Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (548 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  Neden Endüstri Mühendisliğini Seçtim?

  "Büyüyünce ne olacaksın?", "Benim çocuğum doktor olacak." gibi söylemler ile meslek seçimi oldukça zorlaşıyor. Yazımda bu süreci nasıl atlattığımı anlattım!
  WhatsApp-Image-2018-01-09-at-13.15.54
  "Büyüyünce ne olacaksın?", "Benim çocuğum doktor olacak." gibi söylemler ile meslek seçimi oldukça zorlaşıyor. Yazımda bu süreci nasıl atlattığımı anlattım!
  Küçüklüğümüzden beri hep bir "statü", "titr" sahibi mesleklerin istenilen, olunması gereken meslekler olduğu aklımızın bir köşesine yazıldı. Çoğumuzun ailelerinin çocuklarında yarattığı baskılar ise bu yerleşen önyargıları tetikliyor. Şimdiki aileler daha bilinçli ve çocuklarına alan tanımaları gerektiklerinin farkında olsa dahi hep öğretmen, doktor, mühendis, avukat meslekleri özendiriliyor çocuklara. Örneğin, "Ben büyüdüğümde işletme okuyacağım." diyen bir çocuk ile karşılaşmadım daha hayatımda. Değinmek istediğim nokta, hayatımızda çoğu zaman rahat bırakılamıyoruz, özgürce, önyargısız bir şekilde ne istediğimize karar veremiyoruz. Bu sene sınava hazırlanacak arkadaşlarım hem ailelerinin beğeneceği, hem toplum tarafından kabul gören, hem de severek yapacakları bir mesleği bulmanın derdindeler, bu nedenle "Hangi bölümü düşünüyorsun?" sorusunun cevabı bugünlerde "Bilmiyorum."

  Kendi mesleğini seçebilme özgürlüğü

  Şanslı bir azınlığın içindeyim ki ailem küçükken tiyatrocu olacağım dediğimde de gazeteci olacağım dediğimde de mühendis olacağım dediğimde de "Ol kızım" dediler. Yapamazsın, parası az, o da meslek mi tepkileri ile hiçbir zaman karşılaşmadım. Tabii ki kendilerince edinmemi istedikleri meslekler vardı. Örneğin babam her daim tıp okumamı istedi, diyetisyenliği bile son sene düşünmeye başlamıştım onun sayesinde fakat sonunda bir şekilde kendimi buldum mühendislikte. Meslek seçimi bana göre biraz mantık biraz istek işi. Mantığını dinleyip aldıkları iyi sonuçların sarhoşluğunda güzel okullara giderek aslında mutsuz olacakları meslekler seçen çok arkadaşım oldu, bense sınavda mükemmel bir sonuç almamış olsam da istediğim okulda istediğim bölüme girebilme şansını yakaladım ve ne güzel ki mesleğimi severek öğrendiğim için o kişilerden çok daha başarılıyım.

  Neden endüstri mühendisliği?

  Ailem senelerdir endüstriyel yaşamın bir fiil içinde, küçüklüğüm ise "Sizin çalıştığınız yerde çalışacağım ben de!" diyerek geçti. Hayranlık ve şirketi bir aile gibi kucaklama mühendislik tohumlarının atılmasını sağladı içimde. Seneler geçip liseye geçtiğimde ve sayısal mı eşit ağırlık mı okuyacağım sorusu karşıma geldiğinde pek çok eşit ağırlık bölümünü aklımda elemiştim ve yoluma sayısal bölümüyle devam ettim. Ardından sağlık mı mühendislik sorusuyla karşılaştım, bunu ise lise ikinci sınıfta gittiğim Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi bölüm tanıtım sürecinde karar verme olanağı yakaladım ve tıp okumak istemediğime karar verdim.
  Mühendislik kafamın hep bir köşesindeydi fakat çeşitli dalları olan bu bölümü bir türlü kafamda netleştiremiyordum, makina mühendisliğinde mutsuz olurmuşum gibi geliyor, bilgisayar hiç ilgimi çekmiyordu.
  Neyse ki imdadıma okula gelen meslek tanıtımı yapan kişiler yetişti ve beni endüstri mühendisliği ile tanıştırdılar. Bölümün iş olanakları, iş yelpazesi ilgimi çok çekti. 17-18 yaşında vereceğim bir karar ile bütün hayatımı etkilemektense 22-23 yaşında mezun olduğumda hangi alanda çalışacağıma karar vermek bana çok mantıklı geldi çünkü bu bölüm bana bankacılık, denetçilik, mühendislik, yönetim ve daha pek çok prensibi kazandıran bir mühendislikti.
  Ailem ile bu fikrimi paylaştığımda her zamanki gibi bu mesleğin de artılarını ve eksilerini konuştuk, her ne kadar kızının endüstriyel yaşamın içinde stresle boğuşmasını istemese de babam da endüstri mühendisliğinin mantıklı bir seçim olduğundan bahsetti ve beni kararımda destekledi. Bugün Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim ve tempom gün geçtikçe ağırlaşsa dahi okula öflemeden gidiyorum ve bölüm ile ilgili tüm derslerimi zevk alarak dinliyorum bunun sonucunda ise başarı ister istemez geliyor ki bu beni daha da teşvik ediyor. Araştırarak, tanıtımlara giderek, meslek sahipleriyle konuşarak verilmiş bir meslek kararı benim kendim için yaptığım en yararlı şeylerden biri oldu. Hayatınızın belki de en önemli kararlarından birinde en büyük, belki de tek söz sahibinin kendiniz olduğunu unutmayın, "Puanım tutuyor yazayım" demeden bir meslek seçimi yapın ve bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın, sevgiler ve kocaman öpücükler.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.