Hayal Nasıl Kurulur?

Hayal Nasıl Kurulur?

Soruna tecrübelerden yola çıkarak cevap veren yazıları burada!

Yazıları Keşfet

Hayal Et

Düşleyebilirsen, başarabilirsin. Hayal edebilirsen, gerçekleştirebilirsin.

William Arthur Ward
Hayal Nasıl Kurulur?
Hayal Et

Hayatımızı değiştirecek 3 adım; ilham al, hayal et, yola çık... Ne kadar güçlü söylemler değil mi? Birbirimizi destekleyerek bu yolculuğu başaracağız.

Hayal Nasıl Kurulur?
Hayal Et

"Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin. Tüm bunların bir rüya ve fare ile başladığını her zaman hatırla." ~ Walt Disney

Hayatı dolu dolu yaşamak için hatırlamanız gereken kilit unsurlardan biri; hayallerinizin büyüklüğüdür. Eğer hayalleriniz küçükse, hayatta pek çok şeyi kaybedeceksinizdir. Bu büyük hayallere ulaşmanız için çok uzak olduğunuzdan dolayı değil, hayallerinizin gerçekleşmesine dair inancınızı engelleyerek kendinize sınır koyduğunuz için kaybedeceksiniz.

İşte bu yüzden büyük hayaller kurmanın önemli olduğuna inanıyorum. Hayatınız, küçük hayalleri takip ederken harcanmayacak kadar değerli. Kendi potansiyelinize ulaşabilmeniz için büyük hayaller kurmalısınız.

Her şeyden önce, doğru hayallerin peşinden gittiğinize emin olmalısınız. Hayalleriniz tatmin edici ve anlamlı olmalı.

Yani hayalleriniz, yaşadığınız dünyaya katkıda bulunmak zorunda. Hayaller sadece bir şey elde etmek, almak ve kendine kazanç sağlamaktan ziyade; vermek yani katkı sağlamak için de olmalı. Eğer sadece kendinize odaklanırsanız, istediğinize ulaşmış olsanız dahi potansiyelinizi ve kendinizi tam anlamıyla gerçekleştirmiş hissetmezsiniz.

Bunu aklınızda tutarak, büyük hayaller kurmak ve bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğinize dair birkaç ipucuna göz atalım:


1. Büyük insanların hikayeleri ile ilham alın

Bu, sınırladığım inançlarıma meydan okumak için favori yolum. Bizler genellikle, bir yerlerden başlamış bu büyük insanları unutuyoruz. Şimdi "kim" oldukları önemli değil, onların da mütevazi ve basit başlangıçları vardı. Onların hikayelerini okumak, özellikle nasıl başladıklarını, size ilham verecek ve farklı perspektiflerden bakmayı öğretip zihninizde yeni kapılar açacaktır. 

Öneri: İlham aldığınız bu büyük insanların hikayelerini sadece bir seyirci olarak okumayın! Bunun yerine, kendinizi onların yerine koyun. Zorlukları aşmak ve beklentilere meydan okumak için onların pozisyonunda olduğunuzu hayal edin. Kendiniz için büyük hayaller kurmanız adına bu size ilham verecek.

2. Hayallerinizi yazmayı unutmayın

Hayatınızdaki meşguliyetler, hayallerinizi unutmaya sebep olabilir. Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedefleri sıkça kendinize hatırlatmanız gerekir. Hayallerinizi bir yere yazın ve ulaşabileceğiniz, sıkça görebileceğiniz uygun yerlere koymayı unutmayın.

3. Savaş planınızı hazırlayın

Hayallerinizi gerçekleştirmek için plan hazırlayın

Elbette hayal etmek de bir şey fakat hayalleri gerçekleştirmek ise bir diğer önemli şey. Bunun için bir savaş planına ihtiyacınız var. Scott Adams' ın da söylediği gibi; "Kaybedenlerin hedefleri, kazananların ise sistemleri vardır."

Planlarınız mükemmel olmak zorunda değil. Zaten hayallerinize ulaşmak için mücadele edeceğiniz yollarda yeni ve beklenmedik durumlarla karşılaştıkça bu planları güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan hayallerinize nasıl ulaşacağınızı düşünmek olmalı.

