Gonulluluk

  • ‘’Birilerinin üzerine basarak büyümeyi reddettim!’’ diyen Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Saha Yöneticisi Ali Karakaş kendi kariyer planlaması hakkında bilgiler veriyor. Siz de kendi #başarıhikayenizi yazmaya hazır mısınız?

   Ali Karakaş, 1986'da Tokat’ta doğdu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde önce Veterinerlik daha sonra İktisat eğitimi aldı. Doğan Makine Sanayi ve Tic. A.Ş.’de e-ticaret müdürü olarak görev yaptı. 2005 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda (TOG) gönüllülük, eğitmenlik gibi çeşitli faaliyetler yürütmektedir. 2009- 2010 yılları arasında Toplum Gönüllüleri Vakfı yönetim kurulunda görev aldı. 2008 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte “Erkeklik İstisnai Bir Durumdur” adında bir fotoğraf sergisi projesi yaptı. 2011-2013 yıllarında Y-PEER International Global Advisory Board Üyeliği, Türkiye Ülke Sorumluluğu, 2011-2013 yıllarında UNFPA Türkiye Gençlik Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Ali, 2011 senesinden itibaren Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nde Saha Yöneticisi olarak çalışmaktadır.

    

  • Özel Sektör Gönüllüler Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Yılmaz Argüden, "Özel Sektörde Gönüllülük" konusunu anlatıyor.

   Dr. Argüden, Tarsus Amerikan Koleji’ni Üstün Başarı Ödülü ile Boğaziçi Üniversitesi’ni ise hem Birincilik, hem de öğrenci liderliği için Rektör Ödülü alarak tamamladı. Doktora için NATO bursuyla ABD’ne giden Dr. Argüden, Stratejik Analizler konusundaki doktorasını Üstün Başarı Ödülü ile the RAND Graduate Institute’dan aldı. Çalışma hayatına Koç Holding Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başladı. The RAND Corp.’ta stratejik analizler uzmanı ve Dünya Bankası Krediler Bölümünde Kısım Amiri olarak görev yaparken 20 değişik ülkeyle çalıştı. Dr. Argüden kurumları geleceğe hazırlama çalışmaları, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla ile tanınan ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından, Rothschild’ın Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin yönetim kurullarında görev aldı. Kurumsal sosyal sorumluluk ve sivil toplum kurumlarına gönüllü katkıları özendirmek üzere Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin (ÖSGD) kurulmasına katkıları oldu. Boğaziçi Üniversitesi için mezunların katkılarının örgütlenmesi ve “sivil toplum destekli üniversite” modeli gibi öncü örnekler Mezunlar Derneği Başkanlığı sırasında başlatıldı. Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulunda görev yaptı. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini geliştirme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.

  • ‘’Esas mutluluk paylaşmak!’ diyen sivil toplum görüntüsü İbrahim Betil kendi kariyer planlaması hakkında bilgiler veriyor. Siz de kendi #başarıhikayenizi yazmaya hazır mısınız?

   İbrahim Betil 1944 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji Yüksek Okulu mezunu olan Betil, iş hayatına sanayicilikle başlayıp bankacılıkla devam etti. 1994 yılından başlayarak eğitim alanında sivil toplum çalışmalarına yoğunlaştı. Dört okulun kuruculuğuna ek olarak, 8 yıl süreyle yılda 7-14 yaş grubunda 150.000 çocuğun okul sonrası öğrenimlerine destek veren bir STK’nın kuruluşuna ve ülke genelinde yaygınlaşmasına öncülük yaptı. Halen kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Toplum Gönüllüleri Vakfı'nda (TOG) 17-25 yaş grubunda duyarlı bir gençliğin oluşumuna katkıda bulunmayı ve bu genç gönüllülerin katılımı ve öncülüğünde; çeşitli sosyal hizmet projelerinin, ilgili kurumların desteği ile hayata geçirilmesini ve gençlerin enerjisini toplumsal yarara dönüştürebilmeyi amaçlamaktadır.

