Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (309 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  Almanya'da Laboratuvar Stajı

  Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans öğrencisi olarak yaz stajımı Köln'deki Max Planck Enstitüsü'nde yaptım. Laboratuvarda edindiğim deneyimler yazımda!
  Almanyada-Laboratuvar-Staj-cover
  Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans öğrencisi olarak yaz stajımı Köln'deki Max Planck Enstitüsü'nde yaptım. Laboratuvarda edindiğim deneyimler yazımda!
  Neden Almanya'yı seçtiğimi açıklamak isterim; Almanya Avrupa'nın en önemli domino taşlarından, bilime yatırım seviyesi çok yüksek, oldukça gelişmiş olan bir ülke. Bu bilinçle staj başvurularımı Almanya'daki enstitülere yaptım. Nihayet ülkenin ve dünyanın en prestijli enstitülerden birinden kabul almıştım: Max Planck Enstitüsü! Kabul aldığım maili okurken yaşadığım heyecanı daha önce yaşamamıştım.

  Staj dönemi

  Staj dönemim o enstitüdeki ilk Türk stajyer olduğumu öğrenmenin gururuyla başlamıştı. Günüm, ofiste ve laboratuvarda geçirdiğim saatler olarak ikiye ayrılmıştı. Günümü kendim planlıyor, doktora öğrencileriyle aynı ofiste çalışıp onlarla nerdeyse aynı statüde değer görmekteydim. 

  Her günün sonunda moleküler biyoloji ve teknikleriyle ilgili essiz deneyimler kazanıp çok şey öğreniyor olmak harikaydı. Yaptığım deneyleri yalnızca yapmak için değil, bilerek ve her aşamasında daha çok şey öğrenerek yapıyordum. Anlamadığım, kafama takılan şeyleri sorarak oradaki bilim insanlarıyla keyifli tartışmalar yapma fırsatını buldum. Laboratuvarda çalışarak edindiğim bilgilerin, lisans eğitim hayatim boyunca öğrendiklerimden daha fazla olduğunu düşünüyorum. Deney yaptığım zamanlarda zorlanmadım diyemem asla! Bir deneyi beş kere tekrarladığımı ve her başarısızlığın bana öğrettiklerini kelimelerle ifade edemem.

  Ülkeye dönüş ve öneriler

  Biten stajımın ardından benim için yeni bir serüven başlamıştı: Avrupa'nın farklı şehirlerine seyahatler yapmış, kültürel açıdan da epey şey öğrenme şansına erişmiştim. Eğer Almanya'da ya da başka herhangi bir ülkede staj yapıyorsanız gezmeden ülkenize geri dönmeyin! Bulunduğunuz ülke ve insanları hakkında varsa ön yargılarınızı yıkıp da gidin, sevgi dili ortak.

  Elbette sadece Almanlarla tanışmadım. Farklı birçok ülkeden arkadaşım edindim. Sunu vurgulamalıyım; şehirde Türklerin hakimiyetini gider gitmez fark edecek ve memleket hasreti çok fazla çekmeyeceksiniz. İngilizcemi ve Almancamı geliştireyim diyorsanız da daha fazla uluslararası arkadaş edinmenizi tavsiye ederim. 

  Bu yazıyı okuyanları cesaretlendirmek adına; kesinlikle Almanya'da veya farklı bir ülkede en azından bir yaz stajınızı yapmanızı öneriyorum. Alanınızda kendinizi geliştirecek, farklı ortamlarda çalışma deneyimi kazanacak, kültürler arası paylaşımlarla empati kurma yeteneğiniz gelişecek ve dünyanın farklılıklarla daha renkli, yaşanabilir olduğunu gözlemleyebileceksiniz.

  Bilimle kalın, herzliche grüße!

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Ceylan İzkübarlas zaman: Cuma, 17 Mayıs 2019 18:32

  Merhaba ben de Üsküdar Üniversitesi'nde İngilizce MBG okuyorum. Şans eseri gördüm yazınızı. Rica etsem Almanya stajıyla ilgili daha çok bilgi verir misiniz? Başvuru Süreci ile ilgili özellikle

  0
  Merhaba ben de Üsküdar Üniversitesi'nde İngilizce MBG okuyorum. Şans eseri gördüm yazınızı. Rica etsem Almanya stajıyla ilgili daha çok bilgi verir misiniz? Başvuru Süreci ile ilgili özellikle :)

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.