Milyon Kadına Mentor Programı, STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında çalışan genç kadınları (15-25 yaş) ve sektör liderlerini dijital bir platform üzerinden bir araya getirmeyi amaçlayan bir mentorluk programıdır.

  Milyon Kadına Mentor programı paydaşlarından Türkiye Bilişim Derneği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile hayata geçen Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 15-18 yaş arası kız öğrencilerle STEM  alanlarında deneyim ve uzmanlık sahibi liderlerin bir araya getirilerek öğrencilerin STEM alanında kariyer yolları ve imkânlar ile ilgili bilgi sahibi olması, pozitif tutum geliştirmeleri ve  öğrenci ve velilerin bilgilendirilmeleri  amaçlanmaktadır.

  Okul Katılımı Başvurusu

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına

  Hoş geldiniz!

  • Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı, altı (6) haftalık bir grup mentorluğu programıdır.
  • Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 15 - 18 yaşlarındaki kız öğrencilerle STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında deneyim ve uzmanlık sahibi liderler bir araya getirilerek:

   • Öğrencilerin STEM alanında kariyer yolları ve imkânlar ile ilgili bilgi sahibi olması,
   • Pozitif tutum geliştirmeleri,
   • Öğrenci ve velilerin bilgilendirilmeleri,
   • Öğretmen ve okul yöneticilerine mentorluk eğitimi verilmesi amaçlanmaktadır.
  • Görüşmeler bir (1) saat sürer ve tercihe göre çevrimiçi ya da yüz yüze gerçekleşir. 
  • Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin (mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar. 
  • Altı (6) haftalık program boyunca menti grubunun her hafta farklı bir mentor ile buluşması ve bu sayede mümkün olduğunca çeşitli ve geniş yelpazede deneyim paylaşımından yararlanmaları ve bakış açılarının genişlemesi önerilmektedir. 
  • Milyon Kadına Mentor Lise Programı 8 Aralık 2022 tarihli protokol kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Müdürlüğü tarafından  onaylı bir programdır.

  Hedefimiz 10 yılda1,000,000mentorluk bağlantısı gerçekleştirerek, STEM alanlarında kariyer hedefi olan kadın ve kız çocuklarına destek olmak.

  Paydaşlarımızla Güçlüyüz

  Lise Mentorluk Programı Ana Paydaşımız

  Milyon Kadına Mentor Lise programı,  hareketimizin paydaşlarından Türkiye Bilişim Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında 8 Aralık 2022 tarihinde imzalanan protokol kapsamında yürütülmektedir.

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına

  Katılımınız Neden Önemli?

  STEM Eğitimi Türkiye Raporu (2000-2014) verilerine  göre, ÖSYM yerleştirmelerinde ilk 1000’de yer alan sayısal bölüm öğrencileri içerisinde erkeklerin STEM alanları yerleştirme oranının ortalama % 81,4, kızların ise % 18,6 olduğu görülmektedir. Erkek ve kızların STEM alanları yerleştirme oranları arasında büyük bir fark bulunmaktadır.

  İstediği her sayısal bölüme girebilecek genç kızlarımızın önündeki en büyük engel rol model, bilgi ve fırsat eşitliği eksikliğidir. Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk programının ilk pilot çalışmasında bu engelleri birlikte aşabileceğimizi sevinçle gördük.  9 okulun öğrencilerini  14 kurumdan katılım sağlayan mentorlarla  50 görüşmede buluşturduğumuz pilot programımızın anket sonuçlarını paylaşmak istiyoruz:

  STEM alanlarında kariyer imkanları ve yolları hakkında bilgi sahibiyim
  İfadesine “Katılıyorum” Diyenlerin Öğrencilerin Yüzdesi
  Mentorluk Programı Öncesi24%
  Mentorluk Programı Sonrası70%
  STEM alanlarında kariyer yapabileceğime 
  inanıyorum
  İfadesine “Katılıyorum” Diyenlerin Öğrencilerin Yüzdesi
  Mentorluk Programı Öncesi60%
  Mentorluk Programı Sonrası74%

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına katılımınız için gün bugün! 

