Makine Mühendisliği

  • ADİL OLURSAN BAŞARI GELECEK! Ford Otosan Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun’la kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Pınar Ercan Tursun 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Pınar, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olmasının ardından, 1998 yılında yine aynı bölümde yüksek lisansını yaparken araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 2000 senesinden itibaren Ford Otosan’da çeşitli pozisyonlarda yer aldı. 2006 yılında Koç Üniversitesi’nde Executive MBA yüksek lisansını birincilikle tamamladı. 2010-2014 yılları arasında Ford Avrupa’nın İngiltere’deki merkezinde Ticari Araç Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. 2014 yılında Türkiye’ye dönüşünden bu yana Ford Otosan’da Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüten Pınar, özellikle seyahat etmeyi ve farklı kültürler keşfetmeyi çok sevmektedir. Pınar, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kongre üyesidir.

  • Farklı Kültürler Hayata Değer Katar!

   Berna Acar, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Türkiye’de Tasarım Mühendisi olarak çalıştı. İngiltere’de Proje Yönetimi ve İnovasyon alanında yüksek lisans yaptı. Daha sonra yine İngiltere’de Lincolnshire ve Humberside Üniversitesi’nde Pazarlama üzerine uzmanlaştığı MBA programını tamamladı. 8 yıl İngiltere’de yaşadı. Bir çocuk annesi olan Berna, 2006 senesinden bu yana Umur Kırtasiye A.Ş.’de Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

   BinYaprak | Süre 06:16 | İstanbul, Aralık 2015

    

  • DÜNYANIN FARKINA VAR! GE Kıdemli Rüzgar Analiz Mühendisi Duygu Büyükyıldız Gül ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Duygu Büyükyıldız Gül, 6 Ekim 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Trakya Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okudu ve lisans eğitiminin son dönemini Erasmus Değişim Programı ile Macaristan’da Szent István University’de tamamladı. Bölüm birincisi olarak mezun olduğu için GE Power’da (Veresegyház) staj yapabilme fırsatı buldu ve bu stajdan sonra enerji alanında uzmanlaşmaya karar verdi. Yaptığı araştırmalar sonucunda geleceğin Yenilenebilir Enerji’de olduğunu farketti, İstanbul Teknik Üniversitesi - Enerji Enstitüsü’nde Yenilenebilir Enerji Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Dünyada, Hibrit Teknolojiler ve Enerji Depolama Sistemleri kapsamında incelenen Rüzgar Enerjisi Destekli Pompaj Biriktirmeli Hidroelektrik Santralleri üzerine tez çalışmalarını tamamladı, öncü enerji firmalarında çalıştı, tecrübeler edindi. Şu an en büyük hayallerinden biri olan GE’de çalışıyor. Şubat 2017’de kendisi gibi Yenilenebilir Enerji’ye tutku ile bağlı olan eşi ile evlendi ve onunla birlikte seyahat etmeye, rüzgarın peşinden gitmeye devam ediyor.  • Konuyla ilgili referans ve daha fazla bilgi icin, lütfen bloğumu ziyaret ediniz: http://gulayozkan.com/farklibakis/ twitter: @gulayozkan (EN), @gulayozkantr (TR)

  • Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Güven Özyurt, otomotiv sanayisinde "toplumsal cinsiyet eşitliği" kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatıyor, konu ile ilgili farkındalığa davet ediyor.
   Güven Özyurt, 1969’da İstanbul’da doğdu. Levent Şehit Kubilay İlkokulu’nu ve Beşiktaş Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü İşletme Yönetimi Programını tamamladı.
   Aynı yıl Ford Otosan’a Metod Mühendisi olarak katıldı. Ürün Geliştirme, Servis ve Kalite Mühendisliği, İhracat ve Satış Planlama alanlarında Metod ve Proje Mühendisi olarak çeşitli görevler üstlendikten sonra 1998 yılında Kocaeli Fabrikası Proje Ekibi’nde Proje Lideri olarak görev yaptı. 2000 yılında Malzeme Planlama Müdürü, 2010 yılında ise Malzeme Planlama ve Lojistik Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1 Haziran 2014 tarihinden bu yana Satınalma Genel Müdür Yardımcısı’dır. Aynı zamanda 2013 yılından beri Koç Holding şirketlerine kurumsal koç olarak hizmet etmektedir.1993 yılından bu yana Aydan Özyurt ile evlidir. Can Özyurt (20) ve Aylin Özyurt (16) adında iki çocuğu vardır. Spor ve müzikle ilgilenmektedir. Liderlik, kişisel gelişim ve tarih konularına ilgisi vardır. Kişisel vizyonu değer katmak ve kolaylaştırıcı olmaktır.


  • "Hızla Gelişen Dünyada Geleceğin İş Gücü" hakkında tüm soruları Dijital Bilgi Ortağımız Accenture Digital'in Ülke Lideri Erdal Güner cevaplıyor!

   Erdal Güner, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, iş hayatına yönetim danışmanı olarak başlayan Erdal Güner, kariyerine önde gelen yönetim danışmanlığı firmalarında devam etti. 2004 yılında Londra’da bankacılık ve sigorta sektörlerinde strateji danışmanlığı yapan Güner, 2012 yılına kadar başta İngiltere olmak üzere Almanya, Hollanda ve Güney Afrika ofislerinde çok uluslu büyük banka ve sigorta şirketlerinin çeşitli dönüşüm ve strateji projelerinde görev aldı. 2012 yılında Türkiye’ye dönerek Accenture Finansal Servisler Yönetim Danışmanlığı Birimi Liderliği’ne atanan Güner, Türkiye’nin önde gelen bankaları ve sigorta şirketlerinde yönetici ortak olarak strateji ve dijital dönüşüm projelerini yönetti.Günümüzde Accenture Digital’in Türkiye Yönetici Ortağı ve Lideri’dir.

   Melek Pulatkonak, Avusturya Lisesi'nden mezun olup soluğu yurt dışında aldı. New York Borsası'nda iş hayatına atıldı. MBA sonrası girişimcilik serüveni başladı. hakia.com'daki kurucu ortaklığı ve 20 yıllık yurt dışı deneyimini geride bırakıp, Microsoft'da Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye'ye döndü. Hayranı olduğu TED'in yaydığı dijital ilhamdan yola çıkarak, 2015'de TurkishWIN'i kurdu. 2013 yılında kurumsal hayatı bırakıp tam zamanlı TurkishWIN'de çalışmaya başladı. Yeni bir TurkishWIN girişimi olan BinYaprak'ta milyonlarca kadına "O Yaparsa Ben de Yaparım" gücünü vermek ve kadını iş hayatında harekete geçirmek için BinYaprak dijital kız kardeşlik çemberini halka halka büyütüyor. Melek aynı zamanda YenidenBiz kurucularından ve Yönetim Kurulu üyesidir.

   BinYaprak | Süre 08:25 | İstanbul, Ocak 2018


  • KADIN YAPAR, MÜHENDİSLİK DE YAPAR! GE Türkiye Teknoloji Merkezi Mühendisi (Edison Programı) Ezgi Balkas’la kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Ezgi Balkas, 1991 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Liseyi Rotary 100.Yıl Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lisanslı bir sporcu olarak Türkiye çapındaki taekwondo müsabaklarına katıldı. 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.  Lisans eğitimi sırasında, yarış aracı tasarımı projesi "Formula Student"ta çalıştı. Lisans eğitimi devam ederken GE Havacılık Talaşlı İmalat ve Modelleme bölümünde stajyer olarak görev aldı. Mezuniyetinin ardından GE Havacılık Edison Mühendislik Geliştirme Programı (EEDP) ile GE'deki kariyerini sürdürdü. Ezgi, İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme Biliminde yüksek lisansına devam etmektedir.

