Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (367 kelime)

  Bu Gençlik Nereye Gidiyor?

  Sürekli yaşça büyük insanlardan duyduğumuz bir serzeniş, "Bu gençlik nereye gidiyor?". Aslında bu cümlenin içinde hem umut hem merak hem de sitem var. Bu konuya bakış açısı kişinin çevresiyle olan etkileşimine bağlı.

  bu-genclik-nereye-gidiyor

  Sürekli yaşça büyük insanlardan duyduğumuz bir serzeniş, "Bu gençlik nereye gidiyor?". Aslında bu cümlenin içinde hem umut hem merak hem de sitem var. Bu konuya bakış açısı kişinin çevresiyle olan etkileşimine bağlı.

  Benim çevremdeki insanlar sürekli kendini yenileyen ve özgürlüğün kıymetini bilen bireyler, bu nedenle bu konuda iyimserim. Ancak sosyal medya ile gelen yanlış yönlendirmelerle bazı kesimlerin de nereye savrulduğunun farkında olmadığı aşikar. 

  Öylesine bir çağ geldi ki, fikirler havada uçuşuyor tıpkı dronelar gibi. Artık hayaller gerçek oluyor, zıplayan robotları da gördük hatta mimik oynatanları da. Bunun farkında olan bazı gençler "maker" hareketine uyum sağladı, yapan ve geliştiren olma kültürü hızla ilerliyor. Küçükken oyuncak arabayla oynayan çocuklar şimdilerde kodlama öğrenerek araba yarışı oyunları üretiyorlar. Mobil uygulama yapanlar, tasarım odaklı ürünler üretenler ve daha neler neler…
  Gençler düşünüyor, araştırıyor ve öğreniyor. Artık kimse ders kitaplarına bakmıyor. Youtube da bir öğrenme yolu olarak literatürde kabul edilmeli. Nasıl yapılır, nedir videoları ile artık gençler her yerde ve her zaman istedikleri konuyu öğrenebiliyorlar. Bazı gençler de bundan o kadar etkileniyor ki youtuber oluyorlar, artık bu da resmi bir meslek olarak kabul ediliyor.

  Gençler herkesi dinleyebiliyor, siyasi meselelerden tutun kültürel sorunlara kadar her konuda, tarafları dinleyebiliyor ve çözümün parçası olmak için çabalıyorlar. Tweet atmak dışında faal olarak da çalışmalara katılıyorlar. Örneğin Change.org, bir imza kampanyası olarak başladı ve şimdilerde en yüksek etkileşim gücüne sahip kitle sesi olan sosyal girişim platformu olmayı başardı. Bunu da yeni çağda her konuda duyarlı gençlerin yetişmeye başlamasına borçlu. Artık her şey duyulabiliyor, bir tweet ile gündem oluşturulabiliyor. Gündemi halkın oluşturması da özgürlük zeminini sağlam hale getiriyor.

  Bu gençlik girişimciliğe gidiyor. Duyarlı ve yeni nesil öğrenme metodlarına uyumlu gençler eskisi gibi bir şirkette çalışmayı tercih etmiyor. Çalıştığı yere değer katmak, kendinden bir şeyler eklemek istiyor. Hatta kendi girişimini kurup sorunları kendi halletmek istiyor. Küresel sorunlar, açlık, eğitim gibi problemlere duyarlı gençler sosyal girişimler kurarak dünyaya değer katarak fark yaratıyorlar. Buna örnek olarak Toms ayakkabılarını verebiliriz. Bir insanın ihtiyacını gidermek için kendi ihtiyacınızı bu girişimden alabiliyorsunuz. Sosyal projeler sosyal girişime evrildiği için artık gelir kaygısı olmadan da topluma hizmet etmek mümkün oldu.
  Gençlik umuda gidiyor, dünyayı yaşamaya ve yaşatmaya gidiyor. Siz nereye kadar gidebildiniz? Gençlerin yaptıklarına kör olmamak gerek, yeni nesil daha duyarlı ve kendinden emin. Umarım böyle ilerlemeye devam eder.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.