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına

  Liseler Nasıl Katılabilir?

  Program Başvurusu: İlgilenen liseler, Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda yer alan “Okul Katılımı Başvurusu” formunu doldurarak, okulları adına programa başvuru yapabilirler.

  Başvuru Onayı: Lise koordinatörü başvurusu TurkishWIN tarafından değerlendirilir ve onaylanır. Başvurunuz onaylandığında e-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz.

  Kurum & Mentor Seçimi ve Başvuru: Başvurunuz onaylandıktan sonra, sizin için oluşturulan Lise Koordinatör Paneli üzerinden kurum ve mentor seçimi yapabilirsiniz. 

  Organizasyon: Başvurduğunuz kurumun Program Yöneticisi talebinizi onaylayıp detaylar için sizinle iletişime geçer, planlamanızı yapar ve mentorluk yolculuğunuza başlarsınız :)

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı

  Liselere Nasıl Katkı Sağlar?

  Nazan Çakarel Yurdakul I Vizyon Koleji Lise Müdürü

  1. Öğrencileriniz iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık eder ve alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girer.
  2. STEM, rehberlik ve kariyer derslerinizde deneyimlerini paylaşacak rol modellere hızlıca ulaşma fırsatı yakalarsınız. 
  3. Mentor listelerimizi kullanarak,  sınıfınıza davet edeceğiniz rol modelleri öğrencilerinizle birlikte seçerek öğrenim ve keşif sürecini birlikte tasarlayabilirsiniz. 
  4. Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan diğer okul yöneticileriyle tanışma ve deneyim paylaşımı fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 
  5. Programın mentorluk eğitimleri ve ilham buluşmalarına dilerseniz ebeveynleri davet ederek, öğrencilerinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

  Rahmi AKTEPE

  Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

  ‘’Hızla gelişen teknoloji ile dönüşen yeni dünya düzeninde kadın aklının ve yaratıcılığının önemli katma değerler yaratacağına inanıyoruz. Bu inançla , STEM alanında “Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı” çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği yaparak dijital ortamda gerçekleşen grup mentorluğu etkinliklerine başlamak bizlere heyecan veriyor.’’

  Asuman FIRAT

  ArGe Birimi Proje Koordinatörü / Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü
  “Hep birlikte Milyon Kadına ulaşacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum…
  Bu sürece katkı sunan herkese sonsuz teşekkürler…”

  Nazan Çakarel Yurdakul

  Lise Müdürü / Vizyon Koleji Bahçeşehir Kampüsü
  “Milyon Kadına Mentor programı kapsamında öğrencilerim iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık ettiler. Alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girdiler. Onların bu değişim sürecine tanıklık etmek benim için de heyecan vericiydi. Teşekkürler.”

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Katılan

  Paydaşların Sorumlulukları

  Okul Müdürlüğü Kimdir?

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da sınıf öğretmenidir.

  Programın etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde siz değerli lise öğretmenlerimizin rolü çok büyük. İyi ki bizimlesiniz! 

  Programda öğrencilerimiz ve deneyim paylaşımı yapacak mentor arasında köprü kuracak, öğrencilerin ilgi alanlarını, meraklarını, kendilerini geliştirmek istedikleri konuları bilen ve bu alanlarda mentorların gelmesini talep ve koordine etme sorumluluğunu siz yetkin öğretmenlerimize veriyoruz

  Grup mentorluğu paylaşımlarında sizin de bulunmanız, öğrenciler ve mentor arasındaki iletişimi ve toplantı akışına liderlik etmeniz çok değerli ve gereklidir.


  Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan okul müdürlüğünün sorumlulukları: 

  • Öğretmen Seçimi: Okulda mentorluk programının planlamasını ve öğrenci organizasyonunu yapacak bir koordinatör öğretmen görevlendirmek, 
  • Veli Bilgilendirme Toplantısı: Velilerden gelecek talebe göre okul öğrencilerinin ailesine STEM alanlarına yönelik olarak bilgilendirme toplantılarının yapılmasını sağlamak,
  • Koordinatör Öğretmenin Bilgilendirilmesi & Yetkilendirilmesi: Koordinatör öğretmeni şu konularda yetkilendirmek:
   • Mentorluk programına katılacak öğrencilerin belirlenmesi, 
   • Altı (6) haftalık mentorluk takviminin çıkarılması mentorluk programında yer alacak mentor seçiminin https://binyaprak.com/milyonkadinamentor/lise-mentorlari platformu üzerinden yapılması 
   • Dijital/yüz yüze ortamda belirlenen mentorlarla öğrencilerin buluşmalarının sağlanması.
  • Öğrenci Seçimi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorle etkileşiminin yüksek olması açısından grupların STEM alanlarına merakı ve ilgisi olan gönüllü öğrencilerden oluşmasını sağlamak,
  • Anketlerin Takibi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorluk eğitimlerini başlamadan önce ve altı etkinlik sonrasında 2 (iki) defa kişisel bilgilere yer verilmeyen anketi doldurmalarını sağlamak,
  • Teknik Altyapı: Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına öğrencilerin okuldan/uzaktan dijital ortamda katılabilmesi için gerekli hazırlığı yapmak.

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı’nın sahadaki uygulama sürecini emanet ettiğimiz süper kahramanlarımız olan sizlere güveniyoruz. 

  Süreçte herhangi bir konuda aksaklık yaşandığında gerekli iyleştirmeyi yapabilmemiz ve size destek verebilmemiz için bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz!

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında kurum program yöneticileri, 

  Hazırlık aşamasında:

  • Başvuru Yapılması: 
   • Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına katkı ve katılımını programa başvuru formunda işaretler ve her akademik dönem kaç okul ile lise mentorluk programına katılacağını belirler.
   • Aralık 2022 tarihinden önce Milyon Kadına Mentor hareketine katılan kurumlar, lise mentorluk programına katkı ve katılımlarını TurkishWIN ekibine e-posta yoluyla iletir, 
  • Mentor Çağrısı: Kurum içinde yapılan mentor çağrılarında lise mentorluk programı ve 1:1 mentorluk programlarının bilgilendirmesini yaparak, mentor katılımını sağlamayı teşvik eder.
  • Mentor Bilgilendirme: Katılım sağlayacak mentorlarının sorularını yanıtlar ve/veya mentorlarını ek bilgi alabilmeleri için her Cuma saat 12:00’de gerçekleşen tanıtım toplantılarına yönlendirir. 

  Okul eşleşmesi aşamasında:

  • Başvuru Yanıtı: Okul başvurusu alındığında hızlıca olumlu ya olumsuz olarak okul müdürlüğüne geri dönüş sağlar. Tüm eşleşme iletişimi e-posta yoluyla gerçekleşecektir. 

  Eşleşme sonrasında:

  İletişim & Organizasyon:

  • Lise koordinatörü tarafından seçilen mentorlarla iletişime geçer; okul ve koordinatör  bilgileri ile lisenin sunduğu tarihleri mentorlara iletir,
  • Kurum mentorları ile mentorluk buluşma tarihlerini kesinleştirir.
  • Mentorların uygunluklarını ve iletişim bilgilerini lise koordinatörü ile paylaşır. 

  Grup mentorluk programı sürecinde:

  • Mentorlarla Hazırlık Görüşmesi: Seçilen kurum mentorları ile grup mentorluk toplantısı öncesinde kısa bir görüşme yaparak lise mentorluk programı rehberinde yer alan mentor hatırlatmalarının üzerinden geçer ve/veya Lise Mentorluk Rehber’ne yönlendirir,   
  • Mentor & Lise Koordinatörü Arası İletişim ve Çözüm Geliştirme:
   • Lise koordinatörü grup buluşmasında mentora ulaşamazsa ya da başka bir son dakika iptali söz konusu ise, devreye girer ve bilgi akışını sağlar ya da farklı bir çözüm üretir, 
   • Mentorluk programı buluşmalarında ya da süreçle ilgili herhangi bir sorun  ya da  iletişim kopukluğu olduğunda TurkishWIN ekibini (info@turkishwin.com ) bilgilendirir. 

  Grup mentorluk programı sonlandığında:

  • Anketler: Program sonunda gönderilecek program yöneticisi lise mentorluk programı geri bildirim anketlerini  cevaplar ve mentorların anketleri  cevaplamasını sağlamak için gerekli hatırlatmaları yapar.  

  Süreç Tasarımı:

  • Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı süreç tasarımının;  gözden geçirme ve iyileştirmelerinin yapılması, 
  • Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programına katılacak olan okulların katılım formlarını programın yürütüldüğü  dijital platformunun sağlanması,
  • Lise Mentorluk Rehberi, başvuru formları, bilgilendirici materyal ve programa dair her türlü dokümanın hazırlanması ve paylaşılması,
  • Programa katılacak öğrencilerin program öncesi ve sonrası dolduracakları anketlerin hazırlanması ve okul tarafından kullanıma hazır hale getirilmesi,

  Bilgilendirme, Duyuru, Yönlendirme:

  • Mentor desteği verecek kurumların Lise Programı ile ilgili bilgilendirilmesi ve program başvurusu için yönlendirme,
  • Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Program duyurusunun yapılması,
  • Okul (lise koordinatörü) başvurularının BinYaprak platformu üzerinden alınması, onaylanması ve okulun bilgilendirilmesi,
  • Aylık EMCC Mentorluk Etkinliği: Arzu eden okul idaresi ve velilerin Milyon Kadına Mentor Programı kapsamında ayda bir her ayın üçüncü Pazartesi günü saat 12.00’da gerçekleşen genel mentorluk etkinliğine yönlendirilmesi,
  • Süreç boyunca düzenli aralıklarla bilgilendirme e-postalarının ve anketlerin paylaşılması,
  • Her hafta Cuma günü saat 12:00 de gerçekleşen tanıtım toplantıları ve e-posta iletişimiyle program hakkında gerekli bilgilendirilmelerin yapılması,
  • Arzu edildiği gibi yürümeyen mentorluk ilişkilerinde çözüm geliştirilmesi.

  Değerlendirme & Raporlama:

  • Sürecin etkinliğinin değerlendirmesi, 
  • Kurum program yöneticisi, okul koordinatörü, mentor ve menti anket yanıtlarının  değerlendirilmesi. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına

  Kurumlar Nasıl Katılabilir?

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programına kurumsal katılım gönüllü ve ücretsizdir.
  Image

  Harekete Yeni Katılan Kurumlar (Aralık 2022 Sonrası)

  Milyon Kadına Mentor Hareketine yeni katılan bir kurum iseniz lise programına katılmak için yapmanız gerekenler:

  • Kurumunuzun lise programı katılımını katkı ve katılım sayfasından ulaşabileceğiniz form üzerinden teyit etmek,
  • Mentorlarınıza lise programını hatırlatıp,  profil formlarında ‘lise mentorluğu yaparım' seçeneği işaretlemelerini hatırlatmak.

   

  Harekette Hali Hazırda Yer Alan Kurumlar (Aralık 2022 Öncesi)

  Milyon Kadına Mentor Hareketinde hali hazırda yer alan bir kurum iseniz lise programına katılmak için yapmanız gerekenler:

  • Kurum Program Yöneticisi olarak BinYaprak.com platformunda, profilinizi güncelleyip “Lise Program Katılım” tercihlerinizi aktifleştirmek,  
  • Mentorlarınıza lise programını hatırlatıp,  profil formlarında ‘lise mentorluğu yaparım' seçeneği işaretlemelerini hatırlatmak. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı

  Mentorlarımızı Keşfettiniz mi?

  Bilgi ve deneyim paylaşınca güzel!
  Liseli gençlerimizle bir araya gelmek için sizi bekleyen mentorlarımızı keşfedin.

  Mentorlar ( 0 ) kişi
  Yeniden Ara
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.