ozguven-cover

Özgüven mi Öz Saygı mı?

Her zaman bizden daha iyi olan birileri ile karşılaşabiliriz. Başarıyı devamlı kılmak ve iç huzura sahip olmak ancak "kendine saygı" ile mümkündür.


Her zaman bizden daha iyi olan birileri ile karşılaşabiliriz. Başarıyı devamlı kılmak ve iç huzura sahip olmak ancak "kendine saygı" ile mümkündür.

Özgüven nedir?

 Özgüven kavramının kültürümüzde zaman zaman farklı ve hatta çelişkili anlamlar ve çağrışımlar taşıdığını gözlemliyoruz. Özgüven, "başkaları beni nasıl görüyor" sorusuna cevap verir. Kendimizle ilgili algımız içselleşmez, başkalarının değerlendirmelerine bağımlı kalır.

Öz saygı nedir?

Öz saygı ise, "ben kendimi nasıl görüyorum" sorusunun cevabıdır. Kişinin kendine saygısı, kendini olduğu gibi kabul etmesiyle ilgilidir.

Kendini sev

Oysa kendine güven başarılı olmaya ve dolayısıyla başkalarının değerlendirmelerine bağlıdır. Her zaman bizden daha iyi olan birileri ile karşılaşmamız mümkün olduğu için başarısız olduğumuz durumlarda kendimize olan güvenimizin de sarsılması kaçınılmaz olur. Buna karşılık kendimize saygımız ise kendimizi sevmemiz ve kendimizden hoşlanmamıza bağlıdır. Öz saygı insanın kendini ve sınırlarını olduğu gibi kabul etmesi ve bundan hoşnut olmasıyla ilgilidir. Öz saygı, özgüven gibi dış değerlendirmelere açık olmadığı için başarısızlıktan zarar görmez.

"Kendine güven"in bireysel ve ekip başarısı üzerindeki etkisi tartışılmaz, ancak başarıyı devamlı kılmak ve iç huzuruna sahip olmak ancak "kendine saygı" ile mümkündür.

Şimdi kendini sev, kendine güven!

Yazan: Acar Baltaş

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol