Psikoloji

  • BinYaprak ile Xsights iş birliğiyle gerçekleştirilen "Babalık İzni” bilinirliği ve “İş Paylaşımı” konularındaki araştırmanın sonuçları çok çarpıcı! Araştırma sonuçlarını Xsights Kurucusu Çiğdem Penn açıklıyor.

   Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezun olan Çiğdem Penn, eğitimine London School of Economics’de Sosyal ve Organizasyonel Psikoloji ile devam etti. Çiğdem Penn, 2004 yılında Londra’ da Xsights’ı kurdu, 2010 yılında Xsights İstanbul ofisini açtı. Çiğdem Penn, bugün 20 yıla yaklaşan araştırma deneyimini Xsights çatısı altında sunmaktadır. ESOMAR, MRS, TÜAD, TÜGİAD üyesi ve DEİK Türkiye Nepal Kurucu Konsey başkanı olan Çiğdem Penn, evli ve üç çocuk annesidir.

   BinYaprak | Süre: 09.13 | İstanbul, Ekim 2018


  • Prof. Dr. Zuhal Baltaş'ın "Ah Bu Öğrenme" dediği Bilgiyi Biriktirmek konusunu konuştuk.

   Prof. Dr. Zuhal Baltaş, İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. 1989’da uygulamalı psikoloji doçenti, 1996’da halk sağlığı profesörü oldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki otuz beş yıllık akademik hayatını, insanın kendini gerçekleştirmesine imkân veren anlam duygusu ve tam iyilik hali “well-being” üzerine yoğunlaştırdı. 1976’dan bu yana farklı yıllarda; Westminster Hastanesi’nde, Londra Üniversitesi St. George Tıp Fakültesi’nde ve Londra UCL’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Uygulamalı psikoloji alanındaki çalışmaları, sağlık psikolojisini ve örgütsel psikolojiyi kapsadı. Baltaş; kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışmaktadır. Bilimsel temelli, özgün çözümler sunan ve beş uluslararası kurumun temsilcisi olan Baltaş Grubu şirketlerinin kurucu ortağıdır. Baltaş’ın, davranış bilimi ile iş yaşamına yön veren makaleleri, sağlık ve iş hayatı alanında çeşitli kitaplarda yer alan on yedi kitap bölümü ve on dört kitabı vardır. Prof. Dr. Acar Baltaş ile evli ve iki çocuk annesidir.

   BinYaprak | Süre 03:41 | İstanbul, 2016


  • Boğaziçi Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. Young&Rubicam Reklamevi Ajans Başkanı.

  • Arzu Ünal, İngiliz Kız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunudur. Üniversite yıllarında profesyonel turist rehberi olarak çalıştı. P&G Türkiye Pazarlama Departmanı’nda, Young&Rubicam Reklamevi'nde müşteri temsilcisi, direktörü ve müşteri ilişkileri yönetmeni olarak çalıştıktan sonra Ajans’ın 2. Başkanlığına getirildi. Mediaedge:cia’nin kuruluşunda çalıştı ve COO olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk Cannes Lions Grand Prix ödülüne sahip ajansı Y&R Brands İstanbul’un Ajans Başkanlığı görevini sürdürmekte. ‘Women to Watch: Fark Yaratan Kadınlar’ Yaratıcı Liderlik ödülünün sahibi oldu. X Factor Liderlik programına tüm dünyadan seçilen kadın liderlerden biridir. Reklamcılar Derneği ve Y&R EMEA’nın Yönetim Kurulu üyesi, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği kurucu üyesidir.


  • Yemek yazarı ve Yemek Mucidi olan Refika Birgül ile Youtuber olma yolculuğu hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

   “Refika'nın Mutfağı” ve Türkiye’nin en büyük yemek okulu olma misyonu ile yola çıkan “Refika’nın Yemek Okulu” Youtube kanalının kurucusu, “Refika’dan” markasının kurucu ortağı, yemek kitabı ve gazete yazarı, TV programcısı... Gündelik hayatın içinden yemek kültürümüzle ilgili konuları yazılarına taşıyan, yemek ve yaşam üzerine tarifler veren Refika, tariflerinde hem yaratıcılığı hem de unutulan, önemini yitiren yerel malzemeleri başrol oyuncusu haline getiriyor. Bir yandan zengin mutfak kültürümüzün geleneklerini koruyarak, diğer yandan da kurallarını yıkarak yeni tarifler yaratıyor.

