bu stajımda da bir öncekinde olduğu gibi dışarıdan baktığımda bölümle ilgili düşündüğüm pek çok şeyde yanıldığımı görme fırsatı buldum. Üretime kıyasla daha az stresli ve yorucu olduğunu zannettiğim bölümün aslında dönemsel olarak ne kadar yorucu ve stresli olabileceğini gördüm fakat diğer yandan kurumsal firmalarda işlerin ne kadar profesyonelce halledildiğine de tanıklık etme fırsatı yakaladım ve aklımda bulunan pek çok soruya cevap buldum. Verilen görevi keyifle yapmış olsam da hala kararımı tam verememekle birlikte işin bir de "marketing" olan dış yüzünü de okulum bitmeden deneyimlemenin benim için çok yararlı olacağına inanıyorum. Ürünleri tedarikçilerden alırken gösterilen hassasiyetlere ve yaşanan süreçlere tanık olmanın yanında ürünlerin nasıl pazarlandığı, müşteriye nasıl sunulduğu ve hangi süreçlerin yaşandığına olan merakım bu stajımla birlikte daha da arttı.

  3 Staj deneyimi yazımda da bahsettiğim gibi, özellikle Endüstri Mühendisliği bölümünde okurken yazları ve hatta okul dönemini uzun ya da kısa süreli stajlarla doldurmak, farklı sektörler ve bölümler gözlemlemek kendine yapacağın en büyük yatırımlardan biri. Örneğin ben mezun olmadan bir bankada stajı da planlarım arasına aldım çünkü gerçekten hoşuma gidebileceğine inandığım bir sektör bankacılık. Umarım sen de öğrenciliğin süresince heyecan duyduğun alanlarda staj yapma imkanı bulur ve mezun olmadan hangi alana daha yatkınsın keşfedersin! Yeni yazıma kadar sevgiler ve bol öpücükler!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.