Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (444 kelime)

  Mezun Olunca Ne İş Yapacaksın?

  Endüstri mühendisliği öğrencilerine ilk tepki olarak yönlendirilen soru: "Endüstri Mühendisi ne yapar?". Cevabı bulmak için, konuyu en baştan ele alalım!

  Endstri-Mhendisi-Ne--Yapar-cover

  Endüstri mühendisliği öğrencilerine ilk tepki olarak yönlendirilen soru: "Endüstri Mühendisi ne yapar?". Cevabı bulmak için, konuyu en baştan ele alalım!

  Bir Endüstri Mühendisi adayı olarak hangi bölümde okuduğum sorulduğunda karşılaştığım ilk tepki genelde "Ne iş yapar bu Endüstri Mühendisi?" oluyor ve eminim ki pek çok aday ya da mühendis bu sorudan muzdarip. Birçok iş koluna ayrılan bu mesleğin "ne iş yaptığını" anlamak için gelin en baştan alalım ve "Endüstri Mühendisliği Nedir?" diye soralım.

  Endüstri Mühendisliği nedir?

  Endüstri Mühendisliği genel mühendislik dallarından parça yerine bütünü değerlendirmesi sebebiyle ayrılır. Amacı ise çeşitli kaynakları (insan gücü, enerji, ham maddeler, zaman) en çok verim, en kısa zaman ve en düşük maliyet ile kullanmak. İnsan ile iç içe olan yapısı ve dinamiği ile pek çok kesim tarafından "sosyal mühendislik" olarak tanımlanıyor aslında bu konuda çok da haksız oldukları söylenemez çünkü sosyal bilimler derslerini almadığınız bir Endüstri Mühendisliği müfredatı neredeyse hayal bile edilemez. Kısaca Endüstri Mühendisliği'nin ne olduğunun üzerinden geçtiğimize göre "Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?" sorumuza yoğunlaşabiliriz.

  Endüstri Mühendisi ne iş yapar?

  ​"Verim" Endüstri Mühendisliği denildiğinde akla gelen anahtar kelimelerden bir tanesi. Bu nedenle sistemlerdeki verimin hesaplanması, arttırılması, düzenlenmesi Endüstri Mühendislerinin yaptığı işlerden sadece bir tanesi. Başka bir deyişle üretim birimlerinde üretim planlanması, iyileştirilmesi endüstri mühendislerinin yaptıkları bir iş kolu. 

  Geçtiğimiz yaz mühendis adayı olarak Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları'nda üretim stajı yaptım ve bu deneyimimi ve yaptığım çalışmaları bir sonraki yazımda daha detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Mühendislik gereği üretim ve fabrikada çalışabilmeye ek olarak Endüstri Mühendisleri derslerde aldıkları disiplinler ve bölümün doğal yapısında bulunan "insan" unsuru sayelerinde Denetim, Satın Alma, Pazarlama, Finans, Yöneticilik alanlarının hepsinde bulunabilir. 

  Üniversite eğitiminin herhangi bir alanda uzmanlaşma vaat etmemesi kimi kesim tarafından eleştirilse ve kimileri tarafından "gerçek bir mühendislik" olarak kabul görmese dahi Endüstri Mühendisliği kendi içinde her işi yapabilme potansiyelini barındırıyor.

  Uzmanlaşmak istediğim alanı üniversiteye girerken, 18 yaşındaki toy halim yerine 22 yaşında temelleri atılmış bilgi birikimimle seçme imkânı sunması ise bölümümün en sevdiğim yanlarından. Çünkü 4 yıllık üniversite eğitimi hangi alana ilgimin olduğunu keşfetmem konusunda güçlü ipuçları verdi bana. Örneğin, üretim stajımı yapmasaydım, fabrikalara ve üretim hatlarına karşı olan önyargım belki hiç kırılmazdı aksine bu stajla birlikte üretime, her şeyin kalbi olan birime, ne kadar ilgili olduğumu ve bu bölümden ne kadar keyif aldığımı keşfetme imkânı buldum. Bu yaz ise Satın Alma biriminde bir staj yapacağım ve eminim ki bu staj da bana yön gösterici olacak. Mesleğe atılmadan önce farklı alanlarda ( fabrika, holding, banka, denetim şirketi gibi) yapacağınız stajlar bu bölümde hayati önem taşıyor, çünkü karar vermeden önce ne kadar çok "demo" görürseniz kariyerinizi hangi alanda ilerletmek isteyeceğinize karar vermeniz bir o kadar kolay oluyor.

  Bir sonraki yazımda Üretim Stajı nerede yapılır ve neler deneyimleyebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim. O zamana kadar sevgiyle kal, "Endüstri Mühendisi ne iş yapar?" diyenlere potansiyelini anlat!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.