Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Soruna tecrübelerden yola çıkarak cevap veren yazıları burada!

Yazıları Keşfet

Üniversiteli

Herkes üniversiteye hayallerle ve heyecanla başlıyor. Lise ya da dershaneden arkadaşlarıyla aynı üniversiteye gidenler ise daha az heyecanlı bir şekilde kendisini daha şanslı hissediyorlar. Haliyle ilk ker gireceği bir ortamda tanıdığı birilerinin olmasını fırsat olarak görüyorlar.

Aslında aynı yolu geçmiş olan "networker" mezunlara dönüp baktığımızda üniversitede kimseyi tanımayan öğrencilerin daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Neden? Kendinizi tanıtmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin en doğru zamanve mekan seçeneği şüphesiz yeni ortamlar.

Peki ama nasıl? Yeni başlayanlar için iki temel önerim var.

Öğrenci Kulüplerinde Aktif Olmak

Hemen bir öğrenci kulübüne dahil olabilirsin. Benim önerim ve tercihim iki farklı öğrenci kulübüne dahil olmak. Birincisi hobilerine uygun, özel ilgi alanlarını da destekleyebileceğin ve ortak ilgi alanlarına yönelik arkadaş edinebileceğin kulüpler; yelken, dans, amerikan futbolu, satranç…İkincisi ise okuduğun bölüm ve inşaa etmek istediğin kariyer üzerine seni destekleyecek bir öğrenci kulübü; edebiyat, mühendislik, işletme, girişimcilik… Böylece hem kariyer yolculuğunda hem de kişisel gelişiminde seninle aynı heyecanı ve ilgiyi taşıyan doğru insanlarla tanışıp, network edebilirsin

Üniversitede Staj Yapmak

Hepimizin bildiği gibi birinci ve ikinci sınıf öğrencileri genellikle staj konusunda talihsiz oluyor. Global şirketler ve girişimler genellikle daha deneyimli olduğunu, zaman ve proje yönetimine daha hakim olduğunu düşündükleri için 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerini tercih ediyorlar. Bu gibi durumlarda 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin de kampüste kütüphane, bölüm asistanlığı, kurumsal iletişim ofisi, mezunlar derneği, kariyer gelişim ofisi gibi departmanlarda staj yapmak için başvuruda bulunması hem kampüste hem de kampüs yönetiminde networkünü güçlendirmesi için harika bir seçenek!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversiteye ilk geldiğiniz dönem paranızın hesabını yapmadınız ve ay sonunda sadece simit yemeye başladınız değil mi? Sorun yok çünkü bu hemen hemen herkesin başına gelen bir şey. Bu yaşa kadar elimize yönetmemiz gereken yüklü bir miktar geçmemiş olabilir ya da daha önce tamamen tüm harcamalarımızı kendi cebimizden yapmamış olabiliriz. Böyle bir durumda bir an önce kontrolü ele almamız ve paramızı yönetmeyi öğrenmemiz gerek. Bunun için size bir dizi madde ile bir şablon oluşturmak istedim.


Bu şablonu bir tavsiye olarak değerlendirin ve kendinize göre şekillendirin.
1. Temel ihtiyaçlar : yemek, kitap, ihtiyacınız olan bir kıyafet da ulaşım için harcayacağınız para temel ihtiyaca girer. Bunun için elinize geçen toplu paranın yüzde 60'ını bir yere ayırın. Bu harcamalarınızın en büyük kısmı olacaktır.
2. Eğlence : haftasonu dışarı çıkmak istiyorsunuz, konsere gideceksiniz, bir festivale bilet aldınız ya da belki de yeni vizyona giren bir filme gideceksiniz. Tüm bunlar eğlence kategorisine dahil. Bu kategoriye yüzde 15 ayırın. Böylelikle ay başında yapabileceğiniz butun aktivitelere bakip paranızın yüzde 15lik kısmı ile hangisine gitmeyi daha çok istediğinize karar verebilirsin. Emin olun kaliteli birkaç aktivite sizi boş yere para harcamaktan daha mutlu edecektir.

3. Alışveriş: paranızın yüzde 15'ini de bu kısma ayırın. Sezon sonu indirimleri ve alternatif butikler bütçenize yardım edecektir. Beğendiniz bir şeyi almadan önce bütçenizle başka bir şey almak isteyip istemeyeceğinizi kendinize sorun.Böylelikle gereksiz şeyler almazsınız hem de paranız cebinizde kalır.
4. Biriktirin: kalan son yüzde 10'a da hiç dokunmayın ve biriktirin. Böylece beklenmedik bir harcama yapmanız gerektiğinde kendinizi güvende hissedersiniz. Ayrıca daha öğrenciyken biriktirmeyi öğrenmiş olursunuz ki bu durum iş hayatına atıldığınızda çok fazla işinize yarayacaktır.

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversitesiye ilk geldigimizde ya ev tutariz ya da özel veya devlet yurduna yerleşiriz. Ben henüz evde hiç kalmadığım için size yurt ortamı nasıldır ve nasıl ayak uydurulur bu ortama onu anlatacağım. 

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversite, birçoğumuz için ilham kaynağı, farklı perspektifler kazanabileceği yenilikler yaratabileceği bir ortam. Peki bu süreyi en kaliteli şekilde geçirmek için neler yapmalıyız?

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Şimdi biraz geçmişe gidelim. Biz Y jenerasyonu mensuplarının telefonlarla tanıştığı, 3310 ile yılan oyunu oynamanın en büyük tutku olduğu yıllara! O yıllarda oyunda ilerledikçe kendi kendime oynamaktan sıkıldığımı, yolun sonunda yılanın ucundan başka bir yere çıkamadığımı fark etmiştim. Derken şimdilerde bize çok antika gelen kızılötesi bağlantı ile tanışmıştım. Başka biri ile bağlantı kurarak oyunu birlikte oynama fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Hem ondan yeni şeyler öğrenecek, hem de oyuna biraz hareket katacaktım. Bu beni geliştirebileceği gibi, karşımdakine de yeni şeyler katabilecekti. Tıpkı network gibi!

Ne zaman "Network nedir?" Sorusunu sorsam ya da duysam aklıma bu benzetme gelir. Network fark etmeden hayatımızın bu kadar içinde olan bir iletişim ağıdır. Doğru kullanıldığında ise pek çok şey öğrenebileceğimiz, aynı şekilde öğretebileceğimiz mükemmel bir kanaldır. Peki network neden önemlidir ve nasıl kazanılır?

Üniversite yılları kariyer yolları fark etmeksizin öğrenmenin ve yenilenmenin sonu yok. Bu süreçte kendimizi geliştirmek ne kadar önemliyse bu gelişimi destekleyeceğimiz veya aktarabileceğimiz bağlantılar kurmak da o kadar önemlidir. Unutmayın neyi neden ve nasıl yaptığımızı yalnızca kendimize saklamak bizi ileriye götürmez, yalnızca yerimizde kalmamızı sağlar!

1. Etkinlikler, toplantılar sizin için biçilmiş kaftan!

İşinizle veya özel yaşantınızla ilgili katıldığınız etkinliklerde sıcak bir merhabanın size açabileceği sayısız kapı olabilir. Kısaca kendinizi tanıtmanız, karşınızdaki kişinin aklında yer etmeniz ummadığınız bir anda size geri dönebilir.

2. Paylaşmaktan ne zarar gelir?

Teknolojinin bize sunduğu nimetlerden faydalanıp kendi network ağlarına online olarak ulaşabilir, hatta kendi network ağınızı oluşturabilirsiniz. Örneğin bir iş kanalında paylaştığınız makale karşı tarafın ilgisini çekebilir, sizinle bağlantı kurmasını sağlayarak yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

3. İş ya da sosyal anlamda ilgili olduğunuz kulüp ve sivil toplum kuruluşlarına katılmak!

Network kurmak başlı başına bir şans iken, ilgilerin benzer olduğu ortamlarda bu ağı oluşturmak pastanın üzerindeki kremaya dönüşüyor! Düşünsenize aynı sektörde ya da bölümde sizin geçtiğiniz yollardan geçecek bir gence tavsiye vermek, aynı şekilde tavsiye almak öngöremediğiniz farklı bakış açılarına erişmenizi sağlayabilir.

4. BinYaprak aktif kullanıcısı olmak!

Yaşayarak öğrenmenin yeri hep ayrı, ancak ya onu yaşayan ya da yaşamış başka biri daha varsa? Zamanın bu denli kıymetli olduğu bir çağda neden bekleyelim? Zaman ve mekan sınırlarını aşıp bilgiye erişebileceğiniz BinYaprak ile dijital bir network ağı oluşturabilirsiniz. Kendi sorularınızı sorabileceğiniz, başka sorulara cevap verebileceğiniz bir kız kardeşlik ağı!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversiteye girince hepimiz şunu düşünmüşüzdür "Ooo kocaman bir zaman var şimdi önümde, her şeyi yaparım ben!" Ama bir bakmışsınız son sene gelmiş, mezuniyet konuşuluyor, iş bulma dertleri sarmış dört bir yanı!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Canlı Yayın Videolarını Keşfet

Henüz bu başlıkta bir canlı yayınımız olmadı. Bize önereceğin bir isim var mı?
 1. Adın Soyadın(*)
  Please type your full name.
 2. E-posta Adresin(*)
  Invalid email address.
 3. Sen mi? Bir başkası mı?(*)


  Invalid Input
 4. Önerini Detaylandırır mısın?(*)
  Invalid Input
 5. Güvenlik Kodu(*)
  Güvenlik Kodu Lütfen güvenlik kodunu giriniz

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

BinYaprak’a üye ol, tecrübelerini paylaş, sorularına yanıt bul, yola çık.


Canlı Yayınları Takip Et
Her salı Facebook’ta canlı yayındayız.
Sorularını al, gel, yanıtlarını bul.
Sorularını Sor
Biz Bize Sohbetler sorularını ve diğer kadınların sorularına vereceğin yanıtları bekliyor.
Hikayeni Paylaş
Rol model hikayeleri arasına seni de bekliyoruz.
Hikayeni paylaş, ilham ver!