Alışkanlıkla Nasıl Yaşıyoruz?

  alkanlklar-kefetmek-grsel
  İşte şimdi tam zamanı değerli arkadaşlar, neleri otomatik pilotta yaptığınızı farketmek için, önceki yayınlarımda sizlerle paylaştığım pratikleri yapmaya başlarsanız, bu süreçten öğrenerek, dönüşerek, iç dünyanızdaki direnç ve kaynaklarınızı farkederek çıkarsınız.

  Değerli Arkadaşlar,

  İçinden geçtiğimiz bu dönem, birçok belirsizliği, konforsuz durumları ve bilinmez olasılıkları içinde barındırıyor. İnsan doğası, olanı ve olacak olanı (!) belirli kılma ve güvende hissetme ihtiyacı duyar. Ancak hiçbir şeyi belirli kılamayacağının normal zamanda da mümkün olmadığını anlamakta zorlanır.

  Hayatımıza Mart ortasında aniden gelen, bilinmedik tedbirler gerektiren, ve nasıl sonlanacağının da belirsiz olduğu pandemi süreci, kişinin farkındalığına ve içsel dayanıklılığına bağlı olarak endişe ve korku yaratabilir. İlk şoku atlatmanın ardından hayatlarımızda bir çok değişiklikler olmaya başladı.

  Benim için bu dönemin en büyük etkisi, alışkanlıklarımı farketmek, otomatik pilotta yaptığım ve yapılması gerekliliğine! inandığım şeyler ile yüzleşmek oldu. İnsanı nasıl tanımlarsın deseler, alışkanlıklar demek çok yanlış olmaz değil mi? Zira doğumdan başlayan, bulunduğumuz ekosistemin içerisindeki denge ve dinamiklere göre şekillenen oluş halimiz, bir süre sonra bir çok davranışı sorgulamadan bildiği şekilde yapmaya ve sonucunda benzer duygularla salınırız.

  Örneğin, aile sisteminin içerisinde, birşey istemeden/talep etmeden herşey önüne gelen bir çocuk, ileride arkadaş/sevigli ilişkisi içerisindeyken aynı şekilde anlaşılmak ve algılanmak ister. Ancak malesef bu hikaye karşı taraf için geçerli olmadığından dolayı, çoğu zaman ilişkilerde birbirini anlamadığına dair bir gerilimler ve ayrılıklar yaşanır. Bu en sadeleştirilmiş örnekteki gibi, bizler öğrendiğimiz ve bildiğimiz sularda yüzmekte rahat ve gğvende hissederiz. Peki ya şimdi?

  Pekte bildiğimiz bir yer değil burası… İşte şimdi tam zamanı değerli arkadaşlar, neleri otomatik pilotta yaptığınızı farketmek için, önceki yayınlarımda sizlerle paylaştığım pratikleri yapmaya başlarsanız, bu süreçten öğrenerek, dönüşerek, iç dünyanızdaki direnç ve kaynaklarınızı farkederek çıkarsınız.

  Bu anlamda size iyi gelecek kitaplar ise:

  • Cem Şen-Nefes Kitabı• Alan Watts-SoMe
  • Erich Fromm-Sevme Sanatı
  • Thich Nath Hahn-Yaşam Şimdiki Andadır
  • Eckhart Tolle-Şimdi'nin Gücü
  • Shunryu Suzuki-Zen Zihni Başlangıç Zihnidir
  • Steve Jobs

  Eğer bu kitapları zaten okuduysanız, ya da okumaya başladıysanız yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

  Yolculuk devam ediyor, kemerlerinizi kontrol edin.

  Sevgi ve Dostlukla,

  Bilim İnsanı Olmak Yolunda-Hukukçu Perspektifinden...
  CV Nedir?
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Gülfem Çakmakçı 20 yılı aşkın süren Bilişim sektörü yolculuğunda, Seagate, Dell ve son olarak Lenovo gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinde Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan liderlik görevleri üstlenmiştir. Kurumsal Liderliği süresince Değişim Yönetimi, Organizasyonlarda Yeniden Yapılanma ve Yüksek Performanslı Ekipler kurma konularına odaklı çalışmıştır. 2015 yılında Lenovo Genel Müdürlüğüne ve sektöre veda eden Gülfem, Profesyonel Yöneticilikten Lider Gelişimi çalışmalarına geçiş yaparak, kurucu ortağı olduğu Prana Danışmanlık ile ikinci kariyerine devam etmektedir.
  Organizasyonel Sağlık odaklı çalışmalarında, bireyin kendi potansiyelini açığa çıkarabilmesi için zihnin doğasına ve şimdiki zamana odaklı deneyimsel çalışmaları temel almaktadır. Odağında, birey, ekip ve kurumların güçlendirilmesine yönelik liderlik, çatışma ve uzlaşma, kişisel farkındalık ve hikayeler ile etki yaratma, bireysel ve sistem koçluğu ve mentorluk gibi alanlar bulunmaktadır.
  2011 yılından beri Uzakdoğu öğretileri ile kendi içsel yolculuğuna Cem Şen öğretmenliğinde devam etmektedir. Beden, Zihin ve Nefes üzerine Qi Gong, enerjinin doğru ve tasarruflu kullanımı, zihnin gerçek doğasını anlamaya ve arınmasına yönelik dinamik zihin pratikleri, meditasyon, konsantrasyon ve tam farkındalık çalışmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.