    

  • GÖNÜLLÜ OLUN! Özel Sektör Gönüllüler Derneği Koordinatörü Başak Güçlü Elbir  ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık Bölümü ve ardından İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Başak Güçlü Elbir, sivil toplum kuruluşları ile çalışmaya Birleşmiş Milletler 2001 Gönüllü Yılı Türkiye Komitesi ile başladı. Başak, Uluer Topluma Katkı Stratejileri’nde 2006’ya kadar Proje Danışmanı olarak görev yaptı ve Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin (ÖSGD) kuruluşunda rol aldı. 2005’te ÖSGD’de Proje Koordinatörü olarak derneğin kadrosunda çalışmaya başladı. Şimdi Başak, ÖSGD Koordinatörü olarak görevine devam ediyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif gönüllülük çalışmalarını yürütüyor.

  • TOG Gönüllü Çalışmalar Direktörü Bahadır Teke, Koç Üniversitesi Campus WIN Lideri Begüm Önsal ve Solvoyo Chief Innovation Officer Ömer Bakkalbaşı ile ''Kariyerinin Hakkını Ver'' kapsamında #gönüllülük üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video kariyer planlamanızda size yardımcı olur!


   BinYaprak Facebook: https://www.facebook.com/binyaprak/
   BinYaprak İnstagram: https://www.instagram.com/binyaprak/
   BinYaprak Twitter: https://twitter.com/binyapraktan
   BinYaprak Linkedin: https://www.linkedin.com/company/binyaprak


   -----------------------

   BinYaprak; çalışan ve üretmek isteyen kadının tecrübelerini paylaştığı ve birbirine fırsat yarattığı bir kız kardeşlik ağı. Hedef; öğrenciden emekliye, kadından erkeğe, bireyden kuruma kadar tüm paydaşlarla kadının içindeki iş hayatı potansiyelini keşfetmesi ve bu yolculukta yalnız olmadığını bilmesini sağlamak. Detaylı bilgi: www.binyaprak.com

  • HAYATLARA DOKUNUN!  ARGE Danışmanlık Yönetici Ortağı Pınar Ilgaz ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Pınar Ilgaz Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun oldu. 1989 yılında Emlak Bankası’nda başladığı iş hayatına Vakıf Finansal Kiralama AŞ’de devam etti. 1995 yılından beri ARGE bünyesinde çalışmakta. Halen ARGE Danışmanlık’ta Yönetici ortak olarak çeşitli projelerde görev almakta. ARGE Danışmanlık bünyesinde, Stratejik Değerlendirme ve Performans Artırma Projeleri, Kurumsallaşma, Organizasyon ve İnsan Kaynakları Projelerinde 100’ü aşkın kurum ile çok farklı sektörlerde yönetim danışmanlığı projesi gerçekleştirdi. ARGE yayınlarından “Kurumsal Yönetişim Modeli”, “Değişim Yönetimi”, “Gönüllü Kuruluşların Yönetimi”, kitaplarının yazarlarındandır.

  • Hilal Gerçek ile Sosyal Girişimcilik Hayalin Varsa

   Okulunu bitirince iyi bir işe gir, kendini garantiye al. Amcanın yanına mı alsak seni? Acaba devlette mi çalışsan? Buna benzer cümleler duyuyorsanız ve girişimcilikle ilgileniyorsanız Hilal'in kendi yazdığı hikayesini mutlaka dinleyin!


   Hilal Gerçek, üniversite yıllarında sosyal girişimciliğe sevdalandı. ODTÜ Fizik okudu ve iş deneyimini önce üniversitesinde aldı: IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu'nda teknoloji odaklı girişimcilik konularında gönüllülük; TurkishWIN ODTÜ Kampüs Liderliği; Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi’nde yönetim kurulu görevi. Mezun olur olmaz AFS Türkiye’de organizasyonel gelişim departmanında profesyonel çalışma hayatına atılan Hilal, BinYaprak takımına “Operasyon Yöneticisi” olarak katıldı ve sosyal girişimcilik sevdasına geri döndü. Hilal, BinYaprak’ta heyecanla öğrenmeye ve paylaşmaya devam ettikten sonra öğrendiklerini paylaşmak için farklı bir yolculuğa çıktı.   • UPS Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Kerem Gök ve UPS Türkiye İnsan Kaynakları Uzmanı Gizem Tabak ile UPS'in sosyal sorumluluk çalışmaları ve bu çalışmaların etkilerini konuştuk! #SosyalSorumluluk

