Dijital Dönüşüm ve Yeni Beceriler

  Dijital Dönüşüm ve Yeni Beceriler

  Her geçen gün daha çok dijital yeniliklere ve gelişmelere adapte olup işlerimizi dijital şekilde yoluna koyuyoruz. Peki ama bu dönüşüm ve yenilikler gelecekte bizim için ne ifade edecek? Yazımız sizlere anlatacak... 

  Son yıllarda iş dünyasının en büyük mücadele alanlarından biri dijitalleşme oldu. Gerek üretim hatlarındaki otomasyon süreçleri gerekse müşteri hizmetlerindeki yapay zekâ, sohbet botları ya da teknolojideki durmak bilmeyen inovasyonlar olsun, dijital dönüşüm hız kazanıyor ve yönetim kademelerinin öncelikli meselelerinden biri haline geliyor. 

  Bunun iyi bir nedeni var. Dünya Ekonomik Forumuna göre, 2025'te teknolojiye bağlı olarak, 85 milyon kişi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya; 97 milyon kişi için yeni işlerin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Sadece dört yıl sonra, mevcut işleri yerine getirmek için makinelerin ve insanların harcadığı süre, neredeyse eşitlenecek. Bu nedenle, işverenlerin yüzde 84'ü, 2020'den itibaren işlerini dijitalleştirmeye başladı.

  COVID-19 pandemisi bu süreci daha da hızlandırdı. Uzaktan çalışmaya geçilmesi ve müşterilerin çevrimiçi alışverişe yönelmesi, şirketlerin daha önce ağırdan aldığı süreçlere hızla adapte olmalarına yol açtı. 

  • Dijital Hızlanma 

  McKinsey'in 2020'de 899 yöneticiyle yaptığı bir ankete göre, müşteri etkileşimlerinin ve iç operasyonların dijitalleştirilmesi, pandeminin başlamasıyla hızlandı.

  Peki, şirketler yeni dijital dünya için gereken becerileri nasıl karşılayacak? Mevcut yetenek havuzlarının yakın geleceğin mücadelelerine uygun hale gelmesinden nasıl emin olacaklar?

  Salesforce başkan yardımcısı Stuart Mills şöyle diyor: "Dijital dönüşüme hazır olmayan ve panik halinde yetenekli insanlar arayan şirketler var. İhtiyaç duydukları rollerde uzmanlaşmış isimler için çok para harcayacaklar. Onların bakış açısına göre, bir sorunları var ve bu sorunu çözebilecek bir yetenek alıyorlar."

  "Diğer yanda ise, pandemi öncesinde de dijitalleşmeyle ilgili iyi fikirler geliştiren şirketler var. Hızla ve çeviklikle hareket edip teknolojinin çok hızlı değiştiğini kavrıyorlar, deneyimin eskisi kadar önemli olmadığını görüyorlar. Teknoloji son 10 yılda 30 kez değişmişken 10 yıllık deneyimin önemi azalıyor."

  Gelişmiş şirketler, çalışanlarını eğitip yeni dijital dünyaya adapte olmalarını sağlamanın daha doğru bir yol olduğunu düşünüyor. Bu zaten dijital rolleri olan çalışanları yeteneklerinin geliştirilmesi, diğer alanlarda çalışanların yeteneklerinin de uyumlu hale getirilmesi anlamına geliyor. Böylece çok kapsamlı dönüşümler yerine eksik kalan alanlarda yetenek işe almaya odaklanabiliyorlar. 

  • Büyüme Zihniyeti Oluşturmak

  Çalışanların zihniyet değişimine ayak uydurabileceği bir ortam yaratmak önemlidir. Geçen yüz yıl büyük oranda verimlilik üzerine kurulmuştu; israfı azaltmak ve çalışanların takvimini yönetmek gerekiyordu.COVID-19 sonrası gelecekte değişimi ve gelişmeyi kucaklayacak bir büyüme zihniyeti gerekiyor. Çalışanların bunu öğrenmek için zamana ihtiyacı var. İkincisi, liderler çalışanların hangi yöntemle öğrenmek istediğini tespit etmeli ve bu eğitimi olabildiğince geniş kesimlere ulaştırmalıdır.

  Mills, Salesforce'un çevrimiçi eğitim platformu Trailhead'i örnek veriyor. Başlangıç ve orta seviye çalışanlar için çevrimiçi eğitimler veriliyor.

  "Beceriler çok hızlı değiştiği için her şeyi küçük parçalara bölüp insanları heyecanlandıracak şekilde vermelisiniz. Biz her şeyi basitleştiriyoruz ve öğrenmeye devam etmelerini istiyoruz. Ödüller de olmalı; mikro dersler gibi… Oyunlaştırmayı çok sık kullanıyoruz."

  Son olarak, öğretmenin ya da rehberin rolü de yabana atılamaz. Öğrenmenin tüketilmesi değil, düzenlenmesi gerekir.

  "Binlerce parçadan oluşan bir eğitim platformumuz var. Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışabilirsiniz ama gerçeklikte, eğitim alanların nasıl öğreneceğini öğrenmeleri için rehberliğe ihtiyacı var." 

  • Öğrenme Kültürü

  Çalışanların hem motive olacağı hem de yeni beceriler öğreneceği bir ortam yaratmak ve zaman sağlamak, şirketlerin önceliği haline gelmeli.

  "Öncelikle, şirketinizin amacını hatırlayın. Hissedarlardan çok paydaşlar bu amacı nasıl görüyor? Çevikliği ve dayanıklılığı vurgulayın. Belirsizliklerle dolu bir dünyada bu iki özellik başarının anahtarı olacak."

  COVID-19 geleceğin çalışma dünyasında dijitalin rolünü hızla artırdı. Şirketlerin yaşam boyu öğrenme ve beceri geliştirme kültürünü yerleştirmesi gerekiyor. Yeni çalışma paradigmasının en önemli bileşeni bu kültür olacak. 

  İlaçta Kariyer: Nazan Artun ile İlham Röportajı
  Ücretsiz Eğitim Platformları: W3schools
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.