Staj Nasıl Yapılır?

Staj Nasıl Yapılır?

Soruna tecrübelerden yola çıkarak cevap veren yazıları burada!

Yazıları Keşfet

Üniversiteli

Merhaba, ben Berfin. Yeditepe Üniversitesi İşletme öğrencisiyim. Şimdiye dek 3 staj yaptım. Bu stajları nasıl bulduğumu seninle de paylaşmak istiyorum!

Staj Nasıl Yapılır?
Üniversiteli

İşbaşı Eğitim Programı ile uzun ve kısa dönem stajlarında ücretsiz çalışmak yerine, sigortalı olarak staj yapabileceğini ve ücret alabileceğini biliyor musun?

Staj Nasıl Yapılır?
Üniversiteli

2016'da Genç Kadın Kariyer Günü'ne katıldım, Sabancı Holding'de stajı kaptım. Bu seneki fırsatları kaçırmak istemiyorsan, sen de başvur!

Staj Nasıl Yapılır?
Üniversiteli

2016'da Genç Kadın Kariyer Günü'ne katıldım, Yıldız Holding'de stajı kaptım. Bu seneki fırsatları kaçırmak istemiyorsan, sen de başvur! "Staj nasıl yapılır?" konusundaki fikirlerimi ve kendi staj yolcuğumu seninle paylaşacak olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum! Haydi, devam edelim!

Staj Nasıl Yapılır?
Üniversiteli

Hepimizin bildiği gibi yeni dünyada lisans ve yüksek lisans diplomasından çok daha kıymetli olan bir şey varsa o da deneyim! Bundan 5-10 sene önce yeni mezun iş başvurularında işverenlerin "deneyim" beklentisini anlayamaz, kızardık. Şimdi işin sırrı "staj deneyimi" ile çözüldü. Yeni mezun öğrencilerin CV'lerine bakıldığında lisans eğitiminin yanı sıra en çok dikkat edilen konulardan biri de staj deneyimi. Mezunun hangi şirketlerde staj yaptığı, hangi departmanlarda sorumluluk aldığı ve bu sorumlulukların hangi ölçüde nasıl bir zaman planı içerisinde olduğu çok önemli.

Staj Olsun da Ne Olursa Olsun Yok!

Öncelikle sık yapılan hatalardan biri olan staj seçimini konuşalım. Her türlü deneyim elbette kıymetli ama kariyer isteklerimize ve beklentilerimize çok uzak staj seçenekleri bizim için seçenek olmamalı.

Çalışmak istediğimiz sektörü belirleyelim

Öncelikle dokunmak istediğimiz sektörü belirlememiz gerekiyor. Otomobil ve taşıt araçlarına çok uzak biriysek otomotiv sektöründe yer almamıza gerek yok. Güzellik/bakım konusu bizim ilgi alanımız ise, boş zamanlarımızda dermatologların ve makyaj bloggerların videolarını izlerken buluyorsak kendimizi, o zaman ilk iş Kozmetik sektörünün lider şirketlerini hedeflememiz gerekiyor. Hadi hemen Top10 sektörümüzü ve bu sektördeki en çok istediğimiz şirketlerimizi listeleyelim.

Nerede çalıştığın değil, ne iş yaptığın önemli

Şirketleri sıraladığımıza göre bu şirketlerin departmanlarını seçme zamanı! Her sektörün ve şirketin dinamiği, yatırım yaptığı departman kendi hedeflerine göre farklılık gösterdiği için tek bir departmana yönelmemeliyiz. Teknoloji sektörü içerisinde Pazarlama departmanında çalışmak isteyip, medya ve PR çalışmalarının sahada ve TV'de çok aktif olduğu bir deneyim beklememeliyiz. FMCG sektöründe karşılaşacağımız Pazarlama deneyimi ile Denetim sektöründe karşılaşacağımız Pazarlama deneyimi birbirinden çok farklı olacak. Dolayısıyla sektör ve şirket dinamiklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız. Listemizi sektör, şirket ve departman olarak sıraladığımıza göre sıra listemize başvuru tarihlerini ekleyip, başvurularımızı tamamlamakta!

Staj Nasıl Yapılır?
Üniversiteli

İş hayatının özeti, aslında çok daha hafifletilmiş halidir yaptığımız stajlar. Gelecekteki mesleğimize, sektörde nerede yer almak istediğimize karar vermemizi sağlayan süreçlerdir. Her yaz dönemi ayrı ayrı yapabileceğiniz gibi tek bir yaz döneminde hepsini birden yapabilirsiniz, hatta ara tatillerde de yapabilirsiniz (okul yönetmeliğine göre değişiklik gösterebilir). Bölümlere göre değişen stajlar sizi iş hayatına hazırlar. Yönetim derslerini severken aslında üretim bölümünde staj yaparken daha çok sevmiş olabilirsiniz. Okulda öğrendiğiniz teorik bilgileri staj süresince pratiğe dönüştürme şansınız olur. Staj yaptığınız firmanın büyüklüğü, yıllık cirosu, ihracat listesindeki sırası, yenilikleri ne kadar önemliyse orada size gösterilen işletme, içinde yer aldığınız koşullar ve staja devam etmeniz çok daha önemlidir.

Büyük bir firma olup size tüm gün hiçbir şeye dokunmamanızı sadece oturmanızı istemeleri size o süreçte hiçbir şey öğretmez, fakat küçük bir firmada işçiyle birebir muhatap olup makine parçalarını elinize almak size çok şey öğretir. Bu örnek üretim içindi. Aynı şekilde yönetim de sadece etrafı izleyerek öğrenmek zordur ama size bir 'case' verilir ve onun üzerinde çalışıp onlara sunum hazırlamanız beklenir. Siz öğrenecek kişi olduğunuz için işleri siz kovalayacaksınız, siz soracaksınız, siz isteyeceksiniz, siz takip edeceksiniz. Onlar vermek istemedikçe sizin hevesinizi görüp daha da ilgiyle bakacaklar.

Okul size 55 gün veriyor diye sadece 55 gün stajla sınırlamayın kendinizi. Gönüllü stajlar için uğraşmanız gerekiyor olabilir, birçok insanla iletişime geçiyor olmalısınız. Bölümünüzdeki kulüplerin konuşmacı ya da katılımcı olarak davet ettiği şirket sahipleriyle iletişime geçin, mail atmak kimseye bir şey kaybettirmiyor. Okuldaki hocalarınızla iletişime geçip farklı şirketlerin farklı projelerinde dönemsel olarak yer alabilirsiniz. Ne kadar çok staj yaparsanız o kadar fazla deneyim sahibi olursunuz.

Yapacağınız stajlar tek bir şehirle de sınırlı olmasın, hayatta risk almadan insan güzel şeylerle karşılaşamıyor. Eğer imkânınız varsa tamamen yeni bir şehirde bir aylık stajınızı deneyin. Ben risk alıp 3 aylık stajımı daha önce yaşamadığım bilmediğim bir şehirde yaptım ve mükemmel tekliflerle döndüm.Farkınızı yaratabilmeniz için sınırlarınızı kolaylıkla aşıyor olmanız,zorlukların üstesinden tek başınıza da gelebiliyor olmanız gerek. Çözüm odaklı yaşayıp, gelecekteki mesleğinize karar vermeniz için stajlarınızın önemi çok büyük. Ayrıca bir firma size çok ilgili davranırken diğeri tamamen ilgisiz davranabilir, bu gibi durumlar içinde farklı bakış açılarınız oluşuyor, vizyonunuz genişliyor.

Staj Nasıl Yapılır?

Canlı Yayın Videolarını Keşfet

Henüz bu başlıkta bir canlı yayınımız olmadı. Bize önereceğin bir isim var mı?
 1. Adın Soyadın(*)
  Please type your full name.
 2. E-posta Adresin(*)
  Invalid email address.
 3. Sen mi? Bir başkası mı?(*)


  Invalid Input
 4. Önerini Detaylandırır mısın?(*)
  Invalid Input
 5. Güvenlik Kodu(*)
  Güvenlik Kodu Lütfen güvenlik kodunu giriniz

Staj Nasıl Yapılır?

BinYaprak’a üye ol, tecrübelerini paylaş, sorularına yanıt bul, yola çık.


Canlı Yayınları Takip Et
Her salı Facebook’ta canlı yayındayız.
Sorularını al, gel, yanıtlarını bul.
Sorularını Sor
Biz Bize Sohbetler sorularını ve diğer kadınların sorularına vereceğin yanıtları bekliyor.
Hikayeni Paylaş
Rol model hikayeleri arasına seni de bekliyoruz.
Hikayeni paylaş, ilham ver!