4. Bedelini günlük ödeyin

Hayallerinizin büyüklüğü ile bazen bunalmış hissedebilirsiniz. Ama şunu unutmayın: Bir fili yemek için en iyi yol onu lokma lokma yemektir. Buna benzer olarak, bu yolda ilerlerken hayallerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken şey, karşılığını her gün vermeniz olacak. 

Karşılaştığınız zorluğun ne kadar büyük olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine sadece her gün hayallerinize doğru bir adım daha yaklaşmak için harekete geçtiğinizden ve kendinizden emin ol. Eğer tutarlı olursanız, zaman içinde önemli bir yol alıp ilerleme kaydedeceksinizdir.

5. İleriye yönelik zorluklara hazırlıklı olmak

Hayallere ulaşmaya çalışırken, kendinizi zorluklara hazırlayın. Zorluklarla karşılaşabileceğinizin farkına varın vekarşınıza çıkan zorluklar ile cesaretinizi ve inancınızı yitirmeyin. Devam edebilmek için güçlenmiş olacaksınız.

6. "Ortalama" konusuna dikkat!

Etrafınızdaki kişiler size hedefleriniz konusunda çok fazla hırslı olduğunuzu söyleyebilir ve bunun yerine "normal" bir hayat yaşamanızı önerebilirler. Fakat kendi hayatınızı tam anlamıyla dolu dolu yaşamak için, "normal" yaşamak bunun bir yolu değildir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız: Kendinizi ortalamaya doğru geri çekmenize izin vermeyin!

7. Durgun zamanlardan geçmek

Zorlandığınız zamanlar olabilir. Uzun süre anlamlı bir ilerleme görmeyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, hayallerinizden vazgeçmek cazip bir yolmuş gibi geliyor olabilir. 

Bunu yapmayın! Herkes gibi durgun zamanlar yaşayarak bu süreçten geçmeniz çok normal. Hayal etmeye devam edin. İlerlemeye devam edin. Elbette neyi geliştirmeniz gerektiğini düşünmeniz gerek ama içinizde yanan ateşi de sönmesine izin vermeden canlı tutmalısınız. 

Eğer bunu başarabilirseniz, sonunda yeni ve parlak dönemleriniz tekrar gelecektir. 

*** 

Normal'i yaşamak kolaydır fakat tam anlamıyla sonuna kadar kendi istediğiniz hayatı yaşamak hiç kolay değildir. Harika bir macera olacak. Bu gezintiye çıkmaya var mısınız?

Hayal Nasıl Kurulur?
Hayal Et

Hayal panosu, hayallerinizin amaçlarınızın ve sizi mutlu eden şeylerin resimleri, fotoğrafları ve onayının bir kolajıdır. Aynı zamanda bir hayal tahtası, hazine haritası ya da hayal haritası olarak da adlandırılabilir. Bir hayal panosu hazırlamak amaçlarınızı kavramsallaştırmanıza yardım edecek bir araç olarak kullanılabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilmenizde bir motivasyon kaynağı olarak hizmet edebilir.

1- Başlangıç

1.1. Hayallerini yansıt

Birçoğumuz hayat hakkında ne istediğimiz, amaçlarımızın ne olduğu ve bizi nelerin mutlu ettiği konusunda genel veya belirsiz fikirlere sahibizdir. Yine de, bizim iyi hayat kavramından ne anladığımız hakkında direkt bir soru sorulduğunda zorlanırız. 

Pişmanlıkla dönüp arkamıza bakmayacağımız bir yolda olduğumuzdan emin olmak, amaçlarımızın mümkün olduğunca detayına inerek ne olduğunu anlayabilmemiz için ona ayrı bir zaman ayırmamız ve bu amaçları gerçekleştirebilmek için emin adımlarla ilerleyebileceğimiz planlar oluşturabilmemiz için harika bir fikir.

1.2. Büyük sorular üzerine düşün

Kendi hayal panonuzu hazırlamaya başlamadan önce, bazı genel sorular üzerine düşünmeye zaman harcayın:

Sizce iyi bir yaşam nedir?

 • Bir hayatı değerli ya da yaşanabilir kılan nedir?
 • Ölüm döşeğindeyken neyi tamamlamış olmayı umarsınız?

