SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Mentiler İçin

  Anketleri Doldurmak Zorunda Mıyım?

  Bizler yolculuğunuzda doğru yolda olup olmadığınızı bilmek isteriz! Mentorluk görüşmelerinize başladınız mı? Hedefleriniz için çalışıyor musunuz? Bu deneyimi bir arkadaşınıza…

  Bizler yolculuğunuzda doğru yolda olup olmadığınızı bilmek isteriz! Mentorluk görüşmelerinize başladınız mı? Hedefleriniz için çalışıyor musunuz? Bu deneyimi bir arkadaşınıza tavsiye eder misiniz? 

  Hem sizin deneyiminizi ve ihtiyaçlarınızı öğrenmek hem de bu doğrultuda bizim neler yapabileceğimizi ve/veya geliştirebileceğimizi anlamak için bu anketler aracılığıyla sağlayacağınız geri bildirimleriniz bizim için önemli.

  Bir Mentora Sahip Olmak için Doğru Bir Zaman Var Mıdır?

  Bir mentora sahip olmak için en iyi zaman her zaman şimdidir ☺ Mentorluk karşılıklı bir öğrenme ve gelişim ilişkisidir; dolayısıyla…

  Bir mentora sahip olmak için en iyi zaman her zaman şimdidir ☺

  Mentorluk karşılıklı bir öğrenme ve gelişim ilişkisidir; dolayısıyla yaşa ve iş hayatındaki seviyeye bakılmaksınız herkesin faydalanabileceği bir uygulamadır. Öğrenme, farkındalık kazanma, hedef belirleme ve aksiyona geçme için hiçbir zaman “erken” değildir ve asla “çok geç” değildir.

  Yine de, mentorluk sürecinden maksimum faydayı sağlayabilmeniz açısından sizin için doğru zaman olup olmadığını anlamak isteyebilirsiniz. Kendinize şu soruları sormanız iyi olabilir:

  • Konfor alanımdan çıkmaya, öğrenmeye ve farklı bakış açılarına açık mıyım?
  • Kendime bir ayna tutmaya, geri bildirim almaya hazır mıyım?
  • Mentorluk sürecine 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saat zaman ayırmaya taahhüt edebiliyor muyum?
  • Kendi gelişimimin sorumluluğunu almaya hazır mıyım?
  • Mentorluk görüşmelerinin takibini yapmaya, görüşmelere hazırlıklı gelmeye, gelişim hedeflerimi net bir şekilde belirlemeye ve buna göre aksiyona geçmeye taahhüt ediyor muyum?

  Eşleşme Tarihimizden Sonraki Dört Hafta İçinde Mentorum ile Görüşemedim. Bundan Sonra Ne Olacak?

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin. Eğer 4 hafta içinde mentorunuz ile iletişime geçemediyseniz, eşleştirmeniz sona…

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin.

  Eğer 4 hafta içinde mentorunuz ile iletişime geçemediyseniz, eşleştirmeniz sona erecek; tekrar menti havuzuna alınacaksınız. 

  Başka bir mentor için başvurmanız ve eşleşme gerçekleştikten sonraki 4 hafta içerisinde mentorunuzla iletişime geçtiğinizden emin olmanız gerekecek.  

  İkinci eşleşmenizin de süresi dolarsa, ve iki durumda da görüşememeniz sizden kaynaklanmışsa, artık yeni bir mentor için başvuramazsınız.

  Görüşmeleri Hangi Durumlarda Sonlandırabilirim?

  Sürecin Tamamlanması: Mentorunuzla en az 6-10 saat görüşme yaptıysanız başlangıçta belirlediğiniz gelişim hedeflerine ulaştıysanız mentorluk sürecini sonlandırabilirsiniz. (Tabii ki mentorunuzla…
  • Sürecin Tamamlanması: Mentorunuzla en az 6-10 saat görüşme yaptıysanız başlangıçta belirlediğiniz gelişim hedeflerine ulaştıysanız mentorluk sürecini sonlandırabilirsiniz. (Tabii ki mentorunuzla daha fazla görüşme yapmak konusunda karşılıklı olarak istekliyseniz, hayır demeyiz )
  • Gizlilik İlkesine Aykırı Davranış: Mentorluk görüşmelerinde gizlilik esastır. Görüşme içeriği ve kişilere dair bilgiler 3. Kişilerle paylaşılmamalıdır. Gizliliğin ihlal edildiği durumlarda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Bu durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • Etik Dışı Davranışlar: Mentorluk süreçleri etiğe uygun yürütülmesi gereken süreçlerdir. Çıkar çatışması, uygunsuz ilişki vb. durumların yaşanması durumunda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Böyle bir durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   

  Daha detaylı bilgi için European Mentoring and Coaching Council (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi) Etik Kodu’nun Türkçe dokümanını inceleyebilirsiniz: https://emccturkey.org/hakkimizda/koclar-mentorlar-ve-supervizorler-icin-kuresel-etik-kod/ 

   

  • Ekstra Durumlar: Hayatta her şey olabilir. Sağlık, iş değişikliği, ailevi sebepler vb. ön görülemeyen gelişmeler ile birlikte, mentorluk sürecini devam ettiremeyeceğinizi hissedebilirsiniz. 

  Bu durumda; süreci tamamlamanıza yardımcı olabilecek çözüm önerileri için ve/veya süreci sonlandırmak için bizden destek isteyebilirsiniz: info@turkishwin.com 

  Tabii böyle bir durumda öncelikle mentorunuzla iletişime geçmeniz ve durumu açıklıkla paylaşmanız önemli.

  Hedefimi Nasıl Belirlemeliyim?

  Hedeflerinizi belirlemenin ilk adımı, ihtiyacınızın ve ne istediğinizin farkında olmaktır. Bunu netleştirdikten sonra, sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak hedefleri belirlemek…

  Hedeflerinizi belirlemenin ilk adımı, ihtiyacınızın ve ne istediğinizin farkında olmaktır. Bunu netleştirdikten sonra, sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak hedefleri belirlemek anlamlı olur.

  Hedefleri belirlerken SMART yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

  SMART kavramı, İngilizce Specific (Belirli, spesifik), Measurable (Ölçülebilir), Achievable/Attainable (Ulaşılabilir), Realistic (Gerçekçi) ve Time Bounded (Zaman Sınırı Olan) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. 

  Süreçten maksimum yarar sağlamak için hedeflerinizin SMART kriterlerine uyduğundan emin olun: 

  • (S) Net, belirgin, somut olması; çok genel veya muğlak olmaması.
  • (M) Ölçülebilir olması; bu hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı somut olarak ölçebileceğiniz bir kriter olması (davranış değişikliği, beceri kazanımı, performans ölçütü vb.).
  • (A) Ulaşılabilir olması; sizin mevcut bilgi, birikim, deneyim ve yetkinliğiniz çerçevesinde üzerinde çalışabileceğiniz ve ulaşmanızın mümkün olduğu bir hedef olması.
  • (R) Gerçekçi olması; sizin mevcut gerçekliğiniz ve durumunuzda gerçekleştirebileceğiniz hedefler olması.
  • (T) Zaman sınırının olması; üzerinde çalışmak ve gerçekleştirmek için belli bir zamanın tanımlanmış olması; ucu açık ve belirsiz olmaması.

  İyi Bir Menti Olmak için Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Mentorluk almayı istemeniz, bu yolculuğa çıkmaya istekli olmanız sürece taahhüt etmiş olmanız güzel. Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Mentorluk sürecinden…

  Mentorluk almayı istemeniz, bu yolculuğa çıkmaya istekli olmanız sürece taahhüt etmiş olmanız güzel. 

  Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Mentorluk sürecinden ve mentorunuzdan ne bekliyorsunuz? Hangi alanlarda gelişmek ve ilerlemek istiyorsunuz? İhtiyacınızı ve bu doğrultuda hedeflerinizi net olarak belirleyin; sizin adınıza mentorunuzun belirlemesini beklemeyin. Hedefinizi netleştirme konusunda mentorunuz size destek olabilir, ama sizin adınıza karar veremez. Hayat sizin hayatınız, gelişiminiz sizin sorumluluğunuz ☺

  Mentorluk ilişkisi açıklık ve güven temelinde şekillenen, karşılıklı öğrenme ve gelişim ilişkisidir. Açıklık ve güven ilişkisini oluşturmak mentorunuzun olduğu kadar sizin de sorumluluğunuzdur. 

  Kendinizi tanıtırken, ihtiyacınızı ve hedeflerinizi dile getirirken kendinize ve mentorunuza karşı dürüst olmanız sürecin etkinliği açısından önemli. 

  Bu sayfada ve Mentorluk Rehberi’mizde yer alan Menti Rol ve Sorumluluklarını hatırlamanız da yararlı olacaktır.

  Menti Olarak Seçildim, Bundan Sonra Ne Olacak Ne Beklemeliyim?

  Bundan sonraki süreçte TurkishWIN tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız. Mentor – Menti eşleşmelerinin yapılması yaklaşık 4-6 hafta arası…

  Bundan sonraki süreçte TurkishWIN tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız. 

  Mentor – Menti eşleşmelerinin yapılması yaklaşık 4-6 hafta arası sürecektir.  Bu zaman zarfında ilk birkaç adım şunlar olacak ☺:

  • Hem sürece adapte olmak, hem de mentorlukla ilgili bilgiler almaya başlamak için katılabileceğiniz etkinlikler, eğitimler ve yararlanabileceğiniz materyaller ile ilgili bilgilendirme alacaksınız.
  • Mentorluk Programı’na ait detaylı süreç bilgisi, programla ilgili haberler, gelişmeler, etkinlikler ve duyurular düzenli olarak size bildirilecek.
  • Eşleştirmeler tamamlandığı zaman tarafınıza bilgi verilecek ve ilk görüşmede nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçları paylaşılacak.

  Mentorum Eşleştirmeden Sonra İletişimlerime Cevap Vermezse Ne Yapabilirim?

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentorunuz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız.…

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentorunuz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız. 

  Bir sonuç elde edilemezse, eşleştirmeniz sona erdirilecek ve mentor kapasiteniz 1 kişi artırılacak; yani yeni bir eşleşme yapılabilmesi için menti havuzuna geri alınacaksınız.

  Mentorum ile Sürece Başladım, Ama X,Y,Z Sebeplerle Devam Etmek İstemiyorum / X,Y,Z Sebeplerle Mentorum Devam Etmek İstemiyor, Şimdi Ne Olacak?

  Programda menti olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek…

  Programda menti olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek siz, gerekse mentorunuz çeşitli sebeplerle görüşmeleri sonlandırmak isteyebilirsiniz. 

  Bu durumda sizinle aylık olarak paylaştığımız anketler aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bize ulaşın. 

  Görüşmeleri hangi durumlarda sonlandırabileceğiniz ve alabileceğiniz aksiyonlar ile ilgili detaylı bilgiyi bir sonraki başlıkta bulabilirsiniz.

  Mentorum Olarak Kimi Seçmeliyim?

  Mentorluk sürecinde neye ulaşmak, ne elde etmek istiyorsunuz? Hedefleriniz ne? Kendinizi hangi konularda geliştirmek, hangi alanlarda ilerlemek istiyorsunuz? Bunları net…

  Mentorluk sürecinde neye ulaşmak, ne elde etmek istiyorsunuz? Hedefleriniz ne? Kendinizi hangi konularda geliştirmek, hangi alanlarda ilerlemek istiyorsunuz? Bunları net olarak tanımladıktan sonra bunlara ulaşma yolunda sizi destekleyecek kişileri daha rahat belirleyebilirsiniz. 

  Bu kişiler sizin ilgilendiğiniz konunun uzmanı olabilirler, o alanda iş yapıyor olabilirler; ya da sizin gelişiminize destek olabilecek farklı deneyim ve yetkinliklere sahip olabilirler. Ne istediğinizi bilmek, mentor seçiminizi de şekillendirecektir. 

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.