Sizden Gelenler

                                           Milyon Kadına Mentor hareketimize katılan herkese çok teşekkür ederiz.                                                
                                                             Birbirimizden haber almak hepimize iyi geliyor.                                                                                    Mentorlarımız  ve mentilerimiz, hareketimiz kalbine ve kariyerine dokunduysa, sen de program anketlerini doldur, 
  deneyimini bizimle paylaş.

  #iyikimilyonkadinamentor etiketiyle yaptığın paylaşımları da takip ediyoruz.  

  Siz paylaşın, yorumlarını buraya eklemek bizde! 

  Mentilerimiz ❤

   

  Duygu Hanım ile tanıştığımda mutlu olmadığım ve kariyer yapamadığım bir işim vardı. Ve çok umutsuz bir bireydim. Kariyer rotam FMCG şirketlerinde rol alabilmekti. Kendisi hem yüksek motivasyonuyla hem de bilgileriyle ufkumu açıp yoluma ışık oldu. Şu an FMCG şirketlerinden biriyle görüşmelerim devam ediyor, eminim bana kattığı şeyler sayesinde hedefime ulaşacağım :)

   

  Sektörden tanıştırdığı mühendisler sayesinde hem network olarak geliştim hem de yönelmek istediğim alana karar verebildim.Sektörel bilgim arttı. Yüksek lisans ve iş başvurularımda daha özgüvenli olmamı sağladı.

   

  Kişisel gelişim, öz farkındalık, sosyoekültürel, kariyer gibi birçok konuda başarı elde etmemi sağladı. Ayşe Hanım çok muhteşem bir mentör. Bana çok değerli katkıları oluyor, kendisi ile mentörlük süresi dışında da iletişimimiz devam edecek çünkü sadece bir mentör değil, çok değerli bir insan olarak da hayatımda yer almaya başladı. Kendisinin gerek kariyer anlamında gerekse de sosyo kültürel anlamda bana çok anlamlı katkıları oldu. Bu süreci yaşadığım için çok mutluyum. Bu güzel etkileşime vesile olan BinYaprak'a da çok teşekkür ederim.

  İyi ki Binyaprak'tayım. Daha emin adımlarla ilerliyorum. Her şey için çok teşekkürler. 

  Hedeflerime giden yolda daha kararlı ve kendimi tanıyor şekilde adım atıyorum.Kişisel gelişimim konusunda kendimi tanımam ve farkındalık oluşturmam konusunda ilerlememi sağladı.

  Mentorum, yüksek lisans sürecim konusunda hedeflerimi belirlemede bana fazlasıyla yol gösterdi. Çalıştığım şirkette kendimi geliştirmeme yönelik olası hedeflerimi belirledik. Zaman yönetimi konusunda epey yol kat ettim. Günümü planlamakta ve buna mutabık kalmakta ilerledim. Haftalık planlarla şu an zamanımı çok daha iyi yönetebiliyorum. Belirlediğim ve güncelleyecek olduğum hedeflerle artık yapmak istediklerim benim için daha net ve neye göre yol alacağımı biliyorum.

  Bugün #MilyonKadınaMentor programı kapsamında mentorüm Arif Emre GEDİK ile ikinci görüşmemizi gerçekleştirdik. CV üzerine yaptığımız bu görüşme gerçek bir eğitim niteliğindeydi. Bana kattığı bilgiler ve kıymetli yorumları için kendisine ve bu bilgilere erişmemi sağlayan BinYaprak ve Milyon Kadına Mentor üyelerine çok teşekkür ederim. #MWM

  IKIGAI Felsefesi üzerine ,bu felsefeyi incelikle incelediğimiz derin sohbetler yaptık.İş hayatı üzerine tavsiyeler,yaşanılan zorluklar,güzellikler üzerine sohbetler gerçekleştirdik.Daima cesur olmak ve bilgini en güçlü öğe olduğu üzerine konuştuk.Bu konularda mentorum bana oldukça destek sağladı.Her hafta belirlemiş olduğumuz konu üzerine çalıştık.
  Nilhan Hanım çok yetkin ve kişinin ne istediğini bulabilmesini sağlayacak alan açma becerisi çok yüksek bir mentor. Görüşmelerimiz çok keyifli ve ilham verici geçiyor.
  Bugün itibari ile Logo Yazılım'daki Log-in Winter programı kapsamındaki stajımı tamamlamış bulunmaktayım. Benim için verimli öğretici ,ekip çalışmasını deneyimlediğim bir staj dönemi oldu. BinYaprak Milyon Kadına Mentor programından bana mentorluk yapmış olan Abdullah Çelik'in ekibinde stajımı tamamladım. Bilmeyenleriniz için Milyon Kadına Mentor mentorluk programı STEM(bilim fen ve mühendislik) alanında kariyer hedefleri olan 18-25 yaş arası genç kadınları destekleme hedefiyle hayata geçen bir mentorluk programıdır. Bu organizasyona desteklerinden dolayı Logo Yazılım'a ve staj dönemimin verimli geçmesini sağlayan ekibime ve ekip liderim Abdullah Çelik'e teşekkürlerimi sunuyorum.
  Bence çok iyi bir mentor enerjisi benim enerjimle çok uyumlu bu şekilde her sorunumu beklentimi hayallerimi konuşabiliyorum. Deniz Hanım da bu buluşmalara çok istekli bir şekilde geldiği için moodum çok yükseliyor. Biyomedikal mühendisliği ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olduğumu hissediyorum.
  Büyük ölçüde hedeflerime ulaştım. Aynı zamanda yaptığımız çeşitli sohbetlerle kendime yeni ve farklı bakış açıları kattığıma inanıyorum.Yurtdışına çıkmamla alakalı minik bir motivasyon destediğine ve daha önce çıkmış birinin tecrübesine ihtiyacım vardı. Şu anda da yazın üç ayımı Amerika'da geçireceğim.
  “İyi ki mentiniz olmuşum çok mutluyum gerçekten :) Gizem hanımla kimyamız fazlasıyla uydu çok sevdim kendisini. İlk görüşmemizde ve sonrasında benimle çok güzel iletişim kurdu. Şimdiden fazlasıyla yardımı dokundu bana, yol gösterdi. O kadar içten ki kendisi o kadar samimi ki anlatamam :)) Bir çok ortak noktamız var. Çok şanslı hissediyorum kendimi. Bu şekilde güzel insanların varlığı ne kadar hoş. Size de çok çok teşekkürler.
  Ben kendi adıma belirlediğim hedeflere tamamen ulaşamasam da yaklaştığımı hissediyorum zaten belirlediğim deneyim ve kariyer hedefleri birden olacak şeyler değil bunun bilincindeyim. Bu mentorluk programını kendim için bir basamak olarak kullanabildim. Mentorluk programının benim için en güzel yanı kafamdaki karışıklıklar ve korkuları çok ama çok azalttı daha emin adımlarla geleceğe ilerliyorum diyebilirim. Bu yüzden bu programda yer aldığım için çok mutluyum herkese sonsuz teşekkür ederim 💗 💗 💗
  Mentorum çok donanımlı ve benim için çok iyi bir yol gösterici oldu. Kendisi dünyanın en tatlı insanı, böyle bir insanla tanıştığım ve konuşma imkanı bulabildiğim için çok şanslı hissediyorum. Mentorumun yönlendirmeleri sayesinde yapamam dediğim şeyler hakkındaki önyargılarım kırıldı ve asla yapamam dediğim bir pozisyonda staja başladım. Kendisi sadece iş dünyasında değil sosyal ve kültürel etkinlikler anlamında da çok yönlü bir insan, bana her anlamda çok büyük katkısı oldu. Tanışmamıza vesile olan herkese teşekkürler.

  MKM sürecine ilk başladığımda hem akademik hem de kariyer odaklı çok fazla sorusu olan biraz kaybolmuş bir öğrenciydim.Öncelikle kendimi tanıma sürecimde programın ve de mentorumun katkısı çok fazlaydı.Kendi kişisel özelliklerimi tanıyıp hedeflerim için nasıl ortaya çıkarabileceğimi, hangi yönlerde hareket edeceğimi bu 6 aylık süreç bunları ve daha fazlasını anlamada çok yardımı oldu.

  BinYaprak ile tanışmadan önce kariyer yolculuğum için zihnimde var olan bulanıklık netliğe; kişisel dönüşüm yolculuğumda aldığım yol kaliteye dönüştü.Altı ayda bir yenilenen mentorlerle toplamda beş ayrı mentor eşleşmem oldu.Her biriyle farklı konularda (mülakat simülasyonları, CV hazırlama, iş hayatına dair merak ettiklerim ve dahası…) var olan potansiyelimi keşfetme adına kıymetli yolları aldık.

  İstediğim şirkete,istediğim rolde girmiş olmam da bu emeklerin sonucu olsa gerek.Amacıma ulaştım gibi geliyor kulağa lakin; bundan sonra öğrenmeye ve gelişmeye devam ederken, BinYaprak’ta mentor olacağım zamanlar için gün sayıyorum :) BinYaprak ve TurkıshWin ekibine teşekkür ediyorum 🌺

   

  Bu programa başlamadan önce, 'Bu bölüm bana uygun değil mi?' gibi düşünceler içerisindeyken, belki de hem bölümü hem havacılığı yakından tanımadığım için yada zamanımı yönetemediğim için bir şeyleri bırakacakken, bugün size ilk uçağımı gösterebiliyorum!

   

  Ben bu programın daha çok kişisel gelişimim açısından verimli olacağına inanıp aynı zamanda sektörü tanıyan biriyle sohbet etmenin de ek olarak iyi olacağını düşünüyordum. Ama süreç başladığı ilk haftadan itibaren mentorluk nedir ve benim durumumda biri için ne ifade eder çok net şekilde yaşayarak öğrendim. Ben şanslıydım çünkü mentorum Türker Bey gerçekten şahane bir insandı. Hiçbir görüşmemizde bana kariyer hedefi, sektör ya da alan önermedi bunlar üzerinde düşünüp kendi kendime bulmamı sağladı. Hatta çok net hatırladığım bir şeyi ifade etmek istiyorum. İlk görüşmemizde “Bu senin hikayen sevgili Esma, bu hikayede hem kahraman hem de yönetmen sensin.” demişti. Gerçekten de öyle oldu

   

  Mentorüme zaman yönetimi konusunda danışmıştım ve o da bana kendime küçük tüyolar vermişti. Onları gerçek hayata uygulayarak kendimi bu konuda geliştirdiğimi söyleyebilirim. Öncelikli olarak kendimi sorguladım ve kendime gelişmem amaçlı hedefler belirledim. Bunları adım adım gerçekleştirerek hedeflerime ulaştığımı söyleyebilirim.

   

  Milyon Kadına Mentor Programı sayesinde Gülşah Yereşer ile uzun bir görüşmemin artık program kapsamında bittiğini belirtmek isterim. Mezun olmama aylar kala başlayan görüşmelerimiz benim için tamamen kendime olan farkındalığımı artırmamla beraber korktuğum noktalardan artık kaçamayacağımı göstermesiyle tamamen verimli bir hale dönüştü. Değindiği kritik noktalar ve fikirlerini belirttiği farklı bakış açılarıyla geçirdiğim zorlu ve stresli süreçlerin içinde tamamen daha az kaygı ve endişeyle umut dolu bir şekilde yolumda ilerlememe yardım etti. Her görüşmeden sonra harekete geçmek benim için daha kolay oldu. Hayatıma dokunduğunuz ve yön verdiğiniz için en içten teşekkürlerimi sunarım.😊 Son olarak belirtmek isterim ki STEM alanındaki arkadaşlarım BinYaprak üzerinden gerçekleştireceğiniz başvuru ile menti olarak katılmanın ayrıcalığını göreceğinize inanıyorum.

   

  "Mentor, içinizdeki umudu görmenizi sağlayan kişidir." diyor Oprah Winfrey. İçimdeki umudu görmemi ve onu hayata geçirmemi sağlayan tüm mentorlerime teşekkür ederim.

  Kendimi çok bilinçlenmiş hissediyorum, bu programa iyi ki katılmışım. Mentorum çok iyi bir yön gösterici ve yardımcı olabileceği her konuda elinden gelen her şeyi yapıyor. Planlanmış görüşmelerimizden bağımsız olarak da istediğim zaman ulaşıp soru sorabileceğimi belirtti. Bu kadar meşgul bir insanın benim kişisel gelişimim için böyle bir zaman yaratması benim için büyük bir fırsat oldu

  Hangi pozisyonlarda hangi yönetsel yetkinliklerin ön plana çıktığını ve iş yaşamında bu yetkinliklerin nasıl kullanıldığını öğrendim. Ayrıca mentorum ile beraber gelişime açık yönlerimi tespit ederek bunlar üstüne çalıştık.

  İş hayatına hazırlık sürecinde oldukça fazla katkısı oldu. Bilmediğim tüm soruları detaylıca açıkladı. Kariyer yolumda kesinlikle önemli etkisi ve katkısı var.

  Mentorum benim için çok özel bir insan. Donanımlı, tecrübeli ve çok başarılı bir kadın lider olması nedeniyle bana farklı bakış açıları katıyor. Onunla konuşmaktan çok keyif alıyorum. Bence enerjilerimiz gayet uyuştu, herhangi bir sorun asla yaşamıyorum. Kendisine ve beni böyle bir insanla birleştirdiğiniz için size teşekkür ediyorum.

  Böyle bir fırsat tanıdığınız ve görüşleri gerçekten önemsediğiniz için teşekkür ederim.

  Gülşah Hanım ilk haftalardan itibaren bana tüm samimiyetiyle yaklaştı ve paylaştığım her konuda bana destek olmaya çalıştı. Onun sayesinde çok istediğim savunma sanayi alanında network edinme şansını yakaladım. Makine mühendisliğinden Ar-Ge Geliştirme müdürlüğüne olan kariyer hikayesiyle birlikte ondan çok ilham aldım. Böyle bir iş yapıyor olmak çok kıymetli, burada deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

  Milyon Kadına Mentor Programı sayesinde biricik mentorum Cenk Doğru ile yolumuz kesiştiği için çok mutluyum. Altı ay boyunca her görüşmemizde beni tüm yoğunluğuna rağmen güler yüzlü bir şekilde karşıladığı için kendisine çok teşekkür ederim. Mentorluk sürecim boyunca birçok konu üzerine çalıştık. Her görüşmemizde kendimi daha çok tanımamı ve ne istediğimi keşfetmemi sağladı. Paylaştığı deneyimleriyle yepyeni bakış açıları kazandım, bana ilham oldu. Bu güzel süreç için mentoruma ve MKM Ekibine çok teşekkür ederim✨

  Mentorluk programı hayatıma tam olarak “Benim yolum nereye gidiyor?” sorusunu sorduğum zamanda girdi. Yolun sonunu görmesem bile heyecan ve azimle ilerlemenin önemini anlamamda çok yardımcı oldu. Öncesine kıyasla daha motive hissediyorum ve kesinlikle daha az kaygılıyım. Benden önce kendi yolunu çizenlerin hikayesine tanıklık etmek ve ne yapacağını bilmemenin o kadar da kötü olmadığını fark etmek paha biçilemez bir deneyim. Sevgili mentorum Nurseda Gerek’e teşekkür ve sevgiyle.

  Mentorluk sürecim çok güzel ve verimli geçti. Yaşamın içinde olduğumu hissettim .Bendeki gerçek beni fark ettim .

  Hayata , yaşananlara ve en önemlisi de kendime bakabilmeyi ,görebilmeyi öğrendim .İnanılmaz bir deneyimdi benim için.

  Yaşanan her şeyin gelişimin parçası olduğunu anladım ,güçlüklerin aslında güçlü olmam için geldiğini ,zorlandığımda devam etmenin mükemmel olduğunu ve birçok şeyi anlamamı sağladınız .Hayatımın en anlamlı 6 ayı oldu diyebilirim.

  Sevgili mentorum Dicle Özel Quinn ve sizin gibi güzel ekibe çok teşekkür ederim iyi ki varsınız ve karşıma çıktınız böyle bir şans tanıdınız bana .

  Güvenç Bey ile görüşmelerimiz oldukça iyi gidiyor. Kendisi oldukça nazik, çok bilgili ve eğlenceli bir insan. Başlangıçta ben topraksız tarıma ilgi duyduğum ve Queen Turkiye'de topraksız tarımla üetim yaptığı için Güvenç Beye yazmıştım. Ama geçtiğimiz 2 ay içinde Güvenç Bey ile felsefe, iş dünyası ve daha bir çok konuda konuşmak; Queen Turkiyeden Merve Hanım ve Ahmet Bey ile tanışmak; son olarak bir dersimin bitirme ödevi için Queen Turkiye ile işbirliği yapabilmek benim için oldukça değerliydi. Bu güzel insanlarla tanışmama sağladığı için Binyaprağa teşekkürleer :)

   

  Hedeflerimin çoğuyla ilgili konuşma fırsatımız oldu. Hedefler dışında süreç boyunca önüme çıkan kariyer gelişmeleriyle ilgili de mentoruma danıştım ve başka pencerelerden de olayı görmemi sağladı mentorum. Profesyonel hayatla ilgili çok anlamlı öğütler ve tecrübeler dinledim. Bana gelişimim için içerik önerilerinde de bulundu. Ayrıca bir miro sayfası oluşturdum ve aldığım tavsiyeleri oraya not alıyorum.