1.3. Büyük soruları yık

Bu büyük soruları yıkabilmek için işe daha küçükleriyle başlayın :

 • Hangi aktivitelerin yapılışını öğrenmek istersiniz?
 • Daha önce de yaptığınız hangi aktivitelere devam etmek ya da onda daha iyi olmak istersiniz?
 • Kariyer ve ilişki hedefleriniz neler? 

1.4. Temanı seç

Yukarıdaki adımlardan sonra keşfettiklerinize dayanarak artık hayal panonuzun nasıl olmasını istediğinize karar vermeye odaklanma zamanı. Kendinizi tüm hayallerinizi yansıtabileceğiniz tek bir pano yaratmakla kısıtlanmış hissetmeyin, birçok farklı odak noktası için farklı hayal panoları hazırlayabilirsiniz.

 • Sahip olduğunuz çok spesifik bir hedefe odaklı bir pano hazırlamaya karar verebilirsiniz. Mesela önümüzdeki yıl içerisinde bir tatile çıkabilmeyi istiyorsanız, Jamaika temalı bir pano tasarlayabilirsiniz.

2. Kendi hayal panonu yaratmak ​

2.1. Panonun şekline karar ver

Panonuz için bir tema belirlediğinize göre artık alacağı şekle de karar vermeyi isteyeceksiniz. Hayal panoları hazırlayan birçok insan, genellikle duvarın üzerine asılabilecek poster panoları gibi maddesel panolar hazırlar. Göze çarpan bir yere yerleştirildiklerinde düzenli bir şekilde panonuzu görme ve üzerinde düşünme fırsatı bulabilirsiniz.

 • Panonuzun şekli konusunda kendinizi sınırlamanıza gerek yok. Web sayfası, blog gibi bir elektronik versiyonunu da hazırlayabilirsiniz.
 • Kendinize en uygun ve düzenli görüp güncelleyebileceğiniz şekli seçin.

2.2. Pano için ilham verici fotoğraflar topla

Şimdi seçtiğiniz temaya uygun internet, dergiler ya da kendi sahip olduğunuz fotoğraflardan belirgin olanları bulma zamanı.

 • Fotoğrafınızı seçerken tüm fotoğrafı dikkatlice yakından incelediğinize emin olun.
 • Mesela hedefiniz hayallerinizdeki üniversiteye gitmekse, koyacağınız kampusu içeren fotoğrafın favori mevsiminizde çekilmiş olmasına dikkat edin.

2.3. Panon için ilham verici sözler topla

Panonuzun oldukça görsel ve dikkatinizi çekecek kadar çeşitli resimler içermesini istersiniz. İlham verici ve tasdikleyici sözler serpmeyi de unutmayın.

 • Tasdikleyici sözler yaptığınız işin devamlılığı için önemlidir.

 • İsteklerinize olumlu şekilde odaklanmalısınız. Mesela; "Pratik yapmayı bırakmayacağım" negatif ifadesi yerine "Düzenli olarak pratiklerime devam edeceğim." şeklinde pozitif ifade kullanmalısınız. 

2.4. Panonu toparla

Resimleri ve sözleri seçmiştiniz, artık düzenleme zamanı. İnternetten birçok farklı örnek bulabilirsinizama kendi özgün panonuzu hazırlamak da isteyebilirsiniz; bu sizin seçiminiz.

 • Temanızın içeriğine ve doğasına uygun bir arka plan rengi seçin.
 • Panonuzun merkezine kendinizin bir fotoğrafını yerleştirmeyi ve çevresini ilham verici cümleler ve resimlerle donatmayı düşünebilirsiniz.
 • Artık kendi tasarımınız bir panonuz var; eğer bir maddesel pano hazırlıyorsanız sağlam bir yere yerleştirin. Hazırladığınız bir elektronik versiyonsa; dosyanızı kaydetmeyi unutmayın!

3. Hayal Panosunu kullanmak

3.1. Panonu her gün görebileceğin bir yere yerleştir

Panoyu hazırlamaktaki amacınız size düzenli görebileceğiniz, gerekli motivasyonu sağlayabilecek bir görsel hatırlatıcı yaratmaktı.Dolayısıyla, panonuzu arka dolapta saklamayın!

 • Panonuzun ilhamınızın özel kaynağı olmasını isteyebilirsiniz. Elbette panonuzu salonunuza asmak zorunda değilsiniz. Ya da elektronik panonuzu herkese açık yapmak zorunda değilsiniz. 

3.2. Panonu düzenli olarak incele

Üzerinde yazanları sadece kendi içinizden okumayın; sesli olarak da okuyun. İçinizden başarılı olacağım demekle sesli bir şekilde kendinize güvenerek başarılı olacağım demek farklı şeyler.

3.3. Panonun sana garanti edebileceği şeyleri yanlış anlama

Hayal panosu hazırlamak hayallerinizi şekillendirmeniz ve motive olmanız için önemlidir.

 • Ancak yalnızca doğru şekilde pano hazırlamanın ve düşüncelerinizi doğru biçimde şekillendirmenin evrenin size istediğiniz şeyi kesinlikle vereceği anlamına geldiğini düşünüyorsanız; bir kere daha düşünün.

3.4. Panonu sonuçlar için değil, süreç için kullan

Gözünüzde canlandırmak ilerleyişiniz için iyi bir odaklanma kaynağı sayılabilir. Panonuzun sadece başarı anına değil, sürecine dair birçok söz ve resim içerdiğinden emin olun. Ve elbette, ayakkabılarınızın bağlarını sıkılamayı unutmayın; ve oraya varın!
Hayal Nasıl Kurulur?
Hayal Et

Gelecek hayallerinin güzelliğine inanlara aittir.

Eleanor Roosevelt

Hayatın hayallerin için fazla meşgul.

Her işin aceleye geldiği bu dünyada, başa çıkmak için uğraştığımız o kadar şey varken kimin hayalleri var?

Eğer hayalleriniz hırslı ve büyükse, daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

Hayallerinizin peşinden gitmek için günde 10 saat harcamak ya da bir milyoner olmak zorunda değilsiniz.

İçtenlikle ve hırslı bir şekilde istediğiniz şeylere sadece günde 30 dakika ayırmaya ihtiyacınız var.

Bu günlük 30 dakikalık pratikler size ilham verecek ve hayalleriniz üzerinde çalışmanızı sağlayacak.

İşte burada günde 30 dakikayla hayallerinizi gerçekleştirmenin 30 yolu var

 1. Kitap okuyun. Eğer hayallerinize dair yeterince açık değilseniz ilham almak için farklı türlerde kitaplar edinebilirsiniz. Eğer hayallerinizden eminseniz, onları nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlamak için 'nasıl yapılır' kitapları okuyun.
 2. Taslak çizin, resmedin, boyayın. Artistik yeteneğinizin ne olduğu önemli değil, neden sizi neşelendirecek bir işe 30 dakika ayırmayasınız? Sadece ruhunuza değil aynı zamanda sanatınıza ve hayallerinizi gerçekleştirmenize de fayda sağlayacak.
 3. 500 kelime yazın. Yazıları sergileyebileceğiniz vitrin için en iyi yer bir blogtur. Yazınızı yayınlamak zorunda değilsiniz. Tasarlamak için her gün 500 kelime yazın. Sonunda sizin anlatacak bir hikayenizve dünyanın bunu duymaya ihtiyacı var.
 4. Blog okuyun. Birçok konuda hazırlanmış bloglar size nasıl daha iyi yazacağınızı ve başkalarının hayallerinin peşinden nasıl gittiğini gösterir. Eğer hiçbir blogda bulunmayan bir hayale sahipseniz, belki de sizin bir taneye başlama vaktiniz gelmiştir.
 5. Şiir sanatı. Gün içinden bir kişiyi, bir olayı düşünün ve bırakın şairane yeteneğiniz o anı yakalasın.
 6. İş yayınları dinleyin. Sizi hayalleriniz konusunda yönlendirebilecek birçok harika yayın var.
 7. Motivasyonunuzu en iyi sağlayan konuşmacıyı dinleyin.İşle ev arasındaki yolda zamanınızı onu dinleyerek geçirmekten ve hayallerinize dair ondan fikir esinlenmekten daha iyi bir yol yoktur.
 8. Fotoğraf çekin. Fotoğrafçı olma hayaliniz için günde 1 fotoğraf çekin. Günlük fotoğraflarınızı sosyal medyalarda yayınlayın ve arkadaşlarınızdan yorumlar alın.
 9. Online kurs alın. Bu kurs ilgi duyduğunuz herhangi bir şey üzerine olabilir. Daha iyi bir fotoğrafçı olmak için bir fotoğraf kursu mesela.
 10. TED ( Teknoloji, Eğlence, Tasarım) konuşmaları izleyin. Yaratıcılık, liderlik ve problem çözme konularında yardımcı olacaktır.
 11. Gözünüzde canlandırın. Önce onu zihninizde görün sonra hayatınızdaki seyrini izleyin. Hayalleriniz gerçekleşse nasıl olur ve nasıl hissettirirdi, günde birkaç dakikanızı ayırarak hayal edin.
 12. Koşun. Egzersiz için, sağlık için, yaratıcılık için koşun.
 13. Günlük. Eğer amaçlarınız ve hayallerinizden emin değilseniz kendinizi sorgulayın. Günlük olarak düşünce ve duygularınızı yazın, geri dönün ve hepsini okuyun. Cevapları elde ettiğinizde şaşıracaksınız.
 14. Desteğinizi artırın. Bir hayalin sizin için doğru olup olmadığını bilmiyorsanız desteğinizi artırın.
 15. Yaratıcı insanlara kahve için. Yaratıcı ve girişimci insanlarla yarım saatlik bir sohbet hayallerinizi şekillendirmenizde size yardımcı olacaktır.
 16. Sessizlik. Neden zihninizi biraz dinlendirip hayalleriniz hakkında düşünmek için daha zinde tutmayasınız. Gün boyunca düşüncelerden arınmayı, sessizliği, meditasyonu deneyin.
 17. Enstrümanınızı çalın. Müzik yaratıcı ruhunuzu canlı tutar ve ilham verir.
 18. Eşyalarınızı Amazon ya da Ebay'de satın. Eğer milyoner bir girişimci olmayı planlıyorsanız, neden arz, talep konularındaki esasları artık kullanmadığınız eşyalarınızı satmayı deneyerek öğrenmeyesiniz.
 19. Bir arkadaşınızı eğitin. İşiniz ne olursa olsun başkalarına yardımcı olacak bilgi ve yeteneklere sahipsiniz.
 20. Çocuklarla vakit geçirin. Çocuklar yaratıcılığı, özgürlüğü ve ihtimalleri uyandırır. Öğretin, öğrenin ya da bir süre onlarla takılın; ilham almış olacaksınız.
 21. Yerel bir konferansa katılın. İlgiler konusunda daha fazlasını öğrenmek için yazarlar, uzmanlar ve işadamlarının bulunduğu bir konferansa katılın.
 22. Fiverr üzerinde bir hizmet sunun. 
 23. Doğa yürüyüşü yapın. Daha yaratıcı, daha iyi fikirlere sahip ve doğadan ilham almış olacaksınız.
 24. Bir yabancı dil öğrenin. İkinci bir dil görüşünüzü genişletecektir.
 25. Gitmek istediğiniz ülkeleri okuyun. Eğer hayalleriniz seyahati içeriyorsa farklı ülkeler hakkında seyahat kitapları okumak o yerlerle ilgili düşüncelerinizi ve planlarınızı açığa çıkarmada size yardımcı olacaktır.
 26. Yeni yemek tarifleri deneyin. Belki de tarifiniz hayatınızı değiştirecek bir parti düzenlemenize öncülük eder?
 27. Duşta şarkı söyleyin. Söyleyin ve duyulduğunuzu bilin.
 28. Günde 10 yeni fikirle beyin fırtınası yapın. Bu sayede tam bir fikir makinesi olabilirsiniz.
 29. Doğaçlama dersleri alın. Bu sayede daha iyi bir konuşmacı olabilir, vücut dilinizi geliştirebilirsiniz.
 30. Bahçe. Bahçenizi büyütün, fikirleriniz de büyüyecektir.
Hayal Nasıl Kurulur?
Hayal Et
Çocuklarınızın Hayallerini Gerçekleştirmelerine Yardımcı Olun

Çocuklarla çalışmayı seviyorum. Yetişkinlerin aksine onların sınırları yok. Onların düşünce ve hedeflerini dinlemek ilham verici. Çocuklar hayal kurmaya çok küçük yaşta başlarlar; gelecekteki kariyerleri, zenginlikleri, eğitimleri üzerine düşünürler. Ve bu hayalleri olağanüstü olabilir. 