    

  • KADINLAR SAYESİNDE DAHA ÖNDEYİZ! Farplas CEO’su Ömer Burhanoğlu ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   1960 yılında Trabzon'da doğan Ömer Burhanoğlu, 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden sistem analizi dalında yüksek lisans diploması alarak, aynı üniversitede İşletme dalında doktora çalışması yaptı. 1983 yılında 30 kişilik Farplas şirketi ile iş hayatına başlayan Ömer Burhanoğlu, bugün 2500 kişinin çalıştığı 6 fabrika ve çeşitli ortaklıklardan oluşan Farplas Şirketler Grubu'nun CEO ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

  • Mobile Action'da Silikon Vadisi'nde calismaktadir. Üniversite hayatına Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi olarak başlayan Miray Alanlar, tekrar üniversite sınavına girerek ODTU İktisat bölümünü dereceyle kazanır. ODTU’ye başladığı ilk yılı, hazırlık sınıfını New York'da geçiren Miray, ilk defa Columbia Üniversitesinde katıldığı bir seminerde “Girişimcilik” konusunu duyar. ODTU’de henüz ilk yılında IEEE ODTU ile tanışır ve "Üniversite Sanayi İşbirliği” proje grubunda çalışmaya başlar. 2009 yılında , Türkiye'de ilk defa Teknoloji odaklı girişimciliğin konuşulduğu, Silikon Vadisindeki girişimcilerin ve bir çok yatırımcının katıldığı TeknoGirişim Zirvesini gerçekleştiren takıma liderlik eder.2010 yılında ODTU Teknokent sponsorluğunda, EBAN ( European Business Angels Network ) kongresine katılmaya hak kazanir.2011 yılında ise TEPAV'da GEP(Global Entrepreneurship Project) proje takımında yer alır. 2012 yılında, Amerika Dış İşleri Bakanlığı "Sosyal Genç Girişimci Liderler" bursu ile Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde, girişimcilik ve sosyal politika konusunda çeşitli çalıştaylara katılır. 2013 yılında Turkcell'de MT olarak çalışan ve sonrasında “girisimbul.com”u ayaklandırmaya çalışan Miray,2014 yılında TurkishWIN CampusWIN programından mezun olup, Mobile Action'da mobil uygulamalar ile çalışan ekibe dahil olmak üzere, yıllardır hayalini kurduğu Silikon Vadisine doğru yola çıkar. Mobile Action'da ilk Türk Account Manager olarak çalışmaya başlayan Miray, 50 den fazla ülkedeki uygulama geliştiricilerle ve Amerika’nın en büyük mobil uygulamalarına destek veren ekibin başındadır

  • MÜHENDİSLİK SADECE ERKEK MESLEĞİ DEĞİLDİR! Arçelik A.Ş. ARGE Mühendisi Meryem Atila’yla kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   Meryem Atila, üniversite hayatına 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Biyomühendislik bölümünde başladı. 2010 yılında Makine Mühendisliği bölümünde çift anadal yapmaya başladı. Üniversiteden onur derecesi ile mezun olduktan sonra yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği yüksek lisans programını tamamladı. Öğrencilik zamanında Arçelik’te staj yapan Meryem, mezun olduktan sonra ekibe katılan ilk mühendis olarak Arçelik Kurutucu bölümünde işe başladı. Meryem, şu anda ARGE Mühendisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.  • Arkın Akbay - Makina ve Mekatronik Mühendisliği

   Makina ve Mekatronik Mühendisliği Okudu
   İşletme yüksek lisansı yaptı

  • TÜSİAD'ın "Ne Okusam? Ne Olsam?" projesi kapsamında, farklı sektörlerden girişimci, çalışan, yönetici, sanatçı ve akademisyenler kendi kariyer hikâyelerini izleyicilere aktarıyor. "Kendini Keşfet, Mesleğini Seç!" sloganıyla yola çıkan projenin web sitesine www.neokusamneolsam.org linkinden ulaşılabilir.

   TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" projesi, TurkishWin, PwC İnternet Televizyonu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü, KAGİDER ve gelecekdaha.net paydaşlığında yürütülmektedir.

   Vedat Sarıgöl - Ürün Geliştirme Müdürü - Yapı Ürünleri

   Eczacıbaşı Yapı Gereçleri - Vitra Ürün Geliştirme Müdürü, Makine Mühendisliği okudu ve Endüstriyel Tasarım Yüksek Lisansı yaptı.

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.