   

  Genç kadınların feyz alacağı mentorler ile buluşmasına fırsat verdiği için BinYaprak ailesine, ve hayallerime giden yola ışık tuttuğu için mentorum Ayşe Görücü'ye  çok teşekkür ederim. Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere güveninin hakkını verecek bir gençlik ve bizlere yön veren mentorlerimiz ile geleceği güzelleştireceğimize inanıyorum. Bunun için çalışan herkese çok teşekkür ediyorum.

   

  Erasmus'a başvurdum ve kabul edildim. Hangi alanda çalışmak istediğime karar verdim. Kendimi geliştirmek adına neler yapmam gerektiğini öğrendim.

  Binyaprak ailemle tanışalı nerden baksanız iki yılı buluyor; belki de aşmak üzere🙈. Ailem diyorum çünkü ben onları ilk olarak ailem yada bir kapı komşum gibi tık tık ile başlayan mailleriyle tanıdım.Tanıdıkça ve bu topluluğun bana güç verdiğini gördükçe o kapı hep çalsın istedim. Tık tık Binyaprak'tan mailler, sevgi dolu güzel içerikler, mentorlük eşleştirmelerim, davetiyelerim...

  Onlar, o Binyaprak'ın her bir yaprağını sevgiyle büyütüyor, büyümesini meyve vermesini sabırla bekliyorlar.Eğer ben de o yapraklardan biriysem ve o sevgiyi hissederek büyüyorsam ; eminim ki Binyaprak'la beraber başlayan, değişen dönüşen yolculuğum çok daha fazla yaprağı buraya çekecek.
  Nasıl ki benim büyümem ve meyve vermem için sabırla sevgiyle besliyorlarsa beni; ben de vakti gelince yine Binyaprak'ları besleyeceğim. İleriki süreçte hiç şüphem yok ki ben de bu toplulukta mentor olarak devam edeceğim.🌱🌾
  Onların sevgi ve şefkatle yaptıkları çalışmaların ulviliğini ve nice güzel insanı birleştirip dönüşüme destek olmalarını yürekten, canı gönülden kutluyorum.Onların arasına mentor olarak katılacağım günü heyecanla bekliyor ve o güne kadar bir sürü mentorümle görüşerek deneyimler kazanıyorum. Binyaprak'ta görüştüğüm mentorlerim sayesinde kendimde olan dönüşüme de hayran kalıyorum.
  Kendime hayranlık değil bu; onların yaptığı ve sağladığı ortamla beraber oluşan güzelliklere, özverilerine, sevgi ve şefkatlerine ve bunların bende olusturdugu yansımaya.. duyduğum hayranlık.
  Bu dönüşüme sağladığınız katkı için size minnettarım🏵️🥰. İyi ki varsınız, hep var olun. 💜
  Var olan analitik düşünme potansiyelimin aslında tahminimden de daha fazla olduğunu anlamamda mentorümün desteği çok oldu. Potansiyelimi yönetmem ve dışa vurmam konusunda başarılı olmamda da destek oldu. Daha önce hiç deneyimlemediğim kurumsal iş hayatından anlattığı konularla kafamdaki soruların cevaplanmasına yardımcı oldu.
  Hangi pozisyonlarda hangi yetkinliklerin önemli olduğunu ve farklı pozisyonlar iş hayatında neler yaptığını öğrendim. Ayrıca gelişime açık yanlarımı belirleyerek kendimi geliştirmeye çalıştım.

  İlerlemek istediğim alanda karar verdim ve bu alanda mentorumün bana verdiği tavsiyeler çok güzeldi.

  Şunu belirtmek isterim ki; benim için ilk olan bu mentorlük sürecinde, mentorümün deneyim ve görüşlerinin yoluma ışık tuttuğunu hissetmek heyecan verici bir duygu. :)

  Mezun olmama çok az bir zaman kala TurkishWIN (Turkish Women's International Network)'in destekleriyle Milyon Kadına Mentor hareketine katılarak sevgili Özgen Gönenç ile tanıştım. 6 aylık menti mentör yolculuğunda öğrenciliğimin son dönemleri, iş hayatımın başlangıcında kendisi bana yol gösterdi, cesaret verdi. Moral bozukluğumu, umutsuzluğumu ve mutlu haberlerimi benimle paylaştı. İlk adımlarımda fikir verdi, içimdeki heyecanı koruyarak stresimi azaltmayı başardı. Tüm bu destekleri ve yalnız olmadığımı hissettirdiği için kendisine ve bizi tanıştıran Bin yaprak ailesine teşekkür ederim. STEM alanında yalnız olmadığımızı görmek isteyen, bu alanda okuyan ya da yeni mezun olan tüm kız arkadaşlarıma bu programı deneyimlemeyi öneriyorum. #stemdekadın 

  Mentorluk almak, tam da bu noktada kendi potansiyelimi keşfetmemi, hedeflerime odaklanmamı ve sınırlarımı aşmamı sağladı. Bu süreçte Selda Hanım’ın tecrübeleri, bakış açısı ve gençliğe olan umudu bana daima ışık tuttu. Milyon Kadına Mentor Programı’na dahil olabildiğim, kız kardeşlik duygusunu en derinden yaşayabildiğim için minnettarım. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

  "İş hayatında ki dengenin nasıl korunacağını, nasıl etkili iletişim kurup bir yandan da motivasyonu yüksek tutacağını öğrendim. Aynı zamanda benzer kişilik ve düşünce yapılarında olduğumuzdan dolayı farklı konularda birbirimize feedback vererek harika bir yol arkadaşlığı kurduk. "

  Staja başlayacağım zaman bazı korkularımı yenmemde yardımcı oldu ve beni oldukça rahatlattı. Yazılım alanında ilerlemek istediğim konularda bana oldukça fayda sağladı ve nasıl ilerlemem gerektiği konusunda yol gösterdi. Söylediği tavsiyeleri hayatıma geçirmeye çalıştım ve kendimi ileriye götürmeye çabaladım. Benim için çok keyifli bir süreçti.

  Mentorumle ilk görüşmemizi gerçekleştirdik. Benim için çok keyifli ve bir o kadar faydalı bir görüşmeydi. Hayatımda böylesine bir destekçinin olması bile şu anda stresimi azalttığını ve güven verdiğini söyleyebilirim. Bunun için binyaprak ailesine teşekkür ederim.

  Mentorluk süreci benim için çok dolu dolu geçen bir süreçti ve sevgili mentorum Ayşe Hanım’a benimle paylaştığı bilgi ve deneyimleri için çok teşekkür ederim. Bu süreç kendimi daha iyi tanımama ve neyi istediğime karar verme aşamasında bana ilham oldu hem benimle paylaşılan kıymetli deneyimler hem de mentorumla olan ilişkimiz çok güzeldi. Bundan sonraki süreçte sizin sayenizde yoluma daha emin adımlarla ilerleyeceğimden hiç şüphem yok.

  Sürecin başlangıcında bir sürü şeyle ilgilenmeye çalışan, ve başardıkların rağmen akademik açıdan kendini yeterli görmeyen birisiydim. Pınar Hanım, bana herkesin zaman zaman böyle hissettiğini gösterdi. Sanırım benim ihtiyacım olan da buymuş, iş hayatındaki kişilerin de her zaman mükemmel verimli hissetmediğini duymak. Bunun ardından kendime odaklandığım, daha aktif ve verimli olduğum süreç başladı. Bu süreç içinde deneyimleri ve bilgi birikimiyle bana rehberlik ettiği için Pınar Hanımı mükemmel bir yol gösterici olarak görüyorum. Aynı zamanda, sadece bir mentor değil bir arkadaş gibi hissettirdiği için de kendisine teşekkür ediyorum.

   

  Öncelikle uzmanlaşmak istediğim alana karar verdim. Bu alanda sektörden insanlara tanışarak hem network olarak geliştim hemde sektörel bilgim arttı. Bu alanda eğitimler almam konusunda mentorumun de beni motive etti. Daha sonrasında yurt dışında özellikle Rusya'da yaşamak istiyordum ve mentörümünde yüksek lisans konusunda beni yönlendirmesi ile Rusya Hükümeti bursuna başvurdum ve bursiyer olarak seçildim. İlk tercihim olan Peoples Friendship University of Russia (RUDN) dan kabul aldım. Şimdi eylül ayında uzmanlaşmak istediğim alanda yüksek lisans için Rusya'ya gideceğim.

  Milyon Kadına Mentor Programı siz mentilerimizle var olmaya devam ediyor! 2021 yılında “En Aktif Menti” ödülünü hak eden Besibe Karataş’a çok teşekkür ederiz, yolun her daim açık olsun Besibe!

  Hem sosyal hayatta hem de iş hayatında bana katkıları oldu tabiki. Mentorümle beraber iş hayatındaki toksik insanlarla nasıl başa çıkabileceğimi bile konuşuyoruz. Kendisi zorlandığım her konuda bana yardımcı oluyor. BinYaprak'ın Milyon Kadına Mentor uygulaması bana çok güzel ve yeni şeyler katmış durumda. Emeği geçen ve aracı olan herkese teşekkür ederim.

  Özgüven, kendini tanıma, etkili iletişim, kararlılık ve İngilizce konularında ilerlememi sağladı. Artık daha özgüvenli, kendini tanıyan, etkili iletişim kurmaya çalışan kararlı biriyim. Umarım yakında İngilizce bilen biri de olurum.Mentorum gerçekten harika biri. Bana katkı sunmak için çok çabalıyor. Bu süreci yaşadığım için çok mutluyum.
  Kişisel gelişim, hedef belirleme, program ve planlama yapabilme konularında bana çok katkısı oldu.
  Üniversite ye başladığımda bir mentor edinme hedefim vardı. Öncelikle bunu gerçekleştirdim. Okurken iş teklifi alma hedefimi gerçekleştirdim. Kurumsal büyük bir firmada staj yapmak istiyordum. Baykar da yaz stajı yaptım.Mentorum olduğu için kendimi şanslı hissediyorum. Bana bu imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim.
  #MilyonKadınaMentor programı kapsamında 5. görüşmemizi tamamladık. Mentorum Merve Erdoğdu ile , her görüşmemiz bir öncekinden daha verimli geçiyor. #MilyonKadınaMentor ile bir cok kadının, mezun ve mezun adayının gelecek kaygılarını azaltan, fikirlerine yön veren, onları cesaretlendiren mentoru olduğu için çok şanslı olduklarını biliyorum. Bu durum bana yalnız olmadığımı hissettirip cesaret veriyor. Her açıdan bana destek olan mentorum Merve Erdoğdu' ya ve bu anlamlı hareketin kurucu üyelerine çok teşekkür ederim.
  Hobi, sosyal beceriler ve kendimi geliştirmem açısından birçok faydası oldu. Spora başlamam konusunda isteğimi ve heyecanımı arttırdı. Önerdiği uygulama sayesinde kitap okuma alışkanlığım gelişti ve arttı. Mesleğim açısından yönelebileceğim ve ileride daha önemli hale gelecek konular hakkında konuştuk ve yazacağım tez konusunda fikirlerim oluştu. İngilizce için bir uygulama kullanmaya başlamamı sağladı.

  Mentorum ile kimyamızın uyduğunu düşünmekteyim. Onurhan Bey insanlara ilham verebilecek ve kişisel farkındalık oluşturmak adına değerli aktarımlar yapabilecek bilgili biri. Çok rahat bir şekilde çekinmeden kendisiyle paylaşım yapabiliyorum. Tecrübeleri ile ihtiyaç duyduğum konularda aktarımlar yapmakta ve beni bilgilendirmektedir. Ben de bu ilham ile daha motive bir şekilde hareket ediyorum. Teşekkür ederim.

  Bu mentorluk programı sayesinde, kendimi geliştirme hevesim arttı ve bu gelişimi bilinçli bir şekilde yapmaya başladım. Benim için gerçekten çok verimli bir süreçti. Planlarımı hazırlamama ve kafa karışıklığımdan kurtulmama çok katkısı oldu. Programınıza ve Türker Bey'e bana bu fırsatı verdiği için çok müteşekkirim.
  Mentörüm gerçekten çok sıcakkanlı birisiymiş. Kendisine bayıldım ve ilk mentörlük görüşmem için böyle birisini seçmem beni bir sonraki mentörlerimi seçmem konusunda asla çekingen hissettirmeyecek. Halbuki, ilk başta programa ayak uyduramam diye çok çekiniyordum
  Ebru Hanım nazik , bilgili ve çok enerjik birisi.İlerde onun kadar enerjik olabilmeyi diliyorum :) İyi ki kendisiyle eşleşebilme şansım oldu. Çok şanslıyım. Her konuda bana yön gösterebilme kabiliyeti var ve bunu severek yapıyor. Bu kadar destekçi olacağını düşünmemiştim. Daha önceleri de başka programlarda mentorluk desteği almıştım ancak hiçbiri bu kadar keyifli ve samimi değildi. Umarım her şey yolunda gider. Sizlere de çok teşekkür ederim.
  Kübra Hanım benimle çok ilgilendi. Öncelikle tanıştık ve daha sonra diğer görüşmelerimiz için mentorluk sürecindeki amaçlarımızı ve gelişim hedeflerimizi planladık. Kimyamızın uyduğunu düşünüyorum. Bana bu fırsatı sağlayan Binyaprak'a ve Kübra Hanım'a teşekkür ederim.
  Bu program sayesinde tanışmış olduğum değerli mentorum Muhittin Bey ile tanıştığım için çok mutluyum.Süreç boyunca, sorduğum her soruya tüm samimiyetiyle cevaplayarak önerilerini sundu.Bu süreçte tecrübe ve bilgilerini aktararak kariyer yolculuğumda bana destek olacağı için heyecanlıyım. Bu güzel süreç için Milyon Kadına Mentor ekibine ve bu programda kıymetli deneyimlerini paylaşarak destek veren herkese teşekkür ediyorum.

  Mentorum aynı zamanda meslektaşım Gizem Hanımla birlikte etkin ve uyumlu bir iletişimimiz var. Bu süreci iş dünyasına, sektöre ve mühendisliğe dair sağlam bilgi birikimi ve deneyimleri olan bir mühendis ile geçirmek bakış açıma ve gelişimime katkı sağlıyor, sizinle empati kurabilen, çözümler üreten birinin kariyer yolculuğunuzda yer alması çok kıymetli. Kendime katabildiklerim için çok mutluyum.

  Binyaprak MKM sayesinde ilk defa bir mentor edindim. Serde Hanım ile ilk görüşmemizden itibaren benimle hem uyumlu hem de eleştirel bir ortam kurması çok sevindiriciydi. Özellikle anlattığım durum ve ruh hallerimi tarafsız bir yönden eleştirirken duygularımı göz ardı etmemesi beni çok mutlu etmiş ve geliştirmişti. Serde Hanım hem kariyer yolculuğumda hem de eğitim yolculuğumda nasıl yollar izlemeliyim nasıl önlemler almalıyım hakkında konuştuk ama bunun yanı sıra kişilik açısından yaptığımız sohbetlerde de zihnimde sisli olan birtakım yerleri 'açık hava sahası' haline getirmemi sağladı.

  Mentorlarımız ❤

   
  Geçen süreç içinde mentim destek olduğumu belirtmesi, görüşmelerimizin kendisini geliştirmeye yardım ettiğini belirtmesi gayet güzel bir geri dönüş oldu benim için. Teşekkürler.

   

  İstanbul Blockchain Women Derneği üyesi olarak Milyon Kadına Mentor projesinde üniversiteden yeni mezun ve iş hayatına yeni atılmış bir  hemcinsime yol gösterici olma şansı elde ettiğim için mutluyum.

   

  Milyon Kadına Mentor Programı ile sadece mentorluk deesteği sağlamakla kalmıyor aynı zamanda uzakları yakınlaştırıyoruz! İşte aramıza San Francisco’dan katılım sağlayarak “En Uzaklardan Katılım Sağlayan Mentor” ödülümüzün sahibi olan Şebnem Tuğçe Pala’ya teşekkür ederiz!

   

  Mentor olmak ; Yürüdüğünüz yolları şimdi tıpkı sizin gibi biriyle yeniden çok daha cesur yürümek ve bu cesareti bulaştırmak . Güler yüzlü cesaretin de bulaşıcı olduğunu keşfetmek.
  Birlikte yolculuk yaptığım herkese teşekkürler...

  Dünyada ve Türkiye’de kadın çalışan ve yönetici sayısının en düşük olduğu sektörlerden biri olan enerji sektöründe çalışıyorum. Mühendislik mezunu bir kadın olarak geçmiş kariyerime baktığımda belli bir cam tavanın üzerine çıkabilmek için tek başıma ne kadar çok mücadele etmem gerektiğini görebiliyorum. Ancak bu artık böyle olmak zorunda değil. Şu an menteelerimle görüştüğümüzde aslında mentorluk ile ayda 1 saatin bile STEM alanındaki kızlarımızın hayatlarını ve kariyerlerini nasıl pozitif yönde değiştirebildiğine şahit oluyorum. Programın inanılmaz bir çarpan etkisi var. Bence her birimiz ayda sadece birkaç saatimizi ayırarak Milyon Kadına Mentor programının yaratmakta olduğu bu pozitif değişime katkıda bulunmalıyız. Sizleri de programa katılmaya bekliyoruz.
  Dünyada ve Türkiye’de kadın çalışan ve “Milyon Kadına Mentor Elçisiyim. AmCham Türkiye olarak kadınlara mentorluk programlarını uzun yıllardır hem destekliyor hem düzenliyoruz. Profesyonel kadınlarla yaptığımız bu çalışmalardan edindiğimiz deneyimleri, STEM alanlarında çalışan genç kadınlara ulaştırma konusunda katkımız olmasından mutluluk duyuyoruz! Bizim de yakından çalıştığımız paydaşlarımız ABD – Türkiye İş Konseyi, TOBB ve TurkishWIN’e bizi bu anlamlı projeye dahil ettikleri için teşekkür ediyorum.
  Kardelen ile görüşmekten çok memnunum. Kardelen kendi alanında fark yaratmak isteyen ve kendini geliştirmek için zaman ve emek harcayan biri. Bunların karşılık bulacağını ve çok başarılı olacağını düşünüyorum.
  Sevgili mentim Sudem kişisel farkındalığı yüksek bir kız kardeşim ve kendini geliştirmek, hayat amacını ve hedeflerini gerçekleştirmek konusunda kararlı ve istekli. Onun yolculuğuna eşlik ettiğim için mutluyum.

  Sevgili mentim Sema dışa dönük, sosyal, çalışkan ve girişken bir meslektaşım olması dolayısıyla sürecin ilk anından günümüze kadar iletişimimiz çok rahat şekilde sağlandı. Yeni mezun bir mühendisin iş arayışına yakından tanık olduğum bu süreç içerisinde kendi seçtiği firmalar, şirketler üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Geçen süreç içinde mentimin; görüşmelerimi dikkate alması, ve şu an belli başlı holdinglerden birinde satış yönetici adayı olarak işe başlamış olması ikimiz içinde paha biçilemez bir deneyim oldu. Milyon Kadına Mentor programına bize kattıkları için teşekkürlerimi sunarım.

  Mentim Betül'ün akademik öğrencilik hayatına, şirketimizin diğer fonksiyonlarındaki mühendislerle katkıda bulunmak bizleri çok mutlu ediyor. Mentimin takipçiliği ve öğrendiklerini okul arkadaşlarıyla paylaşması programın kapsayıcılığını üst düzeye taşıyor.

  Ne istediğini anlamaya çalışan ve buna istekli bir tavrı var mentimin. bu da ilişkiyi sağlıklı kurmamıza ve paylaşımlarımı rahat yürütmeme yardımcı oluyor. iyi bir ilk iletişim kurduğumuzu düşünüyorum. Bu açıdan önümüzdeki görüşmelerimizin de daha sağlıklı ilerleyeceğine olan inancımı arttırıyor. Çok memnunum mentimden ve içinde bulunduğum paylaşım döneminden.

   

  Milyon Kadın Mentor Programı, benim son yıllarda hayalini kurduğum bir sosyal girişimdi. Uzun yıllar içinde kazandığım deneyimleri bir nebze de olsa genç kadınlarımızla paylaşma fırsatı beni heyecanlandırdı.

   
  Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir, ama tren hep ileri gider. Ben de binyaprak ile tanıştıktan sonra hiç bitmeyecek bir yolculuğa çıktım. Sürekli öğrendiğim, öğrenirken kendimi geliştirdiğim, geliştirdiklerimi de paylaştığım bir yolculuk ... Bu ailenin parçası olmak , bireysel faydadan çok toplumsal fayda yaratmak, bir erkek olarak kadınların gelişimine destek olmak en büyük tutkularımız ....

   

  Veri Bilimi birçok meslek gibi ağırlıklı olarak erkek mesleği olarak görülüyor maalesef. Bu yüzden ben de bir şekilde kadınlara ulaşıp bu alanı anlatmanın yollarını araştırırdım. Sonra bu mentor programını görünce "İşte Bu" dedim. Çok iyi düşünülmüş & tasarlanmış bir program olduğunu ve birçok genç kadın için fark yaratacak bir süreç olduğunu düşünüyorum.

   

  Emine, kişisel gelişim alanında güzel gelişmeler gösteriyor. Artık daha özgüvenli ve bulunduğu ortamlarda "ben de varım" diyebiliyor, fikirlerini yargılanma korkusu olmadan açıklıkla paylaşabiliyor. Kendine karşı yaptığı acımasız eleştiriler giderek daha ılımlı yapıcı ders almalara evriliyor. Gelişiminden çok memnunum.

  BinYaprak gönüllü mentorlerinden biri olarak, Milyon Kadına Mentor Lise programı kapsamında İzmir Gelişim Koleji öğrencileri ile online olarak keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu süreçteki desteği için Lise Koordinatörü Uzm. Psikolog Dilara Altan'a, PepsiCo Kurumsal İletişim Yöneticisi Mahmut Sipahi'ye ve BinYaprak 'a teşekkür ederim. Benim için de oldukça değerli bir tecrübe oldu.
  Leyla süreç devam ederken işe başladı. Mentorluk sürecini iş yaşamı, kariyer yönetimi ve y.lisans/doktora konuları etrafında şekillendirdik. Onun için önemli bulduğum en önemli gelişim hedefi, "değişikliklere hazır olmak" idi." ve diğer mentiniz Bilge için yazmış olduğunuz: "Bilge ile mentörlük süreci daha çok okul hayatının gelecekteki kariyerine katkısı, iş dünyası için hazır olma ve kendisi için önemli olan yetkinlikler ve öz nitelikler üzerine kurgulandı. Bölüm dersleri, stajlar, CV yönetimi gibi konularda konuşuyoruz. İlk CV'sini hazırladı!

  Milyon Kadına Mentor Programı'nda mentor olarak yer almak benim için mutluluk verici. Bu keyifli süreçte mentilerimizle fikir alışverişinde bulunmak ve doğru sorularla mentilerimize fayda yaratmak görüşmelerimizi daha kıymetli hale getiriyor.

  Mentilerimizin hedeflerine ulaşabilmeleri için gelişmelerini birlikte takip etmek ve kendi yapabileceklerini görmelerine imkan tanımak ise sürecin en önemli kısmı. Program kapsamında eşleştiğim mentilerimle şu ana kadarki görüşmelerimizi oldukça güzel ve verimli geçirdik. Böyle kıymetli bir programın hazırlanmasında emeği geçen herkese ve programın destekçilerinden olan değerli şirketim Turkcell’e teşekkür ediyorum.

  Mentorluk süreci bakış açımı değiştiren,farkındalığımı arttıran ve en çok da ilerde meslekdaşım olacak mentimle zamanı,geleceği konuşmak çok önemli bir deneyim benim için.Vesile olan sizlere çok teşekkürler.

  Bu projenin bir parçası olmak benim için çok kıymetli, öncelikle kadın mühendisler olarak kariyer yolculuğumuzdaki engelleri birlikte aşmaya çalışmak ve bu yolda omuz omuza ilerlerken, kariyerinin başındaki arkadaşlarımıza destek olmak beni çok mutlu ediyor. Betül ile birlikte onun kariyer hayalleri hakkında bir çok beyin fırtınası yaptık ve bu süreç en çok kendisini hangi alanların mutlu edeceğini düşünmesini sağladı, birlikte kalıplarımızdan kurtulup hayallerimizin peşinden nasıl gideriz onu konuştuk. Betül, kendi yol haritasını çıkarırken motivasyonunu kazandı. İnanıyorum ki harika bir kariyer onu bekliyor.

  Sevgili mentim Aybüke, kendini donanımlı bir genç olarak hazırlamak için büyük bir gayret içerisinde. Hedefine ulaşma yolunda katettiği yolda ona eşlik etmek büyük bir keyif. Onun bir tohumdan fidana dönüşümüne tanıklık edebildiğim için çok heyecanlıyım. MKM projesine katkı sunan herkese teşekkürler. Tüm genç kızlarımıza ilham olması dileğiyle.

  Mentorluk süreci ile iş hayatına yeni adım atacak ya da yolun çok başında olan mentilerimizle yaptığımız paylaşımlar benim için harika bir deneyim oldu. Bizlerin de onlardan öğrenebileceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Bizleri buluşturduğunuz ve hayatlarımıza dokunma fırsatı yarattığınız için çok teşekkürler :)

   

  Mentorluk sürecinde kariyer yolculuğunuzun rotası kendi keşfettiklerinizle belirlenir. Mentor sadece bir aynadır. Farkındalık yaratır🌷@binyaprak #milyonkadınamentor projesi kapsamında @itgovernanceturkey grubumuzu temsilen sevgili @cemre_bzgn ile yaptığımız çalışmada mükemmeliyetçilik adına harika farkındalıklar edindik ve yol haritasının oluşması adına kocaman kıymetli bir adım attık🙌Hal böyle olunca sevgili Cemre’nin güzel sonuçlar alması hiç şaşırtıcı olmayacak😉

   

  Bir kadının hayatına bile dokunabiliyorsak ne mutlu bu programa, ne mutlu bu programın hayata geçmesine vesile olanlara, katkı sağlayanlara..

   

  Benim de şu an kendimi geliştirmek istediğim bir alan ve bir hedefim var. Bu yüzden bu konuda bir uzmandan destek alıyorum. Hedefime ulaşmak için onun tecrübelerinden ve önerilerinden faydalanmak beni bu yolculukta gözlemlenebilir bir şekilde hızlandırıyor ve motivasyonumu artırıyor

   

  Çok faydalı bir program. Umarım daha fazla mentee'ye ulaşabilirim. Çok teşekkürler.

  BinYaprak aracılığıyla, sevgili mentim Büşra Gök'ün kariyer hedeflerine doğru 6 ay sürecek heyecan verici bir yolculuğa başladık. Daha önce adımladığım bir yoldan geçecek olan mühendis adayı arkadaşıma, bu anlamda ışık tutma şansı yakaladığım için son derece mutluyum.
  BinYaprak ‘ın düzenlemiş olduğu Milyon Kadına Mentor Programının Mentoruyum, bende varım! diyerek parçası olduğum bu sürecte değerli mentim Rümeysa Sümeyye KAHRAMAN , henüz 3. görüşmemizde hedeflerinin bir çoğuna ulaşmıştı. Bugün yaptığımız görüşmemizde ise planlarında olan bir maddeyi daha istediği şekilde gerçekleştirdiğini öğrendim. Bu süreçte yanında olmak , hızla gelişimini ve azmini görmek beni oldukça mutlu ediyor! :) Gençlerimiz geleceğimiz 💫
  Milyon Kadına Mentor programi içinde, şu ana kadar dört mentim oldu. Genç, azimli, akıllı ve ne istedigini bilen kadinlarla konuşmak ve Onlarin hayatlarında atacakları kariyer adımlarına ilham olabilmek büyük bir onur. Ben de her birinden ayrı ayrı yeni düşünceler ve yeni yaklaşımlar öğreniyorum. Okulun son yılları ve mezun olduktan sonraki dönem uçsuz bucaksız olanaklarla ve değişik yollarla dolu ama biliyorum ki ilk adımı atmak, ilk işi bulmak, hangi yolu alacağına karar vermek kolay değil. Bu yollar bazen olduğundan daha da zor görünebiliyor. Eger bu zorlukları biraz olsun hafifletebilirsek veya ortadan kaldırabilirsek ne mutlu bize. Bu çok yararlı programi baslattığı için TurkishWIN ailesini yürekten kutluyorum.

  Gençlerle çalışmak ve onların kariyer hayatında ufak da olsa yol gösterici bir rol oynamak dünyanın en güzel işi. Herkesin en az bir defa bu doyumu tatmasını ve gençlerin önünü açmak üzere gönüllü olmasını diliyorum. Bunu yıllardır yapıyorum, BinYaprak ile de ayrı keyifli ve doyurucu bir deneyim oldu. Tavsiye ederim!

  Milyon Kadına Mentor projesinde mentimle her görüşmemizde ona yeni ufuklar açmaya çalışırken kendi ufkumu da genişletiyorum. Bu süreçte yaptığımız her uygulamanın mentimde yarattığı pozitif etkiyi gözlemleyebilmek çok keyifli. Kendimizin daha iyi bir versiyonu olabilmek adına attığımız en etkili adımlardan biri bu projeye dahil olabilmek. Emeği geçen herkese teşekkürler.

  Bilindiği üzere STEM alanlarının çoğu erkek egemen sektörler. Bu alanlarda çalışmak üzere eğitim gören kız kardeşlerimle tecrübelerimi paylaşarak, yaşamaları muhtemel olan zorluklara hazırlanmalarına yardımcı olabilmek hedefiyle bu programa katıldım. Mentime beklentileri doğrultusunda yol göstermek , kariyer planıyla ve eğitim hayatıyla alakalı onu daha ileriye taşıyabilecek tavsiyelerde bulunmak ve kendi tecrübelerimi paylaşmak motivasyonuyla görüşmelerimi gerçekleştirdim. Programa ulaşmak kolay olduğu için her kız öğrenci adına bir fırsat eşitliği yarattığını düşünüyorum.

  Şimdiye kadar geçirdiğimiz süre boyunca gerek Mentimin gelişim noktaları gerekse kendi alanım anlamında bazı farkındalıkları hatırlamak, bu farkındalıklar ile birine yol göstermek, geleceğe hazırlamak, hayatına dokunmak oldukça keyifli. Ekibinizin bir üyesi olduğum ve de bana bu fırsatı verdiğiniz için sizlere ayrıca teşekkürlerimi sunmak isterim. Henüz sürecin başında olsak da hedefimizi biliyoruz, hedefe giden yolda yöntemler belirliyoruz, bu yöntemler üzerine görüşmeler yapıyoruz, her bir görüşme kendi içinde dinamiklere sahip benim için önemli olan samimiyet bunu da yakaladığımı gözlemliyorum. 


  Programın ilk 12 ayında, 9 mentisiyle en çok eşleşmesi olan mentorumuz Hakan Acar’a Milyon Kadına Mentor Programı’na katkılarından ve yoğun emeğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz! Friterm Termik Cihazlar Yalın Dönüşüm Koordinatörü olan Hakan Bey, ITGovernance Turkey mentor ekibinde olup, 2021 yılı en çok eşleşen mentor ödülümüzü aldı! İyi varsınız. 

   
   

  Her görüşmem dolu dolu ve bence oldukça faydalı geçti. Görüşme sonrasında söylediklerin beni çok rahatlattı, iyi ki görüştük gibi ifadeleri duymak bile oldukça önemliydi benim için. Hem kendime çok şey kattım hem de mentime ışık olduğuma inanıyorum.

   

  Milyon kadına Mentor programı bu zamana kadar gördüğüm en hoşuma giden program oldu. Gençlere yardım etmeyi planlayan farklı programların aksine Google'da da aranıp bulunabilecek genel bilgileri kitlelere sunum halinde verip, benim kanaatimce karşılıklı vakit kaybı olmanın ötesine geçememek yerine direkt bireyleri eşleştirmesi, kişisel tecrübelerin aktarılmasına olanak sağlanması dolayısı ile gerçekten faydalı olabilecek bir program.

   

  Mentorlük uzun zamandır hayatımda olan, severek yaptığım, yaptıkça ve katkı sağladıkça da hem beni hem mentimi geliştiren bir alan. Bu karşılıklı öğrenmenin bol olduğu, keyifli sürecin, benim için başka yeni bir çatısı daha var. Milyon Kadına Mentor sürecini benim için kolaylaştıran ve liderlik eden Banu Aykın Köylüer, MSc 'e bir kez daha teşekkür ediyorum. Dilerim güzel kardelenlerimizin geleceğini, hep birlikte daha aydınlık yapabiliriz.

  Programımız süresince Fatma’nın katettiği gelişmeleri izlemekten büyük keyif aldım. Kendini geliştirmeye olan hevesi ve bunları gerçekleştirme gücüne şahit olduğum için şanslıyım. Bu süreçte ondan öğrendiklerim de benim için çok değerli.
   Milyon Kadına Mentor Hareketinin elçisiyim. Seni de harekete geçmeye davet ediyorum. https://lnkd.in/dBGuzPqA Milyon Kadına Mentor Hareketi, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında çalışan genç kadınları (15-25 yaş) ve sektör liderlerini dijital bir platform üzerinden bir araya getirmeyi amaçlayan bir mentorluk programı. Amacımız 10 senede 1 milyon mentorluk bağlantısı gerçekleştirmek. #MilyonKadınaMentor programına neden katılmalısınız? Dünyada ve Türkiye’de kadın çalışan ve yönetici sayısının hala istenilen sayılara ulaşamamıştır. Mühendislik mezunu bir kadın olarak ne kadar iyi işler yaparsanız yapın, görüştüğünüz kişi ve kurum portföyünü artırın ne yazık ki en basitinden konuşma dilindeki erkek egemen söylemlerin dahi önüne geçilemediğine şahit oluyorum. Ancak bu durumları kabullenip köşemize çekilmeyi tercih etmiyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve yaymaya devam ediyoruz. Bu düşünce ile #MilyonKadınaMentor programında ayda 1 saat gibi kısa görünen bir sürede dahi STEM alanındaki kızlarımızın hayatlarına ve kariyerlerine dokunabilineceğinin bilinci ile Milyon Kadına Mentor programında olmam gerektiğine inanıyorum. Sizleri de programa katılmaya bekliyoruz.
  Yeni nesillerimizin hayata hazırlanma ve kişisel becerilerini geliştirmeleri yolunda önemli bir adım da endüstri-eğitim sektörlerinin iş birliği. Siemens olarak bu bilinçle hareket ediyor ve bu faydalı programa iştirak ediyoruz. Özellikle kız çocuklarının eğitimine destek veriyor olmak bizi ayrıca mutlu ediyor. Kız çocuklarımızın okul yönetimlerince teşvikinin ve sanayi sektörünün programa ilgisinin katlanarak artmasını umuyoruz.
  Surec benim icin cok keyifli.Hepimizin birbirimizden ogrenecegi seyler oldugunu dusunuyorum.Deneyimlerimizi paylasmak ,mentimin kazanımlarını gozlemlemek ,destek olabilmek cok mutluluk verici.
  Mentoru olduğum gelecekteki meslektaşlarımın bu adımlarına ve gelişim yolculuklarına şahitlik etmek ve mutluluğunu paylaşmak benim için paha biçilemez bir deneyim. Onlardaki gelişimleri görmek ve buna katkı sağlayabilmek de gerçekten çok keyif verici. Bilimin kızlarımıza ve kadınlarımıza, kadınlarımızın ve kızlarımızın da bilime ihtiyacı vardır.

  Benim de mentimin de ilk mentor-menti ilişkisi deneyimi. İkimiz de görüşmeler için sabırsızlanıyoruz. Kimyamızın uyuşması sürecin daha etkin olmasını sağlıyor.

  Aldığım olumlu geri bildirimler daha fazla sayıda genç kardeşimize mentorluk yapma, yoldaş olma konusunda beni cesaretlendiriyor.

  Karşılıklı gelişim imkanının olduğu bu süreçte yer alma fırsatı sunan TurkishWIN ve kurumum Akbank’a teşekkür ediyorum.

  Sponsor ve Ana Paydaşlar ❤

   
  Kadınların girişimcilik yoluyla güçlendirilmesi, Türkiye'nin 81 ilinden 7000 üyeli Kadın Girişimciler Kurulumuzun da ortaya koyduğu gibi, bizim için değerli bir konudur. Kurulumuz büyük şehirler dışındaki kadın mentorlara ve STEM alanlarında kariyer planlayan genç kadınlara ulaşmada önemli rol oynayacaktır.
   
  STEM alanlarında daha fazla kadına ihtiyacımız var, mentorluk bu misyonu destekleyecek ve Türkiye ekonomisi için inovasyona, büyümeye ve ilerlemeye yardımcı olacaktır.

   Ülkemizin dijital kadın istihdamına katkı sağlamak ve yeni ufuklar açabilmek amacı ile çıktığımız BinYaprak yolculuğumuzda 2 yıldır hız kesmeden devam ediyoruz. @itgovernancetürkiye ailesi olarak diyoruz ki iyi varsın BinYaprak!
   
  ABD Ticaret Odası, Türkiye'de faaliyet gösteren ABD menşeili şirketlerde liderlik rolleri üstlenmiş birçok başarılı kadından ilham alan Million Women Mentors / Milyon Kadına Mentor programını duyurmaktan mutluluk duyuyor.
  PepsiCo olarak Türkiye’deki Milyon Kadına Mentor programının Kurucu Destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz.Bizler hep birlikte, STEM kariyerlerindeki genç kadınların sayısını artırma çabalarının itici gücü olabiliriz.
   
  "Milyon Kadına Mentor Programının hikayesini beraber yazmaya başladığımız, hedefe doğru omuz omuza yürüdüğümüz, 2021 yılında "En Çok Eğitim Veren Paydaşımız" ödülünü alan EMCC Türkiye ailemiz, iyi ki varsınız! 

  Milyon Kadına Mentor ağını genişletmek ve Türkiye'deki genç kadınları STEM eğitimi ve kariyer arayışlarında desteklemek için bu örnek kuruluşlarla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.

  10 yılda 1 milyon kadına mentor bulma konusunda destek vermek hedefiyle projenin kurucu destekçileri arasında yer almaktan gurur duyuyoruz.

  STEM alanlarında çalışmayı amaçlayan genç kadınlara yönelik tasarlanan Million Women Mentors/Milyon Kadına Mentor programını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Toplumu güçlendirmenin, sürdürülebilir değişim için  çok önemli olduğuna yürekten inanıyorum.


  Türkiye'nin gelecek nesil STEM liderlerini, kadınları, desteklemek hepimizin görevi.

  Sürdürülebilirliği işimizin kalbine yerleştirdik; kapsayıcılık ve çeşitlilik ise sürdürülebilirliğin olmazsa olmazları. Milyon Kadına Mentor Projesinde gururla yer alıyorum.

  "Kurucu üyelerimizden Beba Foundation'a sonsuz teşekkürler! Milyon Kadına Mentor hareketinin kurucu üyelerinden olan @bebafoundation'ın STEM alanında genç kadınlara mentorluk desteği vermek için çıktığımız bu uzun yolda bizlere olan desteği için teşekkür ederiz.

   

  Katkı ve Katılım Sağlayan Kurumlar ❤


  Mentorlara, öğrencilerimizin kariyer yolculukları henüz başlamamışken onlara her şeyin mümkün olabileceğini asla vazgeçmemeleri gerektiğini kendi yolculukları üzerinden paylaştılar. Öğrencilerimize verdikleri ilhamlar için sonsuz teşekkürler.

  Mesleki teknik eğitim alaninda eğitim gören öğrencilerimizin; özgüveni yüksek, geleceğe emin adımlarla ilerleyen güçlü kadınlar olmaları için zamanını ve deneyimlerini paylaşan mentorlerimize, TurkishWin program yöneticilerine teşekkürlerimizle.

  Günümüz dünyasında başarı, kişisel vizyon ve feyz alacağımız başarılı insanları fark etmekle çok yüksek noktalara taşınabilir. Bu proje hedefli ve planlı olmayı , hayatımızın hakimiyetinin elimizde olduğunu bize gösterdi. Mutlu kızlar mutlu aileler yaratır, mutlu aileler mutlu bir ülke yaratır.

  Mentorlerimizin deneyimlerini öğrencilerimizle yüz yüze paylaşmaları oldukça verimli oldu.

  Mentorlerin, kariyer yolculuklarındaki deneyimlerini paylaşmaları öğrencilerin vizyonlarının ve motivasyonlarının gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.

  Lise öğrencilerine erkenden dokunmayı ve onlara rehberlik etmeyi çok önemli buluyorum.

  Lise öğrencilerine deneyim aktarımının önemli olduğunu düşünüyorum. Ben de üniversite sinavlarindan sonra tercihlerimi yapmadan üniversite tanitimlarini gezip oradaki asistan ve akademisyenlerden bolca deneyim aktarımı almaya çalışmış ve kendimi tartmistim. Bunu tercihlerden cok daha önce yapabilmeyi isterdim. Bu yüzden değerli bir etkinlik olduğu kanaatindeyim.

  Yeni nesillerimizin hayata hazırlanmasının ve kişisel becerilerini geliştirmelerinin önemli bir adımını da endüstri-eğitim sektörlerinin iş birliği oluşturuyor. Siemens olarak bu bilinçle hareket ediyor ve bu faydalı programa iştirak ediyoruz. Özellikle kız çocuklarının eğitimine destek olmak bize ayrıca mutluluk veriyor. Kız çocuklarımızın okul yönetimlerince teşvikinin ve sanayi sektörünün programa ilgisinin katlanarak artmasını umuyoruz.

  Kendi içime keşif yaparken faydalı olmanın hazzını yaşadığım bir deneyimdi.

  En büyük ümidimiz ve geleceğimizin teminatı pırıl pırıl gençlerimizle birlikte olabilmek, gelişim yolculuklarına eşlik edebilmek çok kıymetli.

  STEM alanındaki cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmek ve bu alandaki iş gücünü desteklemek adına Lise mentorlüğüne azami önem gösteriyoruz. Bir anlamda geleceğin bilim insanlarını ve STEM profesyonellerini ne kadar erken sürece dahil edersek o kadar etki sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. O yüzden hali hazırda bu alanlarda eğitim gören çocukların sorularına cevap vermek ve olası endişelerini bir nebze rahatlatabilmek çok önem taşıyor.PepsiCo olarak 4 lisemize mentorluk vermiş olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Mentorluk kavramının lise dönemini de kapsaması çocuklarımızın doğru ve kendilerine uygun üniversite tercihlerini yapması açısından çok önemli. Programın devamında da destek vermek için sabırsızlanıyoruz.

  Eksik veya yetersiz bilgilendirme nedeni ile Kız öğrencilerin STEM alanında çalışma çekincelerini gidermesi yönünde faydalı bir proje çalışması olmuş.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı ile geleceğin güçlü ve değişime katkı sağlayacak kadınlarını yakından tanıyabildiğim ve onlara destek olabildiğim için çok mutluyum.

  Çok farklı meslek gruplarındaki insanların deneyimlerini dinlediler. Okumak istedikleri alanlarda kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiği konusunda farkındalık oluştu. Öğrencilere farklı bir bakış açısı kazandırdı. STEM alanında daha cesur adımlar atabileceklerini gördüler. Sadece akademik olarak değil sosyal ve kültürel alanlarda da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini farkettiler. Dil öğrenmenin ve bilmenin gerekliliğini ve önemini kavradılar. Teknojinin bu kadar çabuk değiştiği bir dünyaya ayak uydurabilmek için yenilikleri sürekli takip etmeleri gerektiğini öğrendiler . Hata yapmaktan korkmamak gerektiğini, aksine hatalardan ders çıkartıp daha güzel fikirler ve çalışmalar üretebileceklerini öğrendiler.

  Vizyon sahibi, hayallerini gerçekleştirme başarısını göstermiş insanlarla, hayatın başında ve zihninde yarattığı zorluklar altında güç durumda kalmış öğrencileri bir araya getirmek çok önemli bir adımdır. Kendine güven kazanmanın "yapabilirim " diyebilmenin mucizesini görecekleri için öğrencilerim adına çok heyecanlıyım.

  Gençlerimizle biraraya geldiğimiz lise mentorluk oturumlarında, gençlerin ve özellikle kız öğrencilerin egitimleri ve ilerideki is hayatları ile ilgili bir yerlere pozitif katkı saglayabilmis olma ihtimali bu surecte beni en cok heyecanlandıran ve bu anlamda tatmin eden şey oldu. Bu iki tarafın da birbirinden beslendigi ve bir yandan da keyif aldıgı surec icin sizlere tesekkur ederim.

  Yönetim ve karar merciilerinde daha eşitlikçi ve katılımcı bir tabloyu görmek istiyorsak gençlerle yolun başında buluşalım ve onlara farklı olasılıkları anlatalım. Biz hikayelerimizi paylaştıkça önyargılar yerini hayallere ve yeni inanışlara bırakacak.

  Meslek seçimini henüz yapmamış lise öğrencilerimizin hayallerine bir kıvılcım olabilmek harika bir duygu.

  Meslek seçimi ve sonrasında neler olabileceğine dair merakı yüksek bir çok kadın arkadaşımla görüşmek, sorularını cevaplamak, endişelerini öğrenmek ve deneyimlerimi paylaşmak çok değerliydi.

  Lise Mentor programının tüm liselere yayılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tecrübeli mentorlerin paylaşımları gençlerin akıllarındaki soruların cevap bulması ve gelecekle ilgili daha somut görüşlerinin oluşması için önemli.

  Lise çağlarımıza geri dönemeyiz, bizlerin bugün gördüğü, anladığı gerçekliği lisede okuyan gençlerimize anlatabilirsek, zihinlerinde canlandırabilirsek, onların parlak yarınlarına bir nebze de olsa katkı sağlamış oluruz, bu program ile umuyorum ki bu katkıyı ya da etkiyi sağlamış olduk :) 


  Lise öğrencilerine yolculuklarının henüz çok başındalarken kendi öğrendiklerimi paylaşabilmiş olmak, harika bir deneyim. Öğrencilerden bir çok soru gelmiş olması, konuya olan ihtiyaç ve ilgilerinin göstergesiydi bu nedenle çok faydalı bir program olduğunu düşünüyorum.


  Genç kızların iş hayatında ön plana çıkabilmeleri, kendine güvenli ve bağımsız bireyler olabilmeleri adına özellikle kendilerine rol model alabilecekleri kadın mentorlar ile ilişki içinde olmalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.


  Aydınlık Bir Gençlik için Aydınlat.


  Geleceğimiz, bugünün gençlerinde, onların daha iyi bir dünyada olabilmeleri için ihtiyaçları olan ilham ve önerileri paylaşabilmek, hayatlarındaki bir sonraki adıma geçişte önderlik edebilmek, yol gösterebilmek çok kıymetli.


  Lise mentorluk programlarının yayılarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Başka kanallardan duyup öğrendikleri bilgileri bizzat tecrübe eden birilerinden detaylıca dinlemek liseli arkadaşlarımızın, gelecekte eğitim görmek ve çalışmak istedikleri alan hakkında daha gerçekçi bilgiye ulaşmalarını sağlar. Aynı zamanda "başkası yaptıysa ben de yaparım" düşüncesini perçinler ve cesaret verir. Ne kadar çok gerçek ve tarafsız bilgi, o kadar doğru karar demektir.


  Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında İstanbul'dan ve Adana'ya farklı liselerdeki öğrencilerimizle bir araya gelerek kariyer yolculuğumdaki deneyimlerimi, pozitif tutumun ve pes etmemenin gücünü ve büyüme zihniyetinin değerini paylaşma fırsatı yakaladım. Bu müthiş deneyimden çok keyif aldım ve sizleri de Milyon Kadına Mentor programına katılarak bu harika deneyimi yaşamaya davet ediyorum. İyiki Milyon Kadına Mentor!


  Lise öğrencileriyle yaptığımız söyleşide onlara deneyimlerimi, karşılaştığım zorluklarımı, seçimlerimi, geç olmadan yapmalarını önerdiğim konuları anlattım, çok güzel ve keyifliydi.

  Kadınların teknolojideki varlıklarını artırmanın en etkili yolunun erken eğitimden geçtiğini düşünüyorum. Milyon Kadına Mentor Lise Programının bu sebepten dolayı çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

  Milyon kadına mentor programına mentor olarak yaklaşık 1.5 yıldır destek veriyorum. Şimdiye kadar iki üniversite öğrencisine yaklaşık 6 aylık periyodlarda mentorluk yaptım. Görüşmelerimizde hayatın her alanından deneyimlerimi paylaşırken mentilerimin özellikle profesyonel hayata dair soruları üzerine uzun sohbetler etme şansı bulduk. Bana gelen geri bildirimler görüşmenin onlara iyi geldiği uzerineydi. Bu geri dönüşün kendisi bir mentor olarak bana fazlasıyla yeterliydi.

  Öğrencilerimizin STEM alanında kariyer yapmış başarılı mentorlerimizin yolculuk hikayelerini öğrenmeleri, yaşadıkları zorlukları, mücadelelerini, fırsatları değerlendirişlerini, kendilerini geliştirmelerini dinlemeleri, örneklemleri izlemeleri bu konuda çok etkili oldu.

  Öğrencilerimizin STEM alanında kariyer yapmış başarılı mentorlerimizin yolculuk hikayelerini öğrenmeleri, yaşadıkları zorlukları, mücadelelerini, fırsatları değerlendirişlerini, kendilerini geliştirmelerini dinlemeleri, örneklemleri izlemeleri bu konuda çok etkili oldu.

  Lise programı ile ulaştığım lise öğrencilerinin öğrenmeye açık, meraklı ve istekli olduklarını gözlemlemek ve bu nedenle deneyimlerimi onlarla paylaşmak benim için de çok heyecan verici ve tatmin edici bir süreçti.

  Lise yıllarımdan başlayan, üniversite sıralarında perçinlenen ve yaklaşık 20 yıllık meslek hayatımda filizlenerek meyve veren deneyimlerimi paylaşarak, genç kadınlara kılavuz olmak ve kolaylaştıran yaklaşımla ilerlemek muhteşem bir gelişim süreci içermektedir. Milyon Kadına Mentor lise programı, toplumsal geleceğimizi aydınlatmaktadır.

  Geleceği şekillendirecek liseli gençlerin sorularını duymak , ilgi alanlarını anlamak, enerji dolu katılımlarını görmek kendime gelecek için umut dolu ilham verdi.

  Hem okul, hem destekçi kurum hem de mentorlarımızın sosyal medya paylaşımları; gelecek ve geçmiş mentorluk seanslarının ilgilenenler tarafından takip edilmesine imkan sağlayacaktır.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.