parami_yonetebiliyorum_nedir

Paramı Yönetebiliyorum Nedir?

Paramı Yönetebiliyorum; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği ve Visa Türkiye ortaklığında ve 22 bankanın desteğiyle 2009 yılında başlayan bir proje. Türkiye'de ilk defa kamu sektörünü, özel sektörü ve sivil toplum sektörünü ortak paydada buluşturan bir proje oldu.


Paramı Yönetebiliyorum; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği ve Visa Türkiye ortaklığında ve 22 bankanın desteğiyle 2009 yılında başlayan bir proje. Türkiye'de ilk defa kamu sektörünü, özel sektörü ve sivil toplum sektörünü ortak paydada buluşturan bir proje oldu.

Projemiz ile; gençlerin, genç girişimcilerin ve çiftçilerin bütçelerini en verimli şekilde yönetmelerini hedefliyoruz. Toplumda finansal okuryazarlığın artırılmasını, tasarruf alışkanlıklarının, yatırım becerilerinin gelişmesini ve bireylerin sağlıklı finansal geleceğe sahip olmasını amaçlıyoruz.

Projemiz ile 2009 yılından bu yana gençlerin hayatına dokunarak finansal okuryazarlık konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz. 81 ilde, 1600 gönüllü eğitmenimizle 700 binden fazla gence birebir ulaştık. Projemizi yurtdışında iş birliği yaptığımız kurumlarla bir araya geldiğimiz toplantılarda da anlatıyoruz ve bu tecrübe paylaşımlarının sonucunda çeşitli ülkelerdeki kurumlar projemizi örnek alarak finansal okuryazarlık alanında kendi ülkelerinde projeler uygulamaya başladılar. Bu başarımızda sahada projemizin eğitimlerini gerçekleştiren gönüllü eğitmenlerimizin desteği çok fazla.

Peki Benim Hikayem?

Benim Paramı Yönetebiliyorum ile yolum 2012 yılında üniversite öğrencisiyken kesişti. Çanakkale'deki eğitmen eğitimi duyurusuna başvurup sonrasında seçilmem ile gönüllü eğitmenlik sürecim başladı. Üniversite öğrencisi olarak ilk defa bir topluluk önünde eğitim gerçekleştirecektim. Heyecanımı tarif etmem gerçekten mümkün değil. Okuduğum bölüm gereği finansal konularda bilgi birikimim vardı fakat bu bilgileri topluluk karşısında nasıl anlatacağım konusunda endişelerim de vardı. İlk 10 dakika heyecanımı kontrol altında tutamadım; sesim titredi, kelimeleri karıştırmaya ve söyleyememeye başladım. O 10 dakika beklediğim performansı gösteremediğim için başarısız olacağımı düşünmeye başladım. 10 dakika sonrasında içeriğe hâkim olduğum için konuyu aktarım kabiliyetim kuvvetlendi, heyecanımı yenmeye başladığımı fark ettim. Eğitim verdikçe başkalarının hayatında farkındalık yarattığımı görmek beni inanılmaz motive etti.


İlk eğitimimi gerçekleştirmeden önce endişelerimden biri başarısız olmaktı ve eğitime başladığım ilk anlarda da başarısız olacağımı düşünmeye başlamıştım. Bu düşüncelerle eğitime devam ederken konudan yana avantajımı fark edip devam ettikçe başarısızlığımı yendiğimi gördüm. Böylelikle pes etmeden sabrederek eğitimi tamamladım ve sonraki her eğitimimde ayrı bir tecrübe kazandım. Kazandığım tecrübelerimle hem gönüllülüğe olan bağlılığımı artırdım hem de hayatıma yön verdim. Başlangıçta başarılı olamayacağımı düşünürken eğitim verdikçe edindiğim deneyimler ile kendi kapasitemi artırmaya devam ettim. Gönüllü eğitmenlik sürecimde tecrübe edinerek 3 yılımı geçirdikten sonra proje ekibinde çalışmaya başladım. Şu anda da Paramı Yönetebiliyorum'un proje koordinatörlüğünü yapıyorum. Projemiz ile ilgili sorularınızı This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresinden yanıtlayabilirim.

Son olarak; başladığınız her işte mutlaka kendi avantajınıza çevirebileceğiniz bir yön vardır. Önemli olan o yönün farkına varmak ve tüm işe o avantajı yansıtıp başarılı olabilmek!

 Yazan: Hande Kılıç

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol