Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Soruna tecrübelerden yola çıkarak cevap veren yazıları burada!

Yazıları Keşfet

Üniversiteli

Kulüpleri, gönüllülük aktiviteleri, etkinlikleri ve staj süreci ile üniversite bulunmaz bir fırsat! Ben de bu yazımda bu fırsatı nasıl değerlendirdiğimi paylaşacağım!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Biz TurkishWIN ve Endeavor ile business canvas modellerini öğrendik, vaka analizi yaptık. Hayalin girişimci olmaksa, CaseCampus vaka çalışmasını sen de kaçırma!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Herkes üniversiteye hayallerle ve heyecanla başlıyor. Lise ya da dershaneden arkadaşlarıyla aynı üniversiteye gidenler ise daha az heyecanlı bir şekilde kendisini daha şanslı hissediyorlar. Haliyle ilk ker gireceği bir ortamda tanıdığı birilerinin olmasını fırsat olarak görüyorlar.

Aslında aynı yolu geçmiş olan "networker" mezunlara dönüp baktığımızda üniversitede kimseyi tanımayan öğrencilerin daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Neden? Kendinizi tanıtmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin en doğru zamanve mekan seçeneği şüphesiz yeni ortamlar.

Peki ama nasıl? Yeni başlayanlar için iki temel önerim var.

Öğrenci Kulüplerinde Aktif Olmak

Hemen bir öğrenci kulübüne dahil olabilirsin. Benim önerim ve tercihim iki farklı öğrenci kulübüne dahil olmak. Birincisi hobilerine uygun, özel ilgi alanlarını da destekleyebileceğin ve ortak ilgi alanlarına yönelik arkadaş edinebileceğin kulüpler; yelken, dans, amerikan futbolu, satranç…İkincisi ise okuduğun bölüm ve inşaa etmek istediğin kariyer üzerine seni destekleyecek bir öğrenci kulübü; edebiyat, mühendislik, işletme, girişimcilik… Böylece hem kariyer yolculuğunda hem de kişisel gelişiminde seninle aynı heyecanı ve ilgiyi taşıyan doğru insanlarla tanışıp, network edebilirsin

Üniversitede Staj Yapmak

Hepimizin bildiği gibi birinci ve ikinci sınıf öğrencileri genellikle staj konusunda talihsiz oluyor. Global şirketler ve girişimler genellikle daha deneyimli olduğunu, zaman ve proje yönetimine daha hakim olduğunu düşündükleri için 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerini tercih ediyorlar. Bu gibi durumlarda 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin de kampüste kütüphane, bölüm asistanlığı, kurumsal iletişim ofisi, mezunlar derneği, kariyer gelişim ofisi gibi departmanlarda staj yapmak için başvuruda bulunması hem kampüste hem de kampüs yönetiminde networkünü güçlendirmesi için harika bir seçenek!

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversitenin ilk yıllarında ay sonları "paramın çoğu nereye gitti" diye düşünmen çok normal. Harcamalarını düzenlemen için seninle bir şablon paylaşacağım.

Sorun yok çünkü bu hemen hemen herkesin başına gelen bir şey. Bu yaşa kadar elimize yönetmemiz gereken yüklü bir miktar geçmemiş olabilir ya da daha önce tamamen tüm harcamalarımızı kendi cebimizden yapmamış olabiliriz. Böyle bir durumda bir an önce kontrolü ele almamız ve paramızı yönetmeyi öğrenmemiz gerek. Bunun için sana bir dizi madde ile bir şablon oluşturmak istedim.

1) Temel ihtiyaçlar

Yemek, kitap, ihtiyacın olan bir kıyafet de ulaşım için harcayacağın para temel ihtiyaca girer. Bunun için eline geçen toplu paranın yüzde 60'ını bir yere ayır. Bu harcamalarının en büyük kısmı olacaktır.

2) Eğlence

Hafta sonu dışarı çıkmak istiyorsun, konsere gideceksin, bir festivale bilet aldın ya da belki de yeni vizyona giren bir filme gideceksin. Tüm bunlar eğlence kategorisine dahil. Bu kategoriye yüzde 15 ayır. Böylelikle ay başında yapabileceğin bütün aktivitelere bakıp paranın yüzde 15'lik kısmı ile hangisine gitmeyi daha çok istediğine karar verebilirsin. Emin ol kaliteli birkaç aktivite seni boş yere para harcamaktan daha mutlu edecektir.

3) Alışveriş

Paranın yüzde 15'ini de bu kısma ayır. Sezon sonu indirimleri ve alternatif butikler bütçene yardım edecektir. Beğendin bir şeyi almadan önce bütçenle başka bir şey almak isteyip istemeyeceğini kendine sor.Böylelikle gereksiz şeyler almazsın hem de paran cebinde kalır.

4) Birikim

Kalan son yüzde 10'a da hiç dokunma ve biriktir. Böylece beklenmedik bir harcama yapman gerektiğinde kendini güvende hissedersin. Ayrıca daha öğrenciyken biriktirmeyi öğrenmiş olursun ki bu durum iş hayatına atıldığında çok fazla işine yarayacaktır.

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversitesiye ilk geldigimizde ya ev tutariz ya da özel veya devlet yurduna yerleşiriz. Ben henüz evde hiç kalmadığım için size yurt ortamı nasıldır ve nasıl ayak uydurulur bu ortama onu anlatacağım. 

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Üniversiteli

Üniversite, birçoğumuz için ilham kaynağı, farklı perspektifler kazanabileceği yenilikler yaratabileceği bir ortam. Peki bu süreyi en kaliteli şekilde geçirmek için neler yapmalıyız?

Üniversitede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Canlı Yayın Videolarını Keşfet

Henüz bu başlıkta bir canlı yayınımız olmadı. Bize önereceğin bir isim var mı?
 1. Adın Soyadın(*)
  Please type your full name.
 2. E-posta Adresin(*)
  Invalid email address.
 3. Sen mi? Bir başkası mı?(*)


  Invalid Input
 4. Önerini Detaylandırır mısın?(*)
  Invalid Input
 5. Güvenlik Kodu(*)
  Güvenlik Kodu Lütfen güvenlik kodunu giriniz

BinYaprak’a üye ol, tecrübelerini paylaş, sorularına yanıt bul, yola çık.


Canlı Yayınları Takip Et
Her salı Facebook’ta canlı yayındayız.
Sorularını al, gel, yanıtlarını bul.
Sorularını Sor
Biz Bize Sohbetler sorularını ve diğer kadınların sorularına vereceğin yanıtları bekliyor.
Hikayeni Paylaş
Rol model hikayeleri arasına seni de bekliyoruz.
Hikayeni paylaş, ilham ver!