Kariyerleri ilerledikçe bazısı polis memuru, bazısı itfaiyeci, bazısı ise doktor olmayı seçecek. Kimisi de astronot ya da başbakan olmayı. Eğer zenginlik hakkında konuşacak olursak bazısı kolayca para kazanmanın peşinde olacak. Kimileri de 40 yaşında veyahut daha erken bir yaşta emekli olma yeteneğine sahip olmanın peşinde olacaklar. 

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın hayalleri üzerinde sandığımızdan daha fazla kontrole sahibiz. Çocuklar için aileleri ilham ve motive kaynakları aynı zamanda da liderleridir. 

Çocuğunuz hayalinin gerçekçi olmadığını düşünebilirsiniz. Bu içinizdeki olumsuz yetişkindir.Çocuğunuzun kendisine inanması için siz de ona inanmalısınız; zira muhtemelen sahip oldukları tek destekçilerisinizdir. 

Tüm bunlar nasıl yapılır tartışmasını doğuruyor:

1. Çocuğunuzun Hayallerini Yalanlamayın

Çocuklar büyük hayal eder. Siz de çocukken siz de hep büyük hayaller kurdunuz (insan olduğunuzu varsayarak). 

Belki de çoğunuz sahip olduğunuz hayalleri gerçekleştiremediniz ve çocuğunuzun da yapamayacağını düşünüyorsunuz. Eğer durum böyleyse bu konu hakkında düşünmeyi kesin. 

Çocuğunuzun hayali sizinle ilgili değil. Çocuklar ilgilendiği sürece hiçbir şey imkansız değildir. İşte bu nasıl yapılması gerektiğini gösterir. Eğer çocuğunuzun hayallerini yalanlarsanız, başarma şanslarını baltalamış olursunuz. 

Ben genellikle olanak yerine olasılık temelli kararlar veririm. Ama, şunu söyleyebilirim ki bu olanakları pencereden atıp olasılıklarla düşünmeye ihtiyacımız olan bir durum.

2. Hayal Dünyalarının İçine Girmeyin

Eğer çocuğunuz Marsa ayak basan ilk astronot olmayı düşlüyorsa ihtiyaçları olan en son şey bunun berbat edilmesidir.

Ebeveynler çocuklarının hayallerine şu şekillerde müdahil olurlar:

 • Onların hayallerini yalanlayarak.
 • Çocuklarını kontrol altında tutarak.
 • Onlara hayat becerileri kazandırmayarak.
 • Onlara iyi bir eğitim sağlamayarak.
 • Olumsuz bir hayat görüşü telkin ederek.

Bir ebeveyn olarak sizin amacınız ebeveynsel zorunlulukları karşılamak ve çocuğunuza başarıya giden bir yol sağlamak olmalıdır. Eğer çocuğunuz henüz daha başlamadan onu mahrum bırakırsanız, bu onları sadece şu anda kahretmez, yetişkinlik zamanlarında da olumsuz bir etkiyle karşı karşıya bırakır.

3. Çocuğunuza İyi Bir Örnek Gösterin

​"Çocuklar yaşadığını öğrenir ve öğrendiğini yaşar" diye bir söz vardır. Ebeveynler olarak, çocuklarımız daima bize saygı duyar. Yaptığımız şeylerle gururlanır ve başarılarımızı kendi standartları olarak kullanırlar. 

Başarı ve zenginlik bir süreç ürünüdür ve isteyen herhangi biri bunlara ulaşabilir. Başarılı bir ailede yetişen bir çocuk bu süreç etrafında yaşar ve öğrendiklerini ileride kendi yaşamına uyarlar. Bunlar artık onun standardı olur. 

Bu nedenle, fakir bir başarısız olmak da bir süreçtir ve herhangi biri olabilir. Başarısız bir ailede yetişen bir çocuk yine bu süreci kendine örnek alır ve ileride kendi yaşamına uygular. Bunlar onun standardı olur. 

Birçok yönden, çocuğunuzun başarısının anahtarı sizsiniz. Birçok çocuk ailesinin tam tersi ilerleyiş ve değerlere sahip olarak yetişse de bunu kendi çocuğunuz için hesaba katmamalısınız.Bunun yerine,onlara başarmaya hazır olduklarından emin olmak için gücünüz dahilinde her şeyi yapmalısınız.

4. Çocuklarınızın Harekete Geçmelerine Yardım Edin

Çocuklarınızın Hayallerine Ortak Olun

Çocuklar büyüyüp geliştikçe birçok farklı şeye ilgi göstermeye başlarlar. Bazısı hayale dönüşecek gerçekten ilgilerini çeken birçok şey için daha fazla dikkat göstermeye başlayacaklar.

Eğer amacınız onların bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaksa onlara nasıl yapılması gerektiğini gösterip, yönlendirmede yardımcı olmanız gerekir.

Fakat gerçekten çok uzak ve çok görkemli hedefler için onlara nasıl bir kılavuzluk sağlayabiliriz?

Hayallerini Yazdırın. Hayallerini yazmak onlara fikirlerini ilk çıktığı andan itibaren görmelerini sağlar ve onları makul bir seviyeye getirmelerinde yardımcı olur.

Hayallerini Araştırtın. Hayalleri hakkında daha fazla öğrendikçe daha gerçekçi olacaklardır. Araştırma aynı zamanda onlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaçları olan önemli bilgileri de verecektir.

Başarı İçin Zaman Çizelgesi Hazırlatın. Bu onları daha odaklı tutacaktır. Çocuklar için bu hedef"üniversiteden mezun olduktan sonraki 5 yıl içerisinde…" şeklinde olabilir.

Bir Çalışma Planı Geliştirin. Hedefinizi gerçekleştirmenin planını nasıl hazırlarsınız? Hangi adımları atmalısınız? Ne tür yetenekler ya da eğitimler gerekli?

Odak, Yoğunluk, Azim. İlk adım odaklanmak. Yoğunluğu denkleme katacağız ama başıboş bir yoğunluk sadece aynı çember içinde dönüp durmamızı sağlar. Odaklanılmış bir yoğunluk insanları başarıya götüren bir güçtür.

Azim, olaylar yavaşlamaya başladığında kendinize vermeye ihtiyaç duyduğunuz ekstra bir gayrettir.

Oyunlar Oynatın. Bu onların küçük başarılar kazanmalarında yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuz küçük bir derece bile kazansa bu ona iki önemli şeyi öğretir;

 • 1.Büyük bir derecede kazanmak mümkün.
 • 2.Başarı süreci ( motivasyon, organizasyon, yoğunluk, karalılık) işe yarıyor.


5. Çocuklarınıza Desteğinizi Gösterin

Çocuklar da bizler gibi kendi doğal motivasyonlarına sahiptirler. Ama bu tek başına onlar için yeterli değildir.

Motivasyonunuzun onlar için sadece başarı yönünden değil, duygusal yönden de önemlidir. Sizin ne düşündüğünüzü umursarlar. Siz annecikleri, babacıklarısınız. Onların Superman ve Superwoman'ısınız.

Eğer onlardan yanaysanız, her şey mümkün. Onlara yeşil ışık yakarsanız, gaza yüklenebilirler.

Eğer bunları yaparsanız, hayal ettikleri şeyleri gerçekleştirebilir veya olabilirler...

Hayal Nasıl Kurulur?

Canlı Yayın Videolarını Keşfet

Hayal Nasıl Kurulur?

BinYaprak’a üye ol, tecrübelerini paylaş, sorularına yanıt bul, yola çık.


Canlı Yayınları Takip Et
Her salı Facebook’ta canlı yayındayız.
Sorularını al, gel, yanıtlarını bul.
Sorularını Sor
Biz Bize Sohbetler sorularını ve diğer kadınların sorularına vereceğin yanıtları bekliyor.
Hikayeni Paylaş
Rol model hikayeleri arasına seni de bekliyoruz.
Hikayeni paylaş, ilham ver!