Boston Dynamics’te Neler Oluyor?

  Boston Dynamics’te Neler Oluyor?

  Boston Dynamics ve ürettikleri harika robotlar hakkında bilgiler edinebileceğiniz yazımız sizinle. Keyifli okumalar! 

  Boston Dynamics, 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Marc Raibert tarafından kurulmuş mühendislik, yapay zeka ve robotik tasarım şirketidir. 2013 yılında Google tarafından satın alınmış, beklenilen başarı elde edilemeyince 2017 yılında Tokyo merkezli bir telekomünikasyon şirketine satılmıştır. Son yıllarda üretmiş olduğu robotlarla ve yeni sahibiyle gündeme gelen Boston Dynamcis yakın zamanda Hyundai tarafından satın alınmıştır.

  Marka, insanların hayatını bir hayli kolaylaştıran şaşırtıcı derecede aktif hareket edebilen robotlarıyla sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. Gelin Boston Dynamics bünyesinde geliştirilen robotların bazılarını beraber inceleyelim. 

  1. Digidog

  Adından da anlaşılacağı üzere köpek şeklinde olan bu robot, New York polis teşkilatının polis köpeği olmuştur. Belirli problemler sonucunda görevine son verilen robot görevi süresince karanlıkta görebilme gibi insanların sahip olmadığı yetenekleriyle New York polisine yardımcı olmuştur. Bu robot köpek, 90 dakikalık pil ömrüne sahip ve saatte üç mil hızla yürüyebiliyor. Üstelik şirketin tek robot köpeği Digidog değil. Boston Dynamics'in BigDog, Atlas ve SpotMini dışında Handle, Spot, LS3, WildCat, PETMAN, Cheetah, SandFlea, RHex, RiSE ve LittleDog adında robotları da bulunmakta.

  2. Atlas

  Atlas, ödüllü bir yarışma olan DARPA Robotics Challenge'da (DRC) için tasarlandı. Yazılım, sensörler, gelişmiş robotik donanım ve kontrol arayüzlerinin gelişimine hız katmayı amaçlayan bu yarışmada Atlas'ın amacı insanların ileride yaşanacak bir felaket olması durumunda arama kurtarma durumlarına müdahale ederek yardımda bulunmak. 1.80 boya sahip olan Atlas'ın fiziksel yapı olarak insansı bir görünümü var. Atlas'ın aktif hareketini görmek isterseniz Boston Dynamics'in resmi YouTube hesabı üzerinden paylaştığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

  3. Boston Dynamic Cheetah

  Bir diğer robot ise dünyanın en hızlı robotu olan Cheetah. Bilim kurgu filmlerindeki Flash'ı andıran bu robotun Usain Bolt'tan biraz daha hızlı olduğu iddia ediliyor. Bu robot 154 kg ağırlığa, 1.74 metre yüksekliğe ve 14 adet ekleme sahip. Eğer siz de benim gibi Cheetah'ın nasıl bu kadar hızlı koştuğunu merak ediyorsanız videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

  Boston Dynamics'in misyonu ise insanların hayatını kolaylaştıran olağanüstü robotlar yaratmaktır. Geliştirilecek yeni robotları merak ediyor ve heyecanla bekliyoruz!

  CampusWin yazarları Melis Sude Altun tarafından yazılmıştır. 

  Londra'da Esnek Çalışma: İki Buçuk Saatinizi Nasıl...
  Milyon Kadına Mentor: STEM Alanlarında Mentorluk N...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.