   BinYaprak Facebook: https://www.facebook.com/binyaprak/
   BinYaprak İnstagram: https://www.instagram.com/binyaprak/
   BinYaprak Twitter: https://twitter.com/binyapraktan
   BinYaprak Linkedin: https://www.linkedin.com/company/binyaprak


   -----------------------

   Kerem Gök kimdir?
   Kerem Gök 1979 yılında İzmir’de doğdu. Üniversite lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisi
   olarak tamamladı ve akabinde ABD’de Florida Metropolitan Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansını
   tamamladı.
   Devamında ABD ve Türkiye’de hem ithalat & ihracat hem de Gayrimenkul sektörlerinde Yurtdışı Satış
   bağlantılı görevlerde yer aldıktan sonra 2008 yılında UPS Türkiye bünyesinde İş Geliştirme
   Departmanında göreve başladı.
   Akabinde, Operasyon ve İnsan Kaynakları departmanlarında Uzmanlık, Takım Liderliği, ve Yönetmen
   görevleri sonrası 2015 yılında İK ve İSG Müdürü görevine atandı.
   2016 -2020 yılları arasında UPS Macaristan – Yunanistan – Romanya – Slovenya Ülke Insan Kaynakları
   Müdürü görevi için Budapeşte’de yer aldı.
   2020 Temmuz ayı itibari ile UPS Türkiye Ülke İnsan Kaynakları Müdürü görevini sürdürmekte olan Kerem
   Gök, evli ve iki çocuk babasıdır.


   Gizem Tabak kimdir?
   İstanbul Kültür Üniversitesi’nde E-Ticaret bölümünü okudu. Mezun olduktan sonra Garanti Bankası ve Türk Hava Yollarında ilk stajını yaptıktan sonra iş hayatına atıldı. Dijital bir reklam ajansında müşteri temsilcisi olarak başladığı kariyer hayatından ingilizcesini geliştirmek için ayrıldı ve AuPair programı ile yurtdışı deneyimi kazandı.

   Aupair Programı sırasında UC. Berkeley Extension’da pazarlama eğitimi aldı ve sonrasında Amerika’da staj yapma imkanı kazandı.

   2015 yılında UPS Türkiye Güvenlik departmanında işe başlayan Gizem, 2020 ylı itibariyle İnsan Kaynakları Uzmanı olarak UPS teki kariyerine devam etmektedir. UPS ekibiyle birçok sosyal sorumluluk projesine katıldı ve Kadın Liderlik Gelişim platformunda aktif rol almaya başladı.

   ---------------------

   BinYaprak; çalışan ve üretmek isteyen kadının tecrübelerini paylaştığı ve birbirine fırsat yarattığı bir kız kardeşlik ağı. Hedef; öğrenciden emekliye, kadından erkeğe, bireyden kuruma kadar tüm paydaşlarla kadının içindeki iş hayatı potansiyelini keşfetmesi ve bu yolculukta yalnız olmadığını bilmesini sağlamak.
   Detaylı bilgi: www.binyaprak.com

