Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (439 kelime)

  Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

  Dünyada yüzlerce farklı meditasyon tekniği bulunmaktadır. Kendinize uyan tekniği seçin ve gündelik rutininize sokabilmek için onu özümseyin.

  Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

  Dünyada yüzlerce farklı meditasyon tekniği bulunmaktadır. Kendinize uyan tekniği seçin ve gündelik rutininize sokabilmek için onu özümseyin.

  Meditasyon tekniklerine örnek olarak başlıca; Görsel Meditasyon ( Drishti ve Sri Yantra Meditasyonları), Ses Meditasyonu ( Rehberli, Tibet Kasesi ve Dalga Sesi Meditasyonu), Enerji Meditasyonu ( Çakra ve Sutra Meditasyonu), Duyu Meditasyonu ( Aroma, Tat Alma, Masaj,Yoga, Tantra Meditasyonları), Budist Meditasyonu (Metta, Samatha, Vipassana Bhavanas), Mantra Meditasyonu (Primordiyal Sesler Meditasyonu, Transandantal Meditasyon, Bija Sesleri, Sutra Meditasyonu), İlahilerle Meditasyon ( Japa, Bhajan, Kirtan, Namavali) ve Beden-Zihin Meditasyonlarını verebiliriz.

  Bizim meditasyon tekniği tercihimiz

  Biz Chopra Center University eğitmenleri olarak bir mantra meditasyon tekniği olan "Primordiyal Sesler Meditasyonu"nu uygulamakta ve öğretmekteyiz. Bunun en temel sebebi mantra tekniklerinin Beyin Nöro-Plastisitesi başlattığının bilimsel verilerle kanıtlanmış olması ve en kolay meditatif duruma sokan tekniğin bu olmasıdır. Beyin Nöro-Plastisitesi'nin ne olduğunu ve yaşamımıza etkilerini bir sonraki yazımda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

  Meditasyon tanımlarını öğrenelim

  Mantra kadim bir lisan olan Sanskritçe bir kelime olup 'Zihnin Vasıtası' manasına gelir. Gündelik düşüncelerimiz dikkatimizi akıl ve zihin seviyesinde tutarlar. Mantralar bu düşünce akışını yarıda keserek, dikkatimizin zihnimizdeki daha sessiz ve daha soyut bir yüzeye girmesine olanak sağlarlar. Mantra için, uzay-zaman düzleminde olmayan, yerel ötesi alana giriş için yüksek hızda ve nitelikte bir bağlantı, bir hyperlink'de diyebiliriz.

  Primordiyal kelimesi ise başlangıçtan beri var olan, evren var olduğundan beri orijinalliği hiç bozulmamış olan, özgün ve yalın anlamına gelmektedir. Mesela rüzgarın ağaçlara vurduğundaki hışırtısı, dalgaların kumsala vurduğundaki ses, küçük çocukların masumca kıkırdamaları bu sesler içinde yer almaktadır. 

  Primordiyal Sesler Meditasyonu, Hindistan'ın 5,000 yıla dayanan Vedik geleneğindeki güçlü bir meditasyon tekniği olup, Bütünsel Sağlığın (Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü) dünyadaki en tanınmış ve en güçlü liderlerinden olan doktor, yazar ve Filozof Dr. Deepak Chopra ve Nörolog David Simon tarafından, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'daki bazı bilim adamları ile işbirliği halinde gözden geçirilerek, öğrenmesi kolay bir hale getirilmiş ve yeniden canlandırılmıştır. Meditasyon sırasında mantranızı sessizce tekrarladığınızda, bu bir titreşim yaratır ve bu titreşimin sinir sisteminiz üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bu titreşim düşünceleriniz arasındaki boşluğa yani bilincin derin seviyelerine ulaşmanıza da yardım eder.

  Meditasyonun rasyonelliğini anlamak

  Meditasyon entelektüel bir aktivite olmadığı halde, yani zihnimiz ile yapabileceğimiz bir aktivite olmadığı halde, bu tekniği ve etkilerini rasyonel aklımızla da ayrıntılarıyla anlamak zihnimizin uygulamanın getirdiği yararlarla ilgili ikna olması ve gündelik rutinimize oturtmak için kesinlikle çok önemlidir. O sebep ile meditasyon öğrenmeye karar verdiğiniz zaman öncelikle bu konuda ehliyet sahibi bir öğretmen bulmanızı hararetle öneririm. Zira size öğrettiği tekniği alıp ya hayatınız boyunca rahatlıkla uygulamaya başlayacak, ya da yapamadığınızı düşünerek bırakacaksınız. 

  Kalbinizden yükselen seslere her daim kulak vermeniz dileklerim ile...

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.