Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  5 dakika okuma süresi (1014 kelime)

  Bodrum'da Esnek Çalışma

  Bensu ve Gökcan, yaklaşık on yıllık sektör deneyimlerini yanlarına alıp Ege kıyılarında esnek çalışmaya başlayalı yaklaşık bir yıl olmuş. Şimdiden "iyi ki" dedikleri bu yola çıkmaya nasıl karar verdiklerine birlikte bakalım.

  bodrumda-esnek-calism_20210610-133148_1

  Bensu ve Gökcan, yaklaşık on yıllık sektör deneyimlerini yanlarına alıp Ege kıyılarında esnek çalışmaya başlayalı yaklaşık bir yıl olmuş. Şimdiden "iyi ki" dedikleri bu yola çıkmaya nasıl karar verdiklerine birlikte bakalım.

  1) Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

  Bensu: Tabii, Bodrum doğumluyum ben. Lise yıllarımda İstanbul'a üniversiteye daha iyi hazırlanmak için gittim ve bir baktım 13 yıl geçmiş :) Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum. Üniversite yıllarında e-ticaret ile tanışıp; o yıllarda ilk markamızı ve web sitemizi kurmaya başlamıştık ev arkadaşımla. Mezun olduktan 2 yıl sonra da Bilgi Üniversitesi - Pazarlama İletişimi yüksek lisansı yaparak sektördeki çok önemli iş insanlarından; mutfağını öğrendiğim e-ticaret işleyişinin temellerini oluşturan Kullanıcı Deneyimi, UI/UX gibi dersler alma fırsatı yakaladım. 6 yıl kendi girişimlerim ile ilerlettiğim iş hayatım sonrasında, Inveon firmasında 2 yılı aşkın bir süre Marka Büyüme Danışmanı olarak kendi e-ticaret sitelerim ve yönettiğim bütçeler ile kat be kat deneyim kazanma fırsatı yakaladım. Akabinde Migros markası bünyesinde Migros Hemen projesinde Dijital Ekip Yöneticisi olarak kurumsal hayatı çok daha yakından deneyimledim. Son 1 yıldır ise freelance olarak Bodrum'da Online Marka Danışmanı olarak çalışmaktayım.

  Gökcan: Avukat olmaya kafaya takmış biriydim fakat tam tercih zamanında Amerika'dan dönen ağabeyim Gökhan Müfit Çakar'ın yönlendirmesi ve ısrarıyla Yeditepe Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri'ne tek tercihle girdim. Bölümde okuyanlar bilir; eşe, dosta bu bölümden mezun olduktan sonra ne meslek yapacağını anlatmak zordur. Hatta en yakın lise arkadaşlarım internet kafeler dışında iş bulamayacağımı düşünüyordu. :) Tam bu sıralarda yine sahneye ağabeyim çıktı ve beni ustam Ali Sözkesen ile tanıştırdı, üniversitenin başında çıraklık dönemiyle başlayan e-ticaret serüvenim sonrasında da farklı girişimlerle devam etti. Hem alaylı hem de mektepli bir e-ticaret sevdalısıyım diyebiliriz. Mezun olduktan kısa bir süre sonra yolum Inveon ile kesişti ve gölde bir balıkçıyken okyanusa açıldım. 5 yıl kadar büyük perakende firmalarına gerek büyüme danışmanlığı gerekse altyapı proje takım yöneticiliği ile destek verdim. 2020'nin başında marka tarafını deneyimlemek için Carter's Türkiye ekibine E-ticaret Müdürü olarak geçtim, 2021'in başında ise Bensu'nun ve plaza hayatının da etkisiyle istifa edip Bodrum'a taşındım. Son 4 aydır da tamamen freelance olarak hem büyüme hem de proje tarafında e-ticaret danışmanlığı yapıyorum.

  2) Ne kadar güzel sonuçlanan bir yol kesişmesi, biz de Bodrumlu arkadaşlar istiyoruz :) Peki uzaktan çalışma sistemine hazır olduğunuzu nasıl anladınız?

  B: Pandemi takvimi ile paralel görünsede öncesinde verilmiş bir karardı aslında; memlekete (Bodrum'a) dönme hayalim hep vardı :) Gökcan'ı da biraz benim Bodrum'a taşınmam etkiledi diyebiliriz. Gökcan'la üniversite zamanlarında yollarımız bir girişim ile kesişmişti. 10 yıl içinde farklı zamanlarda iş hayatında bir araya gelmeye devam ettik. Kendi işimizi yapmamız gerektiğini ara ara konuşuyorduk fakat icraata geçecek ciddiyetle değil :) Haziran 2020'de Bodrum'a gelişim ile birlikte her şey kendiliğinden gelişti diyebilirim. İkimiz de girişim, ajans ve marka tarafını deneyimlediğimiz için ne yapmamamız gerektiğini öğrenmiştik. Ne yapacağımızı bulmak kolay oldu.

  3) Sizin için "ofis" ne demek? Nerede, nasıl çalışıyorsunuz?

  B-G: Şu an herkesin yaptığı gibi evden çalışıyoruz aslında biz de; fakat haftanın belirli günlerinde Gökcanların evinde yarattığımız evin bir bölümü olan ofisimizde bir araya geliyoruz. Dirsek dirseğe çalışmamızın ayrı ayrı çalışmaktan çok daha verimli olduğunu her defasında deneyimliyoruz. Disiplini ve motivasyonu tek başına insanın yaratması oldukça zorlu; bu nedenle yol arkadaşlığının kıymetli olduğu kanaatindeyiz.

  Gökcan ve Bensu (Bodrum, 2021)

  4) Nasıl para kazanıyorsunuz? Bir şirketiniz var mı, freelance hizmet verenler nasıl vergilendirilir?

  B-G: Deneyimlerimizden ve sektörde gördüğümüz ihtiyaçlardan yola çıkarak üç temel alana odaklandık; ilki daha önce e-ticaret deneyimi olmayan markalara E-ticaret Proje Danışmanlığı, ikincisi var olan e-ticaret operasyonunda işlerin yolunda gitmediğini düşünen veya daha iyisi olabilir mi merak eden markalara 360° E-ticaret Operasyonu Denetleme Raporu, üçüncüsü ise denetleme raporu sonucunda çıkan maddeler ışığında Büyüme Danışmanlığı. Potansiyel olarak destek verebileceğimiz marka segmenti kurumsal firmalardan oluştuğundan fatura süreçlerinde takılmak istemedik ve yolun başındayken şirketimizi kurduk. Vergi, stopaj ve sigorta gibi zorlu bir dünyaya tekrar dahil olduk :) Danışmanlık modeli ile ilerlediğimizde %18 KDV, stopaj, aylık-yıllık gelir vergileri birçok modele tâbi oluyorsunuz. Şirket sahibi değilseniz de komisyon karşılığında fatura oluşturan Rimuut gibi sistemler var, bunlarla da ilerlemek mümkün; fakat aylık tekrarlayan faturalarda vergilendirme sorun olabileceğinden, kendi adımıza şirket kurmanın daha sağlıklı olacağını düşündük.

  5) Freelance çalışma sisteminde sabit bir gelire sahip olmak çok zor. Çalışma hayatınızda gelir gider dengenizi nasıl sağlıyorsunuz?

  B-G: Havuz ile :) Bizim havuz adını verdiğimiz bir yapımız var aslında. Hayatımızı sürdürmek için belirlediğimiz bireysel tüm giderlerimizi kapsayan bir rakam var. Bu rakamı maaş olarak aldıktan sonra mali düzeni ve sürdürülebilirliği sağlamak adına kalan tutarları havuzda biriktirmeye devam ediyoruz. En azından belirsiz aylar, geciken ödeme alımları ya da plansız çıkan masraf dönemleri için kendimizi garantiye almaya çalışıyoruz.

  6) Yolun başındayken böyle bir disiplin yaratmanız çok güzel olmuş. Peki yeni marka ya da projelere nasıl ulaşıyorsunuz?

  B-G: Yapımızı kurduğumuz ilk aydan beri çevremizden gelen proje ve teklifler ile ilerledik. Sektörde geçen 10 yıla yakın bir sürenin etkisi olsa gerek. Hatta süreç o kadar hızlı başlayınca kendi firmamızı, kurumsal kimliğimizi oluşturup dijitalde bulunur olma fırsatımız bile olmadı hala kendi isimlerimizle ilerliyoruz :) Terzi bir kez daha kendi söküğünü dikemedi.

  7) Terzilik zor zanaat :) İşlerinizi yönetmek-takip etmek için en çok kullandığınız uygulama-araç hangisi?

  B-G: Kendi içimizde Trello kullanıyoruz fakat markalarla ilerlettiğimiz süreçte Asana ile devam ediyoruz.

  8) Kurumsal bir mesleğin en temel avantajlarından biri düzenli SGK sahibi olmak, diğeri de devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden daha rahat faydalanabilmek. Sizin böyle bir güvenceniz var mı? (Evlilik programı sorusu gibi görünse de, cidden önemli bir konu değil mi ama?)

  B-G: Evet bağkurlu olduğumuz için bu avantajlardan yararlanabiliyoruz tabii.

  9) Gelelim adaptasyona. Uzaktan çalışırken konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için neler yapıyorsunuz?

  B-G: Uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından biri zaman yönetimi diyebiliriz. Sabah 06.00'da başlayıp gece 02.00'lere kadar çalıştığınız günler de oluyor, hafta içi-hafta sonu günlerini karıştırdığınız da. Bu nedenle iş günleri 09.00 - 18.00 çalışma yapısını olabildiğince bozmamaya çalışıyoruz. Toplantı, çalışma ve tatil günü olarak 3 farklı gün yapısıyla ilerliyoruz. Özellikle toplantı ve çalışma günlerini ayırdık, bu da verimliliğimizi oldukça olumlu yönde etkiledi. Motivasyon konusu oldukça değişkenlik gösteriyor, bazen geç kahvaltı bazen hiç çalışmamak ama temelinde kendi zamanımızı kendimizin yönetmesi motivasyonumuzu yükseltiyor.

  10) Son olarak istedikleri yerden çalışırken freelance olarak kariyer yapmak isteyenlere bir notunuz var mı?
  Yapılan işin referansı ve güveni freelance çalışma sürecinde sürdürülebilirlik açısından çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle kaynak ve zaman planlamalarını iyi yaparak gerektiğinde 'hayır' demek gerektiğini unutmasınlar. Markaları üzmesinler :)
  Uzaktan çalışma deneyimlerini bizimle paylaşan Bensu ve Gökcan'a röportajımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.