Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (497 kelime)

  Sanal Dünya Öncüsü Rosedale’ın Metaverse Hakkında Şüpheleri Var

  Metaverse potansiyeline ulaşabilecek mi? Yoksa şüphelerle dolu bir dünya mı? Yeni yazımız sizinle, keyifli okumalar!

  Sanal Dünya Öncüsü Rosedale’ın Metaverse Hakkında Şüpheleri Var

  Metaverse potansiyeline ulaşabilecek mi? Yoksa şüphelerle dolu bir dünya mı? Yeni yazımız sizinle, keyifli okumalar!

  STEPHEN TOTILO

  Axios

  On yıl önce hikâye ağırlıklı bir oyun platformu olan Second Life ile üç boyutlu sanal dünya kavramını müjdeleyen Rosedale, Axios ile yaptığı röportajda bu konudaki çarpıcı düşüncelerini paylaştı.

  Metaverse hakkında şunları söyledi: "Biraz üzüntüyle diyebilirim ki yaptığım iş ve öğrendiklerimiz göz önüne alındığında, Metaverse'in herkes için olmadığı ve belki de hiçbir zaman olmayacağı fikrine katılıyorum. 

  "Meta'nın yeni Metaverse projeleriyle başarılı olma şansı nedir?" derseniz cevabım, "Umarım başaramazlar" olur. Rosedale, sanal dünyanın henüz çok yeni olduğu bir zamanda, 1999 ila 2013 arasında Second Life'ı yaratan Linden Lab'ı yönetti (Şimdi ise uzamsal ses şirketi High Fidelity'yi yönetiyor).

  O zaman Metaverse şöyle görünüyordu: "Kaçınılmaz olarak hayatımızın giderek daha büyük bir bölümünü sanal dünyada geçireceğiz."

  Second Life, sanal arazi satın alabilen, hayal güçlerinin ve programın sunduğu araçların izin verdiği her şeyi yapabilen, aylık yaklaşık bir milyon kullanıcı topluyordu.

  Kullanıcılar konserler düzenledi, sanat yaptı, sanal ekosistemler oluşturdu, moda gösterileri organize etti ve bir "red light" bölgesi kurdular. Bunların çoğu New World Notes (Yeni Dünya Notları) adlı blogda yer aldı.

  Rosedale, Second Life'tan öğrenilen derslere dikkat çekiyor 

  Rosedale, "İnsanlar çevrimiçi bir yerde bir araya geldi ve birbirlerine iyi davranabildi" diyerek birçok kullanıcının aldığı keyfe vurgu yapıyor.

  Ama genel olarak insanlar Second Life evreni içinde uzun süreler geçirmek istemedi. "Hemen hepimizin ekran başında ya da bu tür bir sanal dünyada uzun süreler geçireceğimizi, diğerleriyle birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlanacağımızı söylüyordum. Ama bu, kesinlikle doğru değildi" diyor.

  Rosedale ayrıca pek çok kişinin kendi avatar versiyonlarını oluşturup bunu kontrol etme ve başkalarıyla bu şekilde iletişim kurma konusunda rahatsızlık duyduğunu da ekliyor.

  Şirketler ve markalar sanal dünyada kendine yer edinmeye çalıştıkça, Metaverse'deki alanlara hücum yaşanıyor. Rosedale, bunları yirmi yıl önce gördü.

  Rosedale, "Second Life'ta biz bunu yaşadık. Şu soru hâlâ geçerliliğini koruyor: Boş zamanı bol insanların bu çevrimiçi sitelere girmeye istek duymasını sağlayacak olan nedir?"

  "Sanırım bu soruya hâlâ yanıt bulabilmiş değiliz." 

  Metaverse kavramına ilginin yeniden artmasının nedenleri:  

  • COVID-19 ve "hayatımızın çoğunu çevrimiçi ortama taşımak zorunda kalabileceğimiz korkusu" 
  • Şirketlerin "boş zamanımızın muhtemel ganimetlerini toplamak için adeta akbabalar gibi çevrimiçi platformlara yönelmesi" 
  • Bu iyidir ya da kötüdür ama internetin insanların çevrimiçi alışveriş yaparken ya da film izlerken dahi kendini yalnız hissetmediği bir alana dönüşmesi 
  • Facebook'un "ya tutarsa" düşüncesiyle kendini yeniden yapılandırması 

  Rosedale, günümüzün Metaverse enerjisinin en azından sanal kamusal alanlarla sonuçlanabileceğini umuyor 

  Rosedale, "İnsanlar için olumlu olabilecek, yeni arkadaşlar edinebileceğimiz, adaletsizlik hakkında sesimizi yükseltebileceğimiz bir kamusal alan yaratılabilir" diyor. 

  "Fakat ben bu sistemin rahat şekilde işlemesi için ihtiyaç duyulacak bazı iletişim bileşenleri konusunda eksik olduğumuzu düşünüyorum" diye ekliyor.

  Rosedale'in modern Metaverse vizyonu, kamu özgürlüğü gerektirir. Böyle bir sistem, herhangi bir şirketin kimlikleri ve reklamları kontrol etmediği, merkezi olmayan bir sistemdir.

  Metaverse, büyük bir teknoloji şirketinin eline bırakılamayacak kadar büyük bir güçtür.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.