Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  6 dakika okuma süresi (1216 kelime)

  Büyüme ve Marathon

  Girişimcilerin büyüme aşamasına geçiş için tamamlaması gerekenler:Giriş: Start upların olum dönemleri ve temel nedenleri (araştırma sonuçları), s...

  Girişimcilerin büyüme aşamasına geçiş için tamamlaması gerekenler:

  Giriş: Start upların olum dönemleri ve temel nedenleri (araştırma sonuçları), scallable startup konsepti, bootstrapping konsepti...

  Son donemde zor giden küresel ekonomik durumun kurtarıcısı olarak görülen Girişimcilik popülerliğini tüm dünyada hızla arttırmaktadır. Geleneksel islerin ya da büyük şirketlerin daha da büyümesinin ekonomiye ve istihdama katkısının girişimcilik kadar olmadığı birçok araştırmaya ispatlanmış durumdadır. Örnek olarak Amerika'da yapılan araştırmaya göre ......

  Basta Amerika olmak üzere Türkiye dahil olmak tüm ülkelerin kamuoyunda konu sıkça gündeme alınmaya ve devlet destekli girişimcilik aktiviteleri düzenlemeye başlanmıştır.

  Bu hareketlilikte doğal girişimcilik teşebbüsünde yoğun artış ile kendini göstermektedir. Tabii ki her konuda olduğu gibi bu konuda da başarı örnekleri ön planda yer alırken öğretici olan başarısızlık örnekleri azda olsa ilgi görememiştir.

  Doğal olarak bu artış ile birlikte hem başarılı sonuçlar hem de başarısız sonuçlarda da artış olmuştur.

  Yapılan araştırmalara göre her 10 girişim tecrübesinin 1 adedi başarı ile sonuçlanmaktadır. Tabii ki hem bu araştırmalarda hem de tüm yazım boyunca girişim olarak odaklandığım şirketler ölçeklenebilir başlangıç şirketleridir (scallable startup). lÖlçeklenebilir başlangıç şirketi ile anlatılmak istenen büyük etki (ekonomik ve istihdam olarak) yaratma olasılığı yüksek olan ve genelde teknoloji şirketi ya da teknolojiyi işinin temelinde kullanan şirketlerden bahsedilmektedir. Örnek olarak skype, markafoni gibi şirketleri verebiliriz. Kapsama girmeyen işlere örnek olarak kafeterya açmayı gösterebiliriz.

  Biraz once arastirma sonucu olarak verdigimiz sirketlerin %90'inin batisi fikri hayata gecirdikten sonra ile buyume yani duzenli satislarin gerceklestigi doneme kadar olan surede gerceklesmektedir.

  Ben de sizlere bu yazimda bu donemde sirketlerin hangi adimlari tamamlayamadiklari ve hangi hatalari tekrarladiklarini ozetlemeye calisacagim. Bu hatalarin bircogunu bizzam kendim yaptim ve daha sonra diger girisimci arkadaslarda gozlemledim. Basarili sirketlerin hikayelerin incelediginizde de ortak yon olarak bu hatalar yerine neleri nasil yaptiklarini da cok net gormekte mumkundur.

  Onerilerimi gecilmezi gereken adim onerileri olarak ve mantiksal sirada aktarmaya calisacagim.

  1-Developing a Product with evengalist customers (minumum viable product, customer development, whole solution concepts)

  Urununu musteri ile birlikte gelistirin:

  İlk adim urun gelistirme surecidir. Kurulan yeni sirketlerin genel olarak muhendisler tarafindan ve sadece muhendis bakis acisiyla hayata gecirilmesi geleneksel urun gelistirme metodunun kullanilmasina neden olmaktadir. Geleneksel urun gelistirme; once masada urun konsept olarak tasarlanmasi, sonra tum fonksiyonlari ile prototipin gelistirilmesi, alpha/beta testlerinin yapilmasi ve kargolanabilir nihai urunun uretilmesi olarak tanimlanmistir.

  Fakat bu yaklasim bir girisimci icin dogru bir yontem degildir.Girisimci urununu musterisi ile birlikte gelistirmelidir. Cunku girisimcinin bir urunu gelistirmeyi tamamlayip sonra musteri satin almayinca onlarin gorusunu alacak kadar zaman, emek ve para kaynagi yoktur.

  Dogru yontem akildaki urun fikrinin hedef kitle olarak tanimlanan musteri ile konusularak tasarlanmasidir. Daha sonra musterinin belirttigi temel ihtiyaclari karsilayabilecek ve minumum olanaklarla yapilabilir urunu uretilmelidir. Bu urun ile inovasyoncular ve erken adapte olanlar adlandirilan yeni urunleri en hizli alan iki musteri kitlesine urunleri sattiktan (bedava vererek degil) sonra onlarin kulllanarak getirdikleri oneriler ile urunu gelistirmek en dogru yontemdir. Bu musteri grubunun urununuzden en az %90 oraninda mutlu etmek temel hedeftir. Musteri ile gelistirilmeyen urunun musterinin ihtiyacini karsilayan dogru urun olma olasiligi hem dusuk hem de maliyetli bir surectir. Biran once size iyi geribesleme yapacak musteri kitlesine urunuzu satmak ve onlari dinlemek ilk hedef olmalidir.

  2-Understanding the market potential (tam, segment, target market, size, resources)

  Pazarinizin buyuklugunu dogru tespit edin ve olceklenelebilir bir pazar degilse vazgecin:Eger gercekten para kazanacak bir is yapmak istiyorsaniz buyume potansiyeli yuksek bir hedef kitle icin cozum uretmelisiniz. Aksi takdirde para kazanmayarak gecirdiginiz sure, uykusuz kaldiginiz geceler ve ailenizi, arkadaslarini gormeden gecirdginiz onca zamanin karsiligini almaniz mumkun degildir.

  Pazarinizin buyuklugunu olcumlemenin dogru yontemi en genis olan toplam pazardan mumkun oldugu kadar hedef pazara indirgeme yontemidir.

  İlk buyukluk olan "toplam ulasilabilir pazar" icin "ne kadar insanin benim urunune ihtiyaci var" sorusu dogru sorudur. Bu sorunun cevabi genel olarak endustri analiz raporlarindan ve kamunun yayinladigi istatistiklerden ulasilabilir.

  Bir sonraki asama olan "ulasilabilir, hizmet edilebilir pazar" icin ise "ihtiyaci olan ne kadar insan benim urunumu kullanabilir (satin alacak parasi ve yetenegi var)" sorgusu yapilmalidir.

  Son asama olan "Hedef Kitle" icin "bir onceki musteri kitlesinden ne kadarina planaladigim kaynaklar ile ilk 3 senede ne kadarina ulasilabilirim" sorusu gerekli olan sorudur.

  Bu son iki soruyu dogru cevaplayabilmek icin potansiyel musteri adaylari, dagitim kanali ve rakiplerle konusmak sarttir. Onlardan alinan genel bilginin verdigi yaklasim ile hesaplama yapmak bizi en dogru sonuca goturecektir.

  Tabii ki bu sorular ile olcmemiz gerekdn ekonomik buyuktur. Bunu anlamak icin de her sorudan sonra "satin alirlar ise ne kadar odemek isterler ve ne kadarlik bir pazar buyuklugu olur" sorusunu da eklememiz gereklidir.

  3-Building a right team (no sales guy, engineers, mentor, stock option plan)

  Dogru takimi olusturmak icin sirketinizden birseyler vermeyi goze alin:

  4- Building a 360^ Network around of SuP (contacts for accessing market-partners, suppliers, distrubution channels, customers-)

  Fikrinizin hayata gecirmenizi saglayacak networku cok hizli kurun:

  5-Creating a wisdom advisory board (domain expert, law, smilar market expert)

  Zaman kaybetmenizi engelleyecek ve seytanin avukatligini yapacak bir danisma kurulu kurun:

  6-Finding repeatable sales model (sale by yourself, how to understand it is repeatable or not)

  Baskasina ogretilecek seviyede tekrarlanabilir satis modelini bulana kadar siz sagin:

  7-Proving the Biz model (hypotesies, all stakeholders have motivated to be in, ready to accept changes, getting to plan B)

  Plan B'ye gecmeye hazir olun.

  Is modelinizinin bir hipotez oldugunu unutmayin ve tum adimlari surekli test edin.

  8-Crossing the chasm (early majority)

  Erken cogunluga satmaya baslamadan isinizin heran batabilecegini unutmayin

  9- Raising growth fund (vc, startegic partnership)

  Buyume sicramasi icin dogru adimin ne oldugunu onceden planlayin

  10- Changing mindset (accept everything, ready to not be a CEO, decision of be a king or a rich)

  Bakis acinizi degistirin ve kral olmayi degil zengin olmayi hedefleyin

  Tum bu adimlari gectiginizin sonuclarini sizden baskasida gorebildiginde ve siz de bir sonraki adim icin gerekli bakis acisina ulastiginizda artik gercek buyumeye hazirsini demektir. Ama

  bu donem artik nefes alma ve bir mola sureci anlamina gelmemektedir.

  Bu donem kosarken derin bir nefes alip daha da hizla kosmaya devam etme donemidir.

  Girisimci, surekli kendi durumunu objektif olarak kontrol eden ve gerekli motivasyonu kendi ve ekibi icin yaratan olimpiyat sporcusudur. 

  Günümüzde Girişimcilik, hayallerini gerçekleştirmek ve yeni bir şeyler üreterek hayata anlam katmak isteyen birçok yetenekli gencimiz için, önemli bir kariyer fırsatı olmuştur. Girişimcilik, "Yoğun belirsizlik ve kaos ortamı içinde, insana odaklı bir yapı ile yeni ürün geliştirme süreci"nin yönetimidir. Bu nedenle geleneksel iş yürütme anlayışından temel farklılıklar gösterir. Girişimcinin iş kurmadaki temel motivasyonu; şirketini hızlıca satarak zengin olmak veya birilerini yönetmek için kral olmak değildir. Esas hedef, insanların ihtiyacına çözüm geliştirmek ve hayata anlam katmak olmalıdır. Zaman, emek ve finansal açılardan zorlayıcı olan bu yolculuk, tek kişilik gösteri ile değil ortak bir hayale ve birbirlerine inanan A kalite takım ile başarılabilir. Planlanan ürünü geliştirecek yeteneklere sahip bu A takımını kurabilmek için ise şirketimizi paylaşmayı göze almalıyız. Diğer önemli nokta büyük bir pazarı hedeflemediğimiz sürece aradığımız ekonomik etkiyi yakalamamız mümkün değildir. Büyüklüğü doğru ölçümleyebilmek için "Kaç kişinin bu problemi var? Bunlardan kaç adedi bu problemi çözmeye istekli? Kaç

  adedi satın alabilecek ekonomik güce ve kullanabilecek yeteneğe sahip?" sorularını cevaplamalı ve hedef kitlemizin kim olduğundan emin olmalıyız. Kritik nokta; sorularımızı cevaplamak için gereken görüşmeleri tanıdıklarımız ile değil, tanımadığımız gerçek müşteri adayları ile yapmalıyız. Hayvanat bahçesine değil ormana gitmeliyiz! Unutmamız gereken iş fikrimizin tahminlerden oluşan bir hipotez olduğudur. İşimizi kurmadan önce tahminlerimizi doğruladığımız takdirde girişimimiz bir kumar oyununa dönmeyecektir. Son olarak tecrübeli kişilerden oluşan bir danışma kurulu kurmak zaman, para kaybetmemizi engelleyecek ve girişimimizin daha hızlı başarılı olmasını sağlayacaktır. Girişimci, durumunu objektif olarak devamlı kontrol eden, kendi ve ekibi için gerekli motivasyonu yaratabilen bir olimpiyat sporcusudur.

  Girişimcilik maratonuna katılmanız dileği ile…

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Elifnur Tuzluca tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.