Neva Çiftçioğlu’nun Bilim Dünyasındaki Yolculuğu

  neva-5

  Carl Sagan tarafından NASA'da çalışması için davet alan, Neva Çiftçioğlu'nun bilim dünyasındaki ilham veren yolculuğunu gelin hep birlikte tanıyalım!

  1963 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Neva Çiftçioğlu ilk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamlamıştır. Ardından Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden lisans diplomasını aldıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden almıştır. Ancak, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümündeki doktora eğitimini bitirmek için astım hastalığı üzerine yazmış olduğu tezi dönemin bölüm başkanı hocası tarafından yırtılarak çöpe atılmıştır. (Ankara Üniversitesi tarafından kabul görmemiş olan bu tez birkaç sene sonra bilim dünyasının en büyük 3 dergisinden birinde yayınlanmıştır.) Ankara Üniversitesi'nden doçentliğini alamayan Neva Çiftçioğlu Finlandiya'ya gitmiştir.

  Doktora öğrencisi olarak gittiği Finlandiya'da bulunan Kuopio Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü'nde çeşitli araştırma çalışmalarında yer almıştır. Finlandiya'da doçentlik ünvanını alan ilk yabancı olmuştur. Gerçekleştirdiği önemli çalışmalar sayesinde İskandinav Bilim Ödülüne layık görülmüştür. Burada yaklaşık olarak geçirmiş olduğu 11 sene içerisinde eklem kireçlenmeleri, damar sertliği ve böbrek taşları gibi patolojik kalsifikasyon denilen türdeki hastalıklara sebep olan bir nanobakteriyi Finli bir tıp doktoru meslektaşıyla beraber keşfetmiştir. Bu buluşu sayesinde Neva Çiftçioğlu, Dünya'da 10'dan fazla ödüle layık görülmüştür. 

  "Siz tam olarak neyi keşfettiniz?" sorusuna Neva Çiftçioğlu, "Finlandiya'ya gittiğim sıralarda söz konusu bakteri problemini bulmuşlardı ama ne olduğunu bilmiyorlardı. Ben onların bulduklarının aslında ne olduğunu bulup, onlara bunu göstermenin yolunu buldum. Meğerse bütün vücuttaki tıkanıklıklar, kireçlenmeler bir mikrop yüzünden oluyormuş. Ben, buna 'nanobakteri'nin sebep olduğunu ortaya çıkardım." yanıtını vermiştir.

  Ardından insanlık için kıymetli olan bu önemli buluşun tedavi ve teşhis yöntemlerinin patentini almıştır. Bu yöntemleri Japonya ve Amerika'nın çeşitli tıp merkezlerinde uygulamaya başlamıştır. Daha sonra Finlandiya Hükümeti Neva Çiftçioğlu'nu, bilim dünyasına buluşu hakkında açıklama yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne göndermiştir. Burada, New York'ta bulunan ve Dünya'nın en büyük dört laboratuvarından biri olan Cold Spring Harbor Laboratuvarı'na gitmiştir. Bu sayede NASA'nın Neva Çiftçioğlu'nun bilimsel çalışmalarından haberi olmuştur.

  Bu sıralarda Cosmos belgeselinin yaratıcısı gök bilimci Carl Sagan tarafından NASA'da çalışması için davet almıştır. Neva Çiftçioğlu, Sagan'ın daveti üzerine NASA'nın Houston'da bulunan Johnson Uzay Merkezi'nde Dr. David McKay ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Ağırlıklı çalışma konuları astronot sağlığı ve dünya dışı ortamlarda hayat araştırmak (nanobakteriler) üzerine olmuştur. Rus Amerikan uzay araştırmalarında aktif görev almıştır. Bu sırada ikinci bir vatandaşlık almayan Neva Çiftçioğlu NASA'nın ilk Türkiye pasaportlu çalışanı olarak tarihe geçmiştir.

  Yurt dışında yaşıyor olsa da içinde duyduğu özlem nedeniyle ülkesi için bir şeyler yapmak adına bilimden siyasete kadar pek çok konuda türkçe yazılar yazmıştır.

  2010 ile 2016 yılları arasında Habertürk'ün bilim yorum isimli köşesinde haftalık köşe yazıları çıkarmış olan Neva Çiftçioğlu'nun geçmiş yazılarına ' https://www.haberturk.com/htyazar/neva-ciftcioglu-banes ' linkinden ulaşabilirsiniz. 

  Yaşamına önemli bir buluş ve birçok anlamlı ödül sığdırmış bilim insanımızın ilham veren bu yolculuğunun hepimize ışık olması dileğiyle...

  Yazımı değerli bilim insanı Neva Çiftçioğlu'nun kendi sitesindeki mottosuyla bitirmek isterim:

  "Bu gezegende sahip olduğumuz en sınırlı kaynak zaman. Her saniyeyi hayatın bir armağanı olarak kullanan bir kişi olun. Dünyayı, size ve işinizin bir parçasına sahip olduğu için daha iyi bir yer haline getirin. Bunun için, farkındalık yaşamın hemen her kısmında başarılı olmaya yardımcı olan tek ışıktır. Her gün durup içe bakmak ve içinle bağlantıda kalmak bunun anahtarıdır. Diğer tüm tamamlamalar da bununla birlikte gelmektedir. Bu sayede, görünmez olan neşeyi, olasılıkları, kendi yeteneklerimizi ve en önemlisi de gerçekliği görmeye başlarız. Bu, yalnızca diğer insanlarla birlikte mümkün olur. Bizler birer lego parçaları gibiyiz. Bütünlük; yalnızca doğru insanları bulup onlarla uyumlu olduğumuz zaman mümkün olabilir."

  Neva Çiftçioğlu'nun Sosyal Ağları

  Web Sitesi: www.nevalogy.com

  Linkedin: Neva Ciftcioglu

  Twitter: @NevaCiftcioglu

  Facebook: Neva Ciftcioglu Banes 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından İrem Baytöre tarafından yazılmıştır.

  İnovasyon Yatırımlarınızın Değeri Nasıl Anlaşılır?
  "Michelangelo Fenomeni" Bölüm 2: Karşı Cinse Mento...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.