Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (535 kelime)

  Yaşama Sosyal Değer Katan Bir Hayat: Çiğdem Kağıtçıbaşı

  Bir hayat nasıl ölümsüz olur? Eğer cevap iz bırakmak, yaşama yararlı olmak ve ışığıyla nesilleri aydınlatmaksa bunun en ideal örneklerinden biri Çiğdem Kağıtçıbaşı'dır. Hikayesi yazıda!

  58b7ec00565934340c26207e

  Bir hayat nasıl ölümsüz olur? Eğer cevap iz bırakmak, yaşama yararlı olmak ve ışığıyla nesilleri aydınlatmaksa bunun en ideal örneklerinden biri Çiğdem Kağıtçıbaşı'dır. Hikayesi yazıda!

  Bir hayat nasıl ölümsüz olur? Eğer cevap iz bırakmak, yaşama yararlı olmak ve ışığıyla nesilleri aydınlatmaksa bunun en ideal örneklerinden biri Çiğdem Kağıtçıbaşı'dır. Kağıtçıbaşı, nesillerin hayatına dokunmuş hem örnek insanlığıyla hem de alanında çığır açan başarılarıyla adından söz ettirmiş ideal bir Cumhuriyet Kadını. Türkiye'de sosyal psikolojinin kurucularından ve alanında en çok atıf yapılan bilim insanlarından olan Çiğdem Hocamızı gelin farklı bir yönüyle keşfedelim. Annesi Lüla'dan ona miras kalan azimli ve çalışkan benliğini keşfederek, yaşadığı neslin sosyal sorunlarına çözüm arayışına ve sosyal girişimci ruhuna yakından göz atalım.


  Kuşaklar Boyunca Aktarılan Sosyal Girişimci Ruh: Süheyla Çizakça'dan Çiğdem Kağıtçıbaşı'na

  En güzel miras nedir? Miras denilince akla maddi karşılıklar gelse de mirasın en anlamlısı bırakılan değerlerdir. İki kuşağın süregelen sımsıcak ve başarılarla dolu hayat öyküsünde miras bırakılan kültürel değerlerin sosyal sorunlara ışık tuttuğunu görmekteyiz. 

  Çiğdem Kağıtçıbaşı'nın annesi Süheyla Çizakça, Lüla ismiyle anılırmış; çünkü hayatını adadığı ilkokul çocukları onun ismini ancak bu şekilde telaffuz edebilirmiş. Lüla, çok istediği halde akademik eğitim alamamış ancak bu engel onu hiç yıldırmamış ve sürekli kendini geliştirerek öğretmenlik yapmış. Yaşadığı dönemin en önemli sosyal sorunlardan biri olan nitelikli eğitim eksikliğini tespit edip bu alanı iyileştirmeye yönelik sürdürülebilir girişimlerde bulunmuş. Bu süreçte eşi İhsan Çizakça en büyük destekçisi ve yardımcısı olmuş. Döneminin ötesinde dünya görüşüne sahip olan Lüla, henüz o zamanlarda sosyal girişimcilik kavramı oluşmamış olsa da Bursa'da Özel Yeni Okul isimli ilk özel okulu kurmuş. Bu özel okul Lüla'nın sosyal girişimci ruhunun en güzel örneği olmuş. Lüla, yaşamını bu okulu devam ettirmek ve nesilden nesile aktarmak amacıyla azimle çalışarak geçirmiş. Lüla'nın asıl amacı, hiçbir zaman para kazanmak veya kar etmek olmamış. Bu yüzden maddi imkânları yeterli olmayan başarılı öğrencileri bursla okutmuş ve bu kontenjanı mümkün olduğu kadar yükseltmek için uğraşmış. Kar etmek yerine kazandığı parayı okulunu geliştirmeye ve iyileştirmeye harcamış.

  Tespit ettiği eğitim sorununun çözümü için elde ettiği karı sonuna kadar bu uğurda harcaması onu örnek bir sosyal girişimci yapmaktadır. Böyle ilham verici bir sosyal girişimcinin kızının da uluslararası başarılara sahip hatta adına UNESCO kürsüsü bulunan Profesör Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı olması hiç de şans eseri değil. Annesinin mirası ve akademik donanımıyla, bilimi uygulanabilir hala getirip anne ve çocukların gelişim ve eğitimini iyileştirmeyi amaçlayan Çiğdem Hocamız sosyal değer katan bir bilim insanı.

  Lüla ve Çiğdem Hocamızın sımsıcak, ilham veren ve umut dolu hayat hikayelerini daha yakından keşfetmek isterseniz, tavsiyem Çiğdem Kağıtçıbaşı'nın çifte anı türünde yazılmış "Lüla ve Ben" kitabı.

  Akademiden Sosyal Sorunların Çözümüne Yolculuk

  Sosyal bilimlerin önemi nedir? Sosyal bilimler teorilere dayansa da uygulanabilir oluşlarıyla birçok toplumsal ve sosyal sorunların çözümünde kilit role sahiptir. Akademide üretilen bilginin insanların hayatlarına dokunmasını sağlayan Çiğdem Hocamız, sosyal psikoloji ve çocuk gelişimi ile ilgili akademik bilgileri ışığında AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı)'in kurucuları arasındadır. Annesinden aldığı eğitim aşkını kitleleri ulaştırmasıyla akademiyi günlük hayatın içine taşımıştır. Aile ve çocuk gelişimi hakkında edindiği akademik bilgileri sosyal politikalar ve eğitim programları çerçevesinde sosyal sorunların çözümü için kullanmıştır.

  Çiğdem Hocamızın sosyal/kültürel psikoloji alanında akademik başarılarla dolu hayatı, annesinin özellikle eğitim alanında fark yaratmak adına yaptığı sosyal girişimleriyle sıkı sıkıya bağlı. Akademik donanımı sayesinde toplumsal sorunların çözümü için uygulanabilir politikalar sunan ve bu yolda gerekli kurumların kuruluşunda öncülük eden Çiğdem Hocamız bizlere ihtiyacımız olan ilhamı vermekte.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.