   BinYaprak | Süre 30:56 | İstanbul, Mayıs 2018


  • Hayal engelli olmamayı öneren Duygu Kayaman, görme engelli kişilerin günlük faaliyetlerini kolaylaştıran bir yazılım geliştirme projesine liderlik yaptı, MIT Technology Review Türkiye’nin 35 Yaş Altı Yenilikçileri ödünü aldı. 

  • Yrd. Doç. Dr. Gamze Arman ve Dr. Ahmet Aydemir ile "Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür ve Geliştirilir" konusunu konuştuk. Umarız videoyu beğenirsin!

   2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Gamze Arman, ardından Koç Üniversitesi’nde Endüstri/Örgüt Psikolojisi alanında yüksek lisans programını tamamladı. Eğitimleri esnasında çeşitli çok uluslu şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarında çalıştı. 2012 yılında doktora tez çalışmasını yürütmek üzere Türkiye’ye döndü ve Koç Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı çalışarak ders verdi. 2016 yılında doktorasını tamamlamasının ardından MEF Üniversitesi Psikoloji ve İşletme bölümlerinin kadrosuna katıldı. Kurumsal takımlar, kurumlarda toplumsal cinsiyet, istismarcı yöneticilik ve üretim çalışanları için insan yönetimi alanlarında araştırmalarını sürdürmekte ve aynı zamanda şirketlere bu ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti vermekte.

   1984, İstanbul doğumlu Ahmet Aydemir, Özel Amerikan Robert Lisesi’nin ardından Koç Üniversitesi’nde Psikoloji ve Sosyoloji çift anadal lisans programından mezun oldu.Eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi’nde devam edip, işletme yüksek lisans (MBA) ve doktora programlarını, doktorasının bir dönemini Gent Üniversitesi’nde tamamladı. TEGV’de iletişim eğitmenliği yaptıktan sonra TÜV NORD Türkiye’de insan kaynakları yöneticiliği yapan Aydemir, şu anda MEF Üniversitesi’nde profesyonel gelişim koordinatörü ve işletme / psikoloji bölümlerinde öğretim görevlisi olarak yer almakta. TPD ve PERYÖN üyesi.Odak konuları olan insan kaynakları, örgütsel davranış, kariyer danışmanlığı, kişisel gelişim, iletişim ve sosyal sorumluluk alanlarında makaleler yazmakta ve muhtelif akademik ve profesyonel kurumlarda eğitimler vermekte.


   BinYaprak | Süre:21:14 | İstanbul, Ocak 2018


  • Garanti Filo İK Müdürü Neslihan Şahin'e "Kariyerin İpleri Kimin Elinde" diye sorduk.

   İnsan Kaynakları alanında çalışmaya Lise 2. Sınıfta gazetede okuduğu Sakıp Sabancı’nın Türkiye’de iyi yetişmiş İK Uzmanlarına ihtiyaç var dediği röportaj ile karar verdi.Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduğunda Personel departmanları yeni yeni İnsan Kaynakları ismini almaya başlıyordu. Bankacılık sektöründeki İK ve Eğitim uygulamalarının diğer sektörlere göre çok daha önde olduğunu düşünerek, Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü’nde Performans Danışmanı olarak işe başladı. Ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Davranış Bilimlerindeki Yüksek Lisansını 2006 yılında “Mobbing” üzerine yazdığı tezle tamamladı. Daha sonraki yıllarda İnsan Kaynaklarında başta Kariyer Planlama olmak üzere pek çok alanda ve projede görev aldı. 2 yıldır Garanti Filo İK Müdürlüğü görevini yürütüyor.

  • ‘’Pes etme!’’ diyen Doğan Burda Rizzoli Media Group İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Hande Yaşargil Ateşağaoğlu kendi kariyer planlaması hakkında bilgiler veriyor. Siz de kendi #başarıhikayenizi yazmaya hazır mısınız?

