photo-1547341074-c5e9b0f9c335

Paramı Yönetebiliyorum Proje Katılımcıları ile Röportajlar: İrem Özgün

İrem Özgün senin için ilham dolu "Paramı Yönetebiliyorum" serüvenini anlattı. Bu serüvene ortak olup ilham almak istiyorsan yazıyı okumaya devam et!


İrem Özgün senin için ilham dolu "Paramı Yönetebiliyorum" serüvenini anlattı. Bu serüvene ortak olup ilham almak istiyorsan yazıyı okumaya devam et!

Adım İrem Özgün. Habitat ile 2017 yılının mayıs ayında tanıştım. Kuşadası'nda Paramı Yönetebiliyorum projesinin, Çiftçiler için Finansal Okuryazarlık segmentinde eğitmen oldum. Bir ziraat mühendisi olarak çiftçiler alanında yapılacak bu eğitim ilgimi çektiği için başvuru yaptım. Birçok dernek ile gönüllü projede yer almıştım ama böylesiyle ilk defa tanışıyordum. O kadar büyüleyici gelmişti ki "Bu ne güzel aile yahu!" demekten alıkoyamamıştım kendimi. 3-4 gün süren eğitim sonunda öğrendiklerimi ilk kendi hayatıma uygulamaya başladım. Artık gereksiz harcama yapmaktan kaçınıyor, daha çok ihtiyacım olan şeylere bütçe ayırabiliyordum. İsteklerimin önceliklerini değiştirmiş, ihtiyaçlarımın gerçekten ihtiyaç olup olmadığından emin olarak adım atar olmuştum.

İlk eğitimimi, sürekli görüştüğüm kendi köyümün bireylerine vermiştim. Ama konuşmak ne mümkün! Her cümlemin arkasından sitem, şikâyet... Kendi kendime herhalde bu eğitimi bitiremeyeceğim dedim. Sonra bir şekilde aslında olması gereken harcamaların istek mi ihtiyaç mı olduğunu, birikimleri güvenilir şekilde hangi yollarla yapmamız gerektiğini, tarım destekleri gibi önemli noktaları anlatmayı başararak eğitimi bitirdim. Ne zormuş dedim ayrılırken, samimi olduğum insanlara böyle zor eğitim verdiysem tanımadıklarımda nelerle karşılaşırım acaba diye korktum. Ama eğitim boyunca sürekli kendimden örnekler verdim. Kıyafete değil de artık hedefler için bütçe ayırdığımı, birikim yaparken altın aldığımı ve bu şekilde gereksiz harcamaları zor yaptığımı çünkü sürekli altın bozduracak durumda olamayabileceğimi anlattım.

Üstünden bir yıl geçti ve birkaç ay önce yanlarına gittiğimde ''Senin eğitimin çok işe yaradı, çok güzel para biriktirdim, çeyiz aldım, altın biriktirdim'' dediler. Eğitim verirken yaşadığım zorluklara rağmen çok mutlu oldum. "Ne güzel ya dedim, verilen emeğin karşılığını almak bu olsa gerek."

Sürekli soruyorlar bana "Gönüllülükte ne buluyorsun, sana ne katıyor" diye. Ne mi katıyor; evet belki maddi olarak bir şey kazanmıyorum ama maddiyatla satın alınamayacak bir maneviyat kazanıyorum. O his gerçekten anlatılamaz. Bundan dolayı Paramı Yönetebiliyorum ailesinin bir parçası olduğum ve her şehirde birbirinden değerli arkadaşları kazandırdığı için, iyi ki gönüllülük, İyi ki Habitat.
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol