Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (493 kelime)

  Sosyal Etki ve Sosyal Finansman Konferansı- Sosyal Finans

  ​Gelin bu yazımda Sosyal Finans alanını az önce bahsettiğim iki yayından biri olan "Sosyal Finansman Rehberi" kitapçığının öncülüğünde yakından tanıyalım.

  socail-impact

  ​Gelin bu yazımda Sosyal Finans alanını az önce bahsettiğim iki yayından biri olan "Sosyal Finansman Rehberi" kitapçığının öncülüğünde yakından tanıyalım.

  Sosyal Etki ve Sosyal Finansman Konferansı- Sosyal Finans

  "Sosyal Etki" ve "Sosyal Finans" ana konuları üzerinde odaklanan etkinlik alanında uzman konuşmacılarıyla dinleyicileri bu iki alanda bilgilendirdi. Konferansın yanı sıra iki yeni yayını ile KUSIF, iş birliği içinde olduğu dünya çapında birçok kurum ve kuruluş ile bu konularda literatüre büyük katkı sağladı.

  Gelin bu yazımda Sosyal Finans alanını az önce bahsettiğim iki yayından biri olan "Sosyal Finansman Rehberi" kitapçığının öncülüğünde yakından tanıyalım.

  Bu rehber, sosyal girişimcilik sektörünün doğal ihtiyaçlarını karşılamaktan doğmuş. Oluşturulması gereken yeni finansman modellerinin nedenleri (mevcut durum, arz, talep) ve örnek işleyiş yöntemleri kitapçıkta detaylı anlatılmış.

  Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı

  Adını daha önce duysam da ilk defa Sosyal Etki ve Sosyal Finansman Konferansı'nda çalışmaları hakkında bilgi edindiğim Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı'nın çalışma alanında özel sektör, eğitim kurumları ve STK'lar yer almakta. Kendisi de bir sosyal girişim olan Mikado, sosyal girişimlerin ve bu alanda faydalı olmak isteyen herkesin en büyük destekçilerinden.

  Sosyal Finans alanı ile yakından ilgili olan Mikado, Sosyal Finansman Rehberi kitapçığını hazırlamakla kalmayıp konferansın birçok oturumunda Mikado Proje koordinatörü Elif Urgan'ın katılımı ile etkinliğe destekte bulundu. Gerek sosyal girişimlere verdiği desteği tecrübelerinden yola çıkarak anlatması ile gerek sosyal etki alanında verdiği bilgiler ile bu etkinlikte KUSIF'in en büyük yardımcılarındandı.

  Unutmadan geçmeyelim, sosyal inovasyon ve sürdürülebilirlik ilkesi Mikado için çok önemli. Bu ilkeleri temel alan Mikado, sürdürülebilir kalkınma için modeller oluşturuyor ve sosyal etkiyi maksimize etmek için her yolu deniyor.

  Sosyal Finansman Rehberi

  Rehber, yol haritası gibi oluşturulduğundan 5 bölümde 5 farklı konu işlenmekte ve bu konular sırayla ulaşılması hedeflenen amaç için yönlendirici görev üstlenmekte. Her bir bölüm bir sonraki bölüme bağlanıyor ve sonucunda ileriye dönük hedefler için gerçekçi uygulama önerileri ile rehber son buluyor.

  Aşağıda beş ana bölümden kısa kısa bahsettim, detaylı bilgi için kitapçığı şu linkten ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

  • 1.Talep: Bu kısım sosyal finans konusunda genel bilgi vermek amacıyla oluşturulmuş. Hem küresel hem Türkiye piyasasına dair sosyal girişimcilik alanı ile ilgili bilgiler içermekte. Bu bölümde sosyal girişim yapıları ve sosyal finansman ile ilgili detaylı bilgi bulmak mümkün.
  • 2.Arz: Sosyal finansman ekosistemini detaylı tanımak isteyenler buraya. Dünya'dan örnekler ile sosyal finans sektörünü derinlemesine keşfetmek ve bu alanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak adına bu bölüm çok yararlı.
  • 3.Türkiye Yatırım Ortamı: Türkiye bazlı sosyal finansman olanaklarını anlamak ve bu alanın geliştirilmesi için paydaşların rolünü kavramak adına birçok bilgi içeren üçüncü bölüm bu alanda uygulamalara teşvik edici modeller sunuyor.
  • 4.Sosyal Finansman Stratejisi: Tasarım sürecinden yatırıma hazır olma durumu sonrası fırsatları değerlendirmeye kadar her süreç düşünülmüş. Sosyal girişimcilerin girişimlerini en iyi şekilde gerçekleştirmeleri için gerekli araçlardan ve adımlardan bahseden bu bölüm her alandan sosyal girişimcinin yararlanabileceği bilgiler içermekte.
  • 5.Pazarın geliştirilmesi için Öneriler: Sosyal finansman alanı için gelecek hedefleri, bu hedeflere ulaşmak için önerilen uygulamalar ve daha fazlası son bölümde de ufkunuzu açıp yeni rotalar keşfetmeniz için sizlerle.

  Anahtar Kelimeler: Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, Sosyal Finans, Sosyal girişim, Kusif, sosyal etki

  Yazan: İrem Süzen

  Kaynaklar

  • Sosyal Finansman Rehberi Kitapçığı
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.