Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (629 kelime)

  Hayal Panosu Nasıl Yapılır?

  Hayal panosu, hayallerinizin amaçlarınızın ve sizi mutlu eden şeylerin resimleri, fotoğrafları ve onayının bir kolajıdır. Aynı zamanda bir hayal tahtası, hazine...
  Hayal Panosu Nasıl Yapılır?

  Hayal panosu, hayallerinizin amaçlarınızın ve sizi mutlu eden şeylerin resimleri, fotoğrafları ve onayının bir kolajıdır. Aynı zamanda bir hayal tahtası, hazine haritası ya da hayal haritası olarak da adlandırılabilir. Bir hayal panosu hazırlamak amaçlarınızı kavramsallaştırmanıza yardım edecek bir araç olarak kullanılabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilmenizde bir motivasyon kaynağı olarak hizmet edebilir.

  1- Başlangıç

  1.1. Hayallerini yansıt

  Birçoğumuz hayat hakkında ne istediğimiz, amaçlarımızın ne olduğu ve bizi nelerin mutlu ettiği konusunda genel veya belirsiz fikirlere sahibizdir. Yine de, bizim iyi hayat kavramından ne anladığımız hakkında direkt bir soru sorulduğunda zorlanırız. 

  Pişmanlıkla dönüp arkamıza bakmayacağımız bir yolda olduğumuzdan emin olmak, amaçlarımızın mümkün olduğunca detayına inerek ne olduğunu anlayabilmemiz için ona ayrı bir zaman ayırmamız ve bu amaçları gerçekleştirebilmek için emin adımlarla ilerleyebileceğimiz planlar oluşturabilmemiz için harika bir fikir.

  1.2. Büyük sorular üzerine düşün

  Kendi hayal panonuzu hazırlamaya başlamadan önce, bazı genel sorular üzerine düşünmeye zaman harcayın:

  Sizce iyi bir yaşam nedir?

  • Bir hayatı değerli ya da yaşanabilir kılan nedir?
  • Ölüm döşeğindeyken neyi tamamlamış olmayı umarsınız?

  1.3. Büyük soruları yık

  Bu büyük soruları yıkabilmek için işe daha küçükleriyle başlayın :

  • Hangi aktivitelerin yapılışını öğrenmek istersiniz?
  • Daha önce de yaptığınız hangi aktivitelere devam etmek ya da onda daha iyi olmak istersiniz?
  • Kariyer ve ilişki hedefleriniz neler? 

  1.4. Temanı seç

  Yukarıdaki adımlardan sonra keşfettiklerinize dayanarak artık hayal panonuzun nasıl olmasını istediğinize karar vermeye odaklanma zamanı. Kendinizi tüm hayallerinizi yansıtabileceğiniz tek bir pano yaratmakla kısıtlanmış hissetmeyin, birçok farklı odak noktası için farklı hayal panoları hazırlayabilirsiniz.

  • Sahip olduğunuz çok spesifik bir hedefe odaklı bir pano hazırlamaya karar verebilirsiniz. Mesela önümüzdeki yıl içerisinde bir tatile çıkabilmeyi istiyorsanız, Jamaika temalı bir pano tasarlayabilirsiniz.

  2. Kendi hayal panonu yaratmak ​

  2.1. Panonun şekline karar ver

  Panonuz için bir tema belirlediğinize göre artık alacağı şekle de karar vermeyi isteyeceksiniz. Hayal panoları hazırlayan birçok insan, genellikle duvarın üzerine asılabilecek poster panoları gibi maddesel panolar hazırlar. Göze çarpan bir yere yerleştirildiklerinde düzenli bir şekilde panonuzu görme ve üzerinde düşünme fırsatı bulabilirsiniz.

  • Panonuzun şekli konusunda kendinizi sınırlamanıza gerek yok. Web sayfası, blog gibi bir elektronik versiyonunu da hazırlayabilirsiniz.
  • Kendinize en uygun ve düzenli görüp güncelleyebileceğiniz şekli seçin.

  2.2. Pano için ilham verici fotoğraflar topla

  Şimdi seçtiğiniz temaya uygun internet, dergiler ya da kendi sahip olduğunuz fotoğraflardan belirgin olanları bulma zamanı.

  • Fotoğrafınızı seçerken tüm fotoğrafı dikkatlice yakından incelediğinize emin olun.
  • Mesela hedefiniz hayallerinizdeki üniversiteye gitmekse, koyacağınız kampusu içeren fotoğrafın favori mevsiminizde çekilmiş olmasına dikkat edin.

  2.3. Panon için ilham verici sözler topla

  Panonuzun oldukça görsel ve dikkatinizi çekecek kadar çeşitli resimler içermesini istersiniz. İlham verici ve tasdikleyici sözler serpmeyi de unutmayın.

  • Tasdikleyici sözler yaptığınız işin devamlılığı için önemlidir.

  • İsteklerinize olumlu şekilde odaklanmalısınız. Mesela; "Pratik yapmayı bırakmayacağım" negatif ifadesi yerine "Düzenli olarak pratiklerime devam edeceğim." şeklinde pozitif ifade kullanmalısınız. 

  2.4. Panonu toparla

  Resimleri ve sözleri seçmiştiniz, artık düzenleme zamanı. İnternetten birçok farklı örnek bulabilirsinizama kendi özgün panonuzu hazırlamak da isteyebilirsiniz; bu sizin seçiminiz.

  • Temanızın içeriğine ve doğasına uygun bir arka plan rengi seçin.
  • Panonuzun merkezine kendinizin bir fotoğrafını yerleştirmeyi ve çevresini ilham verici cümleler ve resimlerle donatmayı düşünebilirsiniz.
  • Artık kendi tasarımınız bir panonuz var; eğer bir maddesel pano hazırlıyorsanız sağlam bir yere yerleştirin. Hazırladığınız bir elektronik versiyonsa; dosyanızı kaydetmeyi unutmayın!

  3. Hayal Panosunu kullanmak

  3.1. Panonu her gün görebileceğin bir yere yerleştir

  Panoyu hazırlamaktaki amacınız size düzenli görebileceğiniz, gerekli motivasyonu sağlayabilecek bir görsel hatırlatıcı yaratmaktı.Dolayısıyla, panonuzu arka dolapta saklamayın!

  • Panonuzun ilhamınızın özel kaynağı olmasını isteyebilirsiniz. Elbette panonuzu salonunuza asmak zorunda değilsiniz. Ya da elektronik panonuzu herkese açık yapmak zorunda değilsiniz. 

  3.2. Panonu düzenli olarak incele

  Üzerinde yazanları sadece kendi içinizden okumayın; sesli olarak da okuyun. İçinizden başarılı olacağım demekle sesli bir şekilde kendinize güvenerek başarılı olacağım demek farklı şeyler.

  3.3. Panonun sana garanti edebileceği şeyleri yanlış anlama

  Hayal panosu hazırlamak hayallerinizi şekillendirmeniz ve motive olmanız için önemlidir.

  • Ancak yalnızca doğru şekilde pano hazırlamanın ve düşüncelerinizi doğru biçimde şekillendirmenin evrenin size istediğiniz şeyi kesinlikle vereceği anlamına geldiğini düşünüyorsanız; bir kere daha düşünün.

  3.4. Panonu sonuçlar için değil, süreç için kullan

  Gözünüzde canlandırmak ilerleyişiniz için iyi bir odaklanma kaynağı sayılabilir. Panonuzun sadece başarı anına değil, sürecine dair birçok söz ve resim içerdiğinden emin olun. Ve elbette, ayakkabılarınızın bağlarını sıkılamayı unutmayın; ve oraya varın!
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.