Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (464 kelime)

  Öğrendiklerimizi Gerçek Hayatta Nerede Uygulayacağız?

  İzgi Biçer ile STEM'i hayatımızda keşfediyoruz. Sizleri de bu yazıya bekleriz !

  stem-education-banner-background-vector-31629026

  İzgi Biçer ile STEM'i hayatımızda keşfediyoruz. Sizleri de bu yazıya bekleriz !

  Eğitimci olmaya karar verdiğimde beni mesleğimde en çok neyin heyecanlandıracağını merak ederdim. Bir çocukla sınıfta karşılaşmak ve onunla iletişim kurmaya çalışmak mı? Bir çocuk için rol model olmak mı? Yoksa bir çocuğun gözlerindeki heyecanın ve merakın sebebini yaratabilmek mi?

  STEM kavramı ile ilk kez üniversite yıllarımda ERASMUS değişim programı ile öğrenim gördüğüm Almanya Vechta Üniversite'sinde karşılaştım. Bu konuda yurtdışında eğitim alma ve seminerlere katılma fırsatım oldu. Hep nasıl olur, bu program Türkiye'de eğitime nasıl entegre edilir diye düşünürdüm. Türkiye'ye döndüm ve mesleğime Uğur Okulları Batıkent Kampüsü'nde başladım. Daha sonrasında her öğretmenin meslek hayatında çok büyük bir şans olduğunu düşündüğüm BAUSTEM ile yollarımız kesişti. Yaklaşık bir yıl süren STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programı'nın ardından branşları bütünleştirmenin ne demek olduğunu öğrendim. Bu sayede en çok merak ettiğim sorunun cevabını bulmuş oldum. Bir çocuğun gözlerindeki merakın bir parçası olabilmek ve öğrenmenin aslında heyecandan ibaret olduğunu bir çocuk ile birlikte tekrar keşfetmek benim için mesleğimin en tatmin edici yanı. Bunu STEM yaklaşımına uygun olarak hazırladığım ders planları sayesinde keyifle deneyimleyebiliyorum.

  Bilirsiniz bir öğretmenin yüreğinin en vicdan dolu noktasında "acaba her çocuğa dokunabiliyor muyum?" sorusu saklıdır. Tahtanın önünden çekilip sahneyi çocuklara bıraktığımda, aslında derslerde çok da hevesli olmayan öğrencilerin ne kadar yaratıcı olabildiklerine her defasında daha da çok şaşırıyorum. Oluşturulan her öğrenme ortamı farklı bir öğrencinin yaratıcılığını güdülüyor. Bir bakıyorsunuz verdiğiniz probleme bulunan çözümler sizin tahmin ettiklerinizden çok daha farklı oluyor. Dersin yönünü biraz da çocuklar belirliyor. Dümende onlar oluyor, siz sadece onlara rüzgâr oluyorsunuz. Hedef yine aynı. Hedefe varmanın öneminden çok, yoldaki zorluklarla başa çıkabilmek, defalarca hata yapabilmek ve eleştirmek sürecin en keyifli yanları.

  Kendi çözümlerini yaratan çocuklar, bu çözümleri sahiplenip hemen gerçek hayata nasıl entegre edebileceklerini sorguluyorlar. Dersin üzerinden çok uzun zaman da geçse kafalarında çözüme dair yeni detaylar yaratıyorlar. Belki hiç duymadıkları meslekleri bir anda araştırmaya, bu meslekleri yaşamlarında hedef haline getirmeye başlıyorlar. Bir STEM dersi ile biyolojinin aslında hücre teorisinden ibaret olmadığını, yaşadığımız yüzyılda insanlığın teknoloji ile en büyük sınavını verirken bir taraftan da insan hayatının kalitesinin artırılmasında biyoloji ve teknolojinin ne kadar iç içe olduğunu aktarabiliyorsunuz.

  Benim için bir STEM dersinin en değerli noktalarından bir diğeri de şüphesiz sosyal ürün kazanımları. Hepimizin her geçen gün daha da kolay sosyalleşebildiği fakat aynı zamanda da bireyselleştiği bir yüzyılda, okullarda telefon kullanımını yasaklamanın yanı sıra birlikte çalışma, ekip olabilme, ekibin içerisinde bir birey olma rolü kazanma gibi edinimlerin oldukça değerli olduğunu düşünüyorum. İşte tüm bunlar için her geçen gün artan bir heyecanla STEM yaklaşımını mesleğimin her alanına uygulamaya çalışıyorum. Eğitimcilik benim için her yanı öğrenmeyle dolu uzun bir yol. Bu yolda STEM alanında her zaman desteğini yanımda hissettiğim (Prof. Dr. M. Sencer ÇORLU, Dr. Zerrin DOĞANÇA KÜÇÜK, Senem BADEMCİ, Burcu TANRIVERDİ CELEP) herkese çok teşekkür ederim.


  İzgi BİÇER

  Biyoloji Öğretmeni

  Uğur Okulları Batıkent Kampüsü 


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.