   Özel Kadıköy Kız Lisesi'nde öğrenim gören Hande Yaşargil Ateşağaoğlu, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. İnsan Kaynakları Yönetimi alanında pek çok proje gerçekleştiren Hande, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin, Türkiye'de "İnsan Yönetimi" olarak algılanması konusunda başarılı çalışmalara imza attı. Yaşargil, iki büyümekte olan bankada İnsan Kaynakları Departmanı'nı kurdu ve bu departmandaki her türlü görevin belirlenip yönetilmesini sağladı. MNG Bank'taki sorumlulukları sadece İK ile sınırlı kalmadı aynı zamanda reklam, halkla ilişkiler, güvenlik ve daha pek çok operasyonel görevleri de kapsadı. Daha sonra, Türk, Alman ve İtalyan ortaklı lider dergi yayıncılık şirketi olan Doğan Burda Rizzoli Media Group'ta İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

    

  • STAJDA KENDİNİZİ DENEYİMLEYİN! APCO Worldwide Ofis Yöneticisi Merve Bulut ile kariyer yolculuğu hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Dileriz bu video #kariyer planlamanızda size ilham verir.

   1992 İstanbul doğumlu olan Merve Bulut ilköğretim ve lise egitimini İzmir ve İstanbul'da tamamladı. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Ekonomi Bölümü'nde yandal yaptı. Mezuniyetinden sonra APCO Woldwide firmasında staj yapmaya başladı. Merve, çok verimli bir staj döneminin ardından şu anda APCO'da Ofis Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

  • 1992 yılında Adana’da doğan Bahar Aldanmaz, Koç Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerini tamamladı. Şu anda Kadir Has Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nde çalışmakta ve aynı zamanda yüksek lisans için araştırma ve başvuru çalışmalarını yapmaktadır. Bahar için kendisini tanıma sürecinde TurkishWIN gönüllülüğünün ve mentorluk programının desteği çok büyük oldu. Bahar, APCO Worldwide’da staj yaparak ne istediğine karar verdi ve akademik kariyerin kendi karakterine ve hayallerine en uygun seçim olduğunu fark etti Bahar’ın hayali yurt dışında master ve doktora yaptıktan sonra Türkiye'ye dönerek kadın çalışmaları alanında ilerlemek.

  • Prof. Dr. Zuhal Baltaş'a "Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim" sorusunu sorduk. Meslek seçimi aşamasında isen videoyu mutlaka izle..

   Prof. Dr. Zuhal Baltaş, İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. 1989’da uygulamalı psikoloji doçenti, 1996’da halk sağlığı profesörü oldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki otuz beş yıllık akademik hayatını, insanın kendini gerçekleştirmesine imkân veren anlam duygusu ve tam iyilik hali “well-being” üzerine yoğunlaştırdı. 1976’dan bu yana farklı yıllarda; Westminster Hastanesi’nde, Londra Üniversitesi St. George Tıp Fakültesi’nde ve Londra UCL’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Uygulamalı psikoloji alanındaki çalışmaları, sağlık psikolojisini ve örgütsel psikolojiyi kapsadı. Baltaş; kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışmaktadır. Bilimsel temelli, özgün çözümler sunan ve beş uluslararası kurumun temsilcisi olan Baltaş Grubu şirketlerinin kurucu ortağıdır. Baltaş’ın, davranış bilimi ile iş yaşamına yön veren makaleleri, sağlık ve iş hayatı alanında çeşitli kitaplarda yer alan on yedi kitap bölümü ve on dört kitabı vardır. Prof. Dr. Acar Baltaş ile evli ve iki çocuk annesidir.  • Bilgi ile Hayatını Aydınlat!

   Prof. Dr. Zuhal Baltaş, İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. 1989’da uygulamalı psikoloji doçenti, 1996’da halk sağlığı profesörü oldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki otuz beş yıllık akademik hayatını, insanın kendini gerçekleştirmesine imkân veren anlam duygusu ve tam iyilik hali “well-being” üzerine yoğunlaştırdı. 1976’dan bu yana farklı yıllarda; Westminster Hastanesi’nde, Londra Üniversitesi St. George Tıp Fakültesi’nde ve Londra UCL’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Uygulamalı psikoloji alanındaki çalışmaları, sağlık psikolojisini ve örgütsel psikolojiyi kapsadı. Baltaş; kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışmaktadır. Bilimsel temelli, özgün çözümler sunan ve beş uluslararası kurumun temsilcisi olan Baltaş Grubu şirketlerinin kurucu ortağıdır. Baltaş’ın, davranış bilimi ile iş yaşamına yön veren makaleleri, sağlık ve iş hayatı alanında çeşitli kitaplarda yer alan on yedi kitap bölümü ve on dört kitabı vardır. Prof. Dr. Acar Baltaş ile evli ve iki çocuk annesidir.

   BinYaprak | Süre 09:56 | İstanbul, 2016

    

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.