uzay-cagi-cover

Jetgiller Türkiye'de

World Economic Forum'a göre 2020 yılında bir işe bir robottan daha fazla değer katabileceğimizi gösteren, işe alımlarda en çok aranacak 10 özellik bu yazıda!


World Economic Forum'a göre 2020 yılında bir işe bir robottan daha fazla değer katabileceğimizi gösteren, işe alımlarda en çok aranacak 10 özellik bu yazıda!

Fütürizmle ilişkisi Jetgiller ile başlayan nesiller olarak henüz uçan arabalarla okula veya işe gidiyor olmasak da iş dünyasına ve günlük hayatımıza gümbür gümbür gelen otomasyonu öngörmemek mümkün değil. Doktorluk, memurluk ya da mühendislik dışındaki mesleklerin burna sürülmediği bir toplumda hiç aşina olmadığımız mesleklerin yükselişi, iş yerlerindeki sınırların kaldırılması ve mobilitenin aramıza katılmasıyla birlikte birçok değişiklik hayatımıza girdi ve girmeye de devam edecek.

Yapay zekaya sahip robotların şarkı besteleri yapıp, insanlardan ayırt edilmesi neredeyse imkansız olan makaleler yazıyor olması "Oldu o zaman siz takılın, biz sizi rahatsız etmeyelim" etkisi yaratsa da, aslında bize yapay zekalardan kendimizi ayıran yetenekler edinme konusunda uyarı veriyor. Data toplayan ve analiz eden yapay zeka algoritmalarının, tabii ki, sadece internette alışveriş yapmak için girdiğimiz sitedeki o ayakkabıyı sağdan soldan çıkartıp sabrımızın sınırlarını zorlamak için kullanıldığını düşünmek haksızlık olurdu! Ernst&Young'ın yaptığı Megatrends 2016 araştırmasına göre yapay zeka algoritmalarının yaratıcılık gerektiren mesleklerde kullanılmasıyla 2020 yılına kadar 5.1 milyon kişinin yerini alabileceği öngörülüyor. McKinsey araştırmaları ise Türkiye'deki çalışan nüfusun %50'sinin otomasyona dönüştürülebilme potansiyelinde olduğunu belirtiyor. 11.9 milyon çalışanın işinin otomasyona dönüşümü, çalışanlara verilen 150 milyar dolarlık maaşı da ortadan kaldırmış oluyor. Bu durumda değişen koşullardan dolayı aşina olmadığımız mesleklerin ortaya çıktığı gibi yok olacak bazı mesleklerin de habercisi. World Economic Forum'un ilginç öngörüsü ise bunu kanıtlar yapıda: "Günümüzde ilkokula başlayan çocukların %65'i ileride henüz ortaya çıkmamış işlerde çalışıyor olacak". Peki, bir robottan daha fazla değer katabileceğimizi gösteren özellikler neler olacak?

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2016/03/21st-century-skills-future-jobs-students/

World Economic Forum'a göre 2020 yılında işe alımlarda en çok aranacak 10 özellik

  1. Kompleks problem çözebilme yetisi
  2. Eleştirel düşünebilme 
  3. Yaratıcılık 
  4. İnsan yönetimi 
  5. Kişilerle koordine olabilme 
  6. Duygusal zeka 
  7. Yargılama ve karar verebilme 
  8. Hizmet odaklılık 
  9. Tartışabilme 
  10. Algısal esneklik

Kıssadan hisse, hızla gelişen ve değişen bir sistemde tutunabilmek için sürekli olarak öğrenmeye açık kalmak ve kendini geliştiriyor olmak şart. 

Bir diğer yandan ise tüm dünyada alıp başını giden "freelance"-serbest çalışma- furyası Türkiye'de de yaygınlaşmakta ve milenyum jenerasyonun %79'unun serbest çalışma eğiliminde olduğu görülmekte. Accenture tarafından yapılan bir araştırmaya göre milenyum jenerasyonun %75'i kurumsaldaki işlerini şirket içerisindeki hiyerarşik yapıdan dolayı bırakmayı düşünüyor. Jenerasyonların değişimi kurumsal şirketlerdeki yeniden yapılanma ihtiyacını doğuruyor. On yıl içerisinde %69'nun yönetici rollerde olması beklenen milenyum jenerasyonunun kurumsal şirketlerde barınabilmesi için bu değişiklikler kritik role sahip. İyi haber! Hayallerimizi süsleyen esnek çalışma şartlarına sahip olmak için işi bırakıp girişimci olmak zorunda kalmadığımız bir dünya bizi bekliyor! Geleneksel çalışma koşullarının aksine, bu trend iş ortamında karşılıklı güven aşılayan ve çalışanın yaratıcılığını ortaya çıkarabilmesine ortam hazırlayan koşullar sağlıyor. Mobilitenin getirisi olan uzaktan çalışma imkanı, devasa ofislerde küçük kübiklere sıkıştırılmış yaratıcılığın dışarı çıkabilmesi için umut oluyor haliyle. 

Dünyada ve Türkiye'de sürekli değişim halinde olan iş gücü ve iş dünyasına ilgi duyuyorsan veya Fütürizm merakın Jetgiller'den ileri gidiyorsa aşağıdaki makalelere bayılacağına eminim:

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol