Kimya Mühendisliği

  • Ekin Kimya Yönetim Danışmanı ve Aktaş Madeni Yağ Bölüm Lideri Gamze Çıtıroğlu ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Gamze Çıtıroğlu İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalürji Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Mezun olduktan sonra İTÜ’de yine aynı bölümde araştırma görevlisi oldu ve doktora çalışmaları yaptı. 1990 yılında özel sektörde çalışma isteğine kulak vererek Transtürk Kimya’da işe girdi ve 10 yıl boyunca proje yöneticiliği, ticaret müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı. Bir yandan çalışma hayatı devam ederken, 1996 yılında yöneticilik konusunda gelişimine çok katkısı olan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin ‘Executive Strategic Management Program’ını tamamladı.

   2000 yılında eşi Murat Çıtıroğlu’nun başarılı girişimi Ekin Kimya’da kariyerini sürdürme kararı aldı. Bünyesinde çalıştığı 20 yılda, Ekin Kimya’nın yeni iş alanlarına girerek büyümesi ve alanında lider bir firma olmasında önemli bir rol üstlendi. 2014 yılından itibaren şirketi dönüştüren kurumsallaşma sürecinin sürükleyicilerinden oldu. Bu süreçte Ekin Kimya'nın benimsediği “Tek Yön Tek Takım” ortak akıl ve stratejik önceliklerle yönetim yaklaşımı, 2019 yılında Deloitte En İyi Yönetilen Şirketler ödülüne ve dünyanın en büyük özellikli kimyasal tedarikçilerden biri olan Azelis’in, şirketin ilaç ve gıda bölümlerini satın almasına kadar uzanan başarıları getirdi.

   Gamze Çıtıroğlu, halen Azelis ve Ekin Kimya birleşme sürecinde yönetim danışmanı olarak kilit bir görev üstleniyor. Aynı zamanda Ekin Kimya’da başladığı Chevron Madeni Yağ Bölümü liderliğini, ‘Türkiye Fortune 500’ listesinde 227. sırada yer alan Aktaş Dış Ticaret bünyesinde yürütüyor.


  • Savaştan kaçıp mülteci olarak Arabistan'a giden on çocuklu bir ailenin kızı neler başarabilir? İris'in kendi geleceğini şekillendirme hikayesini mutlaka dinleyin! İlhamla dolacaksınız!

   Kamile İris ÖZBEK, savaş sonrası mülteci olarak Suudi Arabistana yerleşmiş 10 kardeşlik ailenin 5. çocuğu olarak 1994’te Suudi Arabistan’da doğdu. Kültürel koşullar gereği kız çocuklarının eğitimine çok sıcak bakılmıyordu; fakat Kamile’nin okula ve kitaplara olan merakından dolayı annesinin uzun çabaları sonucu arap okuluna başladı. İlkokul ve Ortaokulu çeşitli başarılar ve ödüllerle tamamladıktan sonra ailesi lise eğitimini de destekledi.

   Bu durum kültürel baskıdan dolayı Kamile’nin ailesini çok zor durumda bıraktığından Türkiye’ye taşınmaya karar verdiler.
   Kültür şok’unu atlatması için babası, Kamile’yi Alman Lisesine yazdırdı. Lise dönemi boyunca yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ve bilimsel projeler ile Türkiye çapında çeşitli dereceler kazandı ve patent başvuruları yaptı. Marmara Üniversitesi, Kimya Mühendisliğini kazandıktan sonra özellikle kadınların güçlenmesiyle ilgili birçok projelerde yer aldı.

   TurkishWIN ile bu yolculukta daha da güçlü bir şekilde ilerleyerek, Ev Kadınlarının ekonomik özgürlüğünü kazanması için WOMENMADE.CO’yu kurdu. Halen çalışmalarına devam eden Kamile, 5 dil konuşuyor ve şu anda P&G’de staj yapıyor.

   |TurkishWIN | Uzunluk 04:18 | 3 Mart 2018’de İstanbul’da kayıt edilmiştir.


  • Kamuran Uçar, ODTÜ Kimya Mühendisliği 1995 mezunu ve 17 yıldır Unilever'da çalışıyor.

   Unilever Laundry Regional Category Vice President Kamuran Uçar'ın diğer anlatımlarını izlemek için; http://unilever.anlatsin.com/kamuran-ucar

   Unilever çalışanlarının tüm anlatımları için; http://unilever.anlatsin.com/

  • GE Ticari Müdür'ü Özge Oğuzer Machiels'in "Bilgi Her Zaman Çok Keyifli" dedirten ilham hikayesini kaçırma!

   Özge Oğuzer Machiels, 1978 Istanbul Kadıköy‘de mühendis bir baba ve evhanımı bir annenin tek cocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul-Lise ve Üniversite yıllarını Ankara’da geçirdi. 2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü bitirdi, 2004 yılında aynı okulda Yüksek Lisansını tamamladı. 2004 yılında çalışmaya Ayen Ostim Enerji Santralı’nda mühendis olarak basladı. Bir adet GE Gaz Türbinleri vardı. 2008-2009 yılları arası, yine Ankara’da, Gama Güç Sistemleri’nde proje ve satın alma mühendisi olarak çalıştı. 2008 yılında GE’de “Contract Performance Manager” olarak çalışmaya başladı, İstanbul’a yerleşti. 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi tezli MBA programını bitirdi. 2012 yılında babasını kaybetti. Acısına zihnen katlanabilmek için daha da çok çalıştı. 2016 yılında Maurice Machiels ile evlendi ve nurtopu gibi bir Scottish fold golden kedileri oldu. 2017 yılında GE‘de Ticari Müdür pozisyonuna geçti, halen bu işi severek yapıyor.


  • Tercih dönemi devam ederken Dyo Laboratuvar Ekip Lideri İlker Andiç'ten mesleğine dair tüyo almanın tam zamanı!


  • Sanayi 4.0 meslekleri hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Üniversite tercihinde bulunurken bu videolar sana fikir verecek.
   Tüpraş İzmit Rafineri Müdürü Metin Tüfekçioğlu'yu dinliyoruz.


  • Üniversite tercih dönemindeki gençler, kimyanın heyecan verici dünyasını bir de Abdi İbrahim İlaç Ar-Ge Analitik Geliştirme Müdürü Mine Gökalp'ten dinleyin!

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.