Nilüfer Ölmezcan ile Online Çocuk, Yetişkin, Hamile Yogası Deneyimleri

  nilufer-olmezcan-yoga-binyaprak

  "Her şey zamanında, kararında" felsefesi ile hayatında denge kurmuş olan sevgili Nilüfer Ölmezcan ile pandemide online yoga derslerini konuştuk!

  1) Nilüfer, seni kısaca tanıyabilir miyiz?

  Çocuk, yetişkin ve hamile yogası eğitmeniyim. Eğitimlerimi tamamladığım kurumda eğitmen eğitmeni (eğitici eğitmeni) olarak çalışmaya devam ediyorum. Aynı zamanda özel ve grup yoga dersleri veriyorum.

  2) Peki, sektör ve meslek seçimini nasıl yaptın? hayalindeki işi, hayal ettiğin şekilde yapabiliyor musun?

  Yoga serüvenim Etkin İnsan Gelişim Enstitüsünde Çocuk Yogası eğitmenlik eğitimleri alarak başladı. Biraz sakinleşmeye ve saf enerjiye ihtiyaç duyduğum bir süreçte sosyal medyada bu eğitimin tanıtımıyla karşılaştım. Çok düzenli olmasa da yoga yapıyordum. İkiz kızlarım yirmili yaşlarına gelmişti ve ben çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolunun sadece sevgi ve ilgi göstermekle mümkün olmayacağının farkındaydım ve yeni bir yol arıyordum. Eğitim tarihi çok yakındı ve bunun için bir bütçem yoktu. Cesaretimi toplayarak kredi çektim ve eğitimlere kaydımı yaptırdım. İlginç, heyecanlı bir sürece girmiştim. Eğitim sürecimi büyük keyifle tamamladım ama her şeyin asıl şimdi başladığını biliyordum. Bir web sitesi tasarlatıp sonrasında da daha önce pek kullanmadığım sosyal medya araçları ile kendimi ve yaptığım işleri tanıtmaya başladım. Pek çok deneme dersi vererek okul ve kreşlerle görüştüm. Tam bu yolda ilerleyeceğimi düşünürken görüştüğüm yerlerden Yetişkin Yogası talepleri gelince henüz çocuklarla ilgili düzenli çalışmalara başlamamışken bu kez Yetişkin Yogası ve paralelinde Hamile Yogası eğitimlerimi aldım. Tam kapsamlı bir bilgiye kavuşmuştum ancak o kadar çok eğitmen vardı ki mutlaka çabalamak gerekiyordu. Ben de bunu yaptım. Her gün düzenli görseller, yazılar yayınladım. Whatsapp'da her gün küçük bilgiler paylaştığım, sonradan hızla ilgi gören bir grup kurdum ve yaklaşık iki yıldır bu şekilde çalışmaya ve ilerlemeye devam ediyorum. Gerçekten zorlu geçen bu süreçte asla pes etmedim ve emeklerimin karşılığını aldım. Çok tatlı çocuklarım oldu beraber çalışma fırsatı bulduğum, yogayı sevdirdiğim.... Şahane insanlarla tanıştım öğrettiğim ve birçok şey öğrendiğim.... Ve bir kadının en mucize süreci gebelikte eşlik ettiğim, beraber günleri saydığımız, rahatladığımız, doğumlarında yer aldığım, o duygu bağıyla "teyze" sıfatıyla hayatlarında yer almaya devam ettiğim canım dostlarım....

  3) Koronavirüs pandemisi ile esnek çalışma sistemine ani bir geçiş yaptık. Bu geçiş senin açından nasıl oldu? Bu süreçte iş hayatında neler değişti?

  Programımın en yoğun olduğu, dersten derse koştuğum bir anda herkes gibi ben de kendimi evde ve kilit bir halde buldum. Önce kendimi bir bilim kurgu filmi izliyor gibi hissettim, anlayamıyor ve şaşkın halde bekliyordum. Kredilerim vardı ve çalışıp para kazanmam gerekiyordu. Hayallerim, almak istediğim eğitimlerim vardı. Ama alışmam ve bu günlerin kısa sürmeyeceğini kabullenmem çok zaman almadı açıkçası. Beklemek sadece zaman kaybı olacaktı ve ben de sürece katkı olması adına "Ücretsiz Yoga Dersleri" vermeye başladım. Pratik yapmak ve daha çok kişiye ulaşmaktı amacım. Başlarda çok zorlandım çünkü zaman zaman derslerde dokunmanız, pozu düzeltmeniz gereken durumlar oluyordu ancak ekran karşısında bunu yapmak mümkün değildi. Ben de seanslarımı daha çok "nefes egzersizleri ve meditasyon çalışmaları" ağırlıklı revize ettim ve güzel bir talep ve katılımla üç ay boyunca online derslerimize devam ettik. Yine de maalesef fiziksel olarak yapılan derslerin verimini bu şekilde almak mümkün değildi.

