Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (334 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  Nefeste Saklı Hayat: Kalp Hızı Değişkenliği ve Nefes Teknikleri Sağlık Ve Mutluluk Halimizi Nasıl Etkiler?

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatımızı nasıl değiştireceğimizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et!

  happy

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatımızı nasıl değiştireceğimizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et!

   Nefes alırken kalp atış hızı artarken, nefes verirken kalp atış hızı azalır. Bu durumda nefesimizin hızını ve şeklini değiştirmek, Sinir Sistemi aktivitesindeki değişikliği yansıtarak kalp atış hızı değişkenliğini de etkiler. Artan kalp atış hızı değişkenliği bireylerin sağlığı için iyidir. Yüksek kalp atış hızı değişkenliğine sahip olmak, daha sağlıklı ve esnek bir kalp damar sağlığına, daha dengeli ve dirençli stres tepki sisteminin ve bütünde de daha sağlıklı ve uzun bir ömrün habercisidir. Kalp atış hızı değişkenliği stres tepki sisteminin dengesini ölçmede bir araç olarak kullanılır ve dengeli bir stres tepki sistemi, beden üzerinde daha az yıpranma anlamına gelir. Kaygı bozukluğu, depresyon, travma sonrası stres, dikkat eksikliği, aşırı saldırganlık, kalp-damar sistemine yönelik hastalıklara sahip bireylerde düşük kalp atış hızı değişkenliği ve stres tepki sistemlerinde fonksiyon bozukluğu söz konusudur.

  Kalp hızı değişkenliğinizi aşağıdaki adımları takip ederek kendi kendinize ölçebilirsiniz;
  1. İlk olarak rahatça oturun ve ağzınızı kapayın, çünkü sadece burundan nefes alıp vereceğiz.
  2. İki parmağınızı nabzınıza koyun; bunun için ister boynunuzu ister bileğinizi kullanın.
  3. Şimdi nabzınızı sayarken yavaşça ve derin derin nefes alın; nefesi içinize çekerken ki atışı sayın.
  4. Şimdi de yine nabzını sayarak yavaş yavaş nefes verin.
  5. Bu iki sayıyı birbiri ile kıyaslayın.
  6. Eğer nefes alış sırasında verişe göre nabzınız daha hızlı atıyor ise doğru bir ölçüm yaptınız demektir.

   Kalp atış hızı değişkenliğinizi doğru nefes tekniklerini kullanarak kontrol edebilirsiniz. Sağlık; dengede çalışan enerjik bir beden ile sevgi dolu bir kalp ve berrak bir zihin neticesinde oluşur. Zihinsel bedenimizin deneyimleri fiziksel bedenimizi de etkiler.Nefes alma sıklığını, derinliğini ve düzenini değiştirerek, vücudun Solunum Sisteminde beyine gönderilen mesajları değiştirebilirsiniz. Kontrollü Nefes Tekniklerini birkaç dakika uygulamak endişeli zihnimizi sakinleştirir.Korktuğumuz zaman nefesimiz sığlaşır, sıkıldığımız zaman ya da bunalınca nefesimiz ağırlaşır ve daralır. Yani nefesimiz ve duygu durumumuz birbiri ile ilişkilidir. Nefes gibi bilinç dışı gerçekleşen bir faaliyeti bilinçli olarak yapmanın bedensel ve ruhsal sağlığınıza faydaları yadsınamaz derecede çoktur.


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.