  • Her şey kendine verdiği bir söz ile başladı. Mezun olur olmaz, gönüllü olarak kadınlarla yaratıcı drama atölyeleri düzenlemek için yollara koyuldu! Oyuncu Meltem Yılmazkaya’nın eşsiz hikayesini merak ediyor musunuz? Mutlaka dinleyin, motorları hep beraber mavilikleri sürelim!
   Meltem Yılmazkaya 27 Kasım 1984’te İstanbul’da doğdu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı Tiyatro bölümünde okuduktan sonra, eğitimine Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünde burslu olarak devam etti ve 2012 yılında mezun oldu. Şu anda da Yeditepe Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.2008 yılında “Sizinkiler” adlı çocuk oyunuyla BKM ile tanıştı. “Aile Saadeti” , “Adım Bayram Bayram” , “Aşkın Halleri” oynadığı diğer televizyon dizileridir. Oyunculuğun dışında sinema, müzik ve edebiyat alanında da çalışmaları olan oyuncu, şu an “Güldür Güldür Show” adlı televizyon programında oynamaya ve “Pulbiber” adlı edebiyat ve sanat dergisinde köşe yazarlığı yapmaya devam etmektedir. “Dedemin Fişi” ve “Kaçma Birader” oynadığı sinema filmlerdir. Sinemayla da yakından ilgilenen Yılmazkaya, ülkemizdeki kadın sorunları üzerine çalışmalar yapmış, senaryosu ve yönetmenliği kendine ait olan “neden(siz)” adlı kısa filmiyle birçok festivalde seçki filmler arasına girmiş, İstanbul Kısa Filmciler “Şiddet” konulu kısa film yarışmasında birincilik ödülü almıştır. Kadın çalışmaları üzerine Doğu ve Güneydoğu’da gönüllü olarak yaptığı yaratıcı drama atölyeleri yerel basında çok ses getirmiş ve daha sonra AB projesine dönüşüp daha geniş bir kitleyle çalışmasına yardımcı olmuştur.

   |TurkishWIN | Uzunluk 11:26 | 5 Mart 2016’da İstanbul’da kayıt edilmiştir.
   TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri global bir kızkardeşlik ağıdır.http://www.turkishwin.com/
   Istanbul | Ankara | New York | Boston | San Francisco | London| Zurich | Washington DC
   |TurkishWIN Kanalına Abone Olun: http://goo.gl/ZhKePk
   https://www.facebook.com/TurkishWINners
   https://twitter.com/turkishwin
   https://www.youtube.com/user/turkishwin 

  • "Gönüllülük ile Dünyayı Tanı" diyor Borusan Danışmanlık Genel Müdürü Semra Akman.

   1961 Yılında Ankara’da doğan Semra Akman, lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra, ODTÜ Mühendislik Fakültesi - Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden lisans diplomasını aldı. Profesyonel iş hayatına 1984 yılında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Hema Dişli Sanayii’nde başladı. Stok ve Üretim Planlama Birim Yöneticisi olarak görev yaptı. Daha sonra Ciba-Geigy Türkiye’de sırasıyla Sistem Analisti, Uygulama Geliştirme Birim Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Müdürü olarak çalıştı. 1996 yılında göreve başladığı Borusan Makina’da, 6 yıl Bilgi Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Akman, 2002 yılında Borusan Makina’nın İnsan Kaynakları Müdürü ve 6 Sigma Yayılım Sorumlusu oldu. Semra Akman 2004 -2013 yılları arasında Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış, 2013 sonrasında Borusan Holding İnsan Kaynakları Başkanı olarak çalışmaya devam etmiştir. 2018 yılı itibariyle Borusan Danışmanlık Genel Müdürü olarak çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

  • Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim kurulu üyesi Zafer Güzel ile TOG ve gönüllülük üzerine bir #canlıyayın gerçekleştirdik. #Kariyer ve #gelişim sürecinizi planlarken dileriz bu video size fayda sağlar.

   Ben Zafer Güzel, Fen Bilgisi Öğretmenliği’nde Yüksek Lisans yapıyorum STEM eğitimi ve sınava yönelik motivasyonlarla ilgili çalışmalarım var. Enerjik, motivasyonu yüksek, hareket etmeyi ve hareketlendirmeyi seven, üretken ve bir genç olarak her yaşta ve her zaman gençlerin gücüne inananlardan birisiyim.
   TOG yolculuğum üniversitede gördüğüm TOG standına gelip başvurmakla başladı o gün bugündür yaklaşık 4 yıldır ODTÜTOG gönüllüsüyüm.
   Vakıfta bugüne kadar yerel, bölgesel ve ulusal bir çok çalışmada bulundum.
   Ekip koordinatörlüğü, proje koordinatörlüğü, eğitim aktarımcısı olarak çalışmalar yürüttüm ve yürütmeye de devam ediyorum. Yaklaşık 14 aydır vakfın yönetim kurulu üyelerinden birisi olarak farklı çalışma grupları içerisindeyim.


  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.