  4) Evden çalıştığın dönemde iş – sosyal yaşam dengeni nasıl konumlandırdın?

  Bu arada tabi ki sosyal yaşam tamamen sıfırlandı. Market alışverişini bile online siparişle çözmeye çalışıyorduk, arkadaşlarımızla, büyüklerimizle görüntülü konuşmalarla iletişim kuruyorduk. Neyse ki online yapılan eğitimler, etkinlikler sayesinde bir şekilde "sağlık olsun" diyerek hayatımıza devam ettik. Bu sadece bizim başımıza gelen bir olay değildi hatta olağanüstü bir durumdu ve ne ben, ne de ailem asla isyan etmedik. Artık her şey için zamanımız daha çoktu tabi baktığımızda. Koşturmak, yetişmek, yetiştirmek telaşımız azalmıştı. Hatırlıyorum da son günlerde trafikte ne kadar zamanımı ziyan ettiğime söylenir olmuştum.

  Olana razı ol, kabul et ve bekle. Çünkü olan MÜKEMMEL!

  5) Aslında bir yandan evde kalmaya alışmışken şimdi de "normalleşme" sürecine geçtik. Şu anda günlük çalışma rutinin nasıl? Salon dersleri başladı mı, yoksa evden online derslere devam mı ediyorsun?

  Her ne kadar hala risk devam etse de o günleri kısmen de olsa geride bıraktık ve normal yaşama hızla dönmeye başladık. Ama henüz her şey normalleşemedi tabi ki. Pandemi öncesinde hafta sonu dahil her gün 4-5 seans dersim olur, oradan oraya koştururdum ki hiçbiri yakın mesafeler değildi. Sabit çalıştığım kurumlara ek olarak kendi evimde verdiğim, ya da gittiğim özel ve grup derslerim vardı. Şu an bunların birçoğu iptal maalesef. Herkes hala endişeli ki ben de öyleyim henüz birebir ders yapmaya birkaç özel ders danışanım haricinde başlayamadık. Çocuklarla uzun zamandır çalışamıyorum. Hamilelerimle online derslerle devam ediyoruz öncelikle onları korumak adına. Açıkçası ben bu süreci hiç sevemedim. Konfor açısından bakarsak evden çalışmak çok rahat olabilir farklı bir sektörde ama ben yoga eğitmeniyim ve seanslarımda danışanlarımı, gözlemlemem, pozunu düzeltmem, derslerimizin yarattığı gelişimi takip etmem ve bir sonraki seansımı buna göre programlamam gerekiyor. Tedbir çok önemli evet, mutlaka da dikkatli olmamız gerekiyor ama bana fikrimi sorarsanız ben kesinlikle online değil, yüz yüze ders yapmayı tercih ederim.

  6) Evden çalışmanın en çok hangi yönlerini sevdin? Sence esnek çalışma sürecinin sana kazandırdığı yetkinlikler neler?

  Birçok anlamda maddi ve manevi zarar verdi bu süreç belki bize ama ben kendi adıma birçok derste aldım. Durmam gerektiğini gördüm öncelikle. Deli bir koşturma içindeydim ve işimde kendimi unutmuştum, evim otel moduna girmişti sabah çıkıp, akşam pert döndüğüm için. Günler öncesinden her şeyi programlıyordum bedenime ve gücüme güvenerek ama sonra bir baktım ki aslında hiçbir şeyi kontrol edemiyoruz, biz sadece istiyoruz ama evren bize bir an sürpriz bir paket gönderip "al bakalım hadi şimdi ne yapacaksın" diyebiliyor. Bunları yaşattı bana 13 Mart'tan bugüne kadar geçen zaman. Kendimin öncelik olması gerektiğini gösterdi.

  7) Sence pandemiden dolayı mümkün oldukça evde kaldığımız bu günlerde bizi ne iyileştirir?

  Ben öncelikle bunun da geçeceğine ve o sağlıklı, verimli günlerimize yakın zamanda gerekli özeni ve özveriyi gösterirsek döneceğimize bütün kalbimle inanıyorum. Ve bizi dengede olmak iyileştirecek, her şey zamanında ve kararında. Ne eksik, ne fazla. Olana razı ol, kabul et ve bekle. Çünkü OLAN MÜKEMMEL!

  ArGe'de Kariyer: Semiha Yaşar ile Röportaj
  “Olmak için”, “olamadıklarımızı” kabule var mısını...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.