Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  4 dakika okuma süresi (796 kelime)

  Esnek Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

  Esnek çalışmak için farklı sebeplerimiz olsa da, aslında ortak dileğimiz kişisel zaman. Peki, "zaman" düşündüğümüz kadar masum mu birlikte bakalım.

  Esnek-Calismanin-Avantajlari-Dezavantajlari

  Esnek çalışmak için farklı sebeplerimiz olsa da, aslında ortak dileğimiz kişisel zaman. Peki, "zaman" düşündüğümüz kadar masum mu birlikte bakalım.

  Akıllı Ofis, Akıllı Meslek, Esnek Çalışan

  Herkese merhaba, iş hayatı melekleri üstümüze olsun!

  Şimdiden söyleyeyim, bu yazının mottosu "Esnek çalış, esnek ol." Küresel etiketleri de "#flexibleworking, #workflex" ve "workfromhome". Şimdi izninizle "esnek çalışma" sistemini ve bize getirdiklerini biraz kurcalayacağım.

  Çalışanlara "biraz daha kişisel alan ve zaman tanıyarak" çalışan verimliliğini artırmak amacıyla uygulanan esnek çalışma sistemi, Türkiye'de de birçok şirket tarafından uygulanmaya başlandı. Esnek çalışma yöntemini uygulayan bazı firmalar çalışanlarına haftanın 1 günü dışarıdan çalışma imkanı, bazıları da mesai başlama ve bitiş saatlerinde esneklik imkanı sunuyor. Mesai bitimi ve başlangıcında esneklik sağlayan firmalarda çalışanlar İş Kanunu'na göre günlük yasal mesai saatini tamamlamak zorunda. Bu mesai saatine bağlı kalacak şekilde çalışanlara 07.00-16.00, 08.00-17.00 ya da 09.00-18.00 gibi farklı saat aralıklarında çalışma seçeneği sunuluyor.

  Esnek çalışma sisteminin avantajları nelerdir?

  1. İş - Yaşam Dengesi: Esnek çalışma sisteminde çalışma saatlerinin kontrolünün kısmen çalışanlarda olması çalışan açısından yaşam, iş, aile dengesini kurmayı kolaylaştırıyor. Size kalan fazla zamanda kitap okuyabilir, spor yapabilir, meditasyon yapabilir hatta ebeveynseniz ve çocuğunuz okula gidiyorsa bu sistemle stres yapmadan çocuğunuzu okuldan bizzat kendiniz alabilirsiniz.

  2. Giyim Kodu Rahatlığı: Çalışma saatleri evde geçirilecekse "bugün ne giysem, saçım başım nasıl olsun" derdi, yataktan kalktığınız gibi ortadan kalkıyor (özellikle belirteyim; evden çalışma günlerinde mutlaka yataktan çıkmak gerekiyor).

  3. Bağımsız Mekanlar: Uzaktan çalışmaya dayalı esnek çalışma sisteminde bulunduğunuz mekanı belirlemek size kalıyor. İşlerinizi sizden beklendiği gibi yürüttüğünüz sürece mekan seçimi konusunda özgürsünüz. Şimdi bu noktada gözleri kapatıyoruz, üç kere derin nefes alıyoruz ve dizüstü bilgisayarımızla birlikte kendimizi en yakın kumsala ışınlıyoruz. Gördünüz mü, ne kadar da kolaymış. Bu açıdan bakınca Maslow'un hiyerarşisini, Marshmallow hiyerarşisine (henüz keşfedilmedi ama birlikte bulacağız bence) bile çevirebiliyoruz.

  4. Trafiğe Hayır: Standart çalışma düzeniyle, birçok kişi ile aynı anda trafiğe çıktığımız için zamanımızın çoğunu yollarda geçiriyoruz. Rahat bir yol olsa belki katlanılır ya da trafiğin bize ayırdığı zamanı verimli geçirmek için alternatif yollar üretilir ama çoğunlukla sinir stres içerisinde ömürden giden saatler olarak bize geri dönüyor. Esnek çalışma sistemi, bizleri çok yoğun trafiğe takılma derdinden de kurtarıyor.

  5. Yepyeni Bir Network Fırsatı: Uzaktan çalışacağınız günleri doğru planlayarak farklı şehirler ya da ülkelerde çalışabilir, farklı kültürlerden esnek çalışan insanlarla tanışabilirsiniz. Olur mu, olur!

  6. Ucuz İş gücü: Özellikle sıcak satış yapan büyük firmalarda iş gücünü tek bir binada toplamak çok zor, esnek çalışma sistemi ve doğru planlama ile daha ucuz iş gücüne sahip olunabilir. Firmalar açısından bakınca çalışan verimliliğinin artmasını da esnek çalışma sisteminin avantajları arasında sayabiliriz.

  Kendime ve aileme daha çok zaman ayırma fırsatını düşündükçe, belirli bir süre çalıştıktan sonra iş yerinde aranan anlam arayışından doğan verimsizliği göz önünde bulundurdukça, bu maddeleri yazarken bile yaşam kalitemin arttığını hissettim. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce esnek çalışma sistemi avantajlı mı? Tüm esnek çalışanlar toplanıp rahatça yapılan kahvaltılarımızı kutlar mıyız?

  Kutlama faslına dalarak dünyayı keşfetme arzumuzu biraz erteliyor ve madalyonu ters çeviriyorum. Siz de hazırsanız, buyurun...

  Esnek çalışma sisteminin dezavantajları nelerdir?

  Esnek çalışmak özellikle bizim ülkemizde yeni bir kültür. Bence henüz çalışanlar ve işverenler olarak bu kültüre tam olarak hazır olmadığımızdan birçok dezavantaj ile karşılaşabiliyoruz.

  1. Stresliyim, O Halde Varım: Hangi sektörde olursak olalım, fazla iş yükümlülüğü beraberinde stres getiriyor. Esnek çalışma sisteminde de çalışanlar, verimli çalıştıklarını kanıtlama çabasıyla hem daha fazla mesai yapıyor hem de suçluluk duygusuyla daha fazla stres yaşıyormuş.

  Oldu mu şimdi?

  Ben söylemiyorum, Kent Üniversitesi'nde sosyoloji ve sosyal politika alanında öğretim üyesi olan Heejung Chung'ın araştırmasına dayanarak BBC söylüyor.

  2. Aidiyet Eksikliği: Ofisten ve takım arkadaşlarından uzak kalınan saatler bize ekip motivasyonunda düşüş ve aidiyet eksikliği olarak geri dönebiliyor.

  3) Odaklanamama: "Tam çalışacağım, bir gülme geliyor" cümlenin orijinali bu olmasa da, olay benzer bir şekilde gerçekleşiyor. Bu çalışma kültürüne alışkın olmamaktan kaynaklı olarak çevresel bildirimlere daha açık oluyor ve hemen "hallederim, yetiştiririm" kimliğine bürünmek daha kolay oluyor. Aynı şekilde esnek çalışma sistemini oturttuktan sonra, ofiste ekiple çalışılan günlerde de uyum ve odaklanma sorunu yaşanabiliyor.

  4) Depresyon: Esnek çalışma sisteminde, tabir yerindeyse kendi ofisimizde kendimizle baş başa oluyoruz. Bu durumda yalnız geçirdiğimiz zamanlar artıyor ve bizi asosyalleşmeye ve depresyona yönlendirebiliyor.

  Bunların yanında esnek çalışanlar için değil ancak uzaktan çalışanlar için de sosyal güvence sıkıntısı, kariyer adımlarının belirsizliği, iş devamlılığının belirsizliği ve saat farklarını yönetme gibi dezavantajlar çıkabiliyor.

  Avantajları ve dezavantajları ile esnek çalışma sistemi özellikle büyük firmalarda sıklıkla uygulanıyor. Ben de kesinlikle uygulanması taraftarıyım. Ayrıca bazı insanlar gece, bazı insanlar da sabah daha üretken olabiliyor. Zihnimiz bile bu şekilde esneklik gösterirken, biz neden adapte olmamak için direnelim?

  İşverenlerle birlikte çalışma koşullarımızı bu yeni sistemin tüm getirdiklerini göz önünde bulundurarak hazırlarsak, hep birlikte çok daha kolay adapte olacağımıza inanıyorum. Yazımı bitirmeden önce sizi 22 Mayıs Esnek Çalışma Günü ile başbaşa bırakıyorum:

  ...

  Flex Work. Full Life.

  Join us this Flexible Working Day to celebrate how flexible working can benefit everyone. Check out what others are doing on Flexpo and download the free FlexAbility Kit for tips and tools. Get on board with #FWD2017 and #tackleflexism.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.