Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (437 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  İki Farklı Firmada Endüstri Mühendisliği Üretim Stajı Karşılaştırması

  Endüstri Mühendisliğinde sadece üretim stajı bile kendi içinde ne kadar farklılaşabilir? Arkadaşımla yaptığımız stajlarımızı karşılaştırdım, devamı yazıda!

  Endstri-Muhendisliginde-Staj--uretim-Staj-2-cover

  Endüstri Mühendisliğinde sadece üretim stajı bile kendi içinde ne kadar farklılaşabilir? Arkadaşımla yaptığımız stajlarımızı karşılaştırdım, devamı yazıda!

  Bir önceki yazımda Endüstri Mühendisliği'nde staj yapmanın öneminin altını çokça çizmiştim ve bu bölümde okuyan öğrenciler için staj sayısının çokluğunun, çeşitliliğinin hayati önem taşıdığından bahsetmiştim. 

  Stajlardaki çeşitlilik üretim ve yönetim diye ana iki gruba ayrılsa dahi bu iki ana grup da kendi içinde pek çok farklı kola ayrılıyor. Yönetim stajı kendi içinde, finans, pazarlama, satın alma, insan kaynakları gibi çeşitli kollara ayrılıyor. Üretim stajı ise temelde bir fabrikada üretim sistemlerinin incelenmesine dayalı olsa dahi farklı tecrübeler kazandırıyor. Örneğin, kendi yaptığım üretim stajında üretim hattını düzenleme üzerine bir proje yapmıştım. Aynı dönemde staj yaptığım Bilkent Üniversite'sindeki yakın arkadaşım Duygu Söylemez ise Ankara'da bulunan Arçelik A.Ş Bulaşık Makinası Fabrikasında benim deneyimlediğimden daha farklı bir tecrübe kazanma fırsatı yakaladı. Bunu sizinle paylaşmak ve üretim stajının bile aslında ne kadar çeşitli ve çok yönlü olduğundan bahsetmek istiyorum.

  Staj deneyimi

  Duygu ile yaptığım sohbetler sonucunda aslında farklı fabrikaların benzer sorunlara farklı yönler ile baktığını ve farklı çözümler getirme ihtiyacı duyduklarını keşfettim. Bu sohbetimden öncesinde sadece tek bir staj yapmam nedeniyle bu stajda yaptığım çalışmaların ve öğrendiğim yöntemlerin iş hayatında her kurum tarafından kullanılan ortak ve tek çözümler olduğunu düşünüyordum fakat başka bir arkadaşımla konuşmak bile bana geniş bir bakış açısı kazanmam konusunda çok yardımcı oldu. 

  Duygu'nun yaptığı stajda benim staj yaptığım birimde olduğu gibi stoklama problemleri mevcuttu. Yaptığım stajda ben üretim hatlarını ana hat ile birebir çalışması için çalışmalar yapıp stokları eritme çalışması yapmıştım, Duygu ise bu stoklar için tasarımlar yapmak üzerine bir staj yapmıştı. Teorik bilgilerin pratiğe geçirilmesindeki en önemli rolleri oynayan stajlar Duygu'nun bilgisayarda bir çizim programı olan SolidWorks adlı programı kullanması ile bize okulda öğrendiklerimizin nerelerde kullanabileceğimizi gösteren güzel bir örnek. Çünkü bilgisayar mühendisliği öğrencileri olmamamıza rağmen çeşitli programlama ve çizim dersleri alıyoruz ve kimi zaman bunları nerelerde kullanacağımızı düşünmeden edemiyoruz. 

  Duygu'nun stajının benim stajımla tabi ki ortak özellikleri var, örneğin operatörlerin gözlemlenmesi ve ergonomik, sağlık açısından problem yaratan hareketleri raporlamak ve bunlar için çözümler üretmek, temelde üretim stajı yaptığımız için stajların ortak paydalarının olması çok doğal. Fakat bu sorunlara yaklaşım yöntemleri ve öğretilerin farklılığı bize en çok vizyon kazandıran ayrıntılar. Örneğin ben hat üzerinde değişiklikler yaparak katma değeri olmayan hareketleri yok etmeye çalışırken, Duygu ise yeni bir raf sistemi tasarlayarak bu zaafı yok etme önerisinde bulunmuş. Bu nedenle üretim alanında farklı şirketlerde yapılacak stajlar eminim ki size bakış açınızı geliştirme konusunda çok yardımcı olacak ve ileriki yaşamınızda iş hayatınızda yaratıcılığınız ile birleştirdiğinizde başarınızın ilk adımı niteliğinde olacak. 

  Bir sonraki yazımda görüşmek üzere ve Duygu'ya bu yazımda yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

  Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları'nda yapmış olduğum staj deneyimim için bir önceki yazımı okuyabilirsiniz:

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.