mentorluk-cover

İyi Bir Mentee Olmanın İpuçları

Bir gün iş hayatınızda aldığınız kararları sorgulayacak veya yol ayrımına düştüğünüzde danışılacak; modayı siz yaratsanız bile sabah kalktığınızda işe giyecek kıyafetinize karar veremediğinizde size yardım edecek; ya da gelecekteki yol haritanızı çizmenizde yardımcı olacak bir akıl hocasına ihtiyacınız olur mutlaka.


Bir gün iş hayatınızda aldığınız kararları sorgulayacak veya yol ayrımına düştüğünüzde danışılacak; modayı siz yaratsanız bile sabah kalktığınızda işe giyecek kıyafetinize karar veremediğinizde size yardım edecek; ya da gelecekteki yol haritanızı çizmenizde yardımcı olacak bir akıl hocasına ihtiyacınız olur mutlaka.

Her kim olursanız olun, ister doğru kararlar aldığına inanan bir iş kadını ya da iş adamı; ister modanın adeta kurallarını koyan bir stilist; ister okulunuzdaki en başarılı öğrenci olun. Bir gün iş hayatınızda aldığınız kararları sorgulayacak veya yol ayrımına düştüğünüzde danışılacak; modayı siz yaratsanız bile sabah kalktığınızda işe giyecek kıyafetinize karar veremediğinizde size yardım edecek; ya da gelecekteki yol haritanızı çizmenizde yardımcı olacak bir akıl hocasına ihtiyacınız olur mutlaka.

Mentörleriniz böyle zamanlarınızda size yardım edecek, doğru kararlar alarak sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacak kişilerdir. Mentörler zaten tecrübeli olduklarından genelde bu ilişkiyi nasıl yürüteceklerini, size en iyi ölçüde nasıl ve ne şekilde fayda sağlayabileceklerini bilirler. 

Peki bir mentee olarak, siz bu ilişki için nasıl 'iyi bir mentee' olabilirsiniz?

Harcanan zamana değer olun, her şeyinizle bu ilişkiye kendinizi adayın

Mentörlerden oldukça fazla yardım alırız. Onların tecrübelerinden yararlanır, bize akıl vermelerini çok büyük bir istekle bekleriz. Fakat bilirsiniz, hayat müşterektir. Mentörler ne kadar fayda sağlarlarsa, o kadar da faydalanabilmelidirler bu ilişkiden. Bu da mentör-mentee ilişkisinin verimliliğidir. Bu da ancak hem menteenin hem de mentörün kendini bu ortaklığa adamasıyla gerçekleşebilir.

Bu ortaklığı hak ettiğinizi algılayın ve algılatın

Aranızdaki sürdürülebilir ilişkiyi sağlamak, önünüzdeki buluşmanız için tarih ayarlamaya çalışmak kesinlikle mentörünüzün görevi değildir. Bu sizin işiniz. Ek olarak, yukarıda bahsedildiği gibi mentörünüzün bu ilişkide veren tek kişi olmadığını da unutmayın. Elinizden geldiğince siz de bu ilişkide veren bir birey olun. Mentörler genelde sizin yaş grubunuzda bahsi geçen, trend olan şeyleri merak ederler. Mesela, mentee olarak siz bu konuda bir aydınlatıcı olabilirsiniz mentörünüz için.

Mentörünüz meşgul bir insan. Verimli buluşmalar geçirerek, zamanlarını iyi bir şekilde harcadıklarını onlara hissettirmelisiniz.

Ne istediğinizi önce kendiniz kavrayın, sonra isteğinizi dile getirin

Mentörler her zaman size daha çok şey katmak isterler, daha az değil. Fakat çaresizlerle uğraşmak istemezler. Buradaki çaresizlik sizin ne istediğinizi bile bilmemenizdir. İsteğiniz ne kadar spesifik olursa, o kadar tesirli bir yardım almış olursunuz.

Size verilen tavsiyelere uyun ve onları olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamaya koyulun

Mentörünüz tarafından size verilen tavsiye, tecrübeleri ve kendisinin düşünce tarzıyla işlenmiş bir hazine gibidir. Eğer verilen tavsiye size de uygunsa, harekete geçmelisiniz. Sonrasındaki aşama ise mentörünüzü, tavsiyesini yerine getirdiğinden haberdar etmek olacaktır. Size bir fırsat kapısı aralandığında, fark edilir bir şekilde hızlıca ona doğru koşmalısınız.

Yazan: Tunya Irkad, TurkishWIN Mentoring Program Üyesi

0
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol