Hayal Nasıl Kurulur?

Hayal Nasıl Kurulur?

Soruna tecrübelerden yola çıkarak cevap veren yazıları burada!

Yazıları Keşfet

Kendini Keşfet

Bazen anda kalmak zordur. Yeni bir fikir ya da servis tasarımı üzerine çalışıyorsam, sık sık fikir ataklarına uğradığımdan, dönemsel olarak çok daha zor oluyor. 'An' yeni fikirlerle bölünüyor ve zihinde bir koşuşturmadır başlıyor.

Üretmek güzel olsa da bu dönemlerde kitap okuyabilene aşkolsun! Bir satır bir fikri tetiklerse, kitabı bırakıp unutmadan fikrimi deftere yazıyorum. Bu iyi bir senaryo. Acaba deyip bilgisayar başına geçecek kadar meraklanmışsam, okumaya devam edemiyorum. Bir tık bir email derken saatler geçiyor, okuma saatim de... Normalde haftada bir ya da iki kitap okuma ve öğrenme ritmimden üç ayda bir kitap okumaya kadar tempom düşüyor. Zihinde bir açlık halleri...

Ben de çareyi kitap şeçimini stratejiye dökerek buldum! BinYaprak'ın geleceğini tasarladığımız, fikir bolluğunda yolumu bulmaya çalıştığım bugünlerde iki kritere göre kitap seçiyorum: çalıştığım alanla ilgili ve araştırmamın bir parçası olan iş kitapları; bölümleri birbirinden bağımsız, hızlıca ve zihnim kıpırdaşmadan okuyabileceğim kitaplar.

Peki ne buldun dersen, bugünlerde çok keyifle okuduğum, bayramda yanımda her yere taşıyacağım bu kitabı herkese öneririm! Zihnim kesinlikle yürüyüşe çıkmıyor: Tim Ferris'in yeni kitabını okuyorum: "The Tools of Titans: the tactics, routines and habits of billionaires, icons and world-class performers." Koca bir not defteri gibi düşünebileceğiniz bu kitapta ilham veren liderlerden hikayeler, iş hayatını kolaylaştıran aplikasyon ve tiyolar ve bir ömür boyu okuyabileceğim kadar uzun bir kitap listesini biriktirmeye başladım bile. Bir örnek paylaşmak gerekirse, güne heyecan, şükran ve ilhamla başlamamda, aldığı ücreti son kuruşuna kadar hakkeden keşfimi Tim Ferris'e borçluyum- 'Five Minute Journal' applikasyonunu herkese tavsiye ediyorum.

Elimde kitabım, hayalimde TurkishWIN ve BinYaprak'ın yenilikleri, özlemini çektiğim ailem ve haydi gel artık diyen Eceabat-Ayvalık sahillerine hazırım!

Peki sen? Bayram tatiline hangi hayal ve kitapla çıkıyorsun? 

Hayal Nasıl Kurulur?
Kendini Keşfet

Düşleyebilirsen, başarabilirsin. Hayal edebilirsen, gerçekleştirebilirsin.

William Arthur Ward
Hayal Nasıl Kurulur?
Kendini Keşfet

Hayatımızı değiştirecek 3 adım; ilham al, hayal et, yola çık... Ne kadar güçlü söylemler değil mi? Birbirimizi destekleyerek bu yolculuğu başaracağız.

Hayal Nasıl Kurulur?
Kendini Keşfet

"Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin. Tüm bunların bir rüya ve fare ile başladığını her zaman hatırla." ~ Walt Disney

Hayatı dolu dolu yaşamak için hatırlamanız gereken kilit unsurlardan biri; hayallerinizin büyüklüğüdür. Eğer hayalleriniz küçükse, hayatta pek çok şeyi kaybedeceksinizdir. Bu büyük hayallere ulaşmanız için çok uzak olduğunuzdan dolayı değil, hayallerinizin gerçekleşmesine dair inancınızı engelleyerek kendinize sınır koyduğunuz için kaybedeceksiniz.

İşte bu yüzden büyük hayaller kurmanın önemli olduğuna inanıyorum. Hayatınız, küçük hayalleri takip ederken harcanmayacak kadar değerli. Kendi potansiyelinize ulaşabilmeniz için büyük hayaller kurmalısınız.

Her şeyden önce, doğru hayallerin peşinden gittiğinize emin olmalısınız. Hayalleriniz tatmin edici ve anlamlı olmalı.

Yani hayalleriniz, yaşadığınız dünyaya katkıda bulunmak zorunda. Hayaller sadece bir şey elde etmek, almak ve kendine kazanç sağlamaktan ziyade; vermek yani katkı sağlamak için de olmalı. Eğer sadece kendinize odaklanırsanız, istediğinize ulaşmış olsanız dahi potansiyelinizi ve kendinizi tam anlamıyla gerçekleştirmiş hissetmezsiniz.

Bunu aklınızda tutarak, büyük hayaller kurmak ve bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğinize dair birkaç ipucuna göz atalım:


1. Büyük insanların hikayeleri ile ilham alın

Bu, sınırladığım inançlarıma meydan okumak için favori yolum. Bizler genellikle, bir yerlerden başlamış bu büyük insanları unutuyoruz. Şimdi "kim" oldukları önemli değil, onların da mütevazi ve basit başlangıçları vardı. Onların hikayelerini okumak, özellikle nasıl başladıklarını, size ilham verecek ve farklı perspektiflerden bakmayı öğretip zihninizde yeni kapılar açacaktır. 

Öneri: İlham aldığınız bu büyük insanların hikayelerini sadece bir seyirci olarak okumayın! Bunun yerine, kendinizi onların yerine koyun. Zorlukları aşmak ve beklentilere meydan okumak için onların pozisyonunda olduğunuzu hayal edin. Kendiniz için büyük hayaller kurmanız adına bu size ilham verecek.

2. Hayallerinizi yazmayı unutmayın

Hayatınızdaki meşguliyetler, hayallerinizi unutmaya sebep olabilir. Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedefleri sıkça kendinize hatırlatmanız gerekir. Hayallerinizi bir yere yazın ve ulaşabileceğiniz, sıkça görebileceğiniz uygun yerlere koymayı unutmayın.

3. Savaş planınızı hazırlayın

Hayallerinizi gerçekleştirmek için plan hazırlayın

Elbette hayal etmek de bir şey fakat hayalleri gerçekleştirmek ise bir diğer önemli şey. Bunun için bir savaş planına ihtiyacınız var. Scott Adams' ın da söylediği gibi; "Kaybedenlerin hedefleri, kazananların ise sistemleri vardır."

Planlarınız mükemmel olmak zorunda değil. Zaten hayallerinize ulaşmak için mücadele edeceğiniz yollarda yeni ve beklenmedik durumlarla karşılaştıkça bu planları güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan hayallerinize nasıl ulaşacağınızı düşünmek olmalı.

4. Bedelini günlük ödeyin

Hayallerinizin büyüklüğü ile bazen bunalmış hissedebilirsiniz. Ama şunu unutmayın: Bir fili yemek için en iyi yol onu lokma lokma yemektir. Buna benzer olarak, bu yolda ilerlerken hayallerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken şey, karşılığını her gün vermeniz olacak. 

Karşılaştığınız zorluğun ne kadar büyük olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine sadece her gün hayallerinize doğru bir adım daha yaklaşmak için harekete geçtiğinizden ve kendinizden emin ol. Eğer tutarlı olursanız, zaman içinde önemli bir yol alıp ilerleme kaydedeceksinizdir.

5. İleriye yönelik zorluklara hazırlıklı olmak

Hayallere ulaşmaya çalışırken, kendinizi zorluklara hazırlayın. Zorluklarla karşılaşabileceğinizin farkına varın vekarşınıza çıkan zorluklar ile cesaretinizi ve inancınızı yitirmeyin. Devam edebilmek için güçlenmiş olacaksınız.

6. "Ortalama" konusuna dikkat!

Etrafınızdaki kişiler size hedefleriniz konusunda çok fazla hırslı olduğunuzu söyleyebilir ve bunun yerine "normal" bir hayat yaşamanızı önerebilirler. Fakat kendi hayatınızı tam anlamıyla dolu dolu yaşamak için, "normal" yaşamak bunun bir yolu değildir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız: Kendinizi ortalamaya doğru geri çekmenize izin vermeyin!

7. Durgun zamanlardan geçmek

Zorlandığınız zamanlar olabilir. Uzun süre anlamlı bir ilerleme görmeyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, hayallerinizden vazgeçmek cazip bir yolmuş gibi geliyor olabilir. 

Bunu yapmayın! Herkes gibi durgun zamanlar yaşayarak bu süreçten geçmeniz çok normal. Hayal etmeye devam edin. İlerlemeye devam edin. Elbette neyi geliştirmeniz gerektiğini düşünmeniz gerek ama içinizde yanan ateşi de sönmesine izin vermeden canlı tutmalısınız. 

Eğer bunu başarabilirseniz, sonunda yeni ve parlak dönemleriniz tekrar gelecektir. 

*** 

Normal'i yaşamak kolaydır fakat tam anlamıyla sonuna kadar kendi istediğiniz hayatı yaşamak hiç kolay değildir. Harika bir macera olacak. Bu gezintiye çıkmaya var mısınız?

Hayal Nasıl Kurulur?
Kendini Keşfet

Hayal panosu, hayallerinizin amaçlarınızın ve sizi mutlu eden şeylerin resimleri, fotoğrafları ve onayının bir kolajıdır. Aynı zamanda bir hayal tahtası, hazine haritası ya da hayal haritası olarak da adlandırılabilir. Bir hayal panosu hazırlamak amaçlarınızı kavramsallaştırmanıza yardım edecek bir araç olarak kullanılabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilmenizde bir motivasyon kaynağı olarak hizmet edebilir.

1- Başlangıç

1.1. Hayallerini yansıt

Birçoğumuz hayat hakkında ne istediğimiz, amaçlarımızın ne olduğu ve bizi nelerin mutlu ettiği konusunda genel veya belirsiz fikirlere sahibizdir. Yine de, bizim iyi hayat kavramından ne anladığımız hakkında direkt bir soru sorulduğunda zorlanırız. 

Pişmanlıkla dönüp arkamıza bakmayacağımız bir yolda olduğumuzdan emin olmak, amaçlarımızın mümkün olduğunca detayına inerek ne olduğunu anlayabilmemiz için ona ayrı bir zaman ayırmamız ve bu amaçları gerçekleştirebilmek için emin adımlarla ilerleyebileceğimiz planlar oluşturabilmemiz için harika bir fikir.

1.2. Büyük sorular üzerine düşün

Kendi hayal panonuzu hazırlamaya başlamadan önce, bazı genel sorular üzerine düşünmeye zaman harcayın:

Sizce iyi bir yaşam nedir?

 • Bir hayatı değerli ya da yaşanabilir kılan nedir?
 • Ölüm döşeğindeyken neyi tamamlamış olmayı umarsınız?

1.3. Büyük soruları yık

Bu büyük soruları yıkabilmek için işe daha küçükleriyle başlayın :

 • Hangi aktivitelerin yapılışını öğrenmek istersiniz?
 • Daha önce de yaptığınız hangi aktivitelere devam etmek ya da onda daha iyi olmak istersiniz?
 • Kariyer ve ilişki hedefleriniz neler? 

1.4. Temanı seç

Yukarıdaki adımlardan sonra keşfettiklerinize dayanarak artık hayal panonuzun nasıl olmasını istediğinize karar vermeye odaklanma zamanı. Kendinizi tüm hayallerinizi yansıtabileceğiniz tek bir pano yaratmakla kısıtlanmış hissetmeyin, birçok farklı odak noktası için farklı hayal panoları hazırlayabilirsiniz.

 • Sahip olduğunuz çok spesifik bir hedefe odaklı bir pano hazırlamaya karar verebilirsiniz. Mesela önümüzdeki yıl içerisinde bir tatile çıkabilmeyi istiyorsanız, Jamaika temalı bir pano tasarlayabilirsiniz.

2. Kendi hayal panonu yaratmak ​

2.1. Panonun şekline karar ver

Panonuz için bir tema belirlediğinize göre artık alacağı şekle de karar vermeyi isteyeceksiniz. Hayal panoları hazırlayan birçok insan, genellikle duvarın üzerine asılabilecek poster panoları gibi maddesel panolar hazırlar. Göze çarpan bir yere yerleştirildiklerinde düzenli bir şekilde panonuzu görme ve üzerinde düşünme fırsatı bulabilirsiniz.

 • Panonuzun şekli konusunda kendinizi sınırlamanıza gerek yok. Web sayfası, blog gibi bir elektronik versiyonunu da hazırlayabilirsiniz.
 • Kendinize en uygun ve düzenli görüp güncelleyebileceğiniz şekli seçin.

2.2. Pano için ilham verici fotoğraflar topla

Şimdi seçtiğiniz temaya uygun internet, dergiler ya da kendi sahip olduğunuz fotoğraflardan belirgin olanları bulma zamanı.

 • Fotoğrafınızı seçerken tüm fotoğrafı dikkatlice yakından incelediğinize emin olun.
 • Mesela hedefiniz hayallerinizdeki üniversiteye gitmekse, koyacağınız kampusu içeren fotoğrafın favori mevsiminizde çekilmiş olmasına dikkat edin.

2.3. Panon için ilham verici sözler topla

Panonuzun oldukça görsel ve dikkatinizi çekecek kadar çeşitli resimler içermesini istersiniz. İlham verici ve tasdikleyici sözler serpmeyi de unutmayın.

 • Tasdikleyici sözler yaptığınız işin devamlılığı için önemlidir.

 • İsteklerinize olumlu şekilde odaklanmalısınız. Mesela; "Pratik yapmayı bırakmayacağım" negatif ifadesi yerine "Düzenli olarak pratiklerime devam edeceğim." şeklinde pozitif ifade kullanmalısınız. 

2.4. Panonu toparla

Resimleri ve sözleri seçmiştiniz, artık düzenleme zamanı. İnternetten birçok farklı örnek bulabilirsinizama kendi özgün panonuzu hazırlamak da isteyebilirsiniz; bu sizin seçiminiz.

 • Temanızın içeriğine ve doğasına uygun bir arka plan rengi seçin.
 • Panonuzun merkezine kendinizin bir fotoğrafını yerleştirmeyi ve çevresini ilham verici cümleler ve resimlerle donatmayı düşünebilirsiniz.
 • Artık kendi tasarımınız bir panonuz var; eğer bir maddesel pano hazırlıyorsanız sağlam bir yere yerleştirin. Hazırladığınız bir elektronik versiyonsa; dosyanızı kaydetmeyi unutmayın!

3. Hayal Panosunu kullanmak

3.1. Panonu her gün görebileceğin bir yere yerleştir

Panoyu hazırlamaktaki amacınız size düzenli görebileceğiniz, gerekli motivasyonu sağlayabilecek bir görsel hatırlatıcı yaratmaktı.Dolayısıyla, panonuzu arka dolapta saklamayın!

 • Panonuzun ilhamınızın özel kaynağı olmasını isteyebilirsiniz. Elbette panonuzu salonunuza asmak zorunda değilsiniz. Ya da elektronik panonuzu herkese açık yapmak zorunda değilsiniz. 

3.2. Panonu düzenli olarak incele

Üzerinde yazanları sadece kendi içinizden okumayın; sesli olarak da okuyun. İçinizden başarılı olacağım demekle sesli bir şekilde kendinize güvenerek başarılı olacağım demek farklı şeyler.

3.3. Panonun sana garanti edebileceği şeyleri yanlış anlama

Hayal panosu hazırlamak hayallerinizi şekillendirmeniz ve motive olmanız için önemlidir.

 • Ancak yalnızca doğru şekilde pano hazırlamanın ve düşüncelerinizi doğru biçimde şekillendirmenin evrenin size istediğiniz şeyi kesinlikle vereceği anlamına geldiğini düşünüyorsanız; bir kere daha düşünün.

3.4. Panonu sonuçlar için değil, süreç için kullan

Gözünüzde canlandırmak ilerleyişiniz için iyi bir odaklanma kaynağı sayılabilir. Panonuzun sadece başarı anına değil, sürecine dair birçok söz ve resim içerdiğinden emin olun. Ve elbette, ayakkabılarınızın bağlarını sıkılamayı unutmayın; ve oraya varın!
Hayal Nasıl Kurulur?
Kendini Keşfet

Gelecek hayallerinin güzelliğine inanlara aittir.

Eleanor Roosevelt

Hayatın hayallerin için fazla meşgul.

Her işin aceleye geldiği bu dünyada, başa çıkmak için uğraştığımız o kadar şey varken kimin hayalleri var?

Eğer hayalleriniz hırslı ve büyükse, daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

Hayallerinizin peşinden gitmek için günde 10 saat harcamak ya da bir milyoner olmak zorunda değilsiniz.

İçtenlikle ve hırslı bir şekilde istediğiniz şeylere sadece günde 30 dakika ayırmaya ihtiyacınız var.

Bu günlük 30 dakikalık pratikler size ilham verecek ve hayalleriniz üzerinde çalışmanızı sağlayacak.

İşte burada günde 30 dakikayla hayallerinizi gerçekleştirmenin 30 yolu var

 1. Kitap okuyun. Eğer hayallerinize dair yeterince açık değilseniz ilham almak için farklı türlerde kitaplar edinebilirsiniz. Eğer hayallerinizden eminseniz, onları nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlamak için 'nasıl yapılır' kitapları okuyun.
 2. Taslak çizin, resmedin, boyayın. Artistik yeteneğinizin ne olduğu önemli değil, neden sizi neşelendirecek bir işe 30 dakika ayırmayasınız? Sadece ruhunuza değil aynı zamanda sanatınıza ve hayallerinizi gerçekleştirmenize de fayda sağlayacak.
 3. 500 kelime yazın. Yazıları sergileyebileceğiniz vitrin için en iyi yer bir blogtur. Yazınızı yayınlamak zorunda değilsiniz. Tasarlamak için her gün 500 kelime yazın. Sonunda sizin anlatacak bir hikayenizve dünyanın bunu duymaya ihtiyacı var.
 4. Blog okuyun. Birçok konuda hazırlanmış bloglar size nasıl daha iyi yazacağınızı ve başkalarının hayallerinin peşinden nasıl gittiğini gösterir. Eğer hiçbir blogda bulunmayan bir hayale sahipseniz, belki de sizin bir taneye başlama vaktiniz gelmiştir.
 5. Şiir sanatı. Gün içinden bir kişiyi, bir olayı düşünün ve bırakın şairane yeteneğiniz o anı yakalasın.
 6. İş yayınları dinleyin. Sizi hayalleriniz konusunda yönlendirebilecek birçok harika yayın var.
 7. Motivasyonunuzu en iyi sağlayan konuşmacıyı dinleyin.İşle ev arasındaki yolda zamanınızı onu dinleyerek geçirmekten ve hayallerinize dair ondan fikir esinlenmekten daha iyi bir yol yoktur.
 8. Fotoğraf çekin. Fotoğrafçı olma hayaliniz için günde 1 fotoğraf çekin. Günlük fotoğraflarınızı sosyal medyalarda yayınlayın ve arkadaşlarınızdan yorumlar alın.
 9. Online kurs alın. Bu kurs ilgi duyduğunuz herhangi bir şey üzerine olabilir. Daha iyi bir fotoğrafçı olmak için bir fotoğraf kursu mesela.
 10. TED ( Teknoloji, Eğlence, Tasarım) konuşmaları izleyin. Yaratıcılık, liderlik ve problem çözme konularında yardımcı olacaktır.
 11. Gözünüzde canlandırın. Önce onu zihninizde görün sonra hayatınızdaki seyrini izleyin. Hayalleriniz gerçekleşse nasıl olur ve nasıl hissettirirdi, günde birkaç dakikanızı ayırarak hayal edin.
 12. Koşun. Egzersiz için, sağlık için, yaratıcılık için koşun.
 13. Günlük. Eğer amaçlarınız ve hayallerinizden emin değilseniz kendinizi sorgulayın. Günlük olarak düşünce ve duygularınızı yazın, geri dönün ve hepsini okuyun. Cevapları elde ettiğinizde şaşıracaksınız.
 14. Desteğinizi artırın. Bir hayalin sizin için doğru olup olmadığını bilmiyorsanız desteğinizi artırın.
 15. Yaratıcı insanlara kahve için. Yaratıcı ve girişimci insanlarla yarım saatlik bir sohbet hayallerinizi şekillendirmenizde size yardımcı olacaktır.
 16. Sessizlik. Neden zihninizi biraz dinlendirip hayalleriniz hakkında düşünmek için daha zinde tutmayasınız. Gün boyunca düşüncelerden arınmayı, sessizliği, meditasyonu deneyin.
 17. Enstrümanınızı çalın. Müzik yaratıcı ruhunuzu canlı tutar ve ilham verir.
 18. Eşyalarınızı Amazon ya da Ebay'de satın. Eğer milyoner bir girişimci olmayı planlıyorsanız, neden arz, talep konularındaki esasları artık kullanmadığınız eşyalarınızı satmayı deneyerek öğrenmeyesiniz.
 19. Bir arkadaşınızı eğitin. İşiniz ne olursa olsun başkalarına yardımcı olacak bilgi ve yeteneklere sahipsiniz.
 20. Çocuklarla vakit geçirin. Çocuklar yaratıcılığı, özgürlüğü ve ihtimalleri uyandırır. Öğretin, öğrenin ya da bir süre onlarla takılın; ilham almış olacaksınız.
 21. Yerel bir konferansa katılın. İlgiler konusunda daha fazlasını öğrenmek için yazarlar, uzmanlar ve işadamlarının bulunduğu bir konferansa katılın.
 22. Fiverr üzerinde bir hizmet sunun. 
 23. Doğa yürüyüşü yapın. Daha yaratıcı, daha iyi fikirlere sahip ve doğadan ilham almış olacaksınız.
 24. Bir yabancı dil öğrenin. İkinci bir dil görüşünüzü genişletecektir.
 25. Gitmek istediğiniz ülkeleri okuyun. Eğer hayalleriniz seyahati içeriyorsa farklı ülkeler hakkında seyahat kitapları okumak o yerlerle ilgili düşüncelerinizi ve planlarınızı açığa çıkarmada size yardımcı olacaktır.
 26. Yeni yemek tarifleri deneyin. Belki de tarifiniz hayatınızı değiştirecek bir parti düzenlemenize öncülük eder?
 27. Duşta şarkı söyleyin. Söyleyin ve duyulduğunuzu bilin.
 28. Günde 10 yeni fikirle beyin fırtınası yapın. Bu sayede tam bir fikir makinesi olabilirsiniz.
 29. Doğaçlama dersleri alın. Bu sayede daha iyi bir konuşmacı olabilir, vücut dilinizi geliştirebilirsiniz.
 30. Bahçe. Bahçenizi büyütün, fikirleriniz de büyüyecektir.
Hayal Nasıl Kurulur?

Canlı Yayın Videolarını Keşfet

Hayal Nasıl Kurulur?

BinYaprak’a üye ol, tecrübelerini paylaş, sorularına yanıt bul, yola çık.


Canlı Yayınları Takip Et
Her salı Facebook’ta canlı yayındayız.
Sorularını al, gel, yanıtlarını bul.
Sorularını Sor
Biz Bize Sohbetler sorularını ve diğer kadınların sorularına vereceğin yanıtları bekliyor.
Hikayeni Paylaş
Rol model hikayeleri arasına seni de bekliyoruz.
Hikayeni paylaş, ilham ver!