Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (670 kelime)

  Corona Günlerinde Ruh Halimiz & Sosyal Etkileşim

  Bir anda ortaya çıkan bir virüs tüm dünyaya yayılır veee… Astronomik olarak artan hasta sayısı, karantina altındaki ülkeler, bomboş hayalet şehirler, evde hapis kalma duygusu, başa çıkmanız gereken yalnızlığınız, bedeninizi ele geçirmeye çalışan kocaman bir belirsizlik. Son günlerde siz de kendinizi sanki bir film senaryosu içinde sıkışıp kalmış gibi hissediyor musunuz? Yalnız değilsiniz! 

  WhatsApp-Image-2020-04-02-at-16.40.03

  Bir anda ortaya çıkan bir virüs tüm dünyaya yayılır veee… Astronomik olarak artan hasta sayısı, karantina altındaki ülkeler, bomboş hayalet şehirler, evde hapis kalma duygusu, başa çıkmanız gereken yalnızlığınız, bedeninizi ele geçirmeye çalışan kocaman bir belirsizlik. Son günlerde siz de kendinizi sanki bir film senaryosu içinde sıkışıp kalmış gibi hissediyor musunuz? Yalnız değilsiniz! 

   Memnun oldum, ben Dilek! 7 aydır İtalya'da yaşıyorum ve karantina altındaki 5. Haftam inanın şu an içinde bulunduğunuz panik ve ne yapacağını bilememe halinizi çok yakından tanıyor ve hissediyorum. Bu noktada size son 22 gününü market alışverişi dışında evden çıkmadan geçirdiğim 40 günlük karantina deneyimlerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum. Umarım üzerinizdeki panik havasından bir an önce kurtulmanızda size referans olur.

  Öncelikle önereceğim ilk şey hemen silkelenip kendinize gelmeniz ve bir aksiyon planı yapmanız. Benim ilk planım; haftada bir gün market alışverişine çıkmayı, dışarıda olabildiğince az vakit geçirmeyi ve bir an önce eve geri dönmeyi, kişisel ve evdeki ortak alanların temizliğine ultra özen göstermeyi ve Pandemic ile ilgili güvenilir kaynaklardan veri edinmeyi içeriyordu. Güvenilir bilgiler için iki kaynak paylaşıyorum:

  1) Dünya Sağlık Örgütü: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

  2) WorldoMeter: https://www.worldometers.info/coronavirus/

  İlk günlerde planım iyi gitse de ilerleyen günlerde psikolojik olarak bir şeyler ters gitmeye başladı. Çünkü evde hiç bu kadar fazla vakit geçirmemiş, arkadaşlarımla hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmamıştım... Sürekli bir hareketlilik ve koşturmaca içerisinde yaşarken hiç bu kadar fazla boş vaktim de olmamıştı. Hiçbir şey yapmayacak bile olsam dışarı çıkıp parkta dolaşmak, insanları izlemek, onlarla sosyal, yüz yüze etkileşim kurmak o kadar günlük hayatın içinden aktivitelermiş ki bünyem evde kaldığım o ilk günlerde alışkanlıklarımı yapamamaya tepki vermeye başladı. Çünkü yaptığım plan tamamen mekanik eylemlerden oluşuyordu, oysa ben bir robot değildim! Duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarım da vardı ve bu plan bunları karşılayamıyordu. Bu çöküş bana acilen psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarım için de plan yapma gerekliliğini gösterdi. Dolayısıyla yeni bir plan için masaya oturdum ve yazmaya başladım. Yaklaşık son 4 haftadır uyguladığım yeni planımdaki belli başlı aktiviteleri paylaşıyorum:

  1. Güne, nefes egzersizleri + meditasyon ile başla

  • Bunun için Meditopia'yi kullanıyorum, buradan inceleyebilirsiniz

  2. Kahvaltı öğününü asla atlama

  3. Kendine detox suyu hazırla

  • Google'dan çeşitli birbirinden sağlıklı tarifler bulmanız mümkün. Benim en sık kullandığım: Limon + Zencefil ikilisi

  4. Yeni yemek tarifleri dene!



  5. Öğle yemeğinde sebze ağırlıklı beslen

  6. Ders programını gözden geçir + İtalyanca pratik yap

  7. Ertelediğin planların üzerine düşün

  • Uzun süredir kayıt olmak isteyip fırsat bulamadığınız online bir sertifika ve eğitim programına kayıt olmak için bolca vaktiniz var. Benim kullandığım platformlar Coursera ve Udemy. Coronavirus sebebiyle birçok eğitimde müthiş indirimler mevcut hatta çoğu ücretsiz oldu
  • Coursera: https://www.coursera.org
  • Udemy: https://www.udemy.com

  8. Haftada 3 gün spor ve egzersiz yap

  • İnternette çok çeşitli workout programları bulmak mümkün. Ben uzun süredir Fitness Blender'daki programları kullanıyorum, ev şartlarında egzersiz yapmak isteyenler için çok uygun programları mevcut. İncelemek isteyenler için: https://www.fitnessblender.com

  9. Aperitivo saatinde arkadaşlarınla birlikte House Party'e katil.

  • HouseParty online video chat programı. Ayni işlevde çok sayıda program var ama benim Housepart'yi özellikle kullanmamın sebebi: Hem ara yüzü oldukça basit hem de içerisindeki entegre oyunlar eğlencenizi 2'ye katlıyor
  • HouseParty: http://binyaprak.la/houseparty


  10. Uyku düzenine özellikle dikkat et

  Planımı ilk günlerde çok sağlıklı devam ettirememiş olsam da su günlerde günlük rutinim ve psikolojim iyice stabil oldu. Artık sıkılmaya vaktim olmadan, eskisinden daha üretken ve verimli vakit geçirmeye başladım. Daha önce günlük 5 dk. kadar bile meditasyona vakit ayırmayan ben, artık güne 15 dk. yoga ve meditasyon yaparak başlıyorum. Arkadaşlarımla birlikte webcam açık yemek yapıyor, birlikte sabah kahvesi eşliğinde sohbet ediyorum. Akşam olunca Netflix üzerinden sanki ayni ortamda birlikteymişiz gibi online olarak dizi ve film izliyorum. Eski müzik listelerimi yeniden keşfediyorum. Bu dönemde dinlemek ve yeniden keşfetmek için fırsat yarattım kendime ve inanın sanki günlük hayatim hep böyleymiş de Corona gibi bir kâbusu yaşamıyormuş gibi bir rutin oturtmayı başardım. Size söylemek istediğim şey; bir an önce üzerinizdeki paniği atmanız ve sağduyunuzu kaybetmeden duygusal ihtiyaçlarınızı dinlemeniz. Dijital dünyanın nimetlerini kullanarak, yeniden keşfetmeniz!

  Umarım bu günleri en kısa zamanda, en az zararla atlatıp ilerde birbirimize gülerek anlatacağız!

  Sevgiyle,

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Dilek Şaşkın tarafından yazılmıştır.



   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.