SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Mentorlar İçin

  Anketleri Doldurmak Zorunda Mıyım?

  Bizler yolculuğunuzda doğru yolda olup olmadığınızı bilmek isteriz! Mentorluk görüşmelerinize başladınız mı? Hedefleriniz için çalışıyor musunuz? Bu deneyimi bir arkadaşınıza…

  Bizler yolculuğunuzda doğru yolda olup olmadığınızı bilmek isteriz! Mentorluk görüşmelerinize başladınız mı? Hedefleriniz için çalışıyor musunuz? Bu deneyimi bir arkadaşınıza tavsiye eder misiniz? 

  Hem sizin deneyiminizi ve ihtiyaçlarınızı öğrenmek hem de bu doğrultuda bizim neler yapabileceğimizi ve/veya geliştirebileceğimizi anlamak için bu anketler aracılığıyla sağlayacağınız geri bildirimleriniz bizim için önemli.

  Eşleşme Tarihimizden Sonraki Dört Hafta İçinde Mentim ile Görüşemedim. Bundan Sonra Ne Olacak?

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin. Böyle bir durumda eşleştirmeniz sona erdirilecek ve menti kapasiteniz 1…

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin. 

  Böyle bir durumda eşleştirmeniz sona erdirilecek ve menti kapasiteniz 1 kişi artırılacak; yani yeni bir eşleşme yapılabilmesi için mentor havuzuna geri alınacaksınız

  Başka bir menti için başvurmanız ve eşleşme gerçekleştikten sonraki 4 hafta içerisinde mentinizle iletişime geçtiğinizden emin olmanız gerekecek.  

  İkinci eşleşmenizin de süresi dolarsa ve iki durumda da görüşememeniz sizden kaynaklanmışsa, artık yeni bir menti için başvuramazsınız.

  Görüşmeleri Hangi Durumlarda Sonlandırabilirim?

  Sürecin Tamamlanması: Mentinizle en az 6-10 saat görüşme yaptıysanız ve mentiniz başlangıçta belirlenen gelişim hedeflerine ulaştıysa mentorluk sürecini sonlandırabilirsiniz. (Tabii…
  • Sürecin Tamamlanması: Mentinizle en az 6-10 saat görüşme yaptıysanız ve mentiniz başlangıçta belirlenen gelişim hedeflerine ulaştıysa mentorluk sürecini sonlandırabilirsiniz. (Tabii ki daha fazla görüşme yapmak isterseniz, hayır demeyiz )
  • Gizlilik İlkesine Aykırı Davranış: Mentorluk görüşmelerinde gizlilik esastır. Görüşme içeriği ve kişilere dair bilgiler 3. Kişilerle paylaşılmamalıdır. Gizliliğin ihlal edildiği durumlarda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Bu durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • Etik Dışı Davranışlar: Mentorluk süreçleri etiğe uygun yürütülmesi gereken süreçlerdir. Çıkar çatışması, uygunsuz ilişki vb. durumların yaşanması durumunda görüşmeleri sonlandırma hakkına sahipsiniz. Böyle bir durumda info@turkishwin.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   

  Daha detaylı bilgi için European Mentoring and Coaching Council (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi) Etik Kodu’nun Türkçe dokümanını inceleyebilirsiniz: https://emccturkey.org/hakkimizda/koclar-mentorlar-ve-supervizorler-icin-kuresel-etik-kod/ 

   

  • Ekstra Durumlar: Hayatta her şey olabilir. Sağlık, iş değişikliği, ailevi sebepler vb. ön görülemeyen gelişmeler ile birlikte, mentorluk sürecini devam ettiremeyeceğinizi hissedebilirsiniz. 

  Bu durumda; süreci tamamlamanıza yardımcı olabilecek çözüm önerileri için ve/veya süreci sonlandırmak için bizden destek isteyebilirsiniz: info@turkishwin.com 

  Tabii böyle bir durumda öncelikle mentinizle iletişime geçmeniz ve durumu açıklıkla paylaşmanız önemli.

  İyi Bir Mentor Olmak için Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Mentorluk sürecinde mentorluk vereceğiniz alandaki bilgi birikimi ve deneyiminiz kadar, kişiler arası iletişim becerilerinizin de kritik öneme sahip olduğunu unutmayın.…

  Mentorluk sürecinde mentorluk vereceğiniz alandaki bilgi birikimi ve deneyiminiz kadar, kişiler arası iletişim becerilerinizin de kritik öneme sahip olduğunu unutmayın. Mentorluk açıklık ve güven temelinde şekillenen öğrenim ve gelişim ortaklığıdır. 

  Açıklık ve güven ortamını destekleyecek olan şey, sizin yaklaşımınız, davranışlarınız ve iletişim becerilerinizdir:

  • İyi bir dinleyici olmak,
  • Açık, düşündürücü ve konfor alanından çıkaracak sorular sorabilmek,
  • Geribildirim verirken saygılı ve yapıcı olmak, kırıcı ve sert bir üsluptan kaçınmak.
  • Kişisel sınırlara, düşüncelere, değerlere ve inançlara saygı göstermek,
  • Görüşmelerin gizliliğine saygı göstermek; 3. Kişilerle menti veya görüşme içeriği ile ilgili paylaşım yapmamak,
  • Mentorluk sürecine ve mentorluk ilişkisine, belirlenen 6 aylık süre boyunca taahhüt etmek, gerekli zamanı ayırmak ve özen göstermek.
  • Kişisel farkındalık: Ön yargılarının, kalıplarının farkında olmak ve bunları yöneterek objektif bir yaklaşım sergileyebilmek.

  Kaç Mentim Olabilir?

  Programda birden fazla menti ile eşleşebilirsiniz. Mentorluk formunuzda bu sayıyı belirlemeniz yeterli olacaktır.

  Programda birden fazla menti ile eşleşebilirsiniz. Mentorluk formunuzda bu sayıyı belirlemeniz yeterli olacaktır.

  Mentim Eşleştirmeden Sonra İletişimlerime Cevap Vermezse Ne Yapabilirim?

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentiniz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız.…

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentiniz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız. 

  Bir sonuç elde edilemezse, eşleştirmeniz sona erdirilecek ve menti kapasiteniz 1 kişi artırılacak; yani yeni bir eşleşme yapılabilmesi için mentor havuzuna geri alınacaksınız.

  Mentim ile Sürece Başladım, Ama X,Y,Z Sebeplerle Devam Etmek İstemiyorum / X,Y,Z Sebeplerle Mentim Devam Etmek İstemiyor, Şimdi Ne Olacak?

  Programda mentor olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek…

  Programda mentor olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek siz, gerekse mentiniz çeşitli sebeplerle görüşmeleri sonlandırmak isteyebilirsiniz. 

  Bu durumda sizinle aylık olarak paylaştığımız anketler aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bize ulaşın. 

  Görüşmeleri hangi durumlarda sonlandırabileceğiniz ve alabileceğiniz aksiyonlar ile ilgili detaylı bilgiyi bir sonraki başlıkta bulabilirsiniz.

  Mentor Olarak Seçildim, Bundan Sonra Ne Olacak? Ne Beklemeliyim?

  Bundan sonraki süreçte TurkishWIN tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız. Mentor – Menti eşleşmelerinin yapılması yaklaşık 4-6 hafta arası…

  Bundan sonraki süreçte TurkishWIN tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız. 

  Mentor – Menti eşleşmelerinin yapılması yaklaşık 4-6 hafta arası sürecektir.  Bu zaman zarfında ilk birkaç adım şunlar olacak ☺:

  • Hem yavaş yavaş sürece adapte olmak, hem de mentorluk bilgilerinizi taze tutmak için katılabileceğiniz etkinlikler, eğitimler ve yararlanabileceğiniz materyaller ile ilgili bilgilendirme alacaksınız.
  • Milyon Kadına Mentor Programı’na ait detaylı süreç bilgisi, programla ilgili haberler, gelişmeler, etkinlikler ve duyurular düzenli olarak size bildirilecek.
  • Eşleştirmeler tamamlandığı zaman tarafınıza bilgi verilecek ve ilk görüşmede nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçları paylaşılacak.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.