gsvc

Global Sosyal Girişimcilik Yarışması (GSVC)

Global sosyal girişimcilik yarışması olan GSVC ile uzun süredir hayalini kurduğun fikrini gerçeğe dönüştür.


Global sosyal girişimcilik yarışması olan GSVC ile uzun süredir hayalini kurduğun fikrini gerçeğe dönüştür.

GSVC dünya genelinde sosyal girişimciler için danışmanlık ve tanıtım hizmeti sağlayan, ödüller veren ve öğrenciler tarafından yönetilen en büyük ve en uzun süreli iş planı yarışmasıdır. Yarışma 1999 yılında UC Berkeley'de MBA öğrencileri tarafından gelecek vaat eden sosyal girişimlerin desteklenmesi amacıyla başlatılmış ve bugün 65'den fazla ülkeden katılım alan bir yarışmaya dönüşmüştür. GSVC dünya üzerinde olumlu etki yaratma potansiyeli olan sosyal girişimlerin etki yaratırken ticari bir iş olarak da var olmalarını amaçlıyor.  

Yarışma 3 aşamadan oluşuyor:

  1. Başvuru Formu
  2. Bölgesel Finaller
  3. Global Final

Yarışmanın kazananı ise mentorluk, dünya çapında bir network'e dahil olma, girişimini tanıtma gibi ayrıcalıkların yanı sıra 40.000 lık ödülün de sahibi oluyor. Ayrıca bölgesel finallere gitmeye hak kazananlara GSVC'nin bölgesel partneri olan Koç Üniversitesi'nden ve Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF)'den danışmanlar atanarak girişimlerin iş modellerini geliştirmesine yardım ediyorlar.

Bölgesel finallerin kazananları ise Nisan ayında İtalya, Milano'da 3 gün süren çekişmeli ama bir o kadar da öğretici global finale gitmeye hak kazanıyor.

GSVC yarışmasına kimler başvurabilir?

  • Yarışmaya takım halinde başvuruluyor ve takımda en az bir tane lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olması gerekiyor.
  • Takımda öğrencinin etkin bir şekilde girişim ile ilgileniyor olması gerekli. Örneğin, iş planının geliştirilmesi konusunda etkin bir şekilde rol alması ya da iş üzerinde etkin bir şekilde çalışması gerekiyor.
  • Girişimin misyonu ve uygulamaları sosyal veya çevresel bir etki yaratmak üzerine olmalı.
  • Girişim finansal açıdan kârlı ve sürdürülebilir olarak planlanmalı; ister ticari bir iş isterse vergiden muaf olan bir dernek olsun girişim kendine yeten planlara sahip olmalı.

Daha önce GSVC finalisti sosyal girişimler arasında birçok başarılı girişim görebilirsin. Bunlardan biri de 2016 yılında finale kalmayı başarmış olan yerli girişim Otsimo. Daha önceki başarı hikayelerine buradan bakabilirsin. 

Eğer sen de hem yarışmak hem de bu süreçte öğrenmek istiyorsan GSVC'ye buradan başvurabilirsin. Başvuru dili İngilizce. Soruların için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.'ye mail atabilirsin. 

Kasım'ın ilk haftası yarışma ile ilgili bir "kick-off" etkinliği düzenlenecek, detaylar: https://gsvc.ku.edu.tr/calendar

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol