Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  4 dakika okuma süresi (747 kelime)

  Güney Kore'deki Kız Kardeşimiz Asya'dan Selamlar

  Güney Kore'de üniversite okuyan Kız Kardeşimiz Asya ile içten bir röportaj gerçekleştirdik. Güney Kore'ye gitmeye nasıl karar verdiğini, yurt dışında üniversite okumanın, orada yaşam sürdürmenin zorluklarını ve kolaylıklarını anlattı. Herkesin uçuş biletleri hazırsa okuma yolculuğuna başlayalım. Keyifli okumalar!

  Güney Kore'deki Kız Kardeşimiz Asya'dan Selamlar Asya Aktaş

  Güney Kore'de üniversite okuyan Kız Kardeşimiz Asya ile içten bir röportaj gerçekleştirdik. Güney Kore'ye gitmeye nasıl karar verdiğini, yurt dışında üniversite okumanın, orada yaşam sürdürmenin zorluklarını ve kolaylıklarını anlattı. Herkesin uçuş biletleri hazırsa okuma yolculuğuna başlayalım. Keyifli okumalar!


  1) Yurt dışında kariyer yapmaya ne zaman karar verdiniz? Yurt dışında üniversite okumayı yakın çevrenizle paylaştığınızda nasıl geri bildirimler aldınız? Beklentileri nasıl yönettiniz?

      Lisenin ilk yıllarında üniversite için planlar yapmaya başladım. O sıralarda tek emin olduğum şey yurt dışında okuma hayaliydi. Yakın çevreme yurt dışında okumayı seçtiğimi söylediğimde karışık tepkiler aldım diyebilirim. Arkadaşlarımın bazıları yurt dışında okumanın imkansız olduğunu düşündüren cümleler kuruyorlardı. İmkansız görmeleri beni şaşırtmıştı. Ailem en büyük destekçim oldu. Babam başlarda sıcak bakmıyordu çünkü okumayı seçtiğim ülke Güney Kore idi ve uçakla 11 saatlik uzaklıkta olan bir ülke olması babamı doğal olarak endişelendiriyordu. Fakat şu an annem ve kardeşlerimde dahil babam en büyük destekçim.


  2) Yurt dışında okul nasıl buldunuz? Spesifik olarak: LinkedIn, Indeed veya Oliv vs. ? Hangi bölümde okuyorsunuz?

     Başlarda Kanada ve Japonya odaklı araştırmalar yapıyordum. Tüm araştırmalarımı Google' dan yaptım diyebilirim. Türkçe ve İngilizce şeklinde araştırmalar yaptım. Orada okuyan insanların görüşlerini, üniversitelerin sıralaması gibi birçok şeyi araştırdım. Araştırırken Güney Kore'de okuyan Türklere denk gelmeye başlayınca Güney Kore' ye odaklı araştırmalar da yapmaya başladım. Şu an Hankuk Üniversitesinde 'Business Administration' yani İşletme okuyorum.


  3) Yurt dışı networkünü etkin kullanmak ne demektir? İlk günden itibaren ne yapmalı/yapmamalı ?

      Yurt dışı networkünü iyi kullanmak yabancı arkadaşlıklar kurarak karşılıklı fayda ilişkisi kurmak. Yabancı dillerini geliştirip karşı tarafla paylaşım ve bağlantılar kurarak aramızı bozmamak ve bu arkadaşlığı sürdürebilmek.

  4) Oturma izni, alışma süreçlerinizi nasıl yönettiniz? Bu süreçteki en büyük destekçileriniz kimler oldu?

       Başlarda zorlandım. Yabancı olduğunuz için gerekli olan evrak sayısı çok fazla oluyor. Zamanları kaçırmamak her şeyi eksiksiz yapmak gerekiyor yoksa problem yaşayabiliyorsunuz . Bu yüzden oturum izni alırken veya oturma iznini uzatırken hep bir endişe ve yorgunluk oluyor maalesef. Fakat başlarda olduğu kadar stres yapmıyorsunuz. Sürece alışıyorsunuz. Bu süreçte Güney Kore'de olan birkaç yakın dostum bana yardımcı olmuştu diyebilirim. O sıralar benim Korecem çok iyi olmadığı için arkadaşlarım benim için bilgi toplayıp benimle paylaşıyorlardı. Onlara çok minnettarım.


  5) Yeni ülkenize alışmada kolaylık ve tüyoları nasıl keşfettiniz? Üniversite deneyimi ya da ağları; Konsolosluk; Online topluluklar; Aile ve arkadaş yönlendirmeleri ya da farklı tüyoları paylaşabilir misiniz?

     Sanırım kolaylık ve tüyoları öğrenmekte en büyük yardımı arkadaşlarınızın olduğunu düşünüyorum. Yabancı, Türk veya yaşadığınız ülkenin insanı ile arkadaş olmak size birçok konuda kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Sizin bilgi sahibi olmadığınız birçok konu hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Aynı şekilde yabancılar için veya sadece Türklerin oluşturduğu online topluluklara katılmakta çok yardımcı oluyor. Mesela burada Güney Kore'de WhatsApp yerine Kakaotalk denilen iletişim ağı kullanılıyor. Burada birçok grupta bulunuyorum. Bu sayede Güney Kore de yaşayan Türk veya yabancılardan aldığım bilgiler bana kolaylık sağlıyor .


  6) Yurt dışında tutunmanın en zor ve en keyifli anısını bizimle paylaşır mısınız?

      Sanırım en zor anlarım herhangi bir konuda çok zorlandığımda ailemin yanımda olmaması, evimde olamam beni çok zorluyordu diyebilirim. Evet aile, ev, yemek özlemi benim için zor olan anılar. Yurt dışında olmanın en keyifli anları ise benim için yeni insanlar tanımak, yeni kültürleri görmek aslında yabancı diye bir kelimenin olmadığını her gün keşfediyor olmak bana çok keyif veren anlardan.


  7) Yurt dışındaki güncel fırsatları hangi kanallardan takip ediyorsunuz?

      Yine sosyal medya diyebilirim. Google, Instagram, online topluluklar ve Güney Kore'nin kendi Google gibi sitesi var 'Naver' diye oradan da takip ediyorum diyebilirim.

  8) Bulunduğunuz ülkede, toplumsal cinsiyet kurulları ve bunların uygulanışı nasıldır?

     Güney Kore'de yaşamaya başlayalı 4 yılı geçiyor. Gördüğüm duyduğum kadarıyla paylaşım yapacağım. İki cinsiyette birbirine karşı sorumlulukların bilincinde ve karşı tarafın haklarına saygı duyarak yaşamaktadır. Sınırların geçildiği yerde hem toplumsal hem de hukuki açıdan gereken yaptırımlar uygulanmaktadır. Kadın ve erkek eş haklara sahiptir. Devlet kanun ve yasalarında bu hakları yansıtmaktadır.


  9) Bulunduğunuz ülkede bir kadın olarak iş bulma fırsatları ve kolaylığı mevcut mudur?

      Başarı, eğitim ve donanım çerçevesinde değerlendirilen bireyler kadın veya erkek olmaksızın iş yapabilmelerine göre işe alınmaktadır. Herhangi bir hak yeme veya cinsiyet önceliği tanıma gerçekleşmemektedir. Yalnızca işten işe ve aranan pozisyonlara göre değişkenlik gösterebilir.


  10) Üniversite öğrencisi olarak yaşamınız Covid sonrasında değişti mi ?

        Evet değişti. Üniversite kampüsüne gidememek, kütüphane veya yemekhaneyi kullanamamak, hava ısınınca Üniversitenin eskiden yaptığı festivaller veya öğrenciler için etkinliklerin olmaması bu gibi şeyler yüzünden fazlaca değiştiğini söyleyebilirim.


  11) İlham aldığınız kadınlar kimlerdir?

        Zaha Hadid, Anne Frank, Princess Diana, Malala